Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gica.mosu

Mesajde paul » 05 Oct 2013, 11:14

Florin Dobre scrie:Probabil din cauza ca-s novice in bransa, dar eu nu vad bine treaba cu omoratul viespilor. Nu ca as fi vre-un ecologist sau as suferi prea tare de moartea lor. Mi se pare inutil sa le omori. Cred ca participa simbiotic la selectia naturala.
Am viespi si lupi unde tin albinele. Viespile fac o curatenie exemplara adunand toate albinele moarte din fata stupilor. Lupii imi indica unde apararea e slaba la urdinis. Nu am vazut viespe sau lup al albinelor sa aiba sanse la intrarea in stup. Nu cred ca sunt degeaba in natura.

Pana anul trecut omoram si eu viespii cu clasicele capcane din pet-uri cu sirop si otet !
Anul acesta ... n-am mai facut-o !
Intr-adevar, viespii sunt un ... bun reper ! Am observat viespi care daca reuseau sa patrunda pe un urdinis in secunda 2 erau afara pe scandura de zbor cu 2 albine in spate ! :oops: In timpul controalelor in stupi mai intrau cate 1-2 care se infingeau in rame. Pana mai controlam unul sau doi stupi deja erau pe scandura de zbor ... executati. Poate din aceasta cauza (albinele intr-o permanenta stare de "asediu")nu am avut parte nici de furtisag in conditiile in care am mai picurat sau chiar varsat sirop pe unde nu trebuia !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Gica.mosu

Mesajde TDI » 05 Oct 2013, 11:50

Nu ai avut furtisag datorita temperaturilor diurne si nocturne net inferioare anului trecut. Plus cantitate de puiet mai mica, plus cules de intretinere si rezerve multumitoare. Intre stupinele noastre sunt aproape 100 km.. consider ca e cam aceeasi clima, cel putin cu temperaturile sunt sigur.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 05 Oct 2013, 20:49

Da,va respect parerile voastre dar daca vedeati pozeleeee-altfel reactionati 8-) Cum sa nu le omori cind te inteapa de ureche in magazie,uneori daca maninci ceva dulce iti intra in gura...ce sa mai zic de atac in stupii cu albine la 6-10 grade fara numar...am fost nevoit ca sa inchid stupii cu sita...si tot se invirte citeva pe linga urdinise...Am sa maresc la 6 nr de capcani(tip stup cu rame)...sper sa cistig batalia :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde 7Rame » 14 Oct 2013, 09:48

gica.mosu scrie:Da,va respect parerile voastre dar daca vedeati pozeleeee-altfel reactionati 8-) Cum sa nu le omori cind te inteapa de ureche in magazie,uneori daca maninci ceva dulce iti intra in gura...ce sa mai zic de atac in stupii cu albine la 6-10 grade fara numar...am fost nevoit ca sa inchid stupii cu sita...si tot se invirte citeva pe linga urdinise...Am sa maresc la 6 nr de capcani(tip stup cu rame)...sper sa cistig batalia :idea:

Eu nu le omor,le parlesc cu arzatorul!!!
La 6-8 grade, lasa o rama afara, sa vezi ce se aduna pe ea.... pe fiecare fata. Poti lasa si mai multe, in diferite locuri. Ia un arzator mic, de mana, pt flambat lazi, da-l la maxim, si le vezi pe toate pe jos, fara aripi. Nu le omor, le condamn la moarte.
In zona mea, nu stiu de ce, dar sunt cu gramada.
Hartuiesc familiile, le tin permanent in stres. Le agaseaza continuu, si nu pot sa ma uit contemplativ la asta. Poate ca au un rol in lantul trofic, sigur il au, dar sa nu-si faca treaba la mine in stupina. Nu va spun, m-a muscat una..de sub unghie, nu am putut lucra 2 zile, am zis ca-mi pica' mana de durere!! CAt nu sunt acolo, capcane cu bere, si altele. Si tot nu scap de ele.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 19:06

gica.mosu scrie:Iata un tip de capcana(originala-asa fac eu)f usor de pus si cu rez fff bune:se pune intr-un stup gol 1-5rame vechi cu ceva miere si se acopera cu pdisor cu sita total s-au prtial+capac, iar urdinis deschis- f mic 1cm si se lasa in stupina intre stupi s-au in locuri fregventate de viespi...ac il descopera si incep atacul chiar cind temp sint sub 10 grade(unrori mai intra si cite o albina)....O data la 2-3 zile inchideti urdinisul dar nu inainte de a baga 1/2 fitil de pucioasa aprins sau de a pulveriza cu spray pt gindaci...dupa doar 10-20 min veti fi uimiti ce gasiti pe fundul stupului!!!Nu bagati fitilul pina nu acoperiti podisorul cu ziar s-au nailon...se reperta de mai multe ori,iar nr capcanelor puse dupa posibilitati...VIn si cu poze pt a fi credibil si cu alte tipuri de capcani...BAFTAAA!!!!!

Iata poza
Fişiere ataşate
P1080352.JPG
P1080349.JPG
PC300325.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 19:09

gica.mosu scrie:CAPCANA PT VIESPI ORIGINALAAAA :lol: La extractie miere(si nu numai) in lampa montata in magazie pe plafon au intat(prin gaurile suport lampa si O.S.B)viespi si chiar cite-o albina....Si uite asa mai scap de viespi(destul de multe)-vin cu poze!!!

Poza
Fişiere ataşate
PC300334.JPG
P1090373.JPG
P1090374.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 19:17

gica.mosu scrie:Alta capcana siiii mai -ORIGINALA...la extractie mieri la geam dublu-magazie am pus o perdea prinsa in pioneze pt a nu inta albinele inauntru cind las geamul deschis(cind e prea cald s-au aerisesc)...Si uite asa mi-a venit ideea sa fac o gaura intre usa si toc....Pe acolo intra f multe viespi atrase de ramele cu miere si nu numai....Fiind atrase de lumina se inghesuie la geam.Ca sa le prind si sa le omor fara probleme,am facut citeva gauri in perdea si ac intra intre geam si perdea apoi cu un capac de borcan+manusa in mina trec la macel...uneori 60-100/zi-vin cu poze!!!
P.S-Asa le-am mai venit de hac...anul acesta cu mult mai numeroase fata de alti ani!!!!

Poza
Fişiere ataşate
P1090375.JPG
P1080347.JPG
P1080348.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 22:20

Iata colivia-GICA MOSU...Si scule+ diafragme facute de mine!!!
Fişiere ataşate
P1090366.JPG
P1090365.JPG
P1090364.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Florin Dobre » 21 Oct 2013, 22:22

Faine coliviile. Mi-ai mai dat o tema de lucru. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 22:44

Florin Dobre scrie:Faine coliviile. Mi-ai mai dat o tema de lucru. :D


DA...Florine,sunt colivii de15 ani iar cutitele din 1980 si inca le mai am ,iar cel cu miner alb pt cules propolis e si mai batrin :!:
P.S-Acum au aparut BIGUDIURI...ETC 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Florin Dobre » 21 Oct 2013, 22:47

Ce rol are arcada aia semicirculara de la iesire? Cum le folosesti?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Oct 2013, 23:09

Florin Dobre scrie:Ce rol are arcada aia semicirculara de la iesire? Cum le folosesti?


Cind pui in colivie o matca acoperi acea gaura cu capacele de faguri si a doua zi ai matca libera...la cel cu gauri mai mari se baga botci aproape de eclozare si al binele roade ceara si te trezesti cu matca in stup...uneori cind am mai multe botci (coapte)pun cite 5-8 bucati(colivii)intre 2 rame intr-un nucleu(orfan)....dar pun mai multa ceara sa nu o roada albinele prea repede si s-ami dea planul peste cap....Chiar daca e mai simplu cu bigudiuri eu tot ac colivii le folosesc-SPOR!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 04 Noi 2013, 11:28

Aici ...gratii pt soareci facute de mine...
La tablita de jos se da gauri de 1,5 mm pe 1/2 din latime ptr aerisire in caz ca e nevoie de inchi stupii-stropiri ,pt viespi...
Fişiere ataşate
P1090368.JPG
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 04 Noi 2013, 11:34, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 04 Noi 2013, 11:29

gica.mosu scrie:Aici ...gratii pt soareci facute de mine...
Fişiere ataşate
Stupi (13).jpg
Stupi (13).jpg (26.58 KiB) Vizualizat de 12795 ori
P1090369.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Florin Dobre » 04 Noi 2013, 11:34

Sa traiesti mosule!
La ce folosesti gratia a III-a din grupul de 4...cea cu gaurele mici?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde popageorgian » 04 Noi 2013, 12:32

Florin Dobre scrie:Sa traiesti mosule!
La ce folosesti gratia a III-a din grupul de 4...cea cu gaurele mici?

aia este gratie de transport
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori