Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Daniel M.

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2012, 10:36

Salut Daniel!
Ce e acela „sistemul de rotatie al familiilor de albine?”
De ce crezi că MER-ul nu merge bine la o stupină cu 50 de familii de exemplu? De ce n-ar vrea și cel cu mai puțini stupi să muncească mai puțin. Și într-o astfel de stupină se pot ține stupii tari. Sunt de aceeași părere cu tine că pentru MER îți trebuie mătci bune. Cu mătci care intră ușor în friguri, MER-ul e zăpăceală.
Te extinzi pe MER?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Daniel M.

Mesajde horia_ch » 18 Oct 2012, 11:00

cristi_vidican scrie:Ce e acela „sistemul de rotatie al familiilor de albine?”

Unul din celebrele filme ale nemţilor de la institutul... nu mai ştiu care... prezenta metoda. Ştii filmul, în mod sigur!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Daniel M.

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2012, 11:18

horia_ch scrie:
cristi_vidican scrie:Ce e acela „sistemul de rotatie al familiilor de albine?”

Unul din celebrele filme ale nemţilor de la institutul... nu mai ştiu care... prezenta metoda. Ştii filmul, în mod sigur!

viewtopic.php?f=22&t=534
Le-am găsit. Trebuie să le revăd. Sunt în al 3-lea post al meu în acea secțiune.
Mersi
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 18 Oct 2012, 19:17

cristi_vidican scrie:Salut Daniel!
Ce e acela „sistemul de rotatie al familiilor de albine?”
De ce crezi că MER-ul nu merge bine la o stupină cu 50 de familii de exemplu? De ce n-ar vrea și cel cu mai puțini stupi să muncească mai puțin. Și într-o astfel de stupină se pot ține stupii tari. Sunt de aceeași părere cu tine că pentru MER îți trebuie mătci bune. Cu mătci care intră ușor în friguri, MER-ul e zăpăceală.
Te extinzi pe MER?


La Mer daca lucrezi numai cu corpul, pentru ca ai multi stupi si nu-ti permiti sa lucrezi rama cu rama ca te-ar prinde iarna pana termini :) , pierderile in iarna sunt mai mari. La cel cu sutele poate nu cantareste asa mult mortalitatile ca si la unu cu putini stupi.Lucrand la volum mare ii mai rentabil sa faci matci si roi, pt a inlocuii stupii slabi, - tine mult si de logistica. Oricum ar fi, mai bine se poate gospodari un cuib de 1/1.
Ma rog sunt mai multe de spus si io nu ma impac prea bine cu exprimarea in scris. :D
De extis ma exing da incetuc.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde alt stupar » 18 Oct 2012, 19:47

danielM scrie:Extractie:

Salutari, Daniele !
esti greu de prins pe forum :D
spune-mi te rog, la tine descapacitorul ala "rezolva" si ramele Dadant mai negre, n-ai patit sa-ti "moara" in rama ?
Mercedesul l-ai dat ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 18 Oct 2012, 20:08

Salu Adi!
Nu am intampinat cu el probleme la ramele negre, eventual apesi rama in cutite mai incet, dar daca unt reglate bine distantele intre cutite si ramele sunt drepte si dupa stas merge ca lumea. Mai raman suprafete nedescapacite acolo unde ramele au capaceala sub planul pe unde taie cutitele, dar se rezolva cu furculita sau cu o rola de descapacit, de cel care baga in centrifuga.
Am vandut Vario ,da ~
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde Bambucha » 19 Oct 2012, 10:56

Frumosi feciori! Sa-ti traiasca! Iti mai si calca pe urme :) 8-)

Referitor la izgonitoare! Iti sunt musai necesare daca ai suflanta? E una din prioritatile mele la anul.
Cand ai timp mai la iarna detaliaza un pic te rog iernatul pe rama mica, eu deocamdata n-am simtit vreo diferenta raportat la alt tip de rama. Poate ca eu am si un pic clima mai blanda decat in nord!
Gandit bine si colectorul! cat de repede se umple sertarasul?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Daniel M.

Mesajde nicus » 19 Oct 2012, 16:46

Salutare, sub tot ceea ce e aici se afla multa munca plus altele care nu se vad. Eu te felicit pentru directia aleasa si urmata.
O intrebare, cum ii sta bine oricarei postari ;) gratia o folosesti? Ms.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 19 Oct 2012, 21:01

Izgonitoarele imi sunt foarte folositoare mai ales ca am si hranitoarele in ele. Chiar daca se face o operatie in plus, la prima magazie pun si izgonitorul, merge mai usor, si timp operational mai mic. Cand mierea e capacita de la 80-90% in sus , atunci da, merge repede cu suflanta direct.
Uite cum procedez la recoltarea magaziilor: cand hotarasc ca mierea se poate extrage, trec la punerea izgonitoarelor, de obicei dupa amiaza, asa alene incet fara stres, in vreo 2-3 ore se pun la vreo 150 de stupi. in ziua urmatoare dupa ce incep albinele sa zboare bine, ma apuc si iau magaziile de pe izgonitoare, cele de pana la amiaz cer si suflanta, dar merge repede ca nu sunt multe albine, dupa amiaza rar unde mai trebuie si suflanta, in rest le iau le pun pe lisa si la cortul de extractie. Sa nu se inteleaga ca ar dura o zi intrega la recoltatul caturilor ce le-am pus in 2-3 ore cu o zi inainte,
recoltez doar cat poate duce centrifuga, sau in cazul meu cati oameni am la sala ( cort :D } de extractie.

Nicus,fara gratie mi s-ar duce pe apa sambetei toata treaba cu izgonitoare si suflanta.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 19 Oct 2012, 21:09

Bambucha scrie:Gandit bine si colectorul! cat de repede se umple sertarasul?

In sertar intra cam un kil de polen krud, n-am ,,patit-o'' inca sa se umple intr-o zi, cei drept e ca nu le-am pus decat cam o sapatmana in primavara si asta dupa apogeu de polen. Oricum dac-as prinde sa zic, un aport mare de polen si mi s-ar umple sertarele repede, nu ar fi nici o problema, as recolta de cate ,,ori' pe zi s-ar impune, si mi-ar fi usor pentru ca la mine trag sertarele prin spate.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde Adi Hodis » 20 Oct 2012, 01:00

danielM scrie:...
Uite cum procedez la recoltarea magaziilor: cand hotarasc ca mierea se poate extrage, trec la punerea izgonitoarelor, de obicei dupa amiaza, asa alene incet fara stres, in vreo 2-3 ore se pun la vreo 150 de stupi. in ziua urmatoare dupa ce incep albinele sa zboare bine, ma apuc si iau magaziile de pe izgonitoare, cele de pana la amiaz cer si suflanta, dar merge repede ca nu sunt multe albine, dupa amiaza rar unde mai trebuie si suflanta, in rest le iau le pun pe lisa si la cortul de extractie. Sa nu se inteleaga ca ar dura o zi intrega la recoltatul caturilor ce le-am pus in 2-3 ore cu o zi inainte,
recoltez doar cat poate duce centrifuga, sau in cazul meu cati oameni am la sala ( cort :D } de extractie.

Nicus,fara gratie mi s-ar duce pe apa sambetei toata treaba cu izgonitoare si suflanta.

Daniel, sa inteleg ca nu pui caturi de schimb odata cu izgonitoarele ?.
Eu asa fac, pregatesc caturile acasa, fiecarui cat ai pun un izgonitor deasupra iar la stupina, iau catul cu miere si cu albina cu tot, al pun de-o parte, pun catul de schimb ( acesta contine rame cladite, uneori intercalate cu rame necladite ) peste cuib iar peste izgonitor pun catul cu miere si albine.
Nu conteaza ora zilei cand fac asta ... daca culesul continua, pot sa iau caturile cu miere dupa 3 -4 ore ... in lipsa culesului, le iau a 2-a zi, pe toate si le duc la extras.
Astfel culegatoarele au spatiu de depozitare iar eu pot sa-mi vad linistit de extras.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 20 Oct 2012, 08:55

Adi am mai spus-o si inainte ca am 2 caturi (magazii) pe fiecare cuib. Primavara delimitez cu folia in functie de puterea fiecarei familii, dar de la salcam dau drumul la tot spatiu.
Te salut! si ma bucur pentru tine de oportunitatea din Sua. Abia astept sa te prind la destainuiri. :)
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde Ioan Guist » 20 Oct 2012, 09:00

Bravo Marcus-e !Place ce ai realizat.O incantare cand vezi un ritm de crestere sustinut, clar, sanatos.
Cate rame intra in centrifuga? Ceva foto mai... de detalui se poate?
O sa te sun sa intreb de preturile la niste marturii.Traiasca Cristi V. ca el o fost cu destainuirea de pe face-buk


Sanatate ficiorilor,familiei !!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 20 Oct 2012, 09:19

Multa sanatate si multumesc .
In centrifuga intra 30 de rame indiferent de care , dadant1/1 ,1/2 si ME. O stiti ,e cea asemanatoare cu cea a d-voastra, pe care am fost sa o vad, si va-m cerut parerea vizavi de firma cutare, va amintiti ?. O sa caut si poze daca e nevoie, chiar acum nu am gasit.
De marturii se ocupa sotia, oricum pentru d-voastra o sa fie un pret care reflecta doar cheltuielile.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Daniel M.

Mesajde alin m » 20 Oct 2012, 12:46

danielM scrie:Vreau sa mai fac si eu ceva activitate pe aici, asa ca reiau de la colectoare:

Salut. Polenul il predai undeva sau il vinzi tu ... ca particular
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Daniel M.

Mesajde cristi_vidican » 20 Oct 2012, 20:44

Ioan Guist scrie:O sa te sun sa intreb de preturile la niste marturii.Traiasca Cristi V. ca el o fost cu destainuirea de pe face-buk

Pupe, poate nu dai la nuntă la fată asemenea mărturii? Când le-am văzut, mi-a părut rău că nu mi-a venit ideea la nunta mea. Aștept și eu vreo 20 de ani să fac nuntă la fecior.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron