Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Daniel M.

Mesajde danielM » 05 Apr 2017, 20:47

tinumaftei scrie:Întrebare: cum se lucrează la stup? De trage înspre coridor sau stupul este fixat lângă perete (urdinis)?

Se trage pe culoar
Fişiere ataşate
FB_IMG_1491412858264.jpg
danielM

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gaby73 » 05 Apr 2017, 22:01

danielM scrie:
gaby73 scrie:Foarte frumos! Asteptam concluzii! Spre asa ceva tind si eu! Sa inteleg ca e mai rentabil decat sistemul paletizat? Sanatate multa va doresc!

Nu cred că o să aibă o eficiență economică mai mare sistemul containerizat fața de cel paletizat. Ca rentabilitate mi.a plăcut macaraua, dar nu mă încadram într.o noapte cu încărcat / descărcat ,legat chingi ,transport, la distanțele mari pe care le am de parcurs. Mai era şi stresul furtunelor hidraulice , grija chingilor......cu alte cuvinte aleg să trăiesc mai liniştit :D

Multumesc pt informatie! Cu ce model de stup il utilati? O seara buna!
gaby73

Mesajde danielM » 05 Apr 2017, 23:04

Încă stau în cumpănă dacă bag şi Mer
danielM

Mesajde lucky5strike » 07 Apr 2017, 23:06

Daniele!

De ce nu lada de 12 Dadant cu un cat de jumate, pe trei randuri? Container mai scund, acces mai bun la stup. Ai meditat la asta? Ca pe mine m-a framantat ceva timp.

Poti sa ma injuri daca... te pun pe ganduri! :P
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde danielM » 08 Apr 2017, 16:56

lucky5strike scrie:Daniele!

De ce nu lada de 12 Dadant cu un cat de jumate, pe trei randuri? Container mai scund, acces mai bun la stup. Ai meditat la asta? Ca pe mine m-a framantat ceva timp.

Poti sa ma injuri daca... te pun pe ganduri! :P

Am meditat da , la ce stup mi sa.r potfivi pe container. Inconvenientul cel mai mare la 12R e că trebuie extras şi cuibul , mai ales în cazul în care are numai o magazie.
Eu vreau să lucrez ca , şi cum lucram pe jos , adică cu gratie haneman, izgonitor şi suflantă, şi la astea se pretează foarte bine 10R (10+10r mer) la cuib, şi 2 magazii de 1/2.
Acces la stup îl văd cam la fel , şi da trebuie probabil mai mare atenție la balans din cauza înălțimii.
Nu te înjur stai liniştit . Îmi plac obiecțiile tale.
danielM

Mesajde DanF » 28 Apr 2017, 22:37

ti-a iesit de poveste, Daniele, te-ai sucit, te-ai invartit pana ai bagat 16 pe rand :D Oricum cred ca e cea mai frumoasa jucarie care ai avut-o tu pana acuma. Poate le place si la albinutze si te recompenseaza cu cateva butoaie in plus :D :D :D
DanF

Mesajde cristi_vidican » 28 Apr 2017, 22:38

Când vedeam cum duce albina mea la stupii așezați pe linii, m-am gândit cum o fi la tine la container?
Sunt curios cum supraviețuiești primăvara (asta).
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?