Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde Dragos » 06 Apr 2013, 22:50

Salut! Interesanta metoda pe care o folosesti la aprinderea afumatorului. Eu nu mai folosesc lemn putred sau coceni de porumb pentru ca face jar mult si se incalzeste foarte tare afumatorul iar cand vreau sa-i dau capacul jos...mi se duce un strat de piele si in plus stric si tabla afumatorului. Cu paiele este mult mai bine!

Marti cu siguranta o sa vin la meci! Trebuie sa va sustinem...sa-i acoperim pe ceilalti si sa va ridicam moralul. Cum am facut si la primul meci!
Eu sunt student la Facultatea de Zootehnie, anul I (boboc).
Te salut! numai bine!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 07 Apr 2013, 23:48

Va asteptam!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 10 Apr 2013, 06:05

Gata ,suntem 95% calificati la turneul final de la Vaslui. Dar cu 5 victorii din 6 inca putem ramane acasa cu un joc al rezultatelor defavorabil noua. Mai avem cu Universitatea de sport si educatie fizica un meci.
Am invins cu 23-22 dupa un meci foarte prost al nostru, am ratat ca-n draci.
Bineinteles ca s-a lasat cu cartonase rosii,eliminari, rapoarte, amenzi...

Hai ca v-am plictisit si am cam deviat de la apicultura, dar in week ma duc la albinute si va spun ce e si pe acolo.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 15 Apr 2013, 00:17

Cam asta e situatia la 2 din cei 4 stupi, la familiile de baza.
La ambi, cum am dat podisoarlee am vazut ca deja crescusera fagurasi pe hranitor. Dupa ce am dat prima rama si am vazut puietul am zis ,gata, au trecut iarna.
Deja le-am largit cuibul celor 2 prin adaugarea celei de-a 8-a rama,respectiv a 7-a.
Le-am mai bagat niste siropel . Deja alearga din floare-n floare la fructiferi. Sa vedem ce vor face la rapita,care vine tare din urma.
Fişiere ataşate
stupi 14.04.2013.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 21 Apr 2013, 20:50

Visul frumos s-a terminat,cu bine zic eu.
In acest wekeend am fost la turneul final de handbal universitar, la Resita.
Cu o infrangere, un egal si o victorie la limita ne-am clasat pe locul 5 din 6 echipe participante.Din pacate am pierdut locul 4 la golaveraj cu Timisoara. Am facut jocuri bune avand in vedere ca am avut cu noi doar un antrenor din 2, altii nu s-au putut invoii de la servici. Cel mai mult ne-a lipsit galeria de la Bucuresti care ne incuraja INTOTDEAUNA!!
Am avut ca adversari universitati cu profil sportiv. Din pacate ,unii adversari nu au fost tocmai corecti si ma refer strict la Univ. Resita care a adus numai jucatori de divizia I,foarte experimentati in frunte cu Rohozneanu (antrenor), mare legatura cu universitatea nu aveau ei ,dar in fine... Sa numai zic de arbitrajul favorabil resitenilor,fara de care erau sa fie batuti in finala mare de o echipa de pustani din Arges,diferenta fiind de doar un gol.

Calatoria a fost foarte frumoasa,am vazut locuri unde termopanele si cimentul nu au ajuns, locuri unde inca se ara cu boii,taranii care dadeau inca cu sapa si unde ingrasamantul de baza este cel de grajd, niste locuri minunateee!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 16 Mai 2013, 21:47

In vacanta ce-am avut-o de Pasti,am fost plecat la sat. Bineinteles ca primul lucru ce l-am facut a fost sa ma uit la albinute.
Ajunsesem pe seara,era cald si ele toate erau barba la urdinis. La 2 dintre ei,cei buni, deja construisera potirase,unele erau proaspat ouate de matca. Nu erau ele multe,dar aveau gand de roire. Cum salcamul era la inceput,incepusera sa albeasca florile, am zis sa le rup botcile si sa le bag rame cu faguri artificiale la construit,cate 3 de caciula.
Imediat a inflorit salcamul si s-au apucat de cules. Salcam 1 3-7 mai, dupa care,o zi au stat barba si numai culegeau nimic,credeam ca s-a dus salcamul,dar a inflorit salcamul 2-3 si aici a inceput adevaratul cules. Din 24 de rame goale de la rezerva ce lea-m bagat treptat inca de pe la sfarsitul lui aprilie, numai aveam nicio rama de ouat. Le-am dat faguri artificiali
¬15 la numar . Au construit tot,au umplut fiecare celula cu miere si puiet proaspat,asa incat in ziua cand a trebuit sa plec de acolo le-am divizat pe cei 2 buni.
Cand l-am deschis ,am numarat 11 rame de puiet la unul si 10 la celalalt,nu era puiet pe toata rama,ci doar pe unde a mai avut loc si matcuta sa oua .Am luat imediat matcutele cu 4-5 rame de puiet bine copt, miere si pastura si am mai facut 2 roi.
Maine sau poimaine ma duc iar sa vad ce mai fac,daca si-au tras botci,daca sunt bine.

Pentru mine este primul an cand stau langa ele la un cules aproape cap coada.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 16 Mai 2013, 22:06

Am topit si niste ceara de o aveam de anul trecut si 4 rame negre tuci.
Fişiere ataşate
ceara 2013.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 16 Mai 2013, 22:13

Asta a iesit,dupa ce am mai topit-o odata. 2,5 kg.
Fişiere ataşate
ceara.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde catalin_vl » 25 Mai 2013, 21:12

frumoasa ceara...
ce metoda sau cum o topesti?
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 25 Mai 2013, 21:38

Pun fagurii vechii ,ceara de prin stupi, in ligheanul de aluminiu pozat. Pun jumate apa,jumate ceara,la ochi. Incalzesc cu coceni,resturi de prin curte.
Cand s-a topit bine, iau un tifon dat in doua, il pun pe oala de se vede in poza si il leg astfel incat sa ramana o burta . Torn ceara incinsa si apoi desfac tifonul de pe oala si efectuez miscari sus-jos cu cele 2 maini care tin de tifon pentru a marii suprafata de scurgere a cerii.
Mai am o chestie cu cutitul ,cu el scurg ceara de pe exteriorul tifonului . razui pur si simplu tifonul cu el cat timp ceara se scurge.
Fac singur chestiile astea,asa ca nu e mare lucru,trebuie doar sa fi rezistenta la ceara incalzita. Bostina a ramas cam 2 pumni si nu am extras total ceara,adica nu e cea mai tare metoda,dar pt mine e sufucient de simplu. Apa folosita nu e de ploaie (prin sud ploua rar),e de fantana,cintine mult carbonat de calciu(calcar). Ceara o fac cocoloase in sezon,deci nu acord prea mare atentie detaliilor . Citisem pe undeva ca trebuie sa umplii fagurii cu apa de ploaie si sa nu-i faci cocolos ca altfel nu se mai topesc,la mine nu e asa.

Apoi las sa se raceasca ceara,o scot,o razui pe fund si repet operatiunea,pentru o mai buna purificare.
Sincer sa-ti spun, cand am fost la magazin sa schimb ceara, credeam ca nu e cea mai curata. Dar cand am vazut ce ceara neagra era in sacul de m-a pus vanzatoarea sa asez calupul,m-am cracit. Aveau ceara de culoarea propolisului,chiar si mai neagra. Chiar nu stiu cum poate ajunge o ceara asa neagra.


Acum cateva zile ma suna tata de la tara si imi zice : Auzi,tu ai bagat alea 42 de rame in magazie in hanbarul de malai(o cutie de lemn)?
Eu abar n-aveam de ele. Sunt bagate acolo de el de cand lucra la albine,dar a uitat. Acum sunt numai bune de topit,a intrat gaselnita in ei.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde catalin_vl » 26 Mai 2013, 07:48

ok,mersi.. pare destul de simplu.
voi incerca si eu metoda.
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 26 Mai 2013, 13:24

Miere: 22kg cantarite.
Rame construite ~20.
Roi: 2
Multumire maximaaa!!
Centrifuga am imprumutat din sat.

Catalin,vezi ca operatia de ''razuire'' cu cutitul pe ceara calda ce se scurge din tifon e esentiala.
Posibil sa topesc peste vreo 2-3 saptamani,pozez si-ti arat.
Fişiere ataşate
stupi 12.05.2013.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 17 Iun 2013, 00:12

Va salut din nou!!
In weekend am fost la albine. Principala mea grija era daca cei 2 roi si-au facut matci. Imi facusem eu calcule ,si ma asteptam sa gasesc matcile deja imperecheate . Controlez primul roi,matca se imperecease,doar ce incepuse sa oua,2 rame de puiet proaspat avea.
La cel de-al doilea am avut probeleme.
Cate 2-3-4 oua in celula, oua puse pe peretii celulelor,dezordonat. Albinele erau extrem de calme ,nu bateau din aripi de niciun fel.
Avea el cateva inceputuri de botci si matca era bineinteles de negasit.
Imediat m-am dus cu gandul la besmeticire,altceva nu-mi venea in gand.
M-am gandit mai bine si m-am decis sa-l scutur la vre-o 50 m de ceilalti stupi. Cate o rama scuturam la o ora. IMi era frica ca bezmeticele sa nu se duca pe stupi puhoi,asa ca am facut-o treptat. Mi-a parut extrem de rau de el, era pe 15 rame. In fine, ce era la mine in curte cand scuturam rame,bine ca nu erau vecinii pe acasa.
Cea mai multa albina a luat-o vecinul sau,roi din acest an, cel de-al doilea de fapt. Ziua s-a terminat si am zis ca am rezolvat problema.
Ma trezesc a doua zi de dimineata si ma gandeam caror stupi sa le mai maresc cuibul cu ramele scuturate de la bezmetic.
I-am luat pe toti la mana ,erau in regula, ajung la vecinul bezmeticului care preluase multa albina. Albina multa,calma,le-am dat rame, si zic sa ma uit si dupa matca sa nu cumva sa se fi batut cu vreo bezmetica intrusa si sa fi patit ceva. Vad matca ,era in regula, doar ca am observat si niste potirase,care erau ouate.
Baiatu ,sub infuzia albinei bezmaticului se pregatea de roit. Zic ce fac cu el,avea 2 rame de puiet proaspat,albina acoperitoare avea multa (¬15 rame), puiet nu puteam sa-i iau, albina nu puteam sa-i iau ca era batrana si se intorcea inapoi in stup,asa ca am luat matca cu 2 rame,am mai luat 3 rame cu puiet copt de le ceilalti stupi care mi se pareau mai puternici, si am facut o familie.
Sa speram ca am facut bine, desi mari sperante nu-mi fac cu privire la soarta celui pe care l-am orfanizat,are numai albina batrana,de cel putin o luna.

Astazi am lucrat sub presiunea timpului, a fost prima zi cand am simtit cu adevarat ce inseamna munca la stupi.
E cam greu de descifrat ce am facut eu acolo,sper sa intelegeti.
Apropo, floarea soarelui la mine prin Calarasi, in aproximativ o saptamana, unele lanuri cred ca o sa inceapa sa se deschida.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Iun 2013, 11:48

Ieri am predat insectarul. Munca de un an de zile.
Fişiere ataşate
insectar.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde catalin_vl » 20 Iun 2013, 19:59

frumos... ;)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 24 Iun 2013, 22:16

Daca ai stii cat am alergat dupa un varoua sa-l pun si pe el la insectar...dar aveam degetele prea unflate ca sa-l mai prind. Are o viteza...

Cam asa arata un fagure in care a ouat albina besmetica. Nu pot sa pozez, dar am vazut cate 2-3 larve de trantor intr-o ''supercelulcelula''. Multi au ajuns mancare proteica la pui.
Fişiere ataşate
fagure ouat de albina bezmetica.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori