Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Adi Hodis

Mesajde victor s » 08 Mai 2011, 10:37

cum sa te contrez eu pe tine in ceea ce priveste constructia de cutii??? dar varroua am recunoscut-o...exista... ! :) si ai prins-o...! :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 08 Mai 2011, 10:40

Prin ... surprindere ( surpriza ) e cel mai eficient ;) :P

Unde-i Varroa bre ??? ... ca eu n-am vazut-o ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 11:24

felicitari pentru dezvoltarea familiilor de albine si pt modelul de stup prezentat . am vazut calitatea in toate pozele prezentate si cred ca multi au ce invata din asta. contre ? are cineva curaj ? are cu ce ? sa vina cu poze dar la ce am vazut eu pe aici , cam greu ! felicitari si pt sfaturile date celor care sunt la inceput si nu numai iar eu multumesc aici personal pt sfaturile primite din partea ta fiindca aveam mare nevoie de ele si sigur o sa mai am si pe viitor . eu am numai cuvinte de lauda si sper sa invat cat mai multe de la tine !
multa sanatate si bafta la cules !
si inca ceva , fiindca ai stupii si pe rama intreaga si pe ME si pe MER , de care esti cel mai multumit , care are mai putine neajunsuri ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 08 Mai 2011, 11:33

Multzumesc de aprecieri Gabi.
Raspunsul la intrebarea ta, l-am dat lui Antal bee, pe pagina anterioara ... MER fac si asta e cel mai bun, asta va fi tipul cu care o sa lucrez.
De ce ? ... pt urmatoarele avanyaje care ... nu le pot obtzine cu celelalte tipuri de stup.
Esentzialul productziei insa este MATCA ... o matca buna inseamna productzie buna in final.
Stupul este ushurintza lucrului prin modul in care potzi sa lucrezi cu el ... deci :

Toate ramele si caturile sint identice astfel ca pot sa:

a) lucrez cu corpul, nu cu rama.

b) folosesc aceeasi rama pt. nuclee si roi, pot chiar sa fac roi cu un cat ( din fam. tari ).

c) verificarea cuibului, existentza matcii/puietului o fac prin deschiderea caturilor si putzin fum dat sub rame, daca vreau sa verific o rama anume, vad care este cu puiet mai putin ... deci nu trebuie sa iau la cautat, o scot pe aceea.

d) tratamentul cu Mavrirol pot sa-l fac IN CIUB, pun benzile intre cele 2 caturi, nu deasupra cuibului.

e) la fam. puternice maresc cuibul prin adaugarea unui cat, se potriveshte bine la matcile prolifice, la ME e prea mult cuibul pe 3 caturi pt. ca rare matci care sa-l umple cu puiet.

f) pot sa formez lot de fam. pt. cules care primesc caturi cu puiet capacit + culegatoarele din familiile care nu pleaca la cules.Aici lucrez „ cu rama ” pt. ca sa ramana matcile in cuiburi.

g) matca este separata de magazie cu gratia Hanneman, deci nu aleg ramele cu miere ca in cazul orizontalilor.

h) la extras ( NU scutur NU periez ramele) folosesc caturi de schimb si izgonitoare, le pun sub caturile cu miere si albine.In prezentza culesului ( care de regula e pe terminate ) albinele pleaca la cules in 3 ; 4 ore si apoi pot sa recoltez caturile.In lipsa de cules, recoltez caturile a 2-a zi.
Astfel am creat spatziu pt. activitatea culegatoarelor care nu sint deranjate din cules, cum se intampla in cazul scuturarii albinelor, ceea ce le scoate din cules in ziua respectiva. la 100 de fam. = o cantitate de miere PIERDUTA.

Astea-s deocamdata si reamintesc ... MATCA inseamna banii cashigatzi finalmente ... potzi sa ai superstupul lui peshte ... daca matca buna nu e ... nimic nu e. ;) :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 12:02

da, am citit toate paginile . oricum despre MER este de studiat . am vazut ca si in afara se lucreaza mult cu el .
interesanta chestia cu rama de MER bagata pe post de rama claditoare la stupul ME . pot sa incerc si eu sa bag la dadant o rama de trei sferturi cu FA pe ea ? este suficient spatiul de jos pt a cladi celule de trantori ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 08 Mai 2011, 12:16

Da Gabi este la ... fix.
Uite ceea ce vrei tu ... in functzie, rama de 3/4 ( ME ) pusa pe post de claditoare in stup vertical ( rame dadant ).
Fişiere ataşate
020520111526 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 13:28

o sa incerc si eu cu o rama 3/4 . vad ca sunt cateva celule de trantori si mai sus dar nu cred sa fie nici o problema , ca mai trebuie si trantori , nu ? :P
despre MER ,are multe avantaje , insa cere ceva experienta , vechime cu albinele . in cazul meu care sunt la inceput cred ca trebuie sa imi fac ucenicia pe dadant vreo 2-3 ani si apoi e altceva !
despre matca asa este , de ea depinde tot . cand ma uit la stupii mei si la pozele tale , imi vine sa-mi dau palme ! :cry: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 08 Mai 2011, 13:42

gabi bee scrie:...
cand ma uit la stupii mei si la pozele tale , imi vine sa-mi dau palme ! :cry: :P

Da' di ceee ???
Pai diferentza este datorata si climei din zona ta si nu esti singurul la care dezvoltarea coloniilor este in urma fatza de zona vestica.
Aici iernile sint mai blande si asta e rezultatul.

Despre trantorii rasfiratzi pe suprafatza cu celule de albine, poate cineva sa le convinga pe albine sa faca cum vrem noi ??? adica trintorii separat, nici o celula intre cele de albine.
Care-i ala ??? ... ca ma aplec in fatza lui.
PS
Si dau cu basca de pamant ... ca eu n-am reushit pina acum ... oricate shedintze le-am tzinut albinelor ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 13:56

ai dreptate cu trantorii . cat despre vreme ce sa mai zic , la voi a inflorit salcamul iar la mine are 2-3 frunzulite si matisorii de floare au 1-2 cm si a tot plouat si a batut vantul si a fost frig cum este de fapt si acum afara . primavara ca asta eu nu am mai vazut . daca am avut 10 zile frumoase adunate de la 1 martie pana acum . dar pana cand ... ? :oops:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 10 Mai 2011, 23:24

Capacul stupului
Fişiere ataşate
10052011044.jpg
Panta pt. scurgerea apei in exterior
10052011059.jpg
Aerisirile capsate inainte de montaj capac
10052011042.jpg
este din brad, tot + plasa din aluminiu si acoperit cu tabla zincata
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 10 Mai 2011, 23:48

Alte chestii de-ale fundului
Fişiere ataşate
10052011037.jpg
Furca lisei nu atinge obturatorul
10052011038.jpg
Fara sa atinga chinga
10052011040.jpg
Mai clar
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 10 Mai 2011, 23:53

Si
Fişiere ataşate
10052011053.jpg
Cu gratia Hanneman
10052011051.jpg
Cate putin din toate
10052011057.jpg
Falturi inclinate, ashezare f. ushoara
10052011056.jpg
Vazut din interior
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 11 Mai 2011, 00:24

Si
Fişiere ataşate
10052011050.jpg
Chinga cuprinde bine stupul
10052011049.jpg
Cu 5 caturi are 106 cm.
10052011048.jpg
Si ajutorul la masurat.
Stupul are 89 cm inaltime.
10052011046.jpg
Cu 4 caturi, 2 cuib + gratie + 2 magazii
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 11 Mai 2011, 00:29

Si asa sub ... fund ;) :)
Fişiere ataşate
10052011041.jpg
Pe lisa fara obturator
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 11 Mai 2011, 00:41

Asta-i MER-ul cu ... piperul ... este ca se poate construi stupi care sa calce bine corpurile, sa se asheze fara a le fortza s-au lovi pt. ca sa reusheshti sa inchizi stupul care, sa fie fara crapaturi ... care sa fie bun de bagat albinele in el, sa nu mai fi-i nevoit sa alergi dupa una-alta care lipsesc dintr-un stup complect ...
Este ? ... sigur ca este da' numa' daca se vrea ... asha-i ?. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Adi Hodis

Mesajde bonzo » 11 Mai 2011, 07:00

O frumusete de lada si o sursa de inspiratie pentru noi incepatorii, dar si pentru cei mai experimentati. Tineti-o tot asa cu inovatiile, dar si cu ajutorul pe care il dati pe forum prin raspunsurile dvs. Despre "ajutorul la masurat", sa-i dea D-zeu sanatate si sa ajunga sa masoare doua lazi suprapuse.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori