Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Feb 2013, 01:20

M-am pus pe munca,acum 2 zile le-am facut prima vizita pe acest an si primul control dealtfel.

Doar am ridicat podisorul sa vad daca mai au hrana. La 2 turta neconsumata.la unul 30% si la altul unde am o matca mai galbena 100%. Acesta din urma a mai primit o turta cu miere,fiind dealtfel cel mai populat,asa la prima vedere.
Din pacate am probleme cu mucegaiul,desi nu am folosit plastice,folie.
Am folosit doar ziare si haine,din abundenta :D. Iarna viitoare le impachetez mai lejer.

Am luat prima intepatura pe anul acesta.
Fişiere ataşate
albine februarie 2013.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Feb 2013, 01:26

x
Fişiere ataşate
albine februarie 2013 2.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 08 Mar 2013, 21:55

Astazi am fost in practica la entomologie. Am cautat rapita de daunatori.
Cand cautam daune pe frunze am vazut si-un "caca" de albina,nu stiam de unde vine,apoi cand am plecat am vazut o mica stupina la vreo 100 m.
Cultura se prezinta bine, la nord de Bucuresti,Moara Domneasca.
Eu sunt cel de langa domn profesor.
Fişiere ataşate
la rapita1.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2013, 22:10

Duminica, de Lasatul Secului,am fost la albinute.
Vremea pe la 12 era destul de frumoasa,apreciez un 12-13C,asa ca am umblat in stupi.
Toti stupii au iesit bine din iarna,ce am bagat,atat am scos. Matcile sunt toate prezente,la fel si puietul.
M-am gandit mai bine si cred ca am sa-l unific pe cel pe 4 rame cu unul din ceilalti.
Miere au sufucienta.Puiet la 17.03.13 pe 2-3 in functie de putere,de cam 2 palme pe fiecare fata a ramelor,dar nu toate,cele marginase avand mult mai putin puiet.

Iarna asta am invatat urmatoarele:

-->Se ierneaza familii numai peste 5 rame full de albina. Am vazut ce inseamna un stup pe 6.7 rame si puietul de la aceasta ora ,in comparatie cu o martoaga de 4 rame. Cel din urma este doar la numar,atat,productie nu poate sa faca.
Din pacate am fost delasator si nu am actionat din toamna cu o unificare,am fost zgarcit. M-am luat dupa cei ce spun ca din 1 faci 10 stupi,NICIODATA. Am zis las,ca merge si asa,dar nu. Cand multi recomandau chestia asta, eu..acum m-am invatat minte.
--> Multi se intreaba care este secretul iernarii, eu spun,ca si multi altii, iernarea familiilor puternice.
-->Se ierneaza numai pe miere.
-->Am bagat turte de miere inca din decembrie. Multi nu recomandau acest lucru. In cazul meu,turte de floarea soarelui.
Nu s-a intamplat nici-o tragedie,albinele au tras mierea incet,incet,incat la 17.03.13 turta era consumata complet.
Fara urme de diaree.
-->Mucegaiul nu mi-a omorat nicio matca cum se striga pe aici,desi am avut destul. Sper sa nu ma contrazica.
-->Nu infofoliti foarte mult albinele asa cum am facut eu. Am exagerat cu hainele ce le-am pus, 2 pullovere vechi deasupra ramelor si ceva langa diafragma este de ajuns.

Asta am observat eu,incapator fiind, ceea ce am scris este oarecum subiectiv,avand in vedere numarul de stupi si experienta mea,asa ca luati ca atare.
Fişiere ataşate
afumator 2013 17.03.17.JPG
Afumatorul vechi,cu noul burduf,incercasem eu sa repar vechiul burduf,dar nu am avut un material destul de flexibil.
albine martie 17.03.13.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2013, 22:20

Si pentru ca la noi ,in zona Calarasiului,de Lasatul Secului se aprinde "urlalia",am purces ca atare.
Se ard cauciucuri, gume,incaltaminte veche..in vederea sarbatoririi sosirii primaverii si alungarii spiritelor rele.
Plus voie buna si veselie cu vecinii,oameni simpli,taranii adevarati.
Deabia asteptam momentul asta cand eram mic,in fiecare an ma rugam de tata sa-mi dea cauciucul de tractor sau de remorca,saracul avea si el de rezerva si eu il stresam,acum il inteleg.

"Urlalia pe cuptor, C-a murit nenea Anton, si-a venit Tata Marita, si l-a luat cu furculita!! URLALIAAAAAAAAAA!!!"
Fişiere ataşate
urlalia 17.03.2013.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 02 Apr 2013, 22:43

Astazi tatal meu a administrat albinutelor primul sirop din acest an ,au lins tot,caisul si corcodusul sunt in floare,sper sa urmeze si piersicul,depinde si de vreme.

O alta preocupare a mea in timpul liber ce il am,este handbalul. Am practicat la Css2 Bucuresti si acum sunt la echipa facultatiii care ma indruma in viata si ma invata atat de multe, CSU AGRONOMIE,echipa USAMV-ului Bucurestean.
Saptamana trecuta au inceput campionatele universitare; am batut in primul meci Academia de politie ,dupa un meci spectaculos ,indemnati de o galerie SUPERBA!!

Astazi am avut meci cu UNIVERSITATEA BUCURESTI,i-am batut si pe ei,dupa un meci ce semana mai mult a antrenament.
Maine avem cu MEDICINA, nu mai avem suporterii de partea noastra,meciul desfasurandu-se pe terenul lor,speram intr-un meci bun. Inca 2 victorii si ne calificam la turneul final.
Eu sunt portar,un post crucial in echipa.

CSU AGRONOMIE!!!!!!!!
Fişiere ataşate
csu agronomia.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Closcutz » 03 Apr 2013, 02:46

Iti tin pumnii! Sa te apropii de calificare.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Stefan Madalin

Mesajde un OM » 03 Apr 2013, 20:59

La stupii orizontali cu balama la capac, poti bate o chinga sau doua la interiorul stupului, de la capac spre partea laterala. Astfel capacul va sta singur, fara sa-l mai sprijini cu vreo scandurica, ce poate provoca caderea capacului. Vezi ca chinga sa nu fie prea lunga . Daca capacul sta prea oblic fata de verticala, spre fata, atunci cand ai prea putine rame in stup exista posibilitatea ca stupul sa cada de pe stativ.
Cand sunteti la "urluiala" nu va innegriti putin?
Spor in toate!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 03 Apr 2013, 22:54

La ceilalti am o sfoara care imi tine capacul,dar la acela pozat chiar nu stiu dc nu i-am facut si lui.
Cat despre urlalia, tuci iesim din toata distractia. In dimineata imediat urmatoare, am plecat cu masina pe intuneric,era bocna ,inghetata. Cand am ajuns la Bucuresti pe lumina era si ea tot ,tuciurie. Deabia s-a luat funinginea respectiva.

Multumesc pentru sustinere Closcutz, am batut si Medicina,avem 3 din 3. Maine Politehnica, si dupa ,marti,marele meci pentru calificare cu ASE-ul.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Apr 2013, 15:22

Doamne ce meci am avut cu Politehnica. Nu speram sa canstigam cand am vazut ce jucatori au, de la Dinamo...si altii.
Am inceput prost,eram demoralizati,dar pana la pauza ne-am revenit,ducand scorul la 14-14.
In a 2-a repriza i-am tocat putin cate putin si am preluat conducerea. Cu 5 secunde inainte de final aveam 27-26 si numai o parada de-a mea in ultima secunda a tinut scorul neschimbat.
A fost meci interzis cardiacilor, galeria a fost fantastica, la fel si noi,care avem suflet de echipa.
Csu Agronomieeeeeeee!!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Mircea_63 » 05 Apr 2013, 15:49

Felicitari handbalistule! :D

Maine-poimaine iti vom cere autografe. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stefan Madalin

Mesajde FLORINELU » 05 Apr 2013, 16:34

Stefane,te salut,imi place mult cum si ce scrii despre albine si mai ales invataturile tale de minte. exact asa gandeam si eu in urma cu vreo10 ani,parca ma copiezi,ai stofa de apicultor,ti-o spune unul trecut prin multe.
te felicit si pentru handbal,si mie mi-a placut handbalul in tineretile mele,dar nu am avut conditii de a-l practica atunci. alte vremuri.
am impresia ca mai ai o calitate,aceea de a scrie, incearca sa scrii ceva orice.
mult succes in toate.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Stefan Madalin

Mesajde Dragos » 05 Apr 2013, 19:01

stefanmadalin scrie:O alta preocupare a mea in timpul liber ce il am,este handbalul. Am practicat la Css2 Bucuresti si acum sunt la echipa facultatiii care ma indruma in viata si ma invata atat de multe, CSU AGRONOMIE,echipa USAMV-ului Bucurestean.
Saptamana trecuta au inceput campionatele universitare; am batut in primul meci Academia de politie ,dupa un meci spectaculos ,indemnati de o galerie SUPERBA!!
CSU AGRONOMIE!!!!!!!!


Salut Stefan! Felicitari pentru victorii! La primul meci cu Academia de politie am fost si eu in galerie si v-am sustinut impreuna cu colegii din A1.
Bafta multa in continuare!! Hai USAMV-u'!!!

Burduful la afumator puteai sa-l faci din musama (fata de masa) sau din ceva sintetic de la o geaca marca SH. Fata de masa se cuteaza si se rupe repede, am schimbat-o cu o bucata de piele si pana acum nu am probleme cu ea. Sper sa ma tina cat mai mult timp.Cateva poze ca sa-ti faci o idee-http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=476&start=48
O primavara calduroasa si o dezvoltare foarte buna a familiilor de albine iti doresc!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Apr 2013, 21:05

Mircea_63 scrie:Felicitari handbalistule! :D

Maine-poimaine iti vom cere autografe. ;)


Multumesc!!
Vreau doar sa-mi ajut echipa,atat.
Eu fac handbal doar in timpul liber,si asa va ramane.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Apr 2013, 21:21

FLORINELU scrie:Stefane,te salut,imi place mult cum si ce scrii despre albine si mai ales invataturile tale de minte. exact asa gandeam si eu in urma cu vreo10 ani,parca ma copiezi,ai stofa de apicultor,ti-o spune unul trecut prin multe.
te felicit si pentru handbal,si mie mi-a placut handbalul in tineretile mele,dar nu am avut conditii de a-l practica atunci. alte vremuri.
am impresia ca mai ai o calitate,aceea de a scrie, incearca sa scrii ceva orice.
mult succes in toate.


Multumes mult!
Daca nu ma loveam de ele,nu le mai scriam. Sunt asa incapatanat , desi stiam ce spun altii,eu am continuat sa fac greseli,le-am facut pe pielea mea si a albinelor. Deci voi ,apicultorii, spuneati ca nu se ierneaza sub 4-5 rame,eu continuam ..
E adevarat,a fost un an greu,dar nu am scuze, bine ca am trecut fara mortalitati.

Cat despre scris,eu incerc sa scriu cat mai corect si sa ma fac foarte usor inteles. Sper sa reusesc.

Sanatate multa!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Apr 2013, 21:46

Dragos scrie:
Salut Stefan! Felicitari pentru victorii! La primul meci cu Academia de politie am fost si eu in galerie si v-am sustinut impreuna cu colegii din A1.
Bafta multa in continuare!! Hai USAMV-u'!!!

Burduful la afumator puteai sa-l faci din musama (fata de masa) sau din ceva sintetic de la o geaca marca SH. Fata de masa se cuteaza si se rupe repede, am schimbat-o cu o bucata de piele si pana acum nu am probleme cu ea. Sper sa ma tina cat mai mult timp.Cateva poze ca sa-ti faci o idee-http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=476&start=48
O primavara calduroasa si o dezvoltare foarte buna a familiilor de albine iti doresc!


Am vazut burduful reparat de tine. Toata vara trecuta,fiind la tara, tot am cautat prin curte un material destul de flexibil ca sa mi-l repar si eu pe al meu si un arc de interior,cel vechi era rupt. Scardurile le-am facut dintr-o scandura de 2 data pe jumatate cu fierastraul, jos i-am pus o balama de urdinis si o bucata de camera de cauciuc batuta bine in tintisoare,ca sa nu iasa aerul. Asa a ramas,neavand cele spuse. I-am facut si benzile alea pe laterale din tabla care aveau sa sustina si sa etanseizeze materialul.
Stiind din primavara trecuta cat de rele sunt,deci numai primavara ,toamna sunt foarte blande,nu-mi explic de ce, am zis ca neaparat trebuie afumator. L-am luat de la Obor, am zis ca 25 lei imi permit si eu sa cheltui,defapt investesc. Baga aer ca nebunul.
Acum cateva zile am vazut in Obor, niste materiale care imita pielea, un fel de tapiterie,chiar ma gandeam ce bine ar merge la burduf.

Cum folosesc afumatorul: Jar de porumb cu gargarite din soba, jar cam cat 3-4 nuci,pe fundul cosuletului din afumator,dupa care indesat cu paie putin trase. Scoate fum ca locomotiva!!

Multumesc pentru galerie! Sper ca v-a placut!
Marti avem un meci teribil de greu cu ASE-ul, seful de galerie deja s-a mobilizat si strange oameni.
Dupa cum stii,pana acum adversarii nu prea au avut suporteri, dar ASE-ul are si el camine in Agronomie,asa ca va fi spectacol si in tribune,intre galerii.
La ce facultate esti Dragos?

Slava tie,studentieee!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron