Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 09 Iul 2013, 22:42

alexx scrie:Cu ce ai marcat reginele?

salutare alexx, cu marker de la magazinul apicol, daca te referi la faptul ca am marcat deficitar si am atins regina pe aripa, ai dreptate, nici mie nu imi place dar asta e situatia. Marchez fara sa imobilizez regina, o punctez fiind libera pe fagure pentru a nu o stresa prea mult prin imobilizarea ei.Am citit ca daca atingi regina cu markerul intre cap si abdomen ar muri instant, asa ca am fost foarte aproape de a o pierde, sper sa nu se mai repete,poate imi fac un dispozitiv de imobilizat matca penrtu marcat, voi vedea. Markez mai mult pt evidenta varstei si pentru a sti daca a roit sau a fost schimbata linistit si nu pentru a o gasi mai usor la fiecare control, caci nu caut sa o vad de fiecare data. starea familiei iti spune mereu daca ai si ce matca ai acolo, asa ca le caut foarte rar pentru a le vedea.Spor :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 09 Iul 2013, 23:17

nicus scrie:
georgeanelka scrie:Va spuneam mai sus ca au luat in crestere 31 de botci, insa au capacit doar 29. De la capacire pana la eclozare au cladit in jurul botcilor fagurasi in care au bagat miere.


Uitandu ma la poza si eu m am intrebat si am incercat sa mi raspund:
- prezenta unui cules mai important
- dereglarea ce ai creat o prin:

georgeanelka scrie:.. odata aleasa familia, a primit 2 rame cu puiet capacit, gata de eclozat
...

salutare nicus, multumesc pentru parere. sant plauzibile cele punctate de tine, doar ca o suprapopulare de albina tanara rezulta si niste matci mai bine hranite in perioada larvara. vroiam sa stiu daca acesti faguri crescuti pe botci pot afecta calitatea sau din contra ajuta cumva in procesul de crestere, iar daca afecteaza prin ce metoda se poate stopa aceasta crestere de faguri.cand am taiat faguri pentru a monta bigudiurile am sesizat ca desi albinele construise de jur imprejurul botci, zona capacelului nu era construita. M am gandit si la varianta cum ca albinele vroiau sa asigure hrana in imediata apropiere a botcilor pentru a se hrani reginele imediat dupa ecluzionare. oricum multumesc
ps; am gasit un topic la cresterea matcilor, in care se vorbeste despre faguri crescuti pe botci, sant si acolo cateva pareri pertinente . sanatate
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde alexx » 10 Iul 2013, 13:06

georgeanelka scrie:
alexx scrie:Cu ce ai marcat reginele?

salutare alexx, cu marker de la magazinul apicol, daca te referi la faptul ca am marcat deficitar si am atins regina pe aripa, ai dreptate, nici mie nu imi place dar asta e situatia. Marchez fara sa imobilizez regina, o punctez fiind libera pe fagure pentru a nu o stresa prea mult prin imobilizarea ei.Am citit ca daca atingi regina cu markerul intre cap si abdomen ar muri instant, asa ca am fost foarte aproape de a o pierde, sper sa nu se mai repete,poate imi fac un dispozitiv de imobilizat matca penrtu marcat, voi vedea. Markez mai mult pt evidenta varstei si pentru a sti daca a roit sau a fost schimbata linistit si nu pentru a o gasi mai usor la fiecare control, caci nu caut sa o vad de fiecare data. starea familiei iti spune mereu daca ai si ce matca ai acolo, asa ca le caut foarte rar pentru a le vedea.Spor :)

La mine din cauza fricii de a nu ucide vreo regina am renuntat la marcat dar imi surade ideea :)
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 12 Iul 2013, 01:00

Salutare, alexx apropo de frica de a nu rani reginele,o intamplare. Mi se imperecheaza reginele si incep ponta mai putin una, era printre cele mai frumoase. I se umflase abdomenul dar nu oua, dupa doua saptamani fratele meu, o studiaza mai atent si observa ceva de forma unui organ de trantor ce atarna din fundul matci. Desi ne era teama sa nu o ranim hotaram sa il smulgem de acolo cu o penseta, il smulgem iar peste o saptamana gasim un ou in faguri si unul ce atarna de fundul matci, zicem ca este bine, acum isi da drumul la ponta. Dupa inca 7 zile, nu gasim nici un ou in faguri astfel ca suspectam ca ar fi un dop format de pe urma inperecheri , dop ce blocheaza ponta. Citisem undeva ca se poate presa usor matca pe abdomen pentru a elimina acest dop. Preseaza usor fratele meu pe abdomenul matci iar cand o elibereaza in palma constata ca nu mai misca, probabil a omorato si o arunca in iarba. La cateva zile ne amintim ca au fost relatate cazuri, in literatura de specialitate, cand reginele captive in mana stuparului au facut pe moartele. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 12 Iul 2013, 01:06

Nu stiu daca in acest caz a fost vorba de asa ceva( regina sa se prefaca ca e moarta) dar iti dai seama ca am regretat ca nu am supravegheato mai mult dupa acel moment . Asta este, numai cine nu munceste nu greseste. Sanatate
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 12 Iul 2013, 01:35

Acum familiile dar si roi sant prinse in febra culesului la floare, baga miere foarte bine, parca sant prea axate pe cules neglijand ventilatul si capacitul mieri. Lucru de altfel bun ca exploateaza culesul la maxim, doar ca m au luat iar prin surprindere si nu am avut destule rame cladite in lazi , lucru ce a dus la blocarea cuiburilor. Zilele trecute am mai complectat cu rame cu faguri artificiali pentru a avea de munca pana matureaza si capacesc mierea din faguri . Maine verific daca au capacit sa pot trage mai repede pentru a elibera cuiburile. Miere multa va doresc!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 12 Iul 2013, 01:35

Scuze, sa postat de doua ori asa ca modific si postez inca o poza cu o regina de anul asta de care sant tare mandru. Apropo de calitatea reginelor, am citit ca reginele slabe calitativ, pica la prima iernare sau nu isi mai reancep ponta, intrun procent mai mare. Asa ca sant nevoit sa astept pana la primavara pentru a evalua catlitatea matcilor 2013, asta daca e adevarata supozitia de mai sus. Spor
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 12 Iul 2013, 03:54

Regina 2013
Fişiere ataşate
IMG_1774-001-mic.jpg
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde gica.mosu » 08 Dec 2013, 10:04

LA MUUULTI ANI boierule si multaaa sanatateee :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde redoo » 08 Dec 2013, 10:37

La multi ani !!!!
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde vasilescu adrian » 08 Dec 2013, 15:28

La multi ani si multa sanatate !..
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde nae » 08 Dec 2013, 16:39

Sanatate maxima ; la multi ani .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Dec 2013, 16:44

La multi ani cu sanatate !!! MAXIMA !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde costi_vic_ro » 08 Dec 2013, 17:00

LA MULTI ANI!
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 08 Dec 2013, 19:52

Multumesc mult pentru urari, sanatate si multe bucurii va doresc dumneavoastra si familiilor dumneavoastra dar si o iernare usoara albinelor. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde gabi bee » 08 Dec 2013, 22:15

la multi ani , multa sanatate si la cat mai multi stupi !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori