Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Florin Dobre » 31 Dec 2014, 14:43

Foarte fain!
Raftul pentru rame este o sursa buna de inspiratie.
Locatia e foarte faina. Daca aveti si apa, e brici.
Paza ar fi o problema. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Dila Daniel » 31 Dec 2014, 15:10

Florin Dobre scrie:...Raftul pentru rame este o sursa buna de inspiratie...

ba nu e buna! :)
o sa vada si Bio,si o sa-mi dea dreptate in timp...

Rafturile trebuie sa fie cu acces separat pentru fiecare rastel in parte.Si cat mai posibil in aer liber,ferite de razele soarelui(pe partea nordica a unui zid,sau a unei cladiri,cu un acoperis cat de larg,sa nu ploua direct pe rame.
Iar intr-un rastel,randurile sa fie cu distanta intre ele,sa poti scoate(ca exemplu)rame din randul 2 cand randul de desupt sau cel deasupra este plin cu rame.
Stiu,ocupa mai mult spatiu,mai mult material,dar sunt mai practice.Iti permite sa aranjezi ramele pe categorii si ai acces la orice rama,indiferent cat de pline sau goale sunt rastelele.
Intr-un rand/rastel pot fi rame noi,altele de cuib,altele de recolta,altele de reformat,altele goale(vechi sau noi) ce asteapta fagurele,altele la lins...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Florin Dobre » 31 Dec 2014, 15:19

Bun asa D.D. Pune si tu o poza ca pe nevazute eu inteleg greu spre deloc. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Dila Daniel » 31 Dec 2014, 16:04

Florin...daca dau de vreuna(pe undeva am...)postez,desi s-ar putea sa fie destul de vechi pozele,si rastelele sa nu fie cele actuale.
Cu pozele din stupina,am rarit-o de ceva timp.La inceputurile forumului,eram mai activ cu poze.Tot ce pozam si postam,era pur informativ(sa fie apreciat sau criticat,sau folosite ideile si de altiii) si nu riscam sa fiu considerat ca "ma dau mare".Acum risc... :D si nu vreau.
Dar,daca o sa imi aduc aminte,cand ma duc la tara fac o poza,sau daca gasesc ceva in HDD-urile din casa,iti voi pune poza/e!
Scuze Bio ca ne tainuim aici pe pagina ta! :)

La multi ani!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 31 Dec 2014, 16:38

Dila Daniel scrie:
Florin Dobre scrie:...Raftul pentru rame este o sursa buna de inspiratie...

ba nu e buna! :)
o sa vada si Bio,si o sa-mi dea dreptate in timp...

Rafturile trebuie sa fie cu acces separat pentru fiecare rastel in parte.Si cat mai posibil in aer liber,ferite de razele soarelui(pe partea nordica a unui zid,sau a unei cladiri,cu un acoperis cat de larg,sa nu ploua direct pe rame.
Iar intr-un rastel,randurile sa fie cu distanta intre ele,sa poti scoate(ca exemplu)rame din randul 2 cand randul de desupt sau cel deasupra este plin cu rame.
Stiu,ocupa mai mult spatiu,mai mult material,dar sunt mai practice.Iti permite sa aranjezi ramele pe categorii si ai acces la orice rama,indiferent cat de pline sau goale sunt rastelele.
Intr-un rand/rastel pot fi rame noi,altele de cuib,altele de recolta,altele de reformat,altele goale(vechi sau noi) ce asteapta fagurele,altele la lins...


Sal D.D....in magazie ramele intra numai dupa ce le curat de propolis si ceara si intra in ordinea inversa fata de ce as avea nevoie in primavara. In partea din spate am rame care le voi folosii in primavara ultimile, iar in partea din fata sunt cele care le voi folosii in prima parte a primaverii la largit.
In acest moment in magazie nu am decit ramele proaspat cladite deoarece nu am avut timp sa iau la mina si restul de rame cele de sub acel sopron . Dupa ce voi lua la mina si ramele de sub sopron, asta cred in maxim 2 saptamini si voi rezolva si ramele de reforma altfel va sta treaba.

Poate ca o fi mai bun un spatiu deschis dar in aceea magazie am posibilitate sa inchid ermetic si sa fac dezinfectarea anuala a ramelor . Cum am rezolvat cu ramele care mai trebuiesc bagate in magazie voi trece la dezinfectare .

Magaziile, caturile de recolta peste 600 de bucati le am depozitate in alta camera mai spatioasa tot la ferma care apare in film.

Ca tot venii vorba de reforma ... ramele de cuib cu celula buna care sunt inchise la culoare nu tai fagurele, toata lumina interioara a ramei, ci numai il tund la suprafata fagurelui artificial si il bag la cladit si va fi cladit alb de catre albine dupa ce ele il curata de camashuielile ramase .

Ceva film cu tunderea ramelor:

http://youtu.be/1ku7vICNPtY
Ultima oară modificat de bio pe 31 Dec 2014, 16:40, modificat 1 dată în total.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 31 Dec 2014, 16:39

Dila Daniel scrie:....
Scuze Bio ca ne tainuim aici pe pagina ta! :)

La multi ani!


..nici o problema..:).. este forum si discutam unde apucam.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde lucky5strike » 31 Dec 2014, 17:01

Pe cinstea mea, tunzi ceara... ca un cioban lana... Nu m-am gandit ca la asta putea folosi un multicutter. ..
Cred ca e mai usor tunsul decat reinsarmatul, bla-bla... mai castigi ceva ceara, mai scapi de parafina...
Una peste alta, cresti foarte frumos si intr-un stil propriu, felicitari !
Sa fie un an bun, dupa sufletul fiecaruia...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 31 Dec 2014, 17:32

Ani de zile am scurtat celulele cu ajutorul cutitului de descapacit... de anul trecut mi-am luat acel multi-cuter.
... cistig timp ca nu mai sunt nevoit sa iau o rama de la inceput cu gaurire, insirmare aplicare foita fagure artificial.. asa numai o ud si o bag in familia de albine , iar familia curata cashuielile si cladeste un fagure de nota 10.

Dezvoltarea extensiva a stupinei spun eu este incheiata... am ajuns la 6 pavilioane ... imi ajung, spun eu azi..... pe viitor, naiba stie ce va fi .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Adi Hodis » 31 Dec 2014, 20:29

bio scrie: ...
Ceva film cu tunderea ramelor:

http://youtu.be/1ku7vICNPtY

Salutari Bio si sincere felicitari !.
Faina treaba in toate cele aratate. Succes in continuare.
bio scrie: ...
Dezvoltarea extensiva a stupinei spun eu este incheiata... am ajuns la 6 pavilioane ... imi ajung, spun eu azi..... pe viitor, naiba stie ce va fi .

Pe sistem pavilionar, cred si eu ca ajunge. In sistem varsat merge mai mult ...

La multi ani si toate cele bune sa va bucure !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde MIHAI BALS » 25 Ian 2015, 15:08

jos palaria domnule VIERU.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde stefanmadalin » 25 Ian 2015, 16:19

Esti omologat pe apicultura ecologica cumva?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde MIHAI BALS » 25 Ian 2015, 16:30

stefanmadalin scrie:Esti omologat pe apicultura ecologica cumva?

buna intrebare,as vrea sa ma dau si eu la bio.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 26 Ian 2015, 00:23

de cind am descoperit net-ul am mers pe acest nik.

Acest nik nu insemna nimic, .... sa spun cu aproximatie 12-13 poate 15 ani in urma cind am inceput sa joc Counter-Strike si alte jocuri on-line. ..... jocuri care le joc cu placere si acum.
Cind am descoperit treaba cu formul apicol nu mi-am luat decit nik-ul cu care eram obisnuit.
..atunci erau niste litere alese la intimplare .

Stefan-Madalin nu sunt omologat pe apicultura ecologica..... practic o apicultura care se bazeaza pe tratamente cu amitraz contra varooa, ... practic o apicultura unde stimularea in perioadele cind am cintar negativ este cuvint de lege pentru mine.


Mihai Bals ....daca te referi ca ai vrea sa treci la apicultura bio--ecologica nu stiu ce sa-ti spun. Si eu am cochetat cu acest gind, dar m-am lasat pagubas. Prea multe conditii, prea multe cerinte si-mi place sa fiu mai liber .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 26 Ian 2015, 02:07

bio scrie:....

Stefan-Madalin nu sunt omologat pe apicultura ecologica..... practic o apicultura care se bazeaza pe tratamente cu amitraz contra varooa, ... practic o apicultura unde stimularea in perioadele cind am cintar negativ este cuvint de lege pentru mine.

r .


ca o scurta completare :
-- practic o apicultura in urma careia obtin orice produs apicol, mai putin venin .

Unele produse le recoltez pot spune industrial,... nu-mi lipseste de la nici un stup colectorul de polen, rama claditoare si colectorul de propolis ...iar alte produse, cum ar fi laptisorul de matca sunt abia la inceput, tot la inceput de citiva ani ... cum prind vreo familie ca se pregateste de roit, adun toate botcile scot larvele din botca si botcile cu laptisor le depozitez in vase pentru pastrat alimente bine inchise in frigider si cum apare un client ii ofer . Poate nu este un laptisor de matca conform manualului dar este ceva "de la mama lui" din care si eu si familia meu consumam cu placere.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 12 Feb 2015, 16:59

iernarea familiilor de albine decurge in conditii optime .... patru pavilioane luate la mina si zero pierderi.
sa vad zilele viitoare ce gasesc si in celelalte doua pavilioane.. dar nu am cum sa gasesc altceva in afara de foarte bine, deoarece asa am pregatit si familiile de albine pentru iernat.

Per total pe stupina am gasit la stupii de jos, din afara pavilioanelor, un stup in care albina a cedat. Era vorba despre un roi slabut unificat cu 2-3 rame de albina de la o familie bezmetica, de la care nu aveam mari sperante sa treaca iarna .

https://www.youtube.com/watch?v=717xqDe-mn4
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde catalin.decu » 12 Feb 2015, 17:41

bio scrie:Ani de zile am scurtat celulele cu ajutorul cutitului de descapacit... de anul trecut mi-am luat acel multi-cuter.
... cistig timp ca nu mai sunt nevoit sa iau o rama de la inceput cu gaurire, insirmare aplicare foita fagure artificial.. asa numai o ud si o bag in familia de albine , iar familia curata cashuielile si cladeste un fagure de nota 10.

Dezvoltarea extensiva a stupinei spun eu este incheiata... am ajuns la 6 pavilioane ... imi ajung, spun eu azi..... pe viitor, naiba stie ce va fi .



Foarte ingenioasa si foarte rapida modalitate de "inlocuire" a fagurilor dar...nu exista posibilitatea transmiterii unor boli?Cum am putea exclude aceasta temere?
catalin.decu
 
Mesaje: 12
Membru din: 01 Mai 2012, 06:44
Localitate: Braila

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori