Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 30 Aug 2017, 22:40

cristian bh scrie:La mine stupii au nadragi grosi,..
..la ai tai cade ceva pe langa tanga?


Ai mei au fund plin, cad pe el doar paduchi.
Tocmai ce mi-am amintit cat de bine ma simt fara chiloti pe mine...
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 14 Sep 2017, 09:08

Ambrozia asta, s-a nascut talent, a murit speranta. Nicio boaba de polen.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 02 Oct 2017, 18:21

Ceva experiente cu polistirenul extrudat?
Ma gandeam la faptul ca orizontalii mei cu blana de 3-5 cm au un consum mai scazut de miere pe timpul iernii fata de verticalii cu blana de 1.8-2 cm. Lucru ce cred ca s-ar datora grosimii peretelui.
Polistiren in capac?
Polistiren ca diafragma/e?
In ideea de a izola mai bine.

Totusi mi-e cam frica de condens.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde jonny_it » 02 Oct 2017, 18:29

stefanmadalin scrie:Ceva experiente cu polistirenul extrudat?
Ma gandeam la faptul ca orizontalii mei cu blana de 3-5 cm au un consum mai scazut de miere pe timpul iernii fata de verticalii cu blana de 1.8-2 cm. Lucru ce cred ca s-ar datora grosimii peretelui.
Polistiren in capac?
Polistiren ca diafragma/e?
In ideea de a izola mai bine.

Totusi mi-e cam frica de condens.


Am avut in tinerete :) si orizontali pe 20 de rame, facuti din scandura de 4 cm grosime. Iernau bine in ei, dar iarna cand iese putin soarele daca peretele este gros se incalzeste mai greu, deci in total cam tot aia e.
Eu polistirenul l-as pune sub podisor, sau peste(in functie de cum este construit), in capac ajuta mai mult vara. Conteaza si ce distanta ai intre capac si podisor, cum se imbina, etc ..

PS: "BLANA" are ursul in padure, stupii se fac din scandura :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 02 Oct 2017, 19:34

Am posibilitatea sa pun deasupra podisorului, adica in capac.
Sub podisor nu cred ca are logica.
Expandat, fund plin, urdinis larggg cat o galeata. :D

Nu am falturi la corpuri/podisoare/capace...pur si simplu vin una peste alta. Cu sau fara polistiren intre ele.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde teinegru64 » 02 Oct 2017, 20:04

stefanmadalin scrie:Am posibilitatea sa pun deasupra podisorului, adica in capac.
Sub podisor nu cred ca are logica.
Expandat, fund plin, urdinis larggg cat o galeata. :D

Nu am falturi la corpuri/podisoare/capace...pur si simplu vin una peste alta. Cu sau fara polistiren intre ele.

Una, doua diafragme de polistiren sunt de ajuns.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stefan Madalin

Mesajde jonny_it » 02 Oct 2017, 20:06

stefanmadalin scrie:Am posibilitatea sa pun deasupra podisorului, adica in capac.
Sub podisor nu cred ca are logica.
Expandat, fund plin, urdinis larggg cat o galeata. :D

Nu am falturi la corpuri/podisoare/capace...pur si simplu vin una peste alta. Cu sau fara polistiren intre ele.


Pai daca intre capac si podisor ai spatiu mare degeaba ai polistiren in capac, aerul intra printre corp si capac, daca ai putina umiditate imediat apare condensul.

Eu la nucleele cu regine de rezerva am in loc de podisor polistiren. Cateva gauri pe coltul din fata pentru aerisire, si diafragme tot din polistiren si gata. Iernez si o rama cu albine daca este nevoie, hrana si albine sanatoase sa fie. Si vorbim de iernile de la munte, pe vatra din Vaslui nici nu impachetez deloc(vorbesc de familii), pun 2 foi de ziar si o patura pe podisor si le dau pace. La Iasi ma incurca vantul ca as ierna la fel :)

Conteaza mult si zona. Stim ca albinele nu mor de frig iarna, dar daca sunt impachetate corespunzator(a nu se citi 10 cojoace) consumul este redus, deci uzura mai mica si albine mai sanatoase primavara. Corespunzator uneori se rezuma si la o foaie de ziar sau o patura pe podisor, conteaza zona.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 02 Oct 2017, 21:56

Deci capacul este telescopic. Adica nu am spatiu intre capac si podisor, vine exact peste. Numai ca capacul este mare si permite si un polistiren de 5 peste podisor si tot acopera stupul cu 2-3 cm.

Zona e cam naspa, pe o vale la 200 m de un lac, toamna-iarna ceata mai mereu, umiditate mare. Si vant la greu, mai ales in zilele geroase.
Probleme cu condensul nu mai am de cand am redus impachetarile. Adica inainte foloseam haine, ziare, cartoane, ii infofoleam de ii lua dracu=condens/mucegai.
De 2 ani tot ce pun peste podisor este o bucata de covor vechi, iar in stup o diafragma laterala din osb, cu cuibul iernat intr-un perete. Ierneaza uscat asa, numai ca primavara stupii sunt goi de miere.

Pe acelasi principiu ii iernez si pe cei orizontali, aia ies mereu cu miere mai multa in primavara.

Stiu ca albina nu moare de frig, dar si cat haleste...
Si gaina batrana face ciorba buna, dar si cat fierbi la ea....
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 18 Oct 2017, 21:50

Revin.
La circular am o sanie ce ruleaza pe canalele de ghidaj. Nu e tocmai precisa, trebuie unsa, intre rumegus pe canale, daca am ceva greu pe el mai se blocheaza.
Asa ca ma gandesc la alternative.
Am gasit acest kit. http://cnc-shop.ro/index.php?route=prod ... uct_id=316
Cu niste coltare strong le prind frumos de corpul circularului si pe ele pun o placa tego.
Avantaje: Precizie, simplu de utilizat, ruleaza usor, se poate refolosi si la alte proiecte, posibilitatea de a pune si scanduri mai grele pe sanie, montare usoara, nu necesita precizie la montare.
Dezavantaje: pretul (kitul + tego + transport=cat circularul)

M-am gandit si la urmatoarea idee: sa iau barele separat, rulmentii separat si sa ma duc la strungar sa-mi faca niste suporti pentru bare. Dar la pret nu ies semnificativ mai ieftin si ma costa si mai mult timp. Plus ca pot da rateuri la precizie. Cel mai greu este sa pui paralele cele doua bari, altfel nu ruleaza sania.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde cristian bh » 18 Oct 2017, 22:56

Pana la urma,ce te intereseaza e de fapt sa tai precis la alea 90 gr,...acu ce-o fi mai scump,scandura taiata dupa ghioc si stupi pe masura,unicate cum le-ar zice manelistii daca ar avea si ei albine,...sau o chestie care te ajuta la ceea ce vrei sa faci,...acuma depinde in ce masura suporta presiunea pe ei acesti rulmenti.
Pui la un capat placa peste rulmentii liniari ,..prinzi barele,apoi duci placa la mijloc si prinzi barele pana la capatul celalalt,cei asa greu? ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Stefan Madalin

Mesajde Balian » 19 Oct 2017, 13:39

stefanmadalin scrie:Revin.
La circular am o sanie ce ruleaza pe canalele de ghidaj. Nu e tocmai precisa, trebuie unsa, intre rumegus pe canale, daca am ceva greu pe el mai se blocheaza.
Asa ca ma gandesc la alternative.

Tot în această situație mă aflam în urmă cu câțiva ani. Ca o idee. Am făcut provizoriu în câteva minute o sanie pe abrict (circulară) pe care am prins un opritor la 90 de grade.
Atunci am făcut provizoriu dar nici până azi nu am perfecționat. Merge zeiss.
Fişiere ataşate
Debitare la 90 de grade.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 19 Oct 2017, 23:05

Balian scrie:Tot în această situație mă aflam în urmă cu câțiva ani. Ca o idee. Am făcut provizoriu în câteva minute o sanie pe abrict (circulară) pe care am prins un opritor la 90 de grade.
Atunci am făcut provizoriu dar nici până azi nu am perfecționat. Merge zeiss.

Circularul meu este einhell 1725 , nu seamana cu ce ai tu acolo.
Sania ta are ceva rulmenti, role, chestii sau e lemn pe fier?
A, am uitat sa spun, vreau ca sania care urmeaza sa o fac sa nu sara de pe pozitie. Adica sa nu sara de pe canale/rulmenti/role. Sa fie fixa ca sa fac ce vreau pe ea. Si acum ma gandesc la prostioare... :D

cristian bh scrie:Pana la urma,ce te intereseaza e de fapt sa tai precis la alea 90 gr,...acu ce-o fi mai scump,scandura taiata dupa ghioc si stupi pe masura,unicate cum le-ar zice manelistii daca ar avea si ei albine,...sau o chestie care te ajuta la ceea ce vrei sa faci,...acuma depinde in ce masura suporta presiunea pe ei acesti rulmenti.
Pui la un capat placa peste rulmentii liniari ,..prinzi barele,apoi duci placa la mijloc si prinzi barele pana la capatul celalalt,cei asa greu? ;)

Da, pentru unghi vreau sa fac.
Bun pontul cu prinderea barilor. Multumesc.
Intre timp m-ammai uitat pe youtube si parca as face un pic altfel sania, dar cu aceleasi ghidaje de vorbeam mai sus.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Balian » 20 Oct 2017, 06:39

stefanmadalin scrie:Circularul meu este einhell 1725 , nu seamana cu ce ai tu acolo.
Sania ta are ceva rulmenti, role, chestii sau e lemn pe fier?
A, am uitat sa spun, vreau ca sania care urmeaza sa o fac sa nu sara de pe pozitie. Adica sa nu sara de pe canale/rulmenti/role.
Da, pentru unghi vreau sa fac.

Sania culisează simplu lemn pe fier. Bineînţeles are la margine prinse două ghidaje (leţuri) în formă de L.Să fie ghidată şi dedesupt acest L schimb cu U rotit cu 90 de grade. Circularul tău are masă destul de scurtă şi pânza este prinsă la mijloc, ce complică puţin lucrul. Dacă ai demonta ataşurile laterale şi ai pune deasupra o placă mai lungă din lemn, crestat la mijloc cu pânza ai avea treaba rezolvată în câteva minute. Pentru tăiere în unghi, prinzi în unghi sprijinul dinspre tine pe masă cu cuie sau holşuruburi.
Dacă prelucrezi scândură de brad s-ar putea să lipească (de sacâz din brad) bucăţi de rumeguşul şi praf pe bară. Rulmentul rostogoleşte nu alunecă.
Cu precurăţitor din pâslă poţi preveni şi acest inconvenient.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 21 Oct 2017, 22:57

Buna asta cu rasina ce poate ajunge pe ghidaj. Deci trebuie sa le protejez cumva daca va fi se le fac. Lemn de brad folosesc, pana acum n-am avut probeleme cu rasinile, dar nu se stie.
Deocamdata mai studiez youtube-ul, poate hasesc cev amai interesant.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 27 Oct 2017, 22:08

Putine relaxare
21.10.2017
Fişiere ataşate
21.10.2017.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 30 Oct 2017, 19:24

stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori