Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde mibu » 09 Oct 2011, 13:40

eu sint ,asa cum ati fost si voi adica mai ''nou'' pe aici ! sincer imi place ce vad la voi ( aproape la toti)!!! drept pentru care VA SALUT CU RESPECT!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 09 Oct 2011, 19:20

Mibu, bine ai venit pe pagina mea. Respectul este reciproc. Baga mare, ca te invechesti una-doua :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde FLORINELU » 11 Oct 2011, 21:53

MyBees scrie:De aici a plecat pasiunea mea pentru albine. Un roi de albine, si-a stabilit rezidenta intr-o usa zidita, in spatiul dintre usa si zidul de caramida din exterior.
....

CE NOROC AU UNII!!!!

D-le FLORINELU, pe viitor va rugam sa citati doar textul la care va referiti fara a incarca postarea cu poze dublate.

Nu stergeti parantezele mari ( acelea de la inceputul si sfarsitul citatului) si nici cuprinsul lor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 16 Oct 2011, 21:05

Am rezolvat problema cu cele trei regine din roi.
Una am pierdut-o. La vizita urmatoare, dupa cateva zile, am gasit capacul cutiei pe fundul lazii, probabil nu l-am inchis bine, si regina ia-o de unde nu-i. A fost, cel mai probabil ucisa.
Celelalte doua le-am impartit in doua cutii:
Una am pus-o la familia cu regina trantorita de care va povesteam inainte(aici sper sa am timp sa revin cu detalii)
Celei de-a doua i-am dat 4 rame de albina din familii diferite si am mutat-o la vreo 10 km, pentru vreo doua saptamani.
Sper ca la primavara sa le am intr-o stare excelenta.
Ultima oară modificat de MyBees pe 18 Oct 2011, 23:03, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 21 Oct 2011, 20:12

Ieri mi s-a intamplat un lucru extraordinar... Uitandu-ma intr-un stup sa verifica acceptare/existenta uneia din matci(stupul cu multi trantori de care am discutat) am trecut la mustata pe langa pierderea reginei. Dar e o vorba, "berzei chioare ii face Dumnezeu cuib"
Aproape convis ca regina nu a fost acceptata(luate de doua ori la rand toate ramele) si gata gata sa inchid stupul, la un moment dat simt pe sub salopeta, undeva sub genunchi, o gadilitura specifica. Zic in gandul meu "wow! numai de nu mi-o trage una acum... cum naiba a intrat acolo?"
Asez atent rama pe care o tineam in mana si apoi scutur usor pantalonul salopetei, sa cada albina din interior si incercand sa nu o deranjez prea tare. A fost cel mai fericit moment in care m-am bucurat ca prefer sa salvez albina respectiva, cu riscul unei intepaturi, decat sa ii aplic un plici scurt si sa scap de ea.
Verificand in iarba sa fiu sigur ca am scapat, ce credeti ca observ zbatandu-se la picioarele mele? Regina. Pe cuvantul meu daca mint cu ceva... Habar nu am cum a ajuns acolo, am incercat lucrand sa tin ramele deasupra stupului(nu imi reuseste 100% bineinteles dar fac tot posibilul)
Am tras concluzia ca regina aia chiar trebuie pastrata si i-am multumit in gand Domnului ca am preferat sa salvez o albina ce ma putea intepa decat, asa cum spuneam, sa ii aplic o lovitura scurta.
Ultima oară modificat de MyBees pe 21 Oct 2011, 20:40, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 20:20

asta da noroc :shock:
posibil ca a cazut de pe rama in iarba si a intrat si ea pe ce "urdinis" a gasit mai repede recte: cracul de la pantalonul tau :P
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde popageorgian » 21 Oct 2011, 20:21

no coment !!!! cata satisfactie poate sa fie cand o gasesti pe ,,doamna,, !!!!
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde jonny_it » 21 Oct 2011, 20:23

MyBees scrie:Ieri mi s-a intamplat un lucru extraordinar... Uitandu-ma intr-un stup sa verifica acceptare/existenta uneia din matci(stupul cu multi trantori de care am discutat) am trecut la mustata pe langa pierderea reginei. Dar e o vorba, "berzei chioare ii face Dumenzeu cuib"
Aproape convis ca regina nu a fost acceptata(luate de doua ori la rand toate ramele) si gata gata sa inchid stupul, la un moment dat simt pe sub salopeta, undeva sub genunchi, o gadilitura specifica. Zic in gandul meu "wow! numai de nu mi-o trage una acum... cum naiba a intrat acolo?"
Asez atent rama pe care o tineam in mana si apoi scutur usor pantalonul salopetei, sa cada albina din interior si incercand sa nu o deranjez prea tare. A fost cel mai fericit moment in care m-am bucurat ca prefer sa salvez albina respectiva, cu riscul unei intepaturi, decat sa ii aplic un plici scurt si sa scap de ea.
Verificand in iarba sa fiu sigur ca am scapat, ce credeti ca observ zbatandu-se la picioarele mele? Regina. Pe cuvantul meu daca mint cu ceva... Habar nu am cum a ajuns acolo, am incercat lucrand sa tin ramele deasupra stupului(nu imi reuseste 100% bineinteles dar fac tot posibilul)
Am tras concluzia ca regina aia chiar trebuie pastrata si i-am multumit in gand Domnului ca am preferat sa salvez o albina ce ma putea intepa decat, asa cum spuneam, sa ii aplic o lovitura scurta.


Matcile chiar si in aceasta perioada cand nu mai oua sunt putin mai grele decat albinele si cad mai usor de pe rame. Ai dus putin rama peste suprafata stupului si matca a cazut jos ... si saraca a incercat sa urce. Matca aia la anul da productie dubla! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Bee Happy » 21 Oct 2011, 20:32

Matca incarcata cu feromoni masculini, de pe picioarele tale. Mai bine verifici inca o data prezenta ei in stup. Poate au confundat-o cu un trantore :lol:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 21 Oct 2011, 20:34

Da, teoretic stiu cum s-a intamplat, acum cand judec la rece... Dar iti dai seama cate cumpene a avut? :) Putea fi strivita de picior de tembel, putea fi strivita de picior de tembel(nu ma balbai dar am doua) putea fi strivita a doua oara, cand am simtit-o pe picior(zdrang... o palma si ai scapat) putea sa ramana in afara stupului, puteau sa se intample o gramada de lucruri. Dar a fost sa fie sa ramana unde ii era locul. Este familia cu regina trantorita(neimperecheata) de care am povestit mai devreme careia i-am dat una din reginele care au roit din stupul ME(cele 3)
Nu o dau in voodoo, dar m-a cam pus pe ganduri...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 21 Oct 2011, 20:49

e intradevar o minune...dar sa-l vezi pe Hodis cum le prinde din zbor, sau sa ma vezi pe mine cum o cautam pe sub postamentul stupilor, deoarece i-mi cazuse de pe rama cand incercam si eu ''marcarea''...(era asa de prafuita saraca, iar albinele, de atata curatat, au sters si marcajul... :lol: )
sunt minuni, dar se intampla...! ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 21 Oct 2011, 22:24

victor s scrie:...dar sa-l vezi pe Hodis cum le prinde din zbor, ...

Maaa shmecheruuu´le ! ... tu te referi la rateuri, a ?. :P ... va zic eu cum a fost ... inot, stil LIBER ... in aer.
Am avut si reusite de a o prinde din prima ... ca pe musca. :P

Sa va zic alta ... am orfanizat o fam. slaba, avea o baba care si-a facut datoria ... si am unit-o cu un roi cu matca tanara, ponta frumos, stiam ca e in roi.
Unificarea am facut-o prin suprapunere caturi, roiul peste orfana ... la MER, evident ... lazi vecine ... da´ ispita nu ma lasa ... musai sa vad matca.
O gasesc pe rama ... si zbarrr ... :shock: ma lasa cu ochii-n soare ... n-am apucat sa fac nimic, tzineam rama in maini si ma uitam dupa ea, ca milogu-n traista :(
Nah Pamfile !!! ... ai vrut sa vezi matca ... acum uita-te bine ...
M-am uitat eu cat m-am uitat, pana ce-am pierdut-o.
Acuma ce dracu´ fac ? ... poate nu mai recunoaste matca urdinishul, ca stupul nu mai e pe 2 caturi, e pe 3 si nu-i la locul vechi ... daca omoara matca la intrare ??? ... ca va ajunge in colonia orfana, aceea e pe fundul stupului.
Ma grabeam sa fac alte unificari ... fie ce-o fi, merg la risc ... o sa verific maine.

Nu va pot descrie bucuria reushitei ... nu-mi mai incapeam in haine, deshi eram la bustul gol ... da´ intzelegeti tentativa ... era o calduraaa :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 05 Noi 2011, 21:02

Ieri am terminat de plantat cateva zeci de aluni si corni, pe care nu reusisem sa ii termin miercuri. Sper ca primaverile de peste cativa ani sa fie ceva mai "vesele" decat cele prezente.
Vreau sa mai gasesc niste salcie cu inflorirea cat mai timpurie. Cea pe care o am eu infloreste destul de tarziu...

LE: Am terminat cu treaba seara tarziu, asa ca poza nu e stralucita. Oricum nu prea e ceva de vazut acum, va arat peste cativa ani. Pentru puieti trebuie sa ii multumesc lui PopaGeorgian ;)

Imagine
Ultima oară modificat de MyBees pe 07 Noi 2011, 00:43, modificat de 2 ori în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde mibu » 06 Noi 2011, 00:08

daca mai vrei sa pui catina ia legatura cu popa g , despre mine !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 06 Noi 2011, 20:40

Mibu, ti-am trimis de cateva zile un mp, la care nu mi-ai raspuns... Sa il sun pe George? Am nevoie de pile? :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde mibu » 06 Noi 2011, 23:23

da tu ce credeai ?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori