Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde activ » 14 Ian 2020, 12:12

jonny_it scrie:
Balian scrie:Deci răspuns a fost. Care este bănuiala? Sau mai ales argumantația :?:

Multi apicultori au ramas fara albine din cauza prepararii gresite a siropului.
Trebuie sa recunosc, incluciv eu era sa omor tot ce aveam pe o vatra pe la inceputurile mele de apicultor. :D

Detaliază ! ... te rugăm ! ... că să pricepem și noi.
MULȚUMIM !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
activ

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 12:54

activ scrie:Detaliază ! ... te rugăm ! ... că să pricepem și noi.
MULȚUMIM !

Scuze, trebuia sa scriu de la inceput.

HMF. Un sirop cu HMF mult peste normal administrat toamna(in special) distruge o stupina in cateva zile. Gasiti ramele pline cu miere si fara albine. Familiile care mor primele sunt furate de celelalte, dar dupa nu mai are cine sa le fure si raman ramele pline.
Albinele consuma tot puietul larvar si ouale(pentru ca dupa ce se hranesc cu siropul respectiv simt probabil ca ceva nu este ok) apoi parasesc stupul si mor.

De multe ori ramane regina si cateva albine tinere. Vi se pare cunoscut fenomenul? O sa vedeti ca multi in acest caz dau vina pe varroa, dar nu are nici o legatura.
Au fost ani cand sigur siropul a facut mai multe pagube toamna decat varroa. Multe siropuri comercializate la noi au nivelul HMF depasit, in majoritatea cazurilor din cauza depozitarii necorespunzatoare(butoaiele stau cu saptamanile afara la soare). Ce bine este sa ai un chimist in familie :)
jonny_it

Mesajde Balian » 14 Ian 2020, 12:56

jonny_it scrie:
Balian scrie:Deci răspuns a fost. Care este bănuiala? Sau mai ales argumantația :?:

Multi apicultori au ramas fara albine din cauza prepararii gresite a siropului.
Trebuie sa recunosc, incluciv eu era sa omor tot ce aveam pe o vatra pe la inceputurile mele de apicultor. :D

Nici eu nu prea înțeleg. Nu sunt foarte multe variante. 1/1 și 3/2 --- 3 zahăr 2 apă. F40 e preparat din fabrică. :lol:
Și sfecla de zahăr și porumbul este semănat și tratat ulterior cu neonicotinoid. Nici o diferență.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde FLORINELU » 14 Ian 2020, 13:02

nu am cumparat niciodata sirop,am cumparat doar zahar din comert si am facut eu siropul prin fierbere dupa retete luate de pe internet,dar niciodata nu am dat mult sirop si in anul acela cand a inceput declinul cred ca nici nu le-am dat fiindca aveam stupi puternici,tin minte ca primul stup care l-am gasit fara albine era si cel mai puternic si era toamna dar nici nu ma gandeam ce ma asteapta. :?: :?:
FLORINELU

Mesajde Balian » 14 Ian 2020, 13:06

Scuze. Am rămas defazat puțin.
Uitați asta am citit despre pericolul HMF scris de Radu Guțescu:
https://apiexpert.ro/hrana-energetica-albine-sucroza/
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 13:24

FLORINELU scrie:nu am cumparat niciodata sirop,am cumparat doar zahar din comert si am facut eu siropul prin fierbere dupa retete luate de pe internet,dar niciodata nu am dat mult sirop si in anul acela cand a inceput declinul cred ca nici nu le-am dat fiindca aveam stupi puternici,tin minte ca primul stup care l-am gasit fara albine era si cel mai puternic si era toamna dar nici nu ma gandeam ce ma asteapta. :?: :?:

Cum il faci de obicei?
Este suficient si 100-200 ml de sirop pentru a distruge definitiv o familie.
jonny_it

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 13:26

Balian scrie:Scuze. Am rămas defazat puțin.
Uitați asta am citit despre pericolul HMF scris de Radu Guțescu:
https://apiexpert.ro/hrana-energetica-albine-sucroza/

La sfarsitul articolului trebuia sa spuna "am incheiat citatul" si sa scrie Randy Oliver, la conferinte/prezentari merge dar sa nu fim rai. :lol:
jonny_it

Mesajde Shrek » 14 Ian 2020, 13:39

Evident, asa cum spune si domnia sa la sfârșitul articolului, este un punct de vedere personal, ce nu tine loc de articol științific. Vad ca este deja un " curent" împotriva prepararii " în casa" si folosirii siropului de zahar invertit! Imi închipui că firmele producătoare de pishwaisuri apicole nu au nici un interes! Sau poate au?
Revenind la problema lui nenea Florinelu, ar fi important de stiut daca, fermierul face tratamentele la cultura mare si mai ales cu ce. Asta daca vrem sa dam vina pe " altii"! Cred ca a mai atras cineva atentia, dar eu cred ca un diagnostic corect poate fi pus de un medic veterinar, specializat, care sa faca si niste examene de laborator. Ma gandesc ca nu poate sa coste o avere.
Shrek

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 13:51

Shrek scrie:Evident, asa cum spune si domnia sa la sfârșitul articolului, este un punct de vedere personal, ce nu tine loc de articol științific. Vad ca este deja un " curent" împotriva prepararii " în casa" si folosirii siropului de zahar invertit! Imi închipui că firmele producătoare de pishwaisuri apicole nu au nici un interes! Sau poate au?

Eu as merge pe sirop facut in casa .. dar corect! ;)
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Ian 2020, 14:14

Care ar fi modul modul corect de preparare a siropului?
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 14:41

Vasile_Bucovineanu scrie:Care ar fi modul modul corect de preparare a siropului?

Orice metoda, doar ca siropul nu trebuie fiert sau pastrat timp indelungat la o temperatura ridicata. La fel cum nici dupa preparare nu trebuie lasat la soare mult timp(vorbim de saptamani). Dar asta cred ca o stiati deja, scriu pentru cei care fierb siropul pe aragaz.
Conteaza mult si tipul de zahar si compozitia chimica a acestuia, nu este la fel tot.
jonny_it

Mesajde Arhivistu » 14 Ian 2020, 15:33

povesti,l-am fiert de multe ori si nu au avut nimic stupii,oricum dau sirop doar in caz de forta majora,foarte rar in ultimii ani .
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 15:38

Arhivistu scrie:povesti,l-am fiert de multe ori si nu au avut nimic stupii,oricum dau sirop doar in caz de forta majora,foarte rar in ultimii ani .

Trebuie sa fie cumulati mai multi factori, am scris mai sus. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu sa asculte in continuare povestile spuse de Arhivistu, eu nu mai spun :lol:
jonny_it

Mesajde Balian » 14 Ian 2020, 15:48

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Care ar fi modul modul corect de preparare a siropului?

Orice metoda, doar ca siropul nu trebuie fiert sau pastrat timp indelungat la o temperatura ridicata. La fel cum nici dupa preparare nu trebuie lasat la soare mult timp(vorbim de saptamani). Dar asta cred ca o stiati deja, scriu pentru cei care fierb siropul pe aragaz.
Conteaza mult si tipul de zahar si compozitia chimica a acestuia, nu este la fel tot.

Despre fierbere și păstrat la o temp. ridicată e OK. Despre tipuri de zahăr am găsit două. Obținut din sfeclă sau
sau din trestie. Despre compoziția chimică peste tot zice că este perfect identică amândouă. Adică zaharoză.
Un compus chimic f complex pe care albinele nu-l poate asimila în organism numai transformat în prealabil în
fructoză și glucoză. :?
Balian

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Ian 2020, 16:15

Dar celor care fierb zaharul pana il fac kandy sau serbet, de ce nu le mor albinele?
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 17:04

Vasile_Bucovineanu scrie:Dar celor care fierb zaharul pana il fac kandy sau serbet, de ce nu le mor albinele?

Sigur au mai ramas fara albine si din cei care folosesc reteta lui Nea Gica dar care nu respecta procedura pentru ca ei sunt mai inteligenti :) , dar credeti ca o sa se laude cu asta, bineinteles ca nu, o sa dea vina pe varroa si varachet. :lol:

Oala emailata, sare de lamaie .. hai ca nu-i greu. :lol:
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?