Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 17 Apr 2012, 23:25

La inceput a fost numele. Îmi placea cum suna. Apoi am cunoscut si personajul. Mi-a placut si mai mult. Si uite asa am ales numele asta. Mi-ar fi placut si ”Printul Mîșkin”, daca nu as fi avut o oarecare retinere fata de ceea ce vine de prin partile alea ale lumii.
Crestin. Ortodox.
30 de ani impliniti. Azi.
Proaspat posesor a trei familii de albine, achizitionate aseara. Bucuria a fost atat de mare incat azi am uitat ca e ziua mea. Mi-am dat seama ca e ziua mea abia pe la ora 10, cand eram la serviciu, privind mirat la data unei comenzi pe care o primisem ieri.Apoi m-am bucurat ca imi luasem bani la mine ca sa-mi cumpar faguri si protofil. Altfel n-as fi avut nici de-un suc pentru colegi. In ciuda faptului ca sotia imi spunea aseara, in masina, tinand o mana pe stupii de pe locul unde trebuia sa fie bancheta, ca ăsta este cadoul de ziua mea. Dar cum sa ma mai gandesc la ziua mea cand pe la ora 4 de dmineata m-am trezit si am auzit ca ploua. Si cum stupii in care am luat albinele provizoriu sunt de pavilion, fara capac, peste care am pus eu niste table, mi s-a facut inima cat un purice la gandul ca ar putea intra apa. Apoi m-a luat somnul si am visat ca mi-a daramat vantul stupii. Cand m-am trezit eram leoarca....
Imi doresc albine de cand aveam 10 ani si un vecin adusese vreo 10 familii intr-o curte comuna. Pe-atunci m-apucasem sa prind din albinele vecinului in ideea de a-mi face eu un stup ...mic, asa ca pentru mine. Nu l-am ascultat pe vecin cand mi-a spus sa dau drumul la bietele albine pe care le prindeam cu doua borcane si le depozitam intr-al treilea, ca altfel vor muri. Credeam ca îi e ciudsa ca-i prind albinele. Saracele de ele. Auzisem eu si de regina, dar credeam ca pot sa aleg o albina si sa o numesc pe ea regina.
Anii au trecut, ideea a ramas adanc infipta in subconstientul meu. Din cand in cand, ca intr-o cautare a timpului pierdut, dorinta de a avea stupi reaparea din senin, trezita de cine stie ce cuvant, imagine sau om, pentru ca apoi sa se estompeze sub greutatea dificultatilor de moment.
Ultima data si cel mai intens a reaparut asta toamna, din senin, cand am auzit un cunoscut spunand ca trebuie sa mearga la un targ apicol. De atunci nu am mai avut stare. Numai eu stiu cum a trecut iarna asta pentru mine. A trebuit sa adopt strategii. Sa-mi cumpar cele necesare treptat, sa ma amagesc cu cate unealta. Mi-am spus uite, ti-ai luat stupii, ai intrat pe un drum fara intoarcere, nu mai poti da inapoi, in mod sigur in primavara vei avea si albinele.
Si aseara s-a intamplat. Am gasit un mos de la care am luat trei familii. Mi le-a dat in cutiile lui de pavilion, care nu as putea spune cati ani au, as zice ca cel putin 25, dar nu vreau sa exagerez. Una crapata pe fund, pe unde ieseau albinele. A aruncat cu apa pe pamant si a facut tina, ca Iisus oarecand, cu care a lipit crapatura de pe fundul stupului, ca sa nu ne incaiere in masina. A doua familie cred ca o sa o numesc ”africana mea”, cum ridici podisorul te si iau in primire. Am cerut-o pentru ca mi-a placut puietul compact. A treia asa de blanda ca aseara cand am ajuns acasa mi-era teama sa nu fi dat ortu popii. Mi le-a dat in cutiile lui provizoriu, sa le aduc acasa, sa se obisnuiasca cu noua vatra si apoi sa le mut intr-ale mele, verticale pe 12 rame.
Atent fiind la poezia momentului si la numaratul ramelor cu puiet de la inspectia familiilor, habar n-am acum daca am vazut sau nu vreo rama cu miere. Acu mi-e teama sa nu dea vreuna chix, sa moara de foame, ca in seara asta, cand am ajuns acasa de la serviciu pe la ora 19, nu m-am indurat sa umblu la ele, fiind nor si oarecum racoare. In acest sens, o sa apelez la sfaturile domniilor voastre, sa ma sfatuiti ce si cum, ca desi zic eu ca am citit ceva, in momentul in care m-am vazut cu stupii in curte mi-am dat seama ca nu stiu mai nimic.
Ramele sunt toate negre. Da' toate. Mi-am zis "Lasa, sa te vezi tu cu stupii in curte si apoi schimbi tu si ramele". Ca urmare, si albinele mi s-au parut foarte mici. Da' mici, ca zici ca sunt bondari d-aia desi fac cuiburile in pamant.

Pana aici a fost poveste. Acum urmeaza realitatea, pe care as vrea sa ma ajutati sa o lamuresc:
- ma gandesc sa le administrez, pentru stimulare, incepand de maine, zilnic, pana pe la 1 mai, sirop invertit dupa reteta lui nea Gica, cam 200-300 ml, in care sa pun Protofil. Va intreb, e bine cum m-am gandit?
- Prunii sunt infloriti de sambata, la fel si ciresii si visinii. Merii sunt imbobociti. Problema este ca noaptea trecuta a plouat si probabil ca va mai ploua si maine. In aceste conditii, pot baga cate o rama la crescut?
- lazile in care sunt familiile acum sunt orizontale, cu fund clasic, in pat cald. Stupi in care urmeaza sa le mut sunt verticali, cu fund antivaroa, in pat rece. Considerati ca vor aparea probleme cu puiet racit, dat fiind faptul ca albinele sunt obisnuite cu alt mediu? Sa le pun si subarele pana se incalzeste vremea bine?
- familiile au fost iernate pe 7 rame si cred ca mosul le-a mai pus trei rame si mi le-a dat pe 10. Credeti ca este necesara o restrangere, sa zicem pe opt rame, pentru moment?
- dupa cate zile as putea muta familiile in lazile mele?

Cam asta ar fi pentru moment. Daca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebarile de mai sus, i-as fi foarte recunoscator.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jean Valjean

Mesajde LUCIAN AVRAM » 17 Apr 2012, 23:42

LA MULTI ANI SI LA MULTE BUTOAIE PLINE , IAR STUPINA SA-TI CREASCA CAT DE MARE VREI TU ! :)

SA TRAIESTI !
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Jean Valjean

Mesajde lucky5strike » 18 Apr 2012, 00:03

Mai Jean, ai inceput tumultos!

Iar sotia e de nota 10! Ei, ati vazut domnilor, ce cadou???

La multi ani, apicoli si nu numai!

:lol: :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Jean Valjean

Mesajde ves.lucian.zabrani » 18 Apr 2012, 02:15

La multi ani cu sanatate !!! si spor in toate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 18 Apr 2012, 08:39

Va multumesc tuturor pentru urari!
In ceea ce o priveste pe sotia mea, daca pana acum era oarecum indiferenta fata de timpul si atentia cu care urmaream eu forumul, in seara in care am luat albinele mi-a marturisit ca se simte ciudat. Cred ca s-a molipsit si ea.
Sper ca acest entuziasm al inceputului sa-l am si peste 20 de ani.
Inca o data va multumesc.

P.S. M-ar ajuta mult niste raspunsuri la intrebarile mele din finalul primului post.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jean Valjean

Mesajde proapis13 » 18 Apr 2012, 08:54

Bun venit in marea familie a apicultorilor forumisti :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Jean Valjean

Mesajde proapis13 » 18 Apr 2012, 09:01

[quote="Jean Valjean"]
- Prunii sunt infloriti de sambata, la fel si ciresii si visinii. Merii sunt imbobociti. Problema este ca noaptea trecuta a plouat si probabil ca va mai ploua si maine. In aceste conditii, pot baga cate o rama la crescut?

- Poti,dar numai dupa o evaluare prealabila a cantitatii de albina de pe rama si dintre intervale+1L de sirop in hranitor
- Iti recomand hranitoarele din plastik de podisor,sunt eficiente si eviti deschiderea stupilor pe vreme rea

- lazile in care sunt familiile acum sunt orizontale, cu fund clasic, in pat cald. Stupi in care urmeaza sa le mut sunt verticali, cu fund antivaroa, in pat rece. Considerati ca vor aparea probleme cu puiet racit, dat fiind faptul ca albinele sunt obisnuite cu alt mediu? Sa le pun si subarele pana se incalzeste vremea bine?

- NU

- familiile au fost iernate pe 7 rame si cred ca mosul le-a mai pus trei rame si mi le-a dat pe 10. Credeti ca este necesara o restrangere, sa zicem pe opt rame, pentru moment?

- Le restrangi pe nr de rame cu puiet,restul dupa diafragma

- dupa cate zile as putea muta familiile in lazile mele?
- -Transvazarea trebuie facuta la 2 zile dupa ce fac zborurile de recunoastere]
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Jean Valjean

Mesajde Cristian IONITA » 18 Apr 2012, 09:06

Jean Valjean scrie: ...

Pana aici a fost poveste. Acum urmeaza realitatea, pe care as vrea sa ma ajutati sa o lamuresc:
- ma gandesc sa le administrez, pentru stimulare, incepand de maine, zilnic, pana pe la 1 mai, sirop invertit dupa reteta lui nea Gica, cam 200-300 ml, in care sa pun Protofil. Va intreb, e bine cum m-am gandit?
- Prunii sunt infloriti de sambata, la fel si ciresii si visinii. Merii sunt imbobociti. Problema este ca noaptea trecuta a plouat si probabil ca va mai ploua si maine. In aceste conditii, pot baga cate o rama la crescut?
- lazile in care sunt familiile acum sunt orizontale, cu fund clasic, in pat cald. Stupi in care urmeaza sa le mut sunt verticali, cu fund antivaroa, in pat rece. Considerati ca vor aparea probleme cu puiet racit, dat fiind faptul ca albinele sunt obisnuite cu alt mediu? Sa le pun si subarele pana se incalzeste vremea bine?
- familiile au fost iernate pe 7 rame si cred ca mosul le-a mai pus trei rame si mi le-a dat pe 10. Credeti ca este necesara o restrangere, sa zicem pe opt rame, pentru moment?
- dupa cate zile as putea muta familiile in lazile mele?

Cam asta ar fi pentru moment. Daca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebarile de mai sus, i-as fi foarte recunoscator.


bine te-ai "apicultorit" Valjane, la cat mai multe impliniri si realizari de la aceasta indeletnicire

referitor la intrebari:

- e bine sa-i stimulezi, dar sa ai grija cum o faci .... interventiile in stup mai ales din partea unui incepator de multe ori fac mai mult rau decat bine.
- rama la crescut se baga cand sunt indeplinite anumite conditii (exista cules si familia de albine are capacitatea sa faca acest lucru), parerea mea ca mai intai evaluezi fiecare familie .... si la cele care pot le dai rama la crescut. Un criteriu de evaluare ar fi ramele cu puiet .... daca exista puiet pe n-2 atunci merge fara probleme adaugata rama.
- familiile puternice vor suporta "socul" fara probleme, cele mai mici va trebui sa le inghesui cu diafragma (le lasi doar pe ramele cu puiet plus cele 2 marginase). adica .... daca acum au puiet pe minim 6 rame .... le poti lasa fara grija pe 10, dar daca au mai putin le restrangi si verifici situatia saptamanal
- mutarea o poti face oricand se indeplinesc conditiile (albina sa iasa la cules)


bafta multa
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 18 Apr 2012, 09:24

Am inteles, sa traiti!
Sper ca vremea sa-mi permita sa evaluez situatia cat mai repede; azi nu cred, pentru ca cerul e de plumb (cel putin la Bucuresti), daca mai pun si faptul ca ajung acasa dupa ora 19, nici o sansa sa-i deranjez.
O sa fie mai greu cu hranitoarele de podisor, pentru cu nu am podisoare-hranitor, ci simple, cu plasa.

Va multumesc pentru sfaturi, imi sunt de mare ajutor.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jean Valjean

Mesajde Bambucha » 18 Apr 2012, 09:41

Bun sosit si la multi ani!
Sa faci 30 de ani si sa uiti de ziua ta, asta da entuziasm! Cand vei ajunge sa mai extragi si putina miere de la ei dragostea va ajunge la cote maxime.

In perioada aceasta s-a facut complet schimbul de generatii. Albina de iarna a luat o pauza bine meritata, iar in stupi se afla in acest moment albina tanara. Urmeaza curba ascendenta de dezvoltare cand familiile de albine cresc foarte repede in populatie, acum fiind punctul minim. Configuratia cuibului la ora asta trebuie sa aiba in extremitatile ramelor cu puiet obligatoriu rame cu miere cat mai pline. Aceste depozite de miere dau albinelor o stare de siguranta, ele urmandu-si normal cursul de dezvoltare.

Stimularile sunt foarte bune in aceasta perioada daca ai un ochi atintit asupra vremii. Afara sa fie timp frumos (sa nu ploua) si sa nu tii stupii inutil deschisi in cazul in care ai hranitor uluc.
Cu rama la crescut as mai astepta cel putin pana cand nu va mai ploua. Conteaza foarte mult si puterea familiei. La o configuratie de 4 rame cu albina si 2 cu puiet aceasta operatie franeaza drastic dezvoltarea coloniei.
Transvazarea se poate face fara probleme intr-o zi insorita. Banuiesc ca stuparul a adaugat ramele in extremele cuibului. In aceasta situatie ele nu deranjeaza, se pot lasa in stupi daca nu ai diafragma.

Banuiesc ca deja ai citit si ceva literatura in domeniu. Fara suport teoretic, multe operatii practice nu vor fi intelese.
Succes
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 18 Apr 2012, 10:07

Am citit asa:
Bolile albinelor - Wolfgag Ritter
Albinăritul pentru începători - Franz Lampeitl
Manualul apicultorului - editia a V-a
+ urmaresc ce apare pe aici pe forum si spicuiesc din forumul vechi
+ vizualizat filmuletele de pe youtube
Ce am observat, citind primele doua carti este ca daca nu ai si o familie doua in care sa verifici practic ceea ce citesti, nu prea retii mare lucru. Aveam tot timpul impresia ca citeam si citeam degeaba.
Acum , in principiu am inteles ce trebuie sa fac, dar simt o permanenta nesiguranta, motiv pentru care caut sa mi se confirme sau infirme de catre cineva cu experienta, corectitudinea actiunilor pe care vreau sa le intreprind.
In al doilea rand, primele doua carti au fost scrise in spatiul german si vorbesc in cea mai mare parte de practicile din acea zona, cu alte tipuri de stupi, alta clima, etc (nu e cazul la boli, ca acestea sunt la fel peste tot, probabil ca difera doar tratamentele aplicate).
Manualul apicultorului e cea mai utila carte citita pana acum, insa nici ea nu raspunde la toate intrebarile sau, cateodata, din ceea ce am observat, nu corespunde cu practica apicultorilor ( de exemplu, desi e putin cam neconcludent, vorbeam deunazi cu cineva ai carui parinti aveau grija la ICDA, pana au iesit la pensie, de 500 de stupi si care au si acum stupi - cand i-am spus ca sunt unii care nu fac mutarea corpurilor la multietajati, nu m-a crezut - altii nu inteleg cum poti sa tii albinele intr-un stup cu plasa pe fund - "Nu mor domn'e?" - ma intreaba)

In fine, cred ca am nevoie de un maestru care sa-mi indrume pasii, ca nu vreau sa raman la nivelul de hobby.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jean Valjean

Mesajde georgeanelka » 18 Apr 2012, 14:12

Salutare domnu jean, bine ati venit in breasla posesorilor de stupi, sper si sant convins ca veti reusi in tot ce veti intreprinde in acest domeniu, caci se vede preocuparea pentru albine.Succes! Referitor la familia mai agresiva va pot spune ca am si eu una,dar compenseaza acesta agresivitate cu o matca ce ponteaza din leat in leat, ies mai de dimineata la cules decat celelante, colonia baga mai multa miere si se dezvolta mult mai bine decat ceilanti stupi, avantaje deloc de neglijat.Sanatate!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: Jean Valjean

Mesajde bostina constantin » 18 Apr 2012, 14:37

La multi ani Jeane!! multa sanatate tie si familiei tale.
Am citit cu drag tot ce ai scris tu si apreciez ce doresti sa faci.Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi despre cresterea albinelor, la randul meu sunt incepator. Si fiind la inceput de drum, iti doresc sa perseverezi, ca in scurt timp sa fii la nivelul ,,manjilor'' lui Janese sau ai lu nea Gica, ca de invatat ai de la cine invata, nu dau nume ca omit vreunul si nu-mi doresc lucrul asta.Unii deja ti-au raspuns.Bafta !!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 18 Apr 2012, 23:38

Multumesc tuturor pentru urari.
In seara asta le-am administrat sirop, aproximativ 350ml de fiecare familie.
Nu le-am mai dat sirop invertit, ci zahar dizolvat in apa, in proportie de 1/1, in care am stors o parte dintr-o lamaie. Am pus sirop in doua sticle de 0,5 litri si apoi am injectat in fiecare cu seringa cate 10 ml de Protofil (pe eticheta sticlei de Protofil scria 20ml la litrul de sirop, desi am vazut ca multi spun ca trebuie 17ml). Nu am mai facut sirop de zahar invertit, pe de o parte, la indemnul unui utilizator al forumului iar pe de alta parte si din cauza ca am fost nedumerit, tot urmarind forumul, cu privire la cum trebuie facut siropul de stimulare. Am vazut ca se vorbeste numai de reteta lui nea Gica, insa pe site-ul Stuparitul se mentioneaza ca siropul pentru stimulare nu se fierbe iar intr-o postare de prin 2010, PAB afirma, citez "Nu inteleg de ce se face atata caz in problema invertirii zaharului. Daca dam sirop pentru stimulare, adica cateva sute de grame odata, de ce sa ma muncesc sa-l dau invertit sau sa-l cumpar gata preparat? pt ca e la moda? Apa, zahar si protofil. Personal nu cred ca albina se uzeaza de pe urma acestui "enorm" consum".
Intrebare: Protofil pot sa mai dau abia peste o saptamana in sirop sau pot sa dau si maine?

Am constatat ca intr-o familie mosul mi-a bagat trei faguri vai de mama lor: negrii ca smoala, unul mucegait, al doilea aproape la fel, gauriti, cu celule de trantor....i-am dat dupa diafragma, ca si asa erau goi.
Hranitoarele le-am pus dupa diafragma.
Cu acest prilej am observat si ca exista ceva nectar bagat in rame, precum si pastura, insa nu stiu sa apreciez cat de mult. Oricum, nu am verificat toate ramele, aproape ca se intuneca si mi-a fost teama sa nu fac vreo prostie sa racesc puietul, ci doar pe cele din spate, pana cand ajungeam la puiet. Pe o rama era si o portiune, cam 5 cm patrati, cu miere capacita cu capaceala umeda (asa am inteles ca se numeste acea capaceala mai inchisa la culoare...sau e doar rezultatul faptului ca este trecuta prin iarna?) Oare ar trebui sa descapacesc acea portiune?

Tot in aceasta seara am experimentat lipirea fagurilor cu transformatorul: mi-a placut la nebunie. Am un transformator dat de tata acum multi ani pentru alt scop, de la CFR, cu mai multe iesiri, printre care si una de 13 volti. Am observat ca nu trebuie sa iau fiecare fir in parte, se poate lipi si daca pun o borna la un cap(cel de sus) si cealalta la celalat capat (cel de jos). Se incinge imediat.

Cam atat pentru moment.
Multumesc pe aceasta cale lui Popa Georgian, pentru amabilitatea de care a dat dovada contactandu-ma telefonic, din proprie initiativa si ajutandu-ma cu sfaturi de care am neaparata nevoie. Am ramas foarte uimit sa aud ca vara trecuta a facut din 2 stupi 24 de roiuri, pe care le-a si scos din iarna (cu exceptia unuia care a murit ca urmare a unui experiment). Asta mi se pare extraordinar.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jean Valjean

Mesajde Nebunu_R » 19 Apr 2012, 09:24

Salut, la multi ani, si bine ai venit pe forum!
Intreaba-l pe vanzator daca le-a facut vre-un tratament cu Varachet Forte si daca in iarna au avut benzi cu Mavrirol in ei.
Vezi sa nu depasesti cantitatea maxima de Protofil/familia de albine.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 21 Apr 2012, 23:08

Astazi le-am mutat in cutiile mele. Am incercat sa fac totul cat mai repede, ca sa nu iasa scandal. La prima familie, dupa ce am mutat ramele dintr-un stup in altul, m-am panicat putin deoarece nici o albina nu mai voia sa intre pe noul urdinis. Am miscat lada mai la stanga, am zis ca poate nu e urdinisul exact pe vechea pozitie, degeaba. Intr-un final le-am lasat sa-si vada de treaba ca mi-am zis ca oricum altceva nu am de facut. Le-am dat si cate 500ml de sirop de fiecare si am facut si poze
Fişiere ataşate
stupii mei.jpg
Stupii mei
stupii mosului.jpg
Stupii mosului
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori