Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

vsl

Mesajde vslsilviu » 24 Iul 2012, 22:33

Ma numesc Silviu si sper ca poate la anul sa incep sa miros a albine; pana una alta puteti sa ma treceti la rubrica "cititori activi ai forumului".
Profesor de matematica,informatica... painea o castig din si cu ajutorul calculatorului.
Fascinat de viata albinelor.

Am sa adaug pe acest topic viitoarele intrebari, idei sau materiale pe care le mai gasesc. Multumesc tuturor care mi-au raspuns sau imi vor raspunde in viitor. Sper ca usor, usor sa invat cat mai multe si poate cu noroc sa descopar care este diferenta dintre a fi "crescator de albine" si "producator de miere" (frumoasa observatie Cristi)

Timpul imi pune la dispozitie doar weekend-ul... deci "stupar de weekend" (e buna eticheta).

Si cum fiecare postare trebuie sa aiba si poza:

trantor.jpg
A venit toamna...
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Iul 2012, 22:36

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!! la poza focalizarea lasa putin de dorit !!! :P :D :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 24 Iul 2012, 22:41

:))

e facuta cu telefonul... mai bine cumpar cutii decat sa imi iau un aparat mai bun :))
am sa ma straduiesc mai mult pe viitor; este un trantor dat afara... au inceput sa le faca valiza...
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde dorindafi » 24 Iul 2012, 22:43

mult noroc :)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 30 Iul 2012, 20:32

Seara buna,

Pentru cei din DB, in special din apropiere de Gaesti... ofer gratis (e pacat sa arunc la primavara si pe undeva unele albine sa aiba nevoie)... varachet forte si apicomplex.

Eu am cumparat pentru mine, dar deoarece nu am stupi multi si pentru ca dupa un an expira nu am ce sa fac cu o sticluta de varachet (pot oferi tratament pentru 30-40 de stupi) si 80 g de apicomplex (80 litri sirop).

Cei interesati va rog sa imi spuneti in privat.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 04 Aug 2012, 09:25

Am si eu cateva intrebari legate de stimulare/completare, poate cineva cu mai mult timp liber ma lumineaza si pe mine.
Imi este clar ca in acest moment, relativ la seceta din camp, albinele trebuie ajutate. Acum din ce am citit pentru stimulare (sirop 1:1) si pentru completare (sirop 2:1). Totul bine si frumos, citind mai departe am inteles ca stimularea/completarea trebuie sa se faca cat mai repede (dupa ultimul cules principal), deoarece albina care prelucreaza zaharul/creste puiet se uzeaza foarte repede si in loc sa traiasca pana la inceput de aprilie moare prin luna februarie si ai probleme cu startul in primavara. Tot in carti se spune ca e bine sa ai familii cat mai puternice, deci stimulate cat mai mult ca sa aiba de lucru matca. Tot in acest context apare si calitatea albinei lucratoare; corp cat mai gras implica viata cat mai lunga, dar iarasi cresterea de puiet duce la consumul de grasimi/proteine din corpul albinelor doici. Cam acesta este contextul general.

Intrebarile mele sunt:

1) De ce sirop 1:1 pentru stimulare si 2:1 pentru completare? (intreb deoarece iarasi uzura albinelor se pare ca este mai mare cu cat concentratia de zahar este mai mica) De ce nu si pentru stimulare 2:1 ?
2) Se recomanda ca daca este posibil completarea sa se faca pana pe la 15 august (mierea se matureaza, sunt folosite albine din vara pentru prelucrarea siropului etc), dar asta nu poate sa duca la reducerea spatiului in care matca depune oua si deci mai putine albine in iarna?
3) Se spune completare cantitate de 2-3-4 litri de sirop la o administrare, ce se intampla daca dai acceasi cantitate in portii de 0.5 litri la intervale de o zi da una nu ?
4) Tot teoria spune X intervale de albine in iarna ai nevoie de aproximativ 2*X Kg miere necesare pentru iernat, dar daca faci completarea in august si sa spunem ca pe la sfarsit de septembrie au cules din trifoi/facelie etc, cred ca este mai buna mierea adunata decat siropul dat in august si atunci ai alta dilema cat le dai in august (am vazut ca exista o limita superioara de 6-8 kg zahar pe familie)?

In sfarsit am si cateva observatii:
- la 2-3 zile dupa ce am inceput sa dau sirop cu protofil ponta matcii a crescut semnificativ;
- matca nu a fost interesata ca au fost faguri noi sau vechi a luat totul la rand, ba mai mult mi s-a parut ca cel nou a fost acoperit cel mai bine;
- (poate aici gresesc) lucratoarele care au fost hranite cu sirop par sa fie mai "aratoase";
- in acest moment am schimbat protofilul cu apicomplex (am vazut ca pe prospect la protofil exista o canatitate maxima/familie... oare sunt reactii adverse? - am vazut ca este un produs din plante -)

Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest post lung.

Sanatate si cules atat la albine cat si la apicultor!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 05 Aug 2012, 08:44

Chiar nimeni nu da un raspuns la intrebarea: de ce sirop 1:1 si nu 2:1 ? (sigur ca este partea legata de bani, dar daca nu tinem cont de ea? )
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Aug 2012, 20:32

siropul 1/1 are densitatea foarte apropiata cu a nectarului !!! siropul 2/1 se foloseste la completare pentru a ajuta albinele sa nu mai " scoata apa " din sirop !!!multe bune ai gasi fe forumul vechi !!! foloseste CAUTA !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vsl

Mesajde mibu » 05 Aug 2012, 20:55

Salut Silviu !
Ai cam văzut răspunsurile, trage singur concluziile !
Burta pe cartea aia de apicultură veche ,pe care o ai și răbdare !
Vezi semnătura din profilul meu -blînd ,dar sigur !
Să trăiești !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 05 Aug 2012, 22:59

Multumesc frumos Lucian! Oare ce se intampla daca le dai doar 2:1 (indiferent de forma de administrare cantitate mica sau mare), teoretic nu le-ar ajuta mai mult?
Intreb pentru ca am convingerea ca sunt multi care si-au pus aceasta intrebare si poate unii au tras si unele concluzii.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Aug 2012, 23:24

nu ai ce cauta in stup in luna august cu cantitati mari !!!cantitati mici si dese !!! stimulare si tratament antivaroa !!!incearca cu sirop 2/1 si vei vedea !!!
in septembrie completarea rezervelor cu cantitati mari !!!
parerea mea !!!mai ceri si de la altii !!! :D
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 05 Aug 2012, 23:56, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vsl

Mesajde mibu » 05 Aug 2012, 23:51

De acord cu cele spuse de Lucian!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 06 Aug 2012, 08:02

Tratamentul cu Varachet l-am facut si cu repetare. Cred ca nu sunt probleme (oricum le urmaresc atent). Cat priveste partea de sirop am dat doar cantitati mici aproximativ 300ml la 2-3 zile, dar nu sirop 1:1 ci 2:1 si aici vreau sa ma trageti de urechi sa imi spuneti daca este gresit sau nu. Poate fi deformare profesionala (matematica e de vina), dar mi-ar prinde bine un argument in favoarea 1:1 si impotriva 2:1 (teoretic - din carti - am gasit in favoarea 2:1, practic nu am de unde sa stiu). Albinele nu au obiectat cu nimic la sirop, cred ca au inteles cum sta treaba si abia asteapta ziua de sirop... "iesirea la bar... atunci cand primesc cu protofil".

Numai bine!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde Gheorghevici Iulian » 06 Aug 2012, 08:19

vslsilviu scrie:Tratamentul cu Varachet l-am facut si cu repetare. Cred ca nu sunt probleme (oricum le urmaresc atent). Cat priveste partea de sirop am dat doar cantitati mici aproximativ 300ml la 2-3 zile, dar nu sirop 1:1 ci 2:1 si aici vreau sa ma trageti de urechi sa imi spuneti daca este gresit sau nu. Poate fi deformare profesionala (matematica e de vina), dar mi-ar prinde bine un argument in favoarea 1:1 si impotriva 2:1 (teoretic - din carti - am gasit in favoarea 2:1, practic nu am de unde sa stiu). Albinele nu au obiectat cu nimic la sirop, cred ca au inteles cum sta treaba si abia asteapta ziua de sirop... "iesirea la bar... atunci cand primesc cu protofil".

Numai bine!


În primul rând este bine că ai făcut tratament cu varachet, ca să fii sigur că scapi de varoa pune-le și Mavrirol, până la sfârșitul lui septembrie își face efectul. Pe căldurile astea e bun siropul 2/1 pentru că nu fermentează ușor, dar dacă albinele trag repede siropul la 2-3 zile da-le până pe 15august 1/1, albinele au și nevoie de apă. Imitând nectarul se dă familiei sentimentul de cules și astfel se prelungește ponta mătcii.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 06 Aug 2012, 13:08

O schema gasita legata de stimulare/completare si cu ceva observatii.

Siropul 2:1 daca primeste si sare de lamaie mai cristalizeaza?
Fişiere ataşate
hranire.JPG
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: vsl

Mesajde vslsilviu » 07 Aug 2012, 11:22

Pana in cele din urma am ajuns la o concluzie... nu exista o reteta magica !!! Siropul are o compozitie dictata de fiecare familie in parte. E adevarat ca timpul, efortul necesar, partea economica si alti factori au facut ca sa existe 2-3 variante "standard" (1:1, 2:1 si 3:2). Reteta este influentata de urmatorii factori: perioada la care se efectueaza stimularea/completarea (spre exemplu primavara se recomanda 1:1 din cauza factorilor externi care pot impiedica procurarea de apa), cantitatea de hrana existenta (poate acesta este un motiv pentru care a aparut discutia legata de cat de "diluat" iau siropul - daca au hrana suficienta si tot trebuie sa le stimulezi - pentru a simula culesul - atunci nu risti sa blochezi?), numarul de faguri construiti de care dispui (ai multi completezi, muti in cat, creezi o "magazie" in orizontali prin deplasarea cuibului etc.), zona geografica (exista diferente mari intre zona de deal si cea de campie), puterea si starea de sanatate a familiei... offf si poate mai sunt multi altii (va rog sa adaugati).
Ideal ar fi sa stim cum o sa fie vremea pana la prima bruma/zapada si sa putem intreba albina ce este cel mai bine pentru ea. Intuitia imi spune ca exista diferente si intre ani, nu mai spun intre familiile de albine. Cred ca aici intervine experienta, noptile nedormite, statul intre stupi si de ce nu si norocul (facut prin munca) apicultorului.
Siropul magic nu exista, doar verificarea/testare atenta a diferitelor retete poate asigura o primavara frumoasa. Ca sa nu se creada ca am tras aceasta concluzie azi-noapte in timp ce visam pot sa va spun ca am citit cam tot ce a tinut de acest subiect din : Apicultura in Romania, Romania Apicola (numerele aparute in august/septembrie), ALBINELE si ....NOI - C.Antonescu, Initiere si practica in apicultura - Marza si Nicolaide, Albinele si cresterea lor - J. Louveaux, Cartea-Apicultorului-E-Marza-Al-Popa (carte buna), Stuparitul-nou - C.L.Hristea (cred ca cel mai util) si STUPARITUL_-_C.L.Hristea_editia_I (mult suflet si daruire gasiti in aceasta carte).

Sa vina weekendul si ploaia!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori