Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Florin

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 15:50

Florineee, pai ci facui neicaaaaa...tu ,plecasi-pe M.B..s cui il lasasi(cuuu 2-3 Balsi a lui) :mrgreen: eu cu cini ma mai cert=discut:?: ...Naica=NAE(la ff multi ani Niculeee) si dom"primarele"=PAUL...s-au dat laaa"fuuuuuuuuuuuund"...pai io ceee faaac=faliment...pi forum bine'nteeeeeleeees :P P.S- te dai mareeee=te-ai ajuns...vezi sa nu cazi din"curcudus"... :D....Sanatateee si vezi ca pe drumuri=sosele sunt=circula fel de fel de" soferi"=NEBUNI...Bafta-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Florin Dobre » 03 Feb 2017, 20:13

I'm back! :D
Sa traiesti mosule!

Pentru ca azi se anunta un posibil zbor, am dat o fuga la stupina sa apuc sa verific vro 9 pe care-i aveam insemnati cu carente de hrana. Temperatura s-a ridicat pe la 9-10 grade si au avut un zbor scurt insa neconcludent. Am bagat gheara in cei 9 samurai. Am reorganizat albina pe rame cu miere(restrans cu 1-2 rame) si am constatat in fiecare din ei rama mijlocasa cu suprafata de puiet de cca un pod de palma...capacit. Rame chele de hrana...le-am scos; am descapacit 15-20 de celule din 3 rame cu puiet sa vad cum stau cu varroua....nada/zero. Buuun!
Efectiv complet!
De maine se anunta 2-3 zile cu prognoza de 12 grade...voi fi calare pe ei. Sper sa se "descarce" bine. Poate-i trag si-n poza ca sa fiu "in trend". ;)
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde daffid mihailov » 03 Feb 2017, 20:22

Cum stau cu hrana, cat au consumat? Pune video/ poze cu zborul de curatare. Macar sa il vad la altii ca la mine nu ajung sa ii deschid pana in Martie.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink

Plaimaret@yahoo.com
daffid mihailov

Mesajde Florin Dobre » 03 Feb 2017, 20:32

Au consumat destul de bine...oricum mai mult ca-n alte ierni de pana acum. Insa maine imi fac o idee completa.
Au zburat anemic Daffid. M-am miscat repede sa apuc sa-i rezolv pe cei 9.
Maine sper sa zboare serios si trag un clip.
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde gica.mosu » 04 Feb 2017, 09:29

Fl d....e scrie:I'm beck=(m-am intors...)

..And bear in the den(si ursul in barlog) !?!!! ..Daaa,vor urma inca 40 de zili cu vreme rea :!: asadar, spor la reorganizat cuiburile(rapid+ ceva r cu miere) si nu o sa-ti para rau :shock: Asa cum am mai scris am facut ac reorganizare in ultima decada a lu' dec'016..acum astept un zb de k.ka si ....Din "pacate" plec spre "Bucale" la REVOLUTIE,vin cu nasu "C Casunatul" cu elicopterul(m-am ajuns!..)...si poate-ti fac o vizita fulger...am nevoie de o haina de MILITIAN si o sapca..ca,plancarda cu 5 pers in"zeghe" am ...si o matura de nuiele :P Asadar ,Dan P si ceilalti o sa fiu usor de recunoscut in "public"..alaturi si deee "croduta" :idea: P.S-pregateste o lada-cusca ceva ca-ti aduc si cativa..."ciocomarle"(nu multe,opresc,ca sa am de samanta,si ce sa le mai dau de puuupat la "prieteni"....;) ) sa le faci ala "frati petreusi" la cuptor in punga-folie !!!..Spor la treabaaaa!...-G.M....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde dan pescarul » 04 Feb 2017, 11:02

Din nefericire voi pleca la munte pîna luni, deşi eu as prefera azi să merg la stupi să le organizez un miting de curaţire, dar de anul asta familia va fi pe primul plan, iar albinele imediat după.De asta vreau să rămîn doar cu 10,să le găsesc un loc mai aproape de Bucureşti, poate chiar in oraş, să nu mai merg 3 ore pînă la ele..Poate cind veniţi îi spuneţi lui Dragnea vreo două vorbe să-l convingeţi să-si bage ordonanţa de unde a scos-o şi nu a tras apa după ea.Azi se pare că se pleacă spre Casa Poporului, aşa încît veniţi pregătit de plimbare.Aseară se împărţea ceai fierbinte manifestanţilor, Mc Donald dădea si el ceai gratis la el in cîrciumă, coşurile de gunoi au fost demontate, dar se impart saci de gunoi.
dan pescarul

Mesajde Florin Dobre » 04 Feb 2017, 20:46

Azi au zburat binisor insa fara pete pe capace.
Cateva cadre din stupina...
Fişiere ataşate
rsz_20170204_142810.jpg
rsz_20170204_141649.jpg
rsz_20170204_130732.jpg
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2017, 20:55

Hoho, arata frumos.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink

Plaimaret@yahoo.com
daffid mihailov

Mesajde Avram » 04 Feb 2017, 21:00

Un zbor bun ... o curatire buna .... un kg.miere deasupra ramelor ... cam boierie pe la matale ! :)

Faine familii - numa bune de rapita !
Daca regina albinelor domneste in stup , numai stiinta il poate guverna
F.BEGNESCU
Avram

Mesajde Florin Dobre » 04 Feb 2017, 21:01

Multam Daffid!
Multam Avram!

Si-un clip scurt...
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde cristi_vidican » 04 Feb 2017, 23:24

Postez aici, ca e mai cald.
Daca la ora asta, un stup nu mai poate fără turta in cap, asta e numai vina stuparului.
Cine si-a făcut bine treaba in toamna, acum nici nu are rost sa meargă pe la stupi.
Eventual sa fie pictat de albinele care se usureaza sau ii e dor de ace.

Problema mare e ca tot mai multi cu care vorbesc au mortalități.
Si nu putine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Florin Dobre » 05 Feb 2017, 00:05

Corect ce spui Cristi.
Eu recunosc ca am avut restante din toamna. :oops:
Altfel i-as fi vizitat iarna asta doar de amorul artei.
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde Augustin78 » 05 Feb 2017, 14:45

Salutare Florine.
Mi-ai promis prin toamna ca treci pe la mine,ai uitat.....cand mai treci pe la tara,da un semn si poate reusim sa ne vedem. :D
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Augustin78

Mesajde mausica » 05 Feb 2017, 15:55

Florin Dobre scrie:Corect ce spui Cristi.
Eu recunosc ca am avut restante din toamna. :oops:
Altfel i-as fi vizitat iarna asta doar de amorul artei.

Bine ca ai tot dat din gura dar nu ti-ai facut timp de ei :lol:
Vezi atatea grupuri iti mananca tot timpul ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2017, 21:48

Florin Dobre scrie:Multam Daffid! Si-un clip scurt...

Asta incepe sa semene a vatra! 8-)
lucky5strike

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?