Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde lucky5strike » 19 Feb 2016, 20:10

Trece, cum nu? Intr-o conjunctura, am ramas impotmoliti cu un Tico in zapada... cauciucuri improprii, nu era legea sa impuna... oricum, eram patru insi, si am intors masina la 180... si acuma rad cand imi amintesc. :P Cred ca o scoti si cu ceva troll imporovizat. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 20 Feb 2016, 21:39

florynel11 scrie:Domnule Bio, specificati intr-un clip faptul ca utilizati izgonitorul la extractie. Ne puteti spune de care? Poate aveti si o imagine a modelului.
Cat timp il lasati (ore) pana se golesc caturile de albina? Multumesc.


am izgonitoare ... modelul cu gauri pe 4 colturi..
De la rapita la salcim pun izgonitoare la 3 pavilioane pe zi... cum am 6 pavilioane dureaza 2 zile pina pun la toti stupii apoi stau o zi --sa imi trag sufletul apoi extrag. Tot asa merg si de la salcim la amorfa.

la celelate culesuri ... pun izgonitoare la 2 pavilioane pe zi .... astept cam inca 1-2 zile apoi adun magazinele..

Pe scurt... nu am stat ceva de ordinul orelor.... am multe izgonitoare de pus si pina termin de pus izgonitoare si pina extrag dureaza si 2 chiar 3 zile....am rabdare, ca am destul de munca...... ..nu ma grabeste nimeni..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 20 Feb 2016, 21:52

lucky5strike scrie:Frumoasa echipa, sa-ți crească! ;)
Hai sa-ti zic ceva: n-am crezut vreodată ca un Matiz poate suporta trambalarea din apicultura. Ești singurul stupar cu dotarea asta pe care-l știu .
Ce naiba ii dai sa mănânce, l-ai tunat?
8-)


.. doar l-a ridicat , de fapt mecanicul la ridicat cu 10 cm --..ceva bucse pe la arcuri-telescoape ...

Cind l-am luat din 2008 , avea 11 luni, masina noua... si de atunci pina acum Matizul meu a carat peste 50 de tone de miere... 10 tone de polen... si multe altele... Nici remorca C.A.P.-ului nu cred ca carat atit ...
Este o masina care merge ~ 100 km pe zi in sezon ...si asta zi de zi...de la ~ 1 martie pina pe ~15-25 noiembrie.....

De mincat......maninca GPL... este mai ieftin decit mersul pe jos .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde MIHAI BALS » 20 Feb 2016, 23:48

bio,cred ca pe tine te-au acaparat albinele!
te-au polenizat!
ca doar muncesti pentru ele!
cred ca traiti in simbioza!
bravo tati!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde maximotgv » 21 Feb 2016, 11:23

Pe scurt... nu am stat ceva de ordinul orelor.... am multe izgonitoare de pus si pina termin de pus izgonitoare si pina extrag dureaza si 2 chiar 3 zile....am rabdare, ca am destul de munca...... ..nu ma grabeste nimeni..[/quote]




Cum faci daca ai 2 caturi peste cuib? Pui izgonitorul peste cuib sau il pui prima data intre caturi si apoi peste cuib? Nu se suprapopuleaza cuibul prea mult daca toata albina din caturi se strange in cuib? Adica daca le lasi 2-3 zile asa pana schimbi caturile nu le apuca dorul de duca?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 21 Feb 2016, 22:51

maximotgv scrie:.....
Cum faci daca ai 2 caturi peste cuib? Pui izgonitorul peste cuib sau il pui prima data intre caturi si apoi peste cuib? Nu se suprapopuleaza cuibul prea mult daca toata albina din caturi se strange in cuib? Adica daca le lasi 2-3 zile asa pana schimbi caturile nu le apuca dorul de duca?


Daca am 2 caturi pline pe cuib.... le dau la o parte, pun cat gol deasupra cuibului,...apoi izgonitorul si deasupra lui cele 2 caturi pline.
Daca apreciez ca ar multa albina deasupra cuibului pun 2 caturi goale ... apoi izgonitorul si deasupra lui cele 2 caturi care ar fi pline .

La jumatate din stupii dupa pavilioane le pot pune 4 caturi...iar cealalta jumatate le pot pune doar 3 caturi ..... totul am gindit sa pot extrage in voie dupa culesurile oferite de zona mea de actiune.....nu stresat de faptul ca albina nu ar avea loc de depozitat nectarul . Si in ultimii ani nu s-a m-ai inregistrat asa abundenta de nectar sa fiu blocat prea des...:(

Totul este calculat... am terminat academia militara ... arma LOGISTICA ,... si de aceea din cauza acestui "defect" profesional iau in calcul toate nevoile si posibilitatile .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde maximotgv » 22 Feb 2016, 09:42

Multumesc pentru lamuriri! Am inteles perfect! Si eu am terminat Academia Militara dar la ingineri. M-am apucat tarziu de apicultura, dupa ce am iesi cu ordonanta. Nu traiesc din stuparit, este un hoby. Am 24 stupi verticali pe 12 rame pusi pe o masina de 3.5 to. Sanatate!
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2016, 11:51

folosești gratie hanneman?
Folosesc și eu izgonitorul, dar acolo unde nu e gratie, matca urcă de multe ori mai sus și apoi albina nu mai coboară așa de bine prin izgonitor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Florin Dobre » 23 Feb 2016, 00:01

Nene bio, daca vrei sa dai mai multe detalii despre cum scoti pastura din faguri...
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde ignatius » 19 Iun 2016, 20:02

Va salut
Am citit cu atentie postarile dvs din pagina personala, va felicit pentru organizare si rezultate. Si eu am un pavilion cumparat acum 2 ani, dupa acest timp pot spune ca oscilez intre pavilion si varsati, dar intodeauna gasesc avantaje mai multe cu pavilionul.
Pavilionul l-am facut pe 3 randuri, 11 stupi pe un rand, in pat cald 14 rame 1/1 + 1 cat de 10 rame de 1/2, cu cabina pe mijloc ( am zis ca se vor imperechea pe apvilion daca au cabina pe mijloc) 6 stupi in fata, 5 stupi in spate despartiti de cabina de pe mijloc. Toti apicultorii vechi imi spuneau sa il fac pe 2 randuri, eu nu, nu si nu. Dupa 2 ani pot spune ca tehnologia intretinerii albinelor pe pavilion este putin diferita fata de stupii varsati, iti ia ceva timp pana inveti apicultura pe pavilion. Matcile nu se imperecheaza pe pavilion, iti trebuie matci si roiuri pe jos mai tot timpul, daca pavilionul nu e bine pus la punct atunci e posibil sa muncesti ceva mai mult.
Dupa 2 ani pe pavilion l-as modifica astfel: 2 randuri, cate 3 caturi pentru fiecare cuib, izgonitor, caseta de inchidere cu plasa, fara cabina pe mijloc, lungime cam 7 metri si un pic.
Va rog sa imi spuneti si mie pe scurt modul dvs. de intretinre a familiilor pe pavilion, ce stup folositi, cum gestionati o familie cand intra in friguri etc. Va multumesc
Ignatius, Focsani
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 04 Mai 2017, 22:31

Florin Dobre scrie:Nene bio, daca vrei sa dai mai multe detalii despre cum scoti pastura din faguri...
Multumesc!


Trebuie sa aveti grija sa nu incurca-ti polenul indesat in celula cu pastura.
Pastura --- este un polen care a suferit anumite transformari biochimice in conditii de stup si intr-un anumit interval de timp .

http://www.youtube.com/watch?v=WOmT1-pZhFI
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde lucky5strike » 04 Mai 2017, 22:33

Esti dat naibi, nea BIO! :lol:
Pt razuiala cu multicutterul ai o bere de la mine...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 04 Mai 2017, 22:41

http://radioconstanta.ro/2017/05/01/elicopterul-smurd-a-intervenit-la-fetesti-pacienta-transportata-la-spitalul-din-constanta/

Dupa 15 ani petrecuti in mijlocul albinelorl, o singura intepatura dupa 6-7 ore de lucru in stupina , intr-o zi cind albinele erau foarte blinde, a avut urmari care putini le pot anticipa .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde lucky5strike » 04 Mai 2017, 22:53

Adica era stuparita? Ciudat. :?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 04 Mai 2017, 22:54

Sotia mea .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde stefanmadalin » 04 Mai 2017, 23:24

Sper ca este bine acum. Care-i explicatia?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori