Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 21 Apr 2013, 23:12

Va multumesc nea valter pentru ca m-ati suportat jumatate de zi in preajma dumneavoastra si ati raspuns la toate intrebarile mele apicole!A fost o reala placere sa va reantanlesc.Sanatate si spor in toate! :)
Fişiere ataşate
IMG_1042t.jpg
Targ apicol baneasa 19-21.04.2013
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 21 Apr 2013, 23:32

iunicu, george nicolau, modigliani ma bucur ca am avut ocazia sa va cunosc. Sanatate va doresc! :)
Fişiere ataşate
IMG_1051r.jpg
succes cu albinele!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 21 Apr 2013, 23:34

Sanatate!!!
Fişiere ataşate
IMG_1046e.jpg
succese!!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde modigliani » 22 Apr 2013, 07:32

georgeanelka scrie:Urmatoarea data cand Dumnezeu sa uitat iarasi la mine prin ochii albinelor .......


Absolut EXCEPTIONAL !!!!!

.....................................................................

Salutari si tie , om bun !
modigliani
 

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Apr 2013, 09:13

Da colegu, sa intamplat ca in decursul a cativa ani sa gasesc mai multe roiurii de abine in diferite locurii, unele le am luat altele nu, dar in toate cazurile albinele au pierit din nestiinta noastra, dezinteres si nepasare.In toamna 2008 gasind o familie intr-o scorbora din curte am zis, opa stai asa, ele tot apar in viata noastra iar noi nu ne dam interesul sa le mearga bine, nui in regula. Si atunci le am lasat acolo pana primavara timp in care ne am mai pus la punct cat de cat la capitolul cunostinte apicole. Si a fost cea mai inspirata hotarare din viata noastra. Sanatate va doresc! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 01 Mai 2013, 02:29

Salutare! Iarna trecuta, am hotarat cu fratele meu, sa incercam sa ne crestem necesarul de matcii, pentru a diminua instinctul de roire, pentru a trage fiice din matcii cu insusiri mai bune si nu in ultimul rand din curiozitate, pentru a vedea daca santem in stare sa gestionam o astfel de crestere. Astfel ca:
- pe 20.04.2013 am ales o familie buna, care va fi starter si finisor, astfel, odata aleasa familia, a primit 2 rame cu puiet capacit, gata de eclozat
- pe 27.04 familia a fost orfanizata si a primit rama de crestere cu celulele amorsate cu cate o picatura de miere pentru acomodare. Si sau acomodat caci a doua zi celulele erau curatate si toate aveau un cerc de ceara la gura de un milimetru, semn ca starea de orfanizare era deja resimtita.
- pe 28.04 am transvazat larvele de o zi/o zi jumate, pe laptisor gasit in cateva botcii.
Astazi mergem sa verificam stadiul de acceptare al lor si sa rupem eventualele botcii trase pe ramele cuibului, iar daca acceptarea nu va depasi necesarul nostru(15-20 matci) vom face o completare cu larve proaspete. Daca ne puteti ajuta cu sfaturii, va multumesc anticipat! Sanatate! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde ovidiu_78 » 01 Mai 2013, 07:24

Nu trebuia sa transvazezi larve de jumate de zi?! :roll:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 02 Mai 2013, 23:31

Miercuri 1.05.2013, am fost la stupina pentru a verifica nivelul de acceptare al larvelor. Santem foarte multumiti, din 39 de larve au acceptat 31. Am avut un pic de emotii din cauza culesului de la rapita ma temeam ca vor neglija larvele si vor lua foatre putine in lucru. Insa totul a iesit bine si va multumesc pentru sfaturile postate pe forum. Sanatate! :)
Fişiere ataşate
IMG_1195-11.jpg
nu se vad chiar bine botciile, am preferat sa nu le deranjez doar pentru o poza
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Arhivistu » 02 Mai 2013, 23:46

esti pe val... :)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Nedelcu Ionut » 02 Mai 2013, 23:51

Vreti sa explicati in detaliu metoda de transvazare?
Inteleg ca albina pune intai laptisorul de matca iar apoi dumneavoastra puneti oul de o zi ?
Multumesc anticipat! Pentru noi cei incepatori e destul de important o explicatie privind toti pasii in detaliu!
Probabil o sa fiu luat la şuturi,le accept!
Sanatate maxima!
Trantorii simt cum se zguduie stupul !
Avatar utilizator
Nedelcu Ionut
 
Mesaje: 104
Membru din: 01 Feb 2013, 19:04
Localitate: Buzau,Ziduri

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 03 Mai 2013, 10:25

ovidiu_78 scrie:Nu trebuia sa transvazezi larve de jumate de zi?! :roll:
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 03 Mai 2013, 11:32

Salutare Ovidiu, am inteles ca larvele bune de transvazat sant la 12-36 ore, ideal 12-24 de ore, eu am ales pe cele de forma unei banane adica pana la 24 de ore si am evitat pe cele de forma unei jumatati de covrig (pana in 36 ore), dar incepator fiind este posibil sa fi gresit cu varsta catorva larve sau sa le fi ranit. Oricum e bine, sant multumit si multumesc pentru vigilenta. Sanatate!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 03 Mai 2013, 22:16

Nedelcu Ionut scrie:Vreti sa explicati in detaliu metoda de transvazare ?

Salutare Ionut, nici eu nu sant prea experimentat, am inceput cam amandoi in acelasi timp lucrul cu albinele, iar anul acesta este pentru prima data cand imi cresc matciile, acum sa vedem daca voi si reusi. Mai am de asteptat ecluzionarea , imperecherea si ponta, asa ca mai am ceva emotii. Eu am sa iti spun cum am facut dar asta nu inseamna ca este si corect sau cel mai bine asa, tu citeste cat mai multe surse atat pe net cat si cartii, dupa aceea filtreaza informatia puneo cap la cap si fa-ti o parere a ta despre lucrul cu albinele. Eu m-am ajutat foarte mult de cartea '' cresterea matciilor'' de ruttner, te face sa intelegi foarte multe aspecte legate de viata si inmultirea albinelor.Succes!!! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 03 Mai 2013, 23:13

Nedelcu Ionut scrie:Inteleg ca albina pune intai laptisorul de matca iar apoi dumneavoastra puneti oul de o zi ?!

Nu colegu, am inceput asa: am calculat cand trebuie sa am matcile ecluzionate si in functie de aceasta data am hotarat sa transvazez la 28.04
-cu 7 zile inainte de transvazare am ales familia starter (care la mine va fi si finisor) si i-am dat 2 rame cu puiet capacit gata de eclozat
-cu o zi inainte de transvazare am orfanizat statrerul si i-am dat rama port botci cu cupulele amorsate cu cate o picatura de miere pentru acomodare si sau acomodat caci a doua zi cupulele erau curatate si prezentau la gura un guler de ceara , semn ca se resimtea deja starea de orfanizare
-pe 28.04 am scos rama port botci din starter si cate o rama cu puiet proaspat din 3 familii de prasila, am gasit prin stupina 2 famili ce aveau botcii, am rupt borciile si am recoltat laptisorul care diluat 1/1 cu apa a servit la amorsarea cupulelor, cate o picatura mica aplicata cu batul de chibrit in fiecare botca de pe leatzurile de crestere
-pe masa de lucru am pus un prosop udat bine cu apa calda pentru a nu se usca larvele si laptisorul din cupule pe timpul cat am lucrat( adica destul de mult timp tinand cont ca sant incepator si am o tehnica destul de greoaie, cam 45 de minute , transvazarea a 3 leatzuri, cate un leatz din 3 stupi diferiti). odata transvazat un leatz il acopeream cu alt prosop si acesta udat cu apa calda , cu acelasi rol de a nu se usca larvele si laptisorul in botcii.
- stiam ca trebuie sa transvazez larve cu forma de la marimea dubla a unui ou(12 ore) pana la cele de forma unei banane(24 ore), evitand pe cele ce semanau cu o jumatate de covrig, pentru a ma incadra in limita optima de varsta pentru luat in lucru si pentru a vira dezvoltarea larvei in totalitate spre anatomia completa a unei matci. De aici in colo nu stiu sa te mai indrum caci nici eu nu am trecut prin aceasta etapa, daca esti interesat cum va evolua te voi tine la curent cu placere. SANATATE!!! :)
ps: asa am procedat eu , daca este gresit rog colegi cu experienta sa ma corecteze. multumesc
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Nedelcu Ionut » 04 Mai 2013, 00:21

multumesc pentru raspuns! abia la anu o sa incerc Transvazarea,momentan culeg informatiile.....
Sanatate maxima
Trantorii simt cum se zguduie stupul !
Avatar utilizator
Nedelcu Ionut
 
Mesaje: 104
Membru din: 01 Feb 2013, 19:04
Localitate: Buzau,Ziduri

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 04 Iul 2013, 03:31

Salutare, am trecut si de momentul cresteri de matci. Sa muti larvele in botci fara sa le ranesti, sa urmaresti acceptarea si luarea in crestere a larvelor, capacirea botcilor si apoi eclozarea, sant momente extrem de frumoase mai ales atunci cand rezultatele sant peste asteptari. Pentru toate astea va multumesc si dumneavoastra, pentru informatiile postate pe forum. :)
Fişiere ataşate
IMG_1529bn.jpg
rezultatul cresteri
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori


cron