Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 21 Feb 2019, 19:48

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:Nu știți dumneavoastră să lucrați cu ele. Dacă le bați cu degetul în rame, se calmează :lol: :lol:


Bine ca nu vinzi regine, daca vindeai acum aveai 20-30 de comentarii cu nodul din papura. :lol:


noa tuloai doamne,am sa bat cu ciocanul de 2 kg. de acuma inainte.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 07 Aug 2019, 06:55

buna ziua dragi colegi,cine poate sa-mi dea si mie niste sfaturi privind tratamentul la stupi cu varostop din experienta pe care o aveti? multumesc anticipat.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Closcutz » 07 Aug 2019, 06:57

Se pun benzile de preferat acum 3 la familiile foarte puternice, 2 la familiile bune(de 7-10 rame) și o bandă la roii sub 6 rame.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 07 Aug 2019, 11:32

inca o problema:daca deschid pachetul banuiesc ca trebuie sa le folosesc pe toate cele 10 din cutie sau pot sa le mai pastrez separat?,si in ce conditii,mai trebuie sa fac tratament si cu varachet sau alte jmechrii din alea?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Shrek » 07 Aug 2019, 11:49

Sa trăiești nene Florinelu! Fiecare lamela este ambalata separat. Cand umbli la ele, desfaci doar cât iti trebuie restul le pui intr-o punga si o legi.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 07 Aug 2019, 18:38

Shrek scrie:Sa trăiești nene Florinelu! Fiecare lamela este ambalata separat. Cand umbli la ele, desfaci doar cât iti trebuie restul le pui intr-o punga si o legi.

multumesc colegu,nu am folosit niciodata pana acuma si de aceea nu stiam,omul cat traieste invata
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 29 Aug 2019, 16:09

am pus benzi de varostop,dupa parerea voastra dupa cat timp trebuie sa pun altele sau sa nu mai pun deocamdata?.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 29 Aug 2019, 16:27

FLORINELU scrie:am pus benzi de varostop,dupa parerea voastra dupa cat timp trebuie sa pun altele sau sa nu mai pun deocamdata?.


Testeaza sa vezi daca mai ai varroa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 15 Sep 2019, 08:12

buna dimineata colegi,vad ca nu prea mai intra nimeni pe aici asa ca ma bag eu cu o intrebare: cum mai stati cu albinele in aceasta toamna ca eu nu stau prea bine? multumesc anticipat de raspunsuri.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 03 Ian 2020, 17:25

la multi ani si butoaie pline tuturor stuparilor.
asta asa ca sa vedeti ca am mai imbatranit si eu cu un an.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 17:35

FLORINELU scrie:buna dimineata colegi,vad ca nu prea mai intra nimeni pe aici asa ca ma bag eu cu o intrebare: cum mai stati cu albinele in aceasta toamna ca eu nu stau prea bine? multumesc anticipat de raspunsuri.


Buna seara! Raspund si eu cu intarziere. :)
In fiecare toamna este aceeasi problema, depopularile...
Varroa, seceta, pesticide, cauzele pot fi multiple. Ocazional familiile pot slabi si din cauza reginelor epuizate sau cu probleme, dar se intampla la cateva familii nu la toata stupina. Cu ce ai tratat si cand? Ai verificat sa vezi cati varroa au ramas dupa ultimul tratament? Ai avut culturi agricole prin zona? Ai dat sirop, cand si ce fel de sirop?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 04 Ian 2020, 17:55

in cei peste 20 de ani de apicultura am facut doar cate doua serii de tratament a cate trei ture la interval de 7 zile primavara si toamna cu varachet asa cum am invatat din cartile de stuparit si mi-a mers bine chiar foarte bine zic eu. acuma sa cam schimbat situatia,depopulari destul de serioase,albinelor le merge foarte prost si multe altele.
motivele? suspectez multe dar adevaratele motive nu le stiu ci doar le banuiesc,mai incerc ,mai caut solutii poate,poate.
poate ca ar trebui sa ma las de albine,sa ma pensionez ca am cam imbatranit,stiu eu ? sant cam suparat pe apicultura,candva aveam o stupina frumoasa iar acuma ...dezastru,imi vine sa imi plang de mila singur.
ma duc sa beau o palinca.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde mausica » 04 Ian 2020, 18:22

Schimba tratamentele. Nu mai merge cum a mers candva.
Trebuie sa ti pasu cu tot ce e nou altfel incet incet pui punct la apicultura.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 04 Ian 2020, 19:05

FLORINELU scrie:in cei peste 20 de ani de apicultura am facut doar cate doua serii de tratament a cate trei ture la interval de 7 zile primavara si toamna cu varachet asa cum am invatat din cartile de stuparit si mi-a mers bine chiar foarte bine zic eu. acuma sa cam schimbat situatia,depopulari destul de serioase,albinelor le merge foarte prost si multe altele.
motivele? suspectez multe dar adevaratele motive nu le stiu ci doar le banuiesc,mai incerc ,mai caut solutii poate,poate.
poate ca ar trebui sa ma las de albine,sa ma pensionez ca am cam imbatranit,stiu eu ? sant cam suparat pe apicultura,candva aveam o stupina frumoasa iar acuma ...dezastru,imi vine sa imi plang de mila singur.
ma duc sa beau o palinca.

Nu prea se mai potriveste schema de tratamente descrisa mai sus. Cele din primavara nu prea sunt eficiente, atunci majoritatea parazitilor fiind in celulele cu puiet capacit. Daca cele din toamna sunt facute prea tarziu, e posibil ca sa raul si anume depopularea sa fi avut loc. Mai trebuie facut tratament cu cel putin o alta substanta activa. in afara de amitraz. Tratamentele din toamna trebuie incepute la sfarsitul lui iulie.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 05 Ian 2020, 12:17

sa cred?sa nu cred?nu stiu ce sa zic si nu ma pot hotara.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Balian » 05 Ian 2020, 12:24

Dacă urmăriți tehnologia veche situația va evalua singur.
Fără nici o hotărâre. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori