Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Mai 2022, 10:48

jonny_it scrie:Poate nu era de la tine roiul ...


posibil si asta .... dar putin probabil :)

alta stupina este la minim 1 Km, iar stalpul este la cca 4 m de primul meu rand de stupi.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Mai 2022, 10:49

Vasile_Bucovineanu scrie:
Cristian IONITA scrie:ieri am "recuperat" cel mai timpuriu (si voluminos) roi de cand ma pasionez eu cu apicultura.
De obicei la mine albinele roiesc dupa salcam si nu ca acum in prima jumatate a culesului de rapita (adica cu cca 1 luna in avans).

Stalpul sin gard este preferatul lor de ani de zile, anul trecut in plin sezon erau cate 3 roiuri pe el, asezate etajat, si nu o data am luat 1 roi pa pranz si inca unul pe seara de pe acelasi stalp.

Ca sa vedeti cat sunt de bulversat .... initial am vrut sa-l recuperez pe 5 rame (cam asa au fost roii de anul trecut) dar bineinteles ca nu incapea in lada ... deabia deabia l-am inghesuit in 8 rame (asta ptr ca am apucat sa folosesc un corp de 8 rame).

Culmea este ca desi am verificat (sumar) stupii nu am reusit sa identific de unde a plecat.

E foarte posibil sa fie 2 roi care au iesit simultan si s-au prins laolalta.


nu este exclusa aceasta posibilitate

w/e asta o sa-l iau la puricat ... sa vedem ce regina gasim in el (am cateva marcate)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 16 Mai 2022, 07:09

Verificat si extins la 16 rame me ... deja are rame ouate ... nu am reusit sa vad regina dar nici nu am insistat ... o sa l urmaresc pe viitor.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori