Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 08 Noi 2016, 10:42

Augustine,multumesc mult,la fel si tie si fam....Am facut ceia ce vedeti in foto....ajutat si de cativa apicultori:garileld(Narcis),Apivasmob(Vasile),nila(cristi din Oituz)si..(daca ajuti,vei fi ajutat...).Daca va zic ca am ginerele cari n-o calcat in curte de 3 ani :mrgreen: daramite sa ma ajute.... iar fiul meu (nevazator) nu are cum chiar daca ar vrea,eu zic c-am facut=iesit ceva trainic...Si da,la intrarea in curte in dreapta e gardul vecinei care lam construit eu fara nicio pretentie financieara(cititi in partea de jos SEMNATURA,deci se poate :!: P.S- mai am cate ceva de aranjat + curatenieeee.......Spor la ta'ti-G.M :!:
Fişiere ataşate
20161101_235442.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Augustin78 » 08 Noi 2016, 12:43

Va salut cu respect nea Gica.
Aveti un suflet mare,sa va dea Dumnezeu sanatate si multumire....cat despre ginere....va veni timpul cand i-si va da seama ce a pierdut.
Numai bine.
ps:Nea Gica...RESPECT
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2016, 20:04

Am inceput sa strang stupi(o parte) in "COJOC"...apoi incep impachetarea finala dupa 1-decembrie...acum mai inchei cativa stupi,de facut tuicaaaa,curatenie in stupina....sanatosi sa fim :shock:
Fişiere ataşate
20161120_151318.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Shrek » 27 Noi 2016, 21:28

Breee mosule, cand am vazut fotografia cu gardul, am fost gata sa zic ca ai luat patentul de la olteni, ai pus trei scânduri si ai scris...si asa mai departe...! Dar mi-am pus ochelarii si am observat si plăcile de gard. Faina lucrare! Da` la faza cu gardu` vecinei ne cam aburești! Zi-i mai bine ca te-a pus nevasta sa faci gard catre vecina ca altfel .....iti scurta lanțul!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2016, 17:09

Srekulee,sa'nteleg ca ti-ai cumparat inaintasi=ochelari...na-i avut rabdare sa vina "mos craciun"... :D sa-i folosesti=citesti bini corect si sa raspunzi laaa"subiect"...fara "predicat=stou" :P Da,am facut si gardul la intrare pt vecina(nu trebuia sa ma laud...)dar cand intram in curte era ca si cum ai fi intrat in restaurant incaltat cu un pantof si cu un adidas...oricum 2"baieti" nu-i mare cheltuiala ;) Si da la mine'n casa -curte nu canta nici cocosul nici gaina...mai des ap de radio si televizorul...sanatosi sa fiiiim :!:

Anul ista o fost un an bogat, mere si prune la greu...dar e ff bine o sa avem rachiu di pruneee :P

Am facut si ceva tuica....ca de, vin sarbatorili!?!!!!
Fişiere ataşate
Photo0015.jpg
20160729_184958.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde FLORINELU » 04 Dec 2016, 20:29

imi place poza cu cazanul de tuica,a iesit marfa faina?,eu deja l-am urcat in pod ,cazanul ca palinca nu ma lasa sufletul sa o ascund,dar nu-i bai ca este pana la anul,anu asta o fost ceva prune si so copt bine si o dat productie buna,hai noroc mosule.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 09:09

Florine,o iesit nu multa dar bunaaa=ecologica(fara zaharoza,nu am ajutat-o cu nica) si cat sa am pt fam si musafiri la stupina.....da, hai noroc si la multi ani de mos Neculae si sanatate sa fie la tooti :!: "Tanar si nelinistit"...am mai incheiat in ac toamna ceva stuchi=7 de 12r cu 2 comp si 3urdinise'nfata +1 in stanga s-au in dreapta(ca in foto)....si o parte i-am si populat=cate doi in stup ...fiind o parte dintre famili mai slaghi 4-5 rame,si da fiind cate doi fac economie de lemne= aprind doar o "soba" :P ...Apropozito...faina soba ai facut :!: mai tb porc+vin fiert si... ...imprimanta buna la caculatoooor de facut"COPII" laaaa varsta noastra ca alt fel.... :lol:..
Fişiere ataşate
20161205_161359.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde irina » 06 Dec 2016, 21:53

Imi place stupul asta ....pregatit pentru pastoral pe gheata! :D
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 08 Dec 2016, 19:07

DAAAA,ma bucur ca va placiiiii......sa va faceti si dv, la nevoie pt 2 slabi pt iernat si pt roi vara sunt ff buni=practici.Eu am deja 12 st asa(ultimi 7 i-am facut la"urgenta" in lipsa de ocupatie,gen iarna car si vara sanie :idea: si am pus cati 2 slabi din cari o matca batrana'15 si una tanara'16, am mai scris ....(la iernarea a 2 fam in st orizontali cum fac...),le las pana'nainte de salcam...iau matca batrana cu o r de albina si puiet+1r cu miere de la rez .... fac un roi(la prima botca-regina tanara aparuta o schimb)iar ce ramane pe loc, unific pun catul si da,merg la pastoral(nu pe gheataaaa) doar cu urdinisul mare deschis...si uiti asa am prins 2 "iepuri" deodata :D Poza si unele lucrari le-am facut pe 5 dec,la noi nu a nins f mult(se vede'n foto)si nici frig=ger nu am avut,erau 6-7* si spre surpriza mea la ac temp am vz pe ici colo cati o albina zburand dupa apa... :shock: poate unii mai au puiet cine stie :mrgreen: verific pe 10-11 dec ca se anunta peste 10-12* afara'n zona mea(mai am de inpachetat-finalul=de pus pampersiiii)...Spor la toti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 13 Dec 2016, 11:26

....Am banuit pe cativa de....ceva puiet,si-am gasit la 3 din ei(matci tinere schimbate'n 7noembrie) nu mult dar,ACUUUM :mrgreen: Cred ca va veni in sfarsit si iarna serioasa(pe la noi) se vor opri sigur :idea: Am gasit 2 fam cu albina (2-300gr)mutate pe o rama dupa DF 8-) ,la unul la cari i-am lasat foliea pi el(de proba= sa ma conving ca....)1 rama dupa DF partea di jos era mucegaita :mrgreen: siii,unul mi s-a parut ca"plingeee"(verificat=unificat) nu avea regina...am -au patit-o si altii,in rest...Spoooor ls ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 24 Dec 2016, 09:00

...Scrieam pe undeva c-am gasit puiet tarziu si 5% din stupi fara matca....Pe 10 oct,deschid un stup si surpriza ,pe o rama cu puiet cateva botci de salvare din 2-3 iesise matcile tinere...Caut prind una ,o marchez cu'n punct mic alb(asa fac eu) mai gasesc una si...la fel,rup restul de botci-inchid stupul si zic D-zeu cu milaaaa....Ba,am fost in sat la crasma sa caut=aduc scavai "TRANTORI" nici vb n-am gasit decat cativa la o bere!?!!! Apoi,il sun pi ala din Moldova ADRIAN LUNGU- ADI BOBO,sa-mi dea adresa,un telefon de la Guru Bivolaru..alaaaa de rezolvaaa tooot=pe toate alea ne.....e,dar digeba 8-) Dupa 3 sptamani, cand am revenit de la Amara,verific sa vad ci si cum sta tb p'acolo... si da ,nici una din cele doua punctate de mini nu iera'n stup-cred ca s-au batut intri eli or o plcat in ...a(scula cismarului)cu satelitul :D Daaar, gasesc una fruuuuumoasa si "neprihanita" o prind,ii fac BABASUTRA... https://www.youtube.com/watch?v=jDhTAIOuYa0...min 5,45 si am aruncat-o in iarba, iar in loc am adus o matca dintr-un nucleu....pt ca stupul mai avea dor 4-5 r cu albini,l-am pus 2 in stup de 12 rame cu 2 urdinise'n fata +DF cu sita.......P.S- va doresc tuturor craciun fericit si un sincer LA MUUULTI ANI :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Augustin78 » 24 Dec 2016, 18:18

La multi ani ! Craciun fericit!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde mausica » 24 Dec 2016, 23:09

gica.mosu scrie:...Scrieam pe undeva c-am gasit puiet tarziu si 5% din stupi fara matca....Pe 10 oct,deschid un stup si surpriza ,pe o rama cu puiet cateva botci de salvare din 2-3 iesise matcile tinere...Caut prind una ,o marchez cu'n punct mic alb(asa fac eu) mai gasesc una si...la fel,rup restul de botci-inchid stupul si zic D-zeu cu milaaaa....Ba,am fost in sat la crasma sa caut=aduc scavai "TRANTORI" nici vb n-am gasit decat cativa la o bere!?!!! Apoi,il sun pi ala din Moldova ADRIAN LUNGU- ADI BOBO,sa-mi dea adresa,un telefon de la Guru Bivolaru..alaaaa de rezolvaaa tooot=pe toate alea ne.....e,dar digeba 8-) Dupa 3 sptamani, cand am revenit de la Amara,verific sa vad ci si cum sta tb p'acolo... si da ,nici una din cele doua punctate de mini nu iera'n stup-cred ca s-au batut intri eli or o plcat in ...a(scula cismarului)cu satelitul :D Daaar, gasesc una fruuuuumoasa si "neprihanita" o prind,ii fac BABASUTRA... https://www.youtube.com/watch?v=jDhTAIOuYa0...min 5,45 si am aruncat-o in iarba, iar in loc am adus o matca dintr-un nucleu....pt ca stupul mai avea dor 4-5 r cu albini,l-am pus 2 in stup de 12 rame cu 2 urdinise'n fata +DF cu sita.......P.S- va doresc tuturor craciun fericit si un sincer LA MUUULTI ANI :!:

Greu de citit...greu de inteles...
Sunt depasit.
Te rog sa ma scuzi !!!
Craciun Fericit
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 25 Dec 2016, 15:18

...Mausica scie:greu de inteles....Cuuum :?: Paaaai ac MS se adresa apicultorilor si soldovenilor mei(i-ti traduc=explic cand vin la B Felix s-au pe MP... :oops: )iar pt incepatori si pt cei care n-ati prins nica...Ac Ms a vrut sa fie o gluma(nu servisem nica-nici aghiasma vb lui P13 la acea ora...) VEZI si clipul....si,avand in videri ca,cautam trantori(pe 10 oct pt reginele melee-metaforic vb)....... am schimbat matca nefecundata cuuu una de la rezerva :shock:...Sa fiiiiiiti iumbiti cu ta'tiiii :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde mausica » 25 Dec 2016, 15:53

Mosule tu vi la Felix......eu am plecat de acolo....doar în vizită mai dau.
Era prea mare distanta fata de stupini si am ales sa ma retrag mai aproape de ele.
Apicultura nu mai e ce a fost cândva....
Vremurile s-au schimbat si trebuie sa ne adaptăm.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 30 Dec 2016, 21:42

...Vezi mai Marius,mai baieti,asta tot chemarea pamantului,a locului de unde ne-am nascut-crescut si de care ne leaga ff multe amintiri....din pacate eu cu ceva ani in urma=18, am parasit viewtopic.php?f=38&t=6369 ......(cap 2)cititi ac topic dupa sarbatori sa nu....Si, unde am ajuns (am facut-o tot pt" fetele"mele si nu regret) in alt sat, te simti ca un "venetic" adica ca si cum ai fi dor cu un rinichi si i-ti lipseste ceva din tine 8-) ....Da,dupa ce m-am insurat,mergem aproapi in fiecari an la parinti in (Gura-Vaii)'nprag de an nou si uneori intram in trupa caisorilor, a caprei vezi https://www.youtube.com/watch?v=n5gQFYMn4PM ...prima si ultima parte :P CE frumuseti ce obiceiuri si datini(ca la mama acasa, nicaieri)...Da, ne adaptam...dar,de uitat NEVAR :shock: P.S- va urez tuturor "stuparitilor" inclusiv celor cari sor dat la"fund"=nu mai ne baga'nseama-nu mai scriu :oops: un an cu multe bucurii ,sanatate si caturi=rame, cat mai pline si fara "bube'n" copaci.....LA FF MUUULTI ANII -G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori