Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 08 Apr 2013, 14:13

Sa va mai plimb putin prin stupina mea.
2012, dupa o iarna grea, primul stup la curatire, 27 februarie cred:

http://youtu.be/UoJ9Y4mfsEU

Apoi si urmatorii:

http://youtu.be/ZJ8Pyk8eKKc

Fisierele initiale au fost foarte mari, le-am convertit, insa vad ca a disparut sunetul.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde costinelblagniceanu » 08 Apr 2013, 14:48

Inca un bine ai venit,de la un alt mehedintean!
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: 7Rame

Mesajde danielM » 09 Apr 2013, 23:02

Salutari si de la mine! Cred ca ne-am intalnit in 2011, la salcam la Vrancea, parca iti cauta-i cainele. Eram asezat cu stupii in partea dreapta a drumului, cum mergi de la Vrancea spre Crivina. Nea Nicu (linde) are si el caine ca si al tau.
Ma insel?
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 10 Apr 2013, 07:39

[quote="danielM"]Salutari si de la mine! Cred ca ne-am intalnit in 2011, la salcam la Vrancea, parca iti cauta-i cainele. Eram asezat cu stupii in partea dreapta a drumului, cum mergi de la Vrancea spre Crivina. Nea Nicu (linde) are si el caine ca si al tau.
Ma insel?[/q

Da domnule...ce faza mi-a facut furisitul!!! :D
I-a venit de catzaleala tocmai atunci. L-am gasit, normal, de fapt a venit singur inapoi.
Ce mai faceti, cum va mai merge?
In 2012 v-ati tinut de promisiune, :D nu ati mai venit in Vrancea. Sau, nu v-am vazut eu?
Ce mica e lumea!
ma grabesc sa merg la servici, luam legatura prim mp
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde danielM » 10 Apr 2013, 09:27

Deci nu ma-m inselat. Ma bucur sa te reintalnesc, chiar daca e numai virtual.
Sunt destul de bine, mai putin bine dpdv. apicol. Sunt intr-o zona cu o iarna grea si primavara tarzie, si acuma ia vezi ce se intampla cu vremea. De cand ma ocup de albina, anotimpul meu preferat nu mai este primavara :D .
In 2012 ma luat un pic prin surprindere salcamu 1, si am mers direct in salcam 2, si pana la urma a fost mai bine ca am ales varianta asta. Din ce am auzit , Crivina iarasi a dezamagit.
Felicitari pentru progrese. Din postari se vede ca ai stupi tari.
Sanatate!
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 10 Apr 2013, 11:49

danielM scrie:Deci nu ma-m inselat. Ma bucur sa te reintalnesc, chiar daca e numai virtual.
Sunt destul de bine, mai putin bine dpdv. apicol. Sunt intr-o zona cu o iarna grea si primavara tarzie, si acuma ia vezi ce se intampla cu vremea. De cand ma ocup de albina, anotimpul meu preferat nu mai este primavara :D .
In 2012 ma luat un pic prin surprindere salcamu 1, si am mers direct in salcam 2, si pana la urma a fost mai bine ca am ales varianta asta. Din ce am auzit , Crivina iarasi a dezamagit.
Felicitari pentru progrese. Din postari se vede ca ai stupi tari.
Sanatate!

Inspirat ca n-ai venit. de fapt cred ca s-a intamplat sa fie prea devreme, pe 28 april inflorea. Nicio centrifuga n-am vazut.
Stupii postati sunt din 2012, anul acesta cam jigariti, nu imi plac mai deloc. Primavara se pare ca abia de azi vine la noi, 10 aprilie!!! Astia-sunt, cu astia defilam!
Mi-a placut masina (cea noua, si platforma). Mi-au placut stupii, investesti mult de tot deci cred ca ai ganduri la fel de mari.
Sa ne vedem cu bn, daca te pot ajuta cu cate ceva in zona poti da un mesaj.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 10 Apr 2013, 12:17

DA, ma tot gandeam la zborurile de curatire ale stupilor.

Si imi vine in cap intrebarea urmatoare: dar regina, cum face curatirea? sau daca o face...
Intrebare pt cunoscatori.
Alta: da, laptisorul este integral folosit si nu creaza reziduri, dar iarna, regina e hranita la fel, numai cu laptisor? si daca da, de ce este mai slaba, ca in sezon activ? :D
Daca regina iese din familie doar la imperecheat, ea face kaka in stup apoi, sau nu mai face deloc pe tot parcursul vietii?..
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde Tudor20 » 10 Apr 2013, 16:23

Regina este hranita tot timpul anului cu laptisor.sursa:"Sporirea productiei de miere" A. Malaiu.
Cata KaKa poate face o gaza?Regina e regina! Face unde vrea si cand vrea! :lol: :lol: :lol:
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 10 Apr 2013, 17:45

Tudor20 scrie:Regina este hranita tot timpul anului cu laptisor.sursa:"Sporirea productiei de miere" A. Malaiu.
Cata KaKa poate face o gaza?Regina e regina! Face unde vrea si cand vrea! :lol: :lol: :lol:

eu vb serios acum. Poate cineva sa raspunda argumentat?
Chiar sunt curios. adica nu stapanesc bine treaba, vreau sa vd si alte pareri.


multumesc
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde Tudor20 » 10 Apr 2013, 19:20

Prima parte a raspunsului e foarte serioasa, a doua e gluma, imi cer scuze daca am deranjat!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 11 Apr 2013, 17:38

Tudor20 scrie:Prima parte a raspunsului e foarte serioasa, a doua e gluma, imi cer scuze daca am deranjat!

Nu deranjezi pe nimeni, am vazut ca e o gluma, numa' ma framanta intrebarea asta de ceva vreme :D
Azi in sfarsit!! cald!!
Maine vineri, zi "scurta" o facem mica de tot, si fugim la stupi.
Cu pungi, cu saci, cu furculite, putin si des. permanent, ca avem o luna pierduta!
Duminica ce mai fac, ca am stupi putini???>>> :D
Stiti cu totii, probabil stau si ma uit la ei, ici colo, mi se nazare cate o neregula...si tot cu mana in ei ma trezesc
Vindecati-ma!!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 14 Apr 2013, 19:10

Am zis anterior ca azi, duminica trebuia sa am treaba facuta. Abia acum cobor din stupina. Caut un dushss..:)))
Raportat la situatia care a fost, cu vremea, stupii s-au descurcat eroic. Cei care au fost slabi sunt mare problema, 2 au ajuns pe 3R.
Jumatate din stupina e ok, are viitor, cam 40% medii, si ei cu viitor, restul prapad! 3 si 4 rame.
Polen din abundenta, au blocat cu polen si ramele negre, frumoase, bagate la ouat.
De regula un stup cu regina slaba, are mult polen pe rame. parca sunt trasi la xerox, 2 fete polen si ceva printre puiet
Uso blocaj. Nu mai am rame negre, iar ma obliga sa extrag laterale ca sa-mi fac rame de ouat pt w-end urmator.
Faza asta cu blocajul ma duce la urmatoarea gandire: disproportie intre numarul albinei mature, vechi si ponta slaba, sub conditii nefavorabile. Concurenta inegala, regina/culegatoare. in plus carenta acuta de proteine din primavara. Totusi..nu dau vina pe matci, mi se pare ca 4-5 R in ac moment e satisfacator.
va pup!

ma duc sa-mi fac o baie...
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde FlorinBee » 14 Apr 2013, 19:19

7Rame scrie:Si imi vine in cap intrebarea urmatoare: dar regina, cum face curatirea? sau daca o face...
Intrebare pt cunoscatori.
Daca regina iese din familie doar la imperecheat, ea face kaka in stup apoi, sau nu mai face deloc pe tot parcursul vietii?..

Din cauza ca e hranita numai cu laptisor, hrana fara reziduri, ea asimileaza tot si nu are ce sa elimine, nu are nevoie de curatire toata viata.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: 7Rame

Mesajde 7Rame » 14 Apr 2013, 22:15

FlorinBee scrie:
7Rame scrie:Si imi vine in cap intrebarea urmatoare: dar regina, cum face curatirea? sau daca o face...
Intrebare pt cunoscatori.
Daca regina iese din familie doar la imperecheat, ea face kaka in stup apoi, sau nu mai face deloc pe tot parcursul vietii?..

Din cauza ca e hranita numai cu laptisor, hrana fara reziduri, ea asimileaza tot si nu are ce sa elimine, nu are nevoie de curatire toata viata.

Asa ma gandesc si eu.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 7Rame

Mesajde lucky5strike » 14 Apr 2013, 22:30

Mai ales la ce munca depune zilnic...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Salcam 2013..incotro???

Mesajde 7Rame » 30 Apr 2013, 16:56

Pt DanielM si pt dl Ioan, dar nu numai, cateva informatii referitoare la stadiul salcamului la olteni.
am aici cateva poze cu un salcam din oras, matur, singular, expus la soare excesiv. poza este facuta ieri, pe seara:
Fişiere ataşate
1DSCF1935.jpg
oras
1DSCF1934.jpg
oras
1DSCF1933.jpg
oras
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori