Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Florin

Mesajde Balian » 07 Mar 2023, 16:55

E f important planificarea tratamentelor în funcție de analize. Dacă nu este infestare nu are rost
să uzezi albina. Dar nici amânat dacă trebuie acționat.
Fac roi scutrurate la pachet. Le tratez albina în ladă cu AO prin picurare. Totuși la tratamentul de
toamnă am găsit un roi cu multe sute de păduchi căzuți la prima sublimare. Am zis ăsta s-a dus nu
va ajunge primăvara. Și a ajuns. Redus la nucleu de slab dar a ajuns. Am unificat cu o familie care
a pieredut matca. Totderauna sunt excepții/scăpări. Oricât de bine faci lecțiile.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 07 Mar 2023, 18:13

Salutare Cristi!

Banuiala ta o consider corecta. Au fost colonii al caror istoric pe tratamente nu l-am cunoscut foarte exact. Au fost colonii care in toamna au colapsat pur si simplu. Or asta se intampla cand coloniile nu au fost deparazitate bine pentru sezonul urmator. Pleaca din start cu o infestare mare care atinge cote insuportabile catre toamna cand in lipsa puietului toti varroa se regasesc brusc pe albina.
Mai poate fi o situatie cand coloniile se infesteaza serios si rapid prin contactul cu stupine netratate pe care le "viziteaza".
Infestarea a fost generala pe stupii de productie intre 10%-45%.
La roi nu au fost probleme acestia fiind rezultati din familiile tinute pe stationar.

Orium vina imi apartine. Chiar daca familiile de albine nu prezentau semne vizibile de infestare, s-au dezvoltat bine si au avut un cules decent in sezon, trebuia sa verific gradul de infestare. Astfel puteam afla din vreme care e situatia si interveneam cu tratament.
Cu toate ca stiam ce ar fi trebuit facut, varroa m-a prins cu garda jos. N-am avut decat sa accept situatia si sa incerc sa repar ce se mai putea repara.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 07 Mar 2023, 18:43

Balian, asta este si convingerea mea privitor la tratamente. Daca in urma testelor ai infestare, tratezi. Daca nu ai infestare, nu stresezi colonia inutil.
Chestiunea cu varroa nu trebuie tratata cu lejeritate. Chiar si un apicultor care pretinde ca are experienta poate fi indus in eroare de aspectul coloniei. Testele trebuie facute periodic iar apicultorul trebuie sa aiba variantele de tratament pregatite pentru orice situatie.
Cand zic test am in vedere testul cu alcool sau cum ii spun americanii "mite wash". Stiu ca pe la noi nu este foarte popular...ca "albinuta". Nu sacrificam 2-3 sute de albine si in schimb condamnam zeci de mii si colonii intregi din cauza unor tratamente ineficiente...ca "gata dom'le, au cazut" sau ca "au cazut putini sau deloc, deci nu mai sunt".
Este testul care imi indica ce infestare am in lada.
Subarul sau foaia de control imi indica cati varroa au cazut.
Pe mine ma intereseaza cati varroa au ramas in stup.
Prin corelarea caderii de varroa in urma tratamentului cu mite wash-ul facut inainte si dupa tratament pot avea o imagine corecta a situatiei si pot actiona sau nu.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde cristi_vidican » 07 Mar 2023, 18:49

Când cumperi familii de albine, ar trebui să faci ca la cumpărarea unei mașini Sh.
Un prieten mi-a zis: când cumperi mașina, schimbi toate filtrele, uleiurile, curele și mergi cu ele după socoteala ta.

Problema mare la varroa e când există o încărcătură multianuală, și când prinde un moment prielnic, păduchii explodează în stupi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Florin

Mesajde Balian » 07 Mar 2023, 19:03

Florin Dobre scrie:..... Pe mine ma intereseaza cati varroa au ramas in stup.
Prin corelarea caderii de varroa in urma tratamentului cu mite wash-ul facut inainte si dupa tratament pot avea o imagine corecta a situatiei si pot actiona sau nu.


Sunt de acord. Am și tester 3 în 1 special pentru verificare infestare. Dar mi lene să fac. :oops:
Pentru test, albina doică din centrul cuibului ar fi potrivit. Dacă și așa ajung la cuib, e mai
ușor să iau furculița și să scot 20-30 de pupe din puietul căpăcit și să mă uit dacă are păduci
pe ea sau nu. Termin mai repede decât cu testerul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori