Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde ves.lucian.zabrani » 16 Mai 2012, 11:30

salut Cosmin !!! vad ca esti foarte activ pe forum !!!
ma bucur pentru tine !!!
daca iti face placere , tinem legatura !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde cosmin_tanase82 » 16 Mai 2012, 11:56

ves.lucian.zabrani scrie:salut Cosmin !!! vad ca esti foarte activ pe forum !!!
ma bucur pentru tine !!!
daca iti face placere , tinem legatura !!!



Salutare, nu am fost chiar atat de activ pe forum in ultima vreme.
Am stat mai mult in umbra in ultima perioada si am citit mult.
Am decis sa fac trecerea pe ME si pentru asta am investit timp in a ma documenta pentru lucrul cu ME si pentru a face efectiv trecerea.
Alt timp am investit in pregatirea pentru pastoral, fiind primul meu an avand destule emotii.
Am fost si incurcat de cineva care trebuia sa imi pregateasca o platforma apicola adaptata pentru lucrul cu ME insa nu s-a putut tine de cuvant desi aveam un contract ferm semnat. Ii multumesc ca macar partea cu cutiile de ME a fost respectata, altfel eram in belea si mai mare, practic pierzand un intreg an apicol planificat pentru trecerea la ME. Nu voi mentiona despre cine este vorba intrucat nu doresc sa ii fac reclama negativa, nu imi sta in fire si nici nu este bine pentru starea mea psihica sa fac acest lucru. In orice caz am invatat multe din acest lucru si voi renunta de acum inainte la increderea debordanta pe care am avut-o pana acum in oameni. Poti schimba oamenii doar daca te oferi pe tine ca exemplu, iar increderea trebuie sa fie castigata nu oferita.
In Romania nu poti face treaba daca ai in minte fraza: "Dau un ban dar stiu ca face!". Te lovesti de un zid si realizezi ca "Dai un ban si nu se face nimic". Cu cat dai mai mult cu atat ti se cere si mai mult pentru nimic. In Romania mentalitatile din pacate se schimba greu. Trebuie sa tragi de oameni pentru a-ti oferi lucruri pe bani frumosi in loc de a trage ei de tine pentru a te avea ca client pe o perioada lunga. Mentalitatea asta ne tine pe loc in dezvoltare si va trece mult timp sa ne lecuim de aceste metehne. De aceea suntem in urma cu multi ani fata de alte tari. Cu toate acestea ma numar printre cei care sunt convinsi ca pot supravietui si face treaba in tara in care s-au nascut si pot lupta pentru a schimba ceva. Dar asta este deja o alta poveste si nu are rost sa o expunem aici.

Lucian, putem pastra bineinteles legatura...imi face o placere foarte mare sa discut cu oricine despre apicultura. Face deja parte din viata mea si cu greu imi imaginez viata fara acest domeniu.
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde cosmin_tanase82 » 16 Mai 2012, 12:01

janese scrie::D ...acum am luat la periat topicul prahoveanului!!!...e ca e tare typul????deh!!!...prahovean de-al meu!!!!oltenii...moldovenii...mai incetzi!!!! ;)


Sa traiti! Va multumesc pentru apreciere, desi nu cred ca este cazul.
Fiecare este tare in felul lui. Atunci cand ai o pasiune o duci pana in panzele albe si sunt multi in situatia asta, fie ei dobrogeni, munteni, olteni, moldoveni...Fara ei apicultura ar fi un domeniu anost.

Va urez un sezon minunat!!!
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde Adi Hodis » 16 Mai 2012, 16:11

ghitacusman scrie: ...
cred ca n-am reusit sa ma fac inteles. Catul 1 puiet ,catul 2 puiet ajuns la speteze,din catul 3 s-a extras mierea.[parerea mea este nu are rost 3 sub 1 la capitolul complectari.]

Nea Ghita, atunci pune-l dumneata unde vrei dar sa nu-l lasi deasupra cuibului pt. ca, in cazul familiilor care au coronitza si in catul II, albinele poate depozita nectar tot in catul III si vor fi probleme cu urcarea cuibului in catul III iarna. Asta din cauza coronitzei din catul II.

Am mai zis, eu procedez asa cum am relatat si e f. bine.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde Adi Hodis » 16 Mai 2012, 16:16

cosmin_tanase82 scrie:...Atunci cand ai o pasiune o duci pana in panzele albe si sunt multi in situatia asta, fie ei dobrogeni, munteni, olteni, moldoveni...Fara ei apicultura ar fi un domeniu anost.

Va urez un sezon minunat!!!

Ioi Cosmineee taica !!! ... si ardelenii ??? :shock: unde lasa-si ardeleni bre ?.
Si io care batucesc clapele astea cu atita zel ... sa nu pomenesti tu nika nika ?. Da cum asha ... ce ti-am facut ?. :?

No' nu-i bai numa ... las' ca vezi tu ... aha, lasa numa ! ... :lol:
O sa mai vrei tu sa clampanesc io p'acilea ...
Imi iau "jucaria" si ... plec.

Pa si s'auzim de bine !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde cosmin_tanase82 » 16 Mai 2012, 23:21

Adi Hodis scrie:
cosmin_tanase82 scrie:...Atunci cand ai o pasiune o duci pana in panzele albe si sunt multi in situatia asta, fie ei dobrogeni, munteni, olteni, moldoveni...Fara ei apicultura ar fi un domeniu anost.

Va urez un sezon minunat!!!

Ioi Cosmineee taica !!! ... si ardelenii ??? :shock: unde lasa-si ardeleni bre ?.
Si io care batucesc clapele astea cu atita zel ... sa nu pomenesti tu nika nika ?. Da cum asha ... ce ti-am facut ?. :?

No' nu-i bai numa ... las' ca vezi tu ... aha, lasa numa ! ... :lol:
O sa mai vrei tu sa clampanesc io p'acilea ...
Imi iau "jucaria" si ... plec.

Pa si s'auzim de bine !.



Mea culpa...aveti dreptate...chiar pe ardelenii ce imi sunt atat de dragi i-am uitat...promit ca ma revansez si voi planifica o sedere in Ardeal de cel putin o luna...Dar tot raul spre bine...cei din urma vor fi cei dintai si se aplica bine de tot in cazul asta. Deci nu va suparati pe mine ca sunt baiat bun si nu am facut-o intentionat. Sa auzim de lucruri minunate!
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: Cosmin Tanase, prima stupina Breaza, Prahova

Mesajde Barbu Florin Nicolae » 02 Feb 2016, 00:19

cosmin_tanase82 scrie:
Adi Hodis scrie:
cosmin_tanase82 scrie:...Atunci cand ai o pasiune o duci pana in panzele albe si sunt multi in situatia asta, fie ei dobrogeni, munteni, olteni, moldoveni...Fara ei apicultura ar fi un domeniu anost.

Va urez un sezon minunat!!!

Ioi Cosmineee taica !!! ... si ardelenii ??? :shock: unde lasa-si ardeleni bre ?.
Si io care batucesc clapele astea cu atita zel ... sa nu pomenesti tu nika nika ?. Da cum asha ... ce ti-am facut ?. :?

No' nu-i bai numa ... las' ca vezi tu ... aha, lasa numa ! ... :lol:
O sa mai vrei tu sa clampanesc io p'acilea ...
Imi iau "jucaria" si ... plec.

Pa si s'auzim de bine !.
Mi-e drag cum ai scris,oare de ce na mai scrii?Ai plecat in tari straine?



Mea culpa...aveti dreptate...chiar pe ardelenii ce imi sunt atat de dragi i-am uitat...promit ca ma revansez si voi planifica o sedere in Ardeal de cel putin o luna...Dar tot raul spre bine...cei din urma vor fi cei dintai si se aplica bine de tot in cazul asta. Deci nu va suparati pe mine ca sunt baiat bun si nu am facut-o intentionat. Sa auzim de lucruri minunate!
CHIAR ai mai putea scrie ceva
Sanatate!
Avatar utilizator
Barbu Florin Nicolae
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Noi 2014, 08:20
Localitate: Bistita

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori