Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde popageorgian » 26 Dec 2012, 18:23

la multi ani si tie si fiului tau!
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde gabi bee » 26 Dec 2012, 22:40

la multi ani si multa sanatate ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde activ » 27 Dec 2012, 00:25

LA MULŢI ANI şi MULTĂ SĂNĂTATE să-ţi dăruiască Moşu ... Mariane !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 01:07

Mybees e ziua ta? Si noua nu ne spui? Tii la secret? La multi ani si tot ce-ti doresti! ...dam noi cu harta de tine:)))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 27 Dec 2012, 03:26

Multumesc tuturor pentru urari.
Va doresc din toata inima sa aveti si Dumneavoastra parte de multa sanatate, multe bucurii si multa dragoste impartasita de cei dragi.

Nu tin la secret, nici nu as aveam cum... Iata, harta exista :) si ma da de gol :)

Sarbatoarea mea e umbrita, prinsa intre doua mari sarbatori. Una care ne umple sufletele tuturor, Nasterea Domnului si o alta care imi umple mie inima de bucurie, nasterea fiului meu(mucosul ala care va zambeste din stanga sus). Oricum, fiecare nascuti de ziua lui, avem motive sa o tinem numai intr-o sarbatoare. Ne mai oprim la anu'

Sa aveti cu totii un nou an excelent,

"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 15 Ian 2013, 01:44

Azi am fost din nou la stupina. Mi l-am luat pe Voiculescul meu personal la subrat(stetoscopul care asculta si sopteste tot la ureche) si am mers sa verific cum ierneaza stupii. Desi ii ascultasem inainte de sarbatori, putin ingrijorat de ce se scrie pe la topicul despre pierderi si tinand cont si ca in urma cu o saptamana si ceva am facut o mutare a stupilor, asezandu-i intr-o noua configuratie, am zis sa ma asigur ca totul e in regula.

Cu cateva exceptii, "Voiculescu" spune ca totul e ok.

Exceptiile?
Cel mai probabil unul a ramas fara regina sau a fost deranjat de ceva, va trebui sa verific situatia lui cu prima ocazie cand vremea imi va permite.

La alti sase mi s-a parut ca nu raspund prea sanatos la ciocanitul in cutie si ridicand capacul am observat si ceva albine deasupra, pe rame. Asa ca le-am pus preventiv cate o turta, desi apoi, pe drumul spre casa, am concluzionat ca m-am cam grabit.

La unul din acestia sase insa am constatat un lucru extrem de neplacut. Nu imi dau seama din ce cauza a facut foarte tare condens, undeva in coltul din dreapta care s-a transformat in gheata. Ramele destul de urate pe o portiune unde au inceput sa faca mucegai. Am verificat si parea ca stupul e bine inchis, folia inchidea bine, insa am mai aranjat putin si nu am ce sa fac decat sa astept o zi in care sa pot interveni.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 18 Ian 2013, 02:28

In seara asta am fost la conferinta ACA din Baneasa.

Una calda: Am apreciat in mod deosebit prezentarea Domnului Doctor Stefan Stangaciu, de la care in decursul a cca. trei ore si jumatate am aflat foarte multe lucruri interesante, legate de apiterapie.
Una rece: Bineinteles ca prezentarea a trebuit sa fie intrerupta inainte de vreme(acesta este sentimentul meu) pentru ca apicultorii prezenti sa vada pe viu stupul minune, pe care il tot vede o tara intreaga de ceva timp, mai peste tot.

(Sper sa)Revin cu amanunte mai tarziu


Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde sorin_horezu » 19 Ian 2013, 08:56

Stupul ala care face miere fara albine??? Mare descoperire ... ca si mersul pe jos.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 03 Feb 2013, 00:50

Hello MyBEES,My Hobby!!!!( da ce nume cu greutate ai!!!) de unde din arges izvorasti?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 03 Feb 2013, 00:54

la valcele 1 ha de salcam tot 1800 kg. de nectar produce!!! ai cu ce!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 03 Feb 2013, 16:12

sorin_horezu scrie:Stupul ala care face miere fara albine??? Mare descoperire ... ca si mersul pe jos.


Da, de stupul bio al ex. profesorului Ursu. Se pare ca aparitiile pe toate canalele si vrajelile pe care le scoate fac mai mult rau apiculturii decat focarele de Loca.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 03 Feb 2013, 16:17

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:la valcele 1 ha de salcam tot 1800 kg. de nectar produce!!! ai cu ce!!!


Eu speram ca acolo sa dea mai mult :lol:
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 20 Aug 2013, 23:24

Delorin, am cautat ceva timp sa dau de materialul acela, nu mai spun cat am cautat pana sa imi gasesc pagina personala, ruginita si abandonata :)

Nu mai stiu pe unde am spus de material dar scriu aici pentru tine si pentru cei care m-au mai intrebat si nu am reusit sa le raspund.

Materialul pe care il folosesc ca izolator iarna, care apare prin poze, se numeste ''kronotherm sound" si este un izolator fonic, folosit de regula la pardoseli. Este un material excelent, cu marele avantaj(pentru mine) ca este un amestec de fibre lemnoase, deci natural.
Costurile sunt neglijabile, pentru un stup iesi undeva la 2-3 lei(adica juma' de diafragma :) )

Pun poza cu detaliile produsului mai jos si daca reusesc sa mai gasesc revin si cu detalii despre impachetarea pe care o utilizez. Oricum, e simplu. Peste rame: 1 - folie, 2 - placa kronotherm sound, 3 - placa polistiren extrudat 2.5 cm(cel albastru cu densitate mare), 4 - capac

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 20 Aug 2013, 23:35

Si "impachetajul". Toate astea intre rame si capacul din lemn acoperit cu tabla.

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde delorin I » 20 Aug 2013, 23:53

Multumesc! Fundul este antivaroua? desi culmea am auzit de oameni ce folosesc folie vara la capac la fund fix! Si eu nici macar plapumioare pana ieri nu am avut la toti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde andrei_calinescu » 24 Aug 2013, 15:25

MyBees scrie:Delorin, am cautat ceva timp sa dau de materialul acela, nu mai spun cat am cautat pana sa imi gasesc pagina personala, ruginita si abandonata :)

Nu mai stiu pe unde am spus de material dar scriu aici pentru tine si pentru cei care m-au mai intrebat si nu am reusit sa le raspund.

Materialul pe care il folosesc ca izolator iarna, care apare prin poze, se numeste ''kronotherm sound" si este un izolator fonic, folosit de regula la pardoseli. Este un material excelent, cu marele avantaj(pentru mine) ca este un amestec de fibre lemnoase, deci natural.
Costurile sunt neglijabile, pentru un stup iesi undeva la 2-3 lei(adica juma' de diafragma :) )

Pun poza cu detaliile produsului mai jos si daca reusesc sa mai gasesc revin si cu detalii despre impachetarea pe care o utilizez. Oricum, e simplu. Peste rame: 1 - folie, 2 - placa kronotherm sound, 3 - placa polistiren extrudat 2.5 cm(cel albastru cu densitate mare), 4 - capac

Imagine



Salut Mybees,

Kronothermul se gaseste sin in Ro?
Multumesc
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori