Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2015, 14:54

Saru'mana Irina!
... pai am zis sa nu pierd ocazia! :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2015, 14:58

andrei_calinescu scrie:
Dila Daniel scrie:astazi zbor frumos...dupa orele 10.30
cu aport de nectar,din rastelul de rame :)
si polen...din campul galben de mustar salbatic....


Ceva puiet pe-acolo?

daca zic ca habar n-am...
posibil este,si banuiala mea este ca...ar mai fi pe ici pe colo ceva "banuti" de capacit.
Dar...e treaba lor.Pana la primavara,singurul lor aliat este "natura".
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde irina » 03 Dec 2015, 15:01

Dila Daniel scrie: ... pai am zis sa nu pierd ocazia! :)

Cu un pas inainte....ca intotdeauna :lol: Daca da salcamul....venim si noi la Craiova :D
Folia separa complet cuibul de cat? Sau exista o fanta in spate? Trebuie sa ai un motiv de pastrezi catul iarna.... ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde andrei_calinescu » 03 Dec 2015, 15:06

"posibil este,si banuiala mea este ca...ar mai fi pe ici pe colo ceva "banuti" de capacit."

La voi a fost si este inca mult mai cald ca la noi.
Daca vine si polen de afara....
La mine nu mai e puiet, albina e complet inactiva chiar daca mai sunt perioade calde dupa orele 14:00.
Nu vine nimic de afara, e bine.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2015, 15:07

Da Irina,are fanta spate.
"Motivul", e mai multe :) printre care
-creeaza o antecamera intre folia de sub rama cu sita(de sub capacul cu aerisire) si cuib.
-spatiu mai redus pentru depozitarea caturilor.
-o singura manevra la interventia in cuib,in loc de doua.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2015, 15:11

Andrei,asta este vremea...ce sa le faci!
Dupa cum am spus,e treaba lor...pana la primavara :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Ovidiu123 » 03 Dec 2015, 21:10

Au iesit fetitele,nu gluma :idea:
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 24 Dec 2015, 11:49

au iesit si ieri...
polen adus in cantitati vizibil mari.Tot in cantitati mari,urme de fecale pe masina sau rufele de pe sarma(inspecial la vecini :x )
Am mai avut ani cu zboruri intense in decembrie,dar parca nu asa tarzii...

Om vedea...
Pana atunci,va urez tuturor
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!
Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!Craciun Fericit !Craciun Fericit!


cu drag si stima D.D.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde peterneamt » 24 Dec 2015, 14:10

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 24 Dec 2015, 14:16

Sa traiesti tati!
fi atent!...am invatat colindul asta(serios vorbesc),si vin sa te colind mai tarziu!
Sa dea naiba sa pleci de acasa... :oops: :)

https://www.youtube.com/watch?v=9A7122QXEsE
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Augustin78 » 24 Dec 2015, 18:19

Sarbatori Fericite!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde nicola tudor » 25 Dec 2015, 11:43

Craciun fericit !
nicola tudor
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2011, 20:10

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde peterneamt » 25 Dec 2015, 17:46

Am fost la ţară acolo unde fac de obicei Crăciunu .....cu colinde, cu împărţit, cu...... Acum sunt în Craiova şi

am avut o ţară ce nu avea datorii,..... o ţară ce făcea avioane, elicoptere ,tancuri , locomotive, nave,etc......mai avea acea ţară petrol, gaze, cărbune, minereuri şi le-a dat gratis străinilor spre expoatare şi românii plătesc cel mai scump combustibil din UE....şi combinate chimice sau siderurgice ....şi fabrici şi uzine......şi ţara asta avea pământ agricol căcălău şi sisteme de irigaţii......şi mai avea păduri cu animale,....dar mai mult de jumătate din pământul agricol al ţării la dat străinilor de pomană că nu aveau şi ei şi în fiecare sat de la câmpie auzi......păi e al italianului, sau scoţianului, sau francezului, sau........,şi aceşti oameni străini care după ce-şi ia fracu, lasă o ţară cu pământurile şi apele otrăvite şi se mută în ţara lor unde agricultura se face altfel şi unde dacă poluezi plăteşti dar noi le permitem şi cerem derogări pentru ei ,.......avem salbe de hidrocentrale şi centrală nucleară şi termocentrale dar plătim curentul scump la firme străine.....şi acum când e prea târziu, când românii sunt sclavi atât afară, cât şi în ţara lor, ce ne mai rămâne de făcut de cât să admirăm măreţele realizări ale capitalismului Românesc.... cum sunt cele mai scumpe autostrăzi dar şi cele mai proaste şi cele mai scurte,..........şi să ne urăm, un sincer la mulţi ani fericiţi ! că fericiţi sunt cei săraci cu duhul şi nici noi nu facem excepţie ! :D
Mai trădaţi şi furaţi ca în ultimii 26 de ani nu am fost niciodată..... La mulţi ani ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Donbazil » 25 Dec 2015, 22:04

Sal'tare!

Craciun fricit !
Joaca-te oltene, poate te baga astia si pe tine in oala cu noi, comunistii!..... :lol: :lol: :lol:
Pai cum indraznesti sa spui asa ceva in Romania lucrului bine facut?.... :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 27 Dec 2015, 12:51

Salute! :mrgreen:
Cand schimbi matca scotand-o pe a' batrana si introducand-o dupa trei ore pe a' tanara ar fi de luat in calcul si faptul ca ai matci italiene, care or fi mai bine crescute si primesc mai usor matca noua? Anul trecut am facut la fel si nu am avut probleme, dar anul asta am avut un rateu maxim. O familie mi-a omorat in final si matca din roiul de rezerva pe care l-am dat cu ziar. Altele au vrut doar dupa ce au capacit tot puietul, am rupt botcile si le-am pacalit cu matca noua data sub cusca pe rama. Din cutiuta nu au vrut-o deloc, nici dupa ce am rupt botcile. Matcile autohtone. Sa fie mai ciufute?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Dila Daniel » 27 Dec 2015, 14:10

Intradevar,am simtit(nu am facut studiu dedicat) ca introducerea matcilor in roiuri facute din "rasa" cat mai apropiata de matca,ar avea un plus in acceptare.
Insa,nu fac roiurile tinand seama de asta.Daca se nimereste sa bag galben la galben sau negru la negru,de bine.Daca nu ...nu.Adica unde am de ales,aleg.
Roiuri"cu toane" se gasesc mereu.
Daca le observ,le maresc timpul de stat al matcii nou introduse ,in cusca sigilata(pana la 72 ore).Sau le las si astept sa le elimin botcile dupa aprox. 7 zile.Le dau iar matca,sau le unific cu altii,in care au eclozat deja albine depuse de regina care o au.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori