Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

gabi bee

Mesajde gabi bee » 02 Mai 2011, 00:29

salutari si multa sanatate tuturor crescatorilor si iubitorilor de albine ! ma numesc MARIN FLORIN GABRIEL , sunt din orasul mizil, jud. prahova. am 34 de ani , sunt casatorit si am un baietel de 7 ani. profesia mea este de electrician la care de cativa ani s-a mai adaugat si cea de sofer profesionist . momentan insa sunt somer , din cauza unor probleme de sanatate . sunt un mare iubitor de tot ce inseamna natura [animale , pasari, plante , ALBINE ] si din iarna care a trecut m-am hotarat sa imi cumpar cativa stupi. mi-am procurat 4 carti si am inceput sa le citesc. am trecut apoi la calcule :2-3 familii albine ,cutii , masca ,dalta ,afumator, faguri , rame ,etc. bani multi , un singur salariu, discutii cu sotia, dar eu cand ma hotarasc ceva , cum necum, ma straduiesc si reusesc . am cautat in zona un stupar si am hotarat sa iau de la el albinele . am luat de la altcineva o cutie , am modificat-o si apoi am mai facut eu inca 3 cutii .
Fişiere ataşate
DSCF0965_opt.jpg
Ultima oară modificat de gabi bee pe 05 Mai 2011, 10:20, modificat de 2 ori în total.
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 02 Mai 2011, 23:35

am ales varianta cu fund din plasa . fundul l-am facut detasabil si l-am dotat si cu picioare rabatabile de care sunt f multumit pt ca sunt foarte stabile si se rabateaza perfect , singurul lor dezavantaj este ca in teren foarte moale se afunda si trebuie ceva scandurele sub ele .
Fişiere ataşate
DSCF0963 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 02 Mai 2011, 23:52

ca orientare pt albine am decis sa vopsesc in culori diferite doar scandurelele de zbor . am migalit foarte mult la acesti stupi dar la final am avut satisfactia ca au iesit ,zic eu , bine si ca toate accesoriile lor sunt variante facute de mine .
Fişiere ataşate
DSCF1025 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 03 Mai 2011, 00:04

stupii in gradina !
Fişiere ataşate
DSCF0977 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 03 Mai 2011, 00:16

curtea este destul de mare [3000 mp] si am plantat din 2006 cca 80 pomi fructiferi care au inceput sa rodeasca , zmeura , capsuni etc . loc este destul numai ca o sa dureze probabil vreo cativa ani pana o sa am si eu o mica stupina cu care sa ma mandresc , dar cu vointa si cu perseverenta sper sa reusesc .
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 03 Mai 2011, 00:25

din lipsa de bani am fost nevoit sa imi construiesc un afumator artizanal . ca sistem functioneaza bine numai ca nu gasesc combustibilul potrivit ,si cand ai mai mare nevoie de fum , atunci el se stinge . in poza este baiatul meu facand probe...
Fişiere ataşate
Fotografie-0158 (Small).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 07 Mai 2011, 23:18

lucrez acum la un stup orizontal pe 24 de rame pe care o sa il impart in patru . il pot folosi pt 2 familii sau pt 4 roi sau alte variante .i-am facut 5 urdinisuri , fund antivarooa , patru subare .fiindca toate operatiile le fac cu un flex [ falturi , frezari , taieturi ,etc ] , merge treaba cam greu dar la final sper sa merite !cateva poze :
este si baiatul meu care insista mereu sa ma ajute ! ;)
Fişiere ataşate
DSCF1089 (Small).JPG
Fotografie-0187 (Small).jpg
DSCF1088 (Small).JPG
Ultima oară modificat de gabi bee pe 07 Mai 2011, 23:27, modificat 1 dată în total.
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 07 Mai 2011, 23:23

si fundul vopsit , caruia urmeaza sa ii pun plasa si sa ii fac subarele ! :) ;)
Fişiere ataşate
DSCF1094 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 16:53

si uluce facute de mine , cu flexul si cu dalta. a fost cam greu dar au iesit ! :)
Fişiere ataşate
DSCF1096 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde gabimihai » 08 Mai 2011, 20:36

Felicitari, frumosi stupii si succes in continuare. Iti dau un sfat, pentru afumator ca un combustibil foarte bun cu rezultate excelente foloseste putregai de bustean, adica lemnul putrezit din interiorul busteanului este usor, se va pune la uscat apoi cu succes rupt bucatele poate fi ars in afumator. Mai e si iasca, acea ciuperca care creste pe plop sau salcii, e foarte buna.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 08 Mai 2011, 21:24

mersi gabi , o sa incerc si cu cele indicate de tine, ca pana acum , cu ce am incercat eu, mergea un pic si se stingea !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde Arhivistu » 08 Mai 2011, 21:58

Putregaiu de salcie e cel mai bun pentru fum ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: gabi bee

Mesajde Adi Hodis » 10 Mai 2011, 00:28

gabi bee scrie:mersi gabi , o sa incerc si cu cele indicate de tine, ca pana acum , cu ce am incercat eu, mergea un pic si se stingea !

Eu folosesc coceni de porumb, nu shtiu cum le zice pe la voi dar altfel spus, e cotorul boabelor de porumb ... si merge bine, da randament doar ca periodic la aprox. 1 ora 2 trebuie aruncata cenusha si pus jarul inapoi, alimentat si gata-i ... minilocomotiva :P fuge albinele de fumul asta ca dracu' de tamaie ... chiar, zisa-i ceva ce nu-s sigur, da' nah, asha am auzit ... nu vreau sa vad.
Incearca si asa sa vezi si sa nu lasi afumatorul cu capacul pus ca se stinge.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: gabi bee

Mesajde gabi bee » 10 Mai 2011, 07:56

pai eu dupa ce aprindeam, lasam putin si puneam capacul iar la scurt timp se stingea .o sa incerc sa las sa arda mai bine si sper sa se schimbe rezultatul ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: gabi bee

Mesajde dorindafi » 10 Mai 2011, 08:15

:mrgreen: sa traieshti nene gabi
shi la afumator e principiul asemanator ca la soba
in momentul in care deschizi ushitza la cenushar se formeaza tirajul de aer . eu cred ca afumatorul pe care l-ai postet trebuie rivizuit
shi inca ceva:tot la apicultori am vazut afumator din cutie de vopsea ingaurita pe laterale in partea de jos shi era ok
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: gabi bee

Mesajde Adi Hodis » 10 Mai 2011, 08:20

dorindafi scrie:...
shi inca ceva:tot la apicultori am vazut afumator din cutie de vopsea ingaurita pe laterale in partea de jos shi era ok

Adica la mine vazu-si ??? ... cand ??? :roll: :D
Mai Gabi, sa vezi ce randament da cutiaaa ... ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron