Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

genutzu-neamt

Mesajde genutzu » 25 Feb 2012, 14:10

M-am nascut in preajma albinelor. Am participat la ingrijirea albinelor de cand eram mic. Prima albina care m-a intepat a fost pe la varsta de 3 ani si deoarece eram foarte afectat tatal meu mi-a exolicat cum ca acea albina care s-a aparat si si-a aparat cuibul va muri din aceasta cauza. Tin si acum minte ca am inmormantat-o si i-am pus si o cruce intr-o movila de nisip de langa casa in constructie.
Pana la varsta de 18 ani am ingrijit impreuna cu tatal meu intre 100 si 190 de familii de albine, toate vacantele facandu/le pe la Ciucurova, Nifon, Luncavita, Manastirea Cococsu la tei sau Insulla Mare a Brailei si Baragan la floarea soarelui. La salcam mergea doar la extractii la sfarsitul saptamanii la hanu Conachi, ivesti, Liesti, Barcea sau Balabanesti jud. Galati.
La 18 ani o boala crunta l-a rapus pe tatal meu si am fost nevoit sa ma ocup singur de ele. Mai aveam doar 90 de familii cu care am plecat singur in pastoral , pe ,,barba proprie cum se spune<, si am facut in acel an vreo 3 tone de miere. Uitasem sa spun ca picasem cu succes examenul de admitere la medicina( de fapt reusisem la locurile cu taxa, in 1993 fiind primul an cand se introdusesera si locuri cu taxa la facultatile de stat , dar posibilitati financiare de sustinere a studiilor........... ioc). In urmatorul an am dat admitere si am reusit la biologie si au urmat 4 ani de facultate , iar albinele au ramas....................singure. Au fost vandute vreo 40 de familii si dupa 4 ani de facultate am luat-o de la capat cu 12 stupi cu care am plecat in pastoral la floare soarelui , ajungand cu ei in Baragan , langa Slobozia, localitatea Brancoveni. Lucrul acesta se intamplase prin 1998. De la cei 12 stupi pe care i-am plimbat la vreo 8 culesuri am obtinut mai bine de o tona de miere pe care am valorificat/o pe piata si am reinvestit in stupi.
Acum am o stupina de mai bine de 140 de familii pe care o ingrijesc in paralel cu meseria de profesor de biologie pe care o practic la un Colegiu Tehnic cu peste 22oo de elevi.
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: genutzu-neamt

Mesajde aurelt60 » 25 Feb 2012, 15:14

Salut .. Genutu...mi-a placut povestea ta ...i-ti urez bine ai venit si sper sa ne vedem pe forum cit mai des. Sint sigur ca vom gasii povesti interesante in experienta ta de atita ani. Inca o data BINE AI VENIT.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: genutzu-neamt

Mesajde tusaz » 25 Feb 2012, 16:10

Bine ai venit pe noul forum, te cunosc virtual de pe cel vechi, mult succes mai departe.
tusaz
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Feb 2011, 12:14
Localitate: Covasna

Re: genutzu-neamt

Mesajde paul » 25 Feb 2012, 16:35

Vai ... nenea Genutzu , bine ai venit pe forum !!! Daca te putem ajuta cu ceva ... iti stau la dispozitie ... ;) ;) ;)
Mai ai albine ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: genutzu-neamt

Mesajde gabi bee » 25 Feb 2012, 19:42

va salut dle profesor ! abia astept sa vad si niste poze cu stupii dv ! numai bine si multa sanatate ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: genutzu-neamt

Mesajde proapis13 » 25 Feb 2012, 20:38

genutzu scrie:De la cei 12 stupi pe care i-am plimbat la vreo 8 culesuri am obtinut mai bine de o tona de miere pe care am valorificat/o pe piata si am reinvestit in stupi.

Felicitari domn profesor
E cea mai frumoasa fraza citita pe anul asta pina acum
Bafta in continuare
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: genutzu-neamt

Mesajde LUCIAN AVRAM » 25 Feb 2012, 20:47

Domn' profesor , pune bre , niste poze din alea din California , sa vedem si noi cum arata 6000 de familii la un loc :)

sa traiesti ! :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: genutzu-neamt

Mesajde jimm » 26 Feb 2012, 11:19

Va salut!
Astept cu interes sa impartasiti cat mai multe din vasta experienta!
Am citit cam tot de pe vechiul forum, sunteti meserias!
Sanatate!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: genutzu-neamt

Mesajde andronicescu » 26 Feb 2012, 18:23

LUCIAN AVRAM scrie:Domn' profesor , pune bre , niste poze din alea din California , sa vedem si noi cum arata 6000 de familii la un loc :)

sa traiesti ! :)


Da , cu adevarat asta ar trebui sa ne aratati , apropo fratele tau nu are nevoie de un ajutor stupar ? Eu sunt inginer zootehnist si din 2010 sunt si apicultor !
andronicescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Aug 2011, 20:38

Re: genutzu-neamt

Mesajde andronicescu » 26 Feb 2012, 19:28

genutzu scrie:M-am nascut in preajma albinelor. Am participat la ingrijirea albinelor de cand eram mic. Prima albina care m-a intepat a fost pe la varsta de 3 ani si deoarece eram foarte afectat tatal meu mi-a exolicat cum ca acea albina care s-a aparat si si-a aparat cuibul va muri din aceasta cauza. Tin si acum minte ca am inmormantat-o si i-am pus si o cruce intr-o movila de nisip de langa casa in constructie.
Pana la varsta de 18 ani am ingrijit impreuna cu tatal meu intre 100 si 190 de familii de albine, toate vacantele facandu/le pe la Ciucurova, Nifon, Luncavita, Manastirea Cococsu la tei sau Insulla Mare a Brailei si Baragan la floarea soarelui. La salcam mergea doar la extractii la sfarsitul saptamanii la hanu Conachi, ivesti, Liesti, Barcea sau Balabanesti jud. Galati.
La 18 ani o boala crunta l-a rapus pe tatal meu si am fost nevoit sa ma ocup singur de ele. Mai aveam doar 90 de familii cu care am plecat singur in pastoral , pe ,,barba proprie cum se spune<, si am facut in acel an vreo 3 tone de miere. Uitasem sa spun ca picasem cu succes examenul de admitere la medicina( de fapt reusisem la locurile cu taxa, in 1993 fiind primul an cand se introdusesera si locuri cu taxa la facultatile de stat , dar posibilitati financiare de sustinere a studiilor........... ioc). In urmatorul an am dat admitere si am reusit la biologie si au urmat 4 ani de facultate , iar albinele au ramas....................singure. Au fost vandute vreo 40 de familii si dupa 4 ani de facultate am luat-o de la capat cu 12 stupi cu care am plecat in pastoral la floare soarelui , ajungand cu ei in Baragan , langa Slobozia, localitatea Brancoveni. Lucrul acesta se intamplase prin 1998. De la cei 12 stupi pe care i-am plimbat la vreo 8 culesuri am obtinut mai bine de o tona de miere pe care am valorificat/o pe piata si am reinvestit in stupi.
Acum am o stupina de mai bine de 140 de familii pe care o ingrijesc in paralel cu meseria de profesor de biologie pe care o practic la un Colegiu Tehnic cu peste 22oo de elevi.

Eu sunt inginer zootehnist si din 2010 sunt si apicultor ! Acesta e albumul meu foto:http://andronicescu.sunphoto.ro/mine_bier_2011! Intreabal, te rog pe fratele din Florida daca nu are nevoie de un angajat in plus ! Si e adevarat ce spune Lucian Avram : pune niste poze din alea din USA sa vedem si noi cum arata 6000 de stupi la un loc!
andronicescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Aug 2011, 20:38

Re: genutzu-neamt

Mesajde teinegru64 » 26 Feb 2012, 20:25

andronicescu scrie:
LUCIAN AVRAM scrie:Domn' profesor , pune bre , niste poze din alea din California , sa vedem si noi cum arata 6000 de familii la un loc :)

sa traiesti ! :)


Da , cu adevarat asta ar trebui sa ne aratati , apropo fratele tau nu are nevoie de un ajutor stupar ? Eu sunt inginer zootehnist si din 2010 sunt si apicultor !

La stupina lui genutu, nici doi ingineri nu fac fata.....la Tg Neamt :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: genutzu-neamt

Mesajde genutzu » 26 Feb 2012, 22:14

Am vrut de fapt sa copii posturile de pe vechiul forum http://stuparitul.3xforum.ro/post/1536/ ... neamt_/dar e treaba multa . Cred ca am sa incep ,,de novo'', ca de atunci si pana acum s-a dublat herghelia si sunt multe de spus!!1
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: genutzu-neamt

Mesajde Ioan L. » 26 Feb 2012, 23:21

Respecte d-le Genutzu, ma bucur sa va regasesc si aici.
Pe forumul vechi am vazut ca folositi cat-uri 1/1, cred ca v-ati extins si probabil va mai extindeti in continuare (succes va doresc)..o sa mergeti tot pe cat-uri de 1/1 sau schimbati stilul?
Ioan L.
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Ian 2012, 22:31
Localitate: Tg. Mures

Re: genutzu-neamt

Mesajde lucky5strike » 26 Feb 2012, 23:40

Mai frate, uitasem ca esti biolog, asta e cu siguranta una din cele mai bune combinatii cu apicultura!

;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: genutzu-neamt

Mesajde cristi_vidican » 27 Feb 2012, 15:31

genutzu scrie:Am vrut de fapt sa copii posturile de pe vechiul forum http://stuparitul.3xforum.ro/post/1536/ ... neamt_/dar e treaba multa . Cred ca am sa incep ,,de novo'', ca de atunci si pana acum s-a dublat herghelia si sunt multe de spus!!1

Ia exemplu de la Pupemea. A decis sa plateasca pe cineva sa-i treaca toata pagina pe noul forum (o nimica toata - 47 de pagini). La cele 5 pagini, merge si 1 borcam de salcam curat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: genutzu-neamt

Mesajde Tudor20 » 29 Feb 2012, 21:25

asteptam cu interes poze si informatii noi de la stupina!
Felicitari sincere pentru tot ce faci !!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori