Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 12 Ian 2015, 17:00

Ieri am facut un control sumar, a fost o zi splendida, 14-15 grade, cu zbor frumusel. In clipa de fata toti sunt bine merci la prima vedere. Iarna este insa la jumatate, mai are multe de spus, la floarea de corcodusi tragem concluzile finale. Semne bune anul are......
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 14 Apr 2015, 13:30

Situatia la zi:

- anul acesta incepand cu ianuarie am intervenit aproape in fiecare weekend cu turta (in prima parte) si apoi cu sirop din zahar invertit la ei. Am largit cuiburile cu 1-2 rame, pe care le-am introdus intre penultima si ultima rama (practic am lasat ca rama cu polen sa fie tot ultima):

- nu a picat nicio matca;
- roii de anul trecut sunt in plan, exceptie face un roi buckfast, care de fapt nu este buckfast.
- in general stupii, acum sunt pe 6-7 rame, cu 3,4 rame puiet in proportie de 70%
- 2 stupi sunt pe 8-9 rame, cu puiet pe 4-5 rame
- ceea ce se ponteaza acum va fi culegatoarea.

Vremea se anunta mai buna (cu precfipitatii mai reduse si temperaturi mai ridicate) comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut. Dar este doar o estimare, dupa 3 zile orice se poate intampla.

Toti fructiferii au inflorit, zilele trecute carau intr-o feerie si preconizez ca salcamul va inflori in jur de 10-15 mai (in zona Gorjului)
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde vilceanu.sorin » 14 Apr 2015, 19:02

Salut. O intrebare: o familie cu 3 rame puiet 70% acum, cum se va comporta la salcam 2?
vilceanu.sorin
 
Mesaje: 75
Membru din: 26 Dec 2014, 11:34
Localitate: tg jiu gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde proapis13 » 14 Apr 2015, 19:30

vilceanu.sorin scrie:Salut. O intrebare: o familie cu 3 rame puiet 70% acum, cum se va comporta la salcam 2?

...se va inciocala pentru culesul la ...tei... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 15 Apr 2015, 08:28

proapis13 scrie:
vilceanu.sorin scrie:Salut. O intrebare: o familie cu 3 rame puiet 70% acum, cum se va comporta la salcam 2?

...se va inciocala pentru culesul la ...tei... ;)


pana la tei mai este poliflora ...
depinde si in ce stadiu este puietul acela, ca daca este capacit, asa cum il am eu ....
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 28 Mai 2015, 08:36

am dus stupii la salcam in data de 08 mai si am extras 23. in 24 i-am dus la S3, dar vremea nu a tinut cu nimeni.
recordul de cules a fost pe un buckfast, insa a venit cu un cost destul de mare. din cele 3 matci buckfast achizitionate anul trecut, 2 au picat.

nu dau mierea sub 30 lei.
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 16 Iun 2015, 14:25

rezumat:

poliflora este inexistenta datorita secetei.
pierdut aproximativ toate roiurile.

Am comandat 7 matci de la Insitutul Apicol. In 7 iulie pot sa le ridic. Probabil ca am sa fac roii in plin cules la tei. Proasta idee :shock:
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 07 Iul 2015, 13:46

astazi am luat matcile de la institut. ce as putea sa spun ?

Oamenii pe care i-am intalnit acolo sunt oameni cu "fainosag", pacat ca sistemul din care fac ei parte este unul ancorat in trecut. Ca sa ajung in biroul de unde trebuie ridicate matcile a trebuit sa intreb vreo 2-3 persoane care m-au trimis in colturi opuse al institutului. Mi-a fost imposibil sa schimb data de ridicare, fiindca ei livreaza doar martea. Iar eu ajung sa le introduc in roi, doar vineri, plus un drum de 300 km Aveam 2 solutii, sa le iau sau sa renunt. Le-am luat. Sper sa nu fac vreo boacana.

Daca nu ai mai fost la institut, ca sa stii ruta catre biroul nr 24 de la etajul 2 , esti cam o bila de biliard lovita. Dar acest neajuns a fost compensat de doamna de la livrari, care doar livreaza si nu incaseaza.

Din cate am vazut eu, doar astazi aveau de livrat vreo 200-300 matci ceea ce inseamana ca lumea cumpara. Atasat aveti poza cu certificatul si pe fete. Le-am pus la cutie si le dau apa cu seringa :(

poza 1.jpg


poza 3.jpg
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde mellis » 07 Iul 2015, 14:47

Salut,
Sa ai grija cu apa, cutia nu are pe partea din spate tot atatea gauri ca si sus. daca dai apa cu seringa este posibil sa inoate. Este bine sa fie pus ceva sub cutii, sa nu stea pe carton - sa aibe aer si dedesubt.
Si eu am dat apa cam multa si cand m-am uitat mai atent - erau imbaiate bine.
Sanatate si multa bafta cu ele..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 08 Iul 2015, 08:59

mellis scrie:Salut,
Sa ai grija cu apa, cutia nu are pe partea din spate tot atatea gauri ca si sus. daca dai apa cu seringa este posibil sa inoate. Este bine sa fie pus ceva sub cutii, sa nu stea pe carton - sa aibe aer si dedesubt.
Si eu am dat apa cam multa si cand m-am uitat mai atent - erau imbaiate bine.
Sanatate si multa bafta cu ele..



deocamdata sunt sub control... cred

am pus apa cu seringa, sub forma de picaturi si am mai pus si 2 picaturi de miere pe fiecare cutie.
maine plecam la drum, din Bucuresti, tot maine sper sa reuses sa fac si roii, ceea ce ar insemna ca vineri sa le introduc in stupi
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Molluc » 08 Iul 2015, 15:40

Cat au costat? Iti doresc sa faci multa miere, sper sa reusesti la introducerea lor. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 08 Iul 2015, 15:54

Molluc scrie:Cat au costat? Iti doresc sa faci multa miere, sper sa reusesti la introducerea lor. Cu stima.


rotunjit in sus, 62 de lei, cu "certefecat de revolutionara"

daca am inteles eu bine livreaza si prin Apicola
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde yulian » 09 Iul 2015, 12:45

Sa ne transmiti si noua impresii despre matcute mai in toamna... Trebuie sa dau si eu o tura pe la Apicola sa intreb daca zici ca vand si prin ei...pentru satisfacerea curiozitatii ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 12 Iul 2015, 10:51

joi, 09.07, am facut roii, i-am lasat la orfanizat 4-5 ore si pe urma am introdus matcile, fara sa rup placuta de eliberare. roii i-am facut din 2 rame rase de puiet capacit si in margine am adaugat o rama cu FA. Totodata, i-am trecut pe sirop, in fiecare zi.
vineri dimineata, 10.07, le-am rupt placuta si am mai pus niste serbet si le-am lasat pe mana albinelor.

in alta ordine de idei:
poliflora: epic fail
tei: big epic fail.

O seceta cumplita de aproximativ 2 luni si un vant nebun care a uscat tot. Tot ceea a tinut de noi am facut, dar vreamea ... pfff

New Image.JPG
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde Crysty » 13 Iul 2015, 16:42

Molluc scrie:Cat au costat? Iti doresc sa faci multa miere, sper sa reusesti la introducerea lor. Cu stima.


mdea. desi este prea devreme, 2 din 7 nu au fost acceptate. Au mai ramas doar 5. :(
Keep walking ...
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Primii mei pasi....

Mesajde mihaibursuc » 13 Iul 2015, 19:47

nu grabi treaba ca risti mult lasale mai mult si rupe orice botca pe care o fac si eventual stropestele cu tuica sa accepe mai usor
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori