Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde cosmin_tanase82 » 12 Iul 2011, 20:12

MyBees scrie: Pe un singur corp e(uneori) mic, pe doua e prea mare si atunci un cuib pe doua corpuri 3/4 ar fi mai bun. As pune cuibul pe 2 x 3/4 si pentru stransura magazii de 1/2. Stiu, o dau in struto-camile, dar ar fi foarte rau?


Tocmai astazi ma gandeam cum se poate rezolva aceasta problema cu corpurile de 3/4 de la multietajati. Un corp plin cu miere este foarte greu de ridicat iar asta in timp se va simti. Din pacate inca nu am studiat in detaliu functionarea si intretinerea albinelor in sistem multietajat, dar ma gandeam totusi nu este posibil sa se utilizeze doua corpuri 3/4 in care sa lucreze matca, un al treilea corp 3/4 care dupa ce este plin cu miere (daca este cules si daca se vrea iernarea exclusiv pe miere) se ridica sau se poate lasa, iar apoi pentru miere de extractie sa se utilizeze corpuri 1/2? Daca sa spunem se vor strange doua cat-uri 1/2 de la o familie este bine pentru o familie buna daca are cules, iar in toamna se adauga corpul 3/4 plin cu miere pentru iernare si se scoate corpul de jos, sau doar se scoate corpul de jos.

Ca sa fie mai clar la ce m-am gandit (este insa foarte posibil sa fiu foarte mult in eroare):

1. O familie iernata pe doua corpuri 3/4 in primavara se inverseaza corpul de sus cu cel de jos.
2. La rapita sau salcam (in functie de puterea familiei) se adauga al treilea corp 3/4.
3. La salcam sau tei se adauga un corp 1/2 peste cele 3 corpuri 3/4 sau se scoate ultimul corp 3/4 si se adauga corpul 1/2.
4. La sfarsitul sezonului se mai adauga un corp 1/2 tot pentru extractie.
5. In toamna se scot cele doua corpuri 1/2 cu mierea pentru extractie, se scoate si corpul 3/4 de jos, se lasa al doilea si al treilea corp 3/4 (plin cu miere pentru iernat) sau se adauga corpul 3/4 cu miere pentru iernat daca acesta a fost retras la punctul 3.

Schema se poate aplica pentru familiile bune. Pentru familiile mai slabe cred ca nu se vor mai adauga corpurile 1/2 sau se va adauga doar un singur corp 1/2.

Cei care utilizeaza stupii multietajati sunt mult mai avizati sa spuna daca aceasta schema este posibila sau nu. Sunt banuiesc multe dezavantaje. Care ar fi acestea? Dar exista si avantaje in afara de lucrul cu cat-uri mai mici?
Ultima oară modificat de cosmin_tanase82 pe 12 Iul 2011, 20:15, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde alt stupar » 12 Iul 2011, 20:14

MyBees scrie:CAs pune cuibul pe 2 x 3/4 si pentru stransura magazii de 1/2. Stiu, o dau in struto-camile, dar ar fi foarte rau?

Aaaa... eu divagam pe ideeea ca ai rama Dadant in cuib... daca insa te hotarasti sa continui extinderea pe cuiburi ME... atunci se schimba treaba, e firesc si absolut normala rama ME si-n magazii.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 12 Iul 2011, 22:57

si eu sincer tot de Dadant vorbeam (asta am eu si la asta ma gandeam) scuze ! :lol:
iar in ceea ce priveste sistemul tau cosmin, m-i se pare destul de anevoios, mai ales in conditiile in care stupina a crescut numeric. nu cred ca m-as descurca cu atata invartire si rasucire... :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde cosmin_tanase82 » 12 Iul 2011, 23:09

victor s scrie:si eu sincer tot de Dadant vorbeam (asta am eu si la asta ma gandeam) scuze ! :lol:
iar in ceea ce priveste sistemul tau cosmin, m-i se pare destul de anevoios, mai ales in conditiile in care stupina a crescut numeric. nu cred ca m-as descurca cu atata invartire si rasucire... :lol:


Te obisnuiesti...asta mie cel putin mi se pare cea mai mica problema. Eu ma gandeam ca poti separa mierea si daca ai un cules mai slab cat doar pentru un cat de 1/2.
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 12 Iul 2011, 23:33

cosmin_tanase82 scrie:...
4. La sfarsitul sezonului se mai adauga un corp 1/2 tot pentru extractie.
...
Cei care utilizeaza stupii multietajati sunt mult mai avizati sa spuna daca aceasta schema este posibila sau nu....

Toate punctele sint relativ OK numai punctul 4 NU ... pt. ca adaugarea corpului la sfarsit de sezon e buna pt. ce ? :roll: ... ca e sfarsit de sezon, gata culesul ... chiar si populatia este mai putina decat in sezon.
Adaugarea de caturi se face inainte de a se inghesui albinele pe 2 caturi si daca trebuie, mai adaugi cat pt. depozitarea nectarului ... sa aibe spatiu de lucru albinele ca daca nu le dai de lucru´ ... iti da ele de nu mai stii cum s-o scoti la capat :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 13 Iul 2011, 01:51

alt stupar scrie:Aaaa... eu divagam pe ideeea ca ai rama Dadant in cuib... daca insa te hotarasti sa continui extinderea pe cuiburi ME... atunci se schimba treaba, e firesc si absolut normala rama ME si-n magazii.

Pai "divagai" bine :) Am cuibul pe rama dadant ca asa le-am cumparat. Intentionez ca de la anul sa schimb pe ME si din cauza asta am pus rame de 3/4 la crescut. Doar ca zilele astea am vazut si eu ce inseamna un cat de 3/4 cu adevarat plin. Tin la tavaleala dar nici nu sunt din cale afara de dornic sa fac cure la Bradetu(LINK)... Asa ca s-a schimbat schimbarea... neaparat cu magazii pe rame 1/2.
Anul asta am experimentat ceva pastoral. Mult pentru un incepator, dar vreau sa aflu repede ce e sau nu de mine(@cosmin_tanase82: am facut un salcam 3 excelent la Breaza) si cred ca scenariul cel mai plauzibil pentru mine este sa gasesc vetre pentru stationar. La un moment dat, mai multe vetre intre care sa "fac naveta"... De exemplu unde ii am acum am avut rapita, salcam, tei, si acum floarea soarelui, plus ceva faneata si balta la 100 metri. Ce vrei mai mult? Nu sunt chiar la "botul calului" insa sunt in raza economica de zbor si culesul a fost foarte bun. Comparand cu alergatul din pastoral, cred ca modelul ideal este un (semi)stationar, in care prin mai multe vetre bine asezate sa imi asigur culesurile importante...
Pe langa asta, cred ca magaziile de jumatate mi-ar face viata mai usoara si mierea mai putin amestecata. Daca nu pot fi combinate cu un cuib din 2 corupri de 3/4, atunci probabil ca voi ramane pe cuib dadant. Oricum, e timp de gandit si de pritocit(si mai ales de citit) pana la primavara.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde gabi bee » 13 Iul 2011, 07:25

salutari my bees ! ai pomenit mai sus de balta care se afla la 100 de metri , te-ai referit la ea ca la o sursa de apa pt albine sau asigura ceva cules dupa floare , si daca da , ce fel de cules ? multa sanatate ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 09:18

MyBees scrie:...
1. Pe langa asta, cred ca magaziile de jumatate mi-ar face viata mai usoara si mierea mai putin amestecata.
2. Daca nu pot fi combinate cu un cuib din 2 corupri de 3/4, atunci probabil ca voi ramane pe cuib dadant.
3. Oricum, e timp de gandit si de pritocit(si mai ales de citit) pana la primavara.

1. Sa stii ca asa este, o sa vezi ce convenabil este sa ai si caturi de schimb + izgonitoare, nu alegi rame, nu scuturi si nu periezi albinele nici nu intrerupi familiile din cules. Pui caturile de schimb cu izgonitoarele si ai separat mierea de tei de cea de floare asigurind totodata spatiu pt. nectar.
2. Se poate combina.
3. Da´ ce-i asa mult de studiat ? ... ca doar nu trebuie sa inventezi mersul pe jos ... le combini si gata, asi face ele treaba indiferent de combinatzie, tzie trebuie sa-ti fie cat mai ushor ... ca au fost grele caturile, a ? :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde horia_ch » 13 Iul 2011, 09:41

Adi Hodis scrie:
MyBees scrie:...

... ca au fost grele caturile, a ? :P

Sa vedeti ce-am avut la gura cand m-am pomenit (era doar un "accident") ca am de ridicat un cat de 12 x 1/1 plin aproape ochi cu miere. Mi-am blestemat zilele. A doua oara nu mai fac, asta-i sigur! In cel mai rau caz umblu la rame, sa mai usurez din mamut. Nu incercati, ca-i groasa rau! :shock:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 11:05

:lol: :lol: :lol: mai Horia mai da´ ce-ai crezut, ca esti Hercule ??? :roll:
Vezi ... daca n-ai facut haltere ... era ushor cu stilul smuls ... parac te vad si aud la stilul icnete-ragete ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Mishu05 » 13 Iul 2011, 14:31

Apropo de caturile de 1/2 eu folosesc 8 rame in cat de 1/2 in loc de 10 rame. Anul asta la salcam am avut cam jumatate din stupi foarte plin, 2 caturi pline de plezneau. Vreau sa va spun ca e o diferenta mare intre 8 rame de 1/2 si 10 rame de 1/2, pline in ambele cazuri. Am avut si cateva caturi de 10 rame, sunt mai usoare, se pot manipula mai simplu. Nu sunt un firav insa sunt momente ( cum a fost anul asta) cand si catul de 1/2 devine greu al naibii. Poate la greutatea lui au contribuit si limbile de ceara crescute intre cuib si cat, cert e ca erau grele alea crescute bine, ramele cred ca aveau 2kg in medie deci undeva la 20kg un cat complet: miere, rame, ceara, cat. Nu e mult 20kg dar cand le iei si le asezi cu grija ( am falturi si imi era teama sa nu le rup) devine o problema in a ridica o greutate maricica si mai ales a o aseza cu precizie milimetrica.
Pe de alta parte la 80-90 de astfel de caturi am gasit maxim 5-8 rame cu puiet in ele deci este eficient la partea de ouat matca in cat.
Cat despre ME si eu vreau sa trec pe sistemul asta usurel asa pentru ca cuibul dadant pe 10 rame este absolut insuficient pentru o dezvoltare buna a familiei. De abia pe la 12-13 rame 1/1 incepe sa se simta stupul cat de cat bine, populatia creste. Sunt si exceptii insa din ceea ce am vazut la mine anul asta un dadant pe 10 rame poate sa vireze de la "in parametri" la "blocat" la "cu botci" in maxim 3 zile. Cand ai mai multi si timp putin asta inseamna dezastru. Trebuie sa asiguram albinei spatiu de dezvoltare si mai ales spatiu in care matca sa se desfasoare sa faca albina multa care ulterior sa ridice mierea SUS. Daca nu are spatiu mare de cuib si spatiu mare de depozitare stupul respectiv va fi mereu "inghesuit" cu depozitarea mierii a puietului si a polenului si asta inseamna dezechilibre mari.
PS: nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ridici un cat de 1/1 plin..:))
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 14:56

horia_ch scrie:Sa vedeti ...

Hai sa vezi ... ca e rindul tau sa rizi ... nu vreau sa-ti ramin dator ...
Dupa ce am ris eu de tine ... lucram de zor la facut de hranitoare ... la montaj, primul a ramas " lipit " de masa ... dupa ce cu greu l-am desprins, iata capsele cele lungi ... am uitat sa le schimb cu cele scurte ...chestie demna de ASA NU s-au fimi-ar capu´ ... :x
Fişiere ataşate
13072011054.jpg
Graba strica treaba ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde cristi_vidican » 14 Iul 2011, 07:47

Mishu05 scrie:Cat despre ME si eu vreau sa trec pe sistemul asta usurel asa pentru ca cuibul dadant pe 10 rame este absolut insuficient pentru o dezvoltare buna a familiei. De abia pe la 12-13 rame 1/1 incepe sa se simta stupul cat de cat bine, populatia creste. Sunt si exceptii insa din ceea ce am vazut la mine anul asta un dadant pe 10 rame poate sa vireze de la "in parametri" la "blocat" la "cu botci" in maxim 3 zile. Cand ai mai multi si timp putin asta inseamna dezastru. Trebuie sa asiguram albinei spatiu de dezvoltare si mai ales spatiu in care matca sa se desfasoare sa faca albina multa care ulterior sa ridice mierea SUS. Daca nu are spatiu mare de cuib si spatiu mare de depozitare stupul respectiv va fi mereu "inghesuit" cu depozitarea mierii a puietului si a polenului si asta inseamna dezechilibre mari.
PS: nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ridici un cat de 1/1 plin..:))

Pt mine solutia cea mai buna este trecerea pe MER. Chiar daca e ceva mai mult de lucru cu ramele si corpurile etc, esti mult mai flexibil. La un stup MER, cu care sa faci si pastoral iti trebuie sa ai diponibile minim 5 corpuri: 2 cuib, 2 pt miere si unul de rezerva (cuib sau miere).
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde horia_ch » 14 Iul 2011, 08:53

Adi Hodis scrie:
horia_ch scrie:Sa vedeti ...

Hai sa vezi ...

Daca puneai si placa de pa partea astalalta inainte sa dai cu capsele, te scoteai! :lol:
Eh... Ce-ar fi viata fara patzanii?
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 16 Iul 2011, 00:24

gabi bee scrie:salutari my bees ! ai pomenit mai sus de balta care se afla la 100 de metri , te-ai referit la ea ca la o sursa de apa pt albine sau asigura ceva cules dupa floare , si daca da , ce fel de cules ? multa sanatate ! :P


Salut Gabi,

Ma refeream la sursa de cules, chiar daca nici apa nu e rea... Este o salba de lacuri care pastreaza tot timpul anului, mai ales in perioade secetoase, vegetatia in stare buna de dezvoltare. E un cules de intretinere, balta este nedragata, tot felul de plante si putina izma... Nu ceva extraordinar, insa cand totul se usuca in jur devine important.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde antal_bee » 16 Iul 2011, 01:35

Ai dreptate MyBees, am citit undeva ca zonele de lunca ale raurilor, zonele inundabile, ori vegtatia de pe langa balti aduc un plus in favoarea dezvoltarii familiilor de albine sau macar constanta pe timp secetos sau toamna tarziu. Cei care au stupini in astfel de zone au un avans si primavara pt ca diferite specii de salcie infloresc primavara devreme iar daca mai e si alun in zona atunci la salcam familiile vor fi la dezvoltare maxima
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori