Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 13 Iul 2012, 23:41

Multumesc Adrian pentru parerea exprimata, merg cu placere si speranta pe mana ta, totusi mie teama de ce este mai rau. Ma gandesc care sa fie cauza pentru care problema persista de o luna jumate.Recunosc ca nu stiu nimic despre puiet ghebos, citesc in noaptea asta si maine sant mai in tema pentru a confirma sau infirma simtomele puietului ghebos.Multumesc mult, sanatate
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Bee Happy » 13 Iul 2012, 23:58

Am scos si eu dintr-un stup astfel de rame. Inca nu le-am topit. Maine daca pot, o sa fac niste poze si apoi te las sa compari ramele mele cu ale tale.
Materia aceea galbena din larve, de care ziceai, este polenul cu care au fost hranite. Inca un indiciu ca sunt larve de trantori. Trantorii primesc mai mult polen in stadiul de larva.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 14 Iul 2012, 00:04

Mi ai fi de mare folos daca aiposta ceva poze, iar eu intre timp am sa lecturez despre boala,tratament si posibilitati de repunere a familiilor pe picioare dupa o asemenea boala(daca exista sanse sa le salvez). Multumesc, noapte buna
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde redoo » 08 Dec 2012, 01:43

la multi ani si multa sanatate!!!
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde gabi bee » 08 Dec 2012, 11:13

la multi ani , multa sanatate si bafta in continuare cu albinele ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde augustin » 08 Dec 2012, 11:54

La multi ani!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 08 Dec 2012, 15:54

Multumesc domnilor pentru urarii, la multi ani , sanatate, bucurii si cat mai multe realizarii atat in viata cat si in lucrul cu albinele. Iernare usoara!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde tiby visan » 08 Dec 2012, 16:43

nu te speria asa usor ca asa intrasem si eu in panicacu stupi mei,aveam puiet in sac si eu eram convins ca am loca americana,ia-o usor ca sunt multi oameni pe forum care te pot ajuta cu o postare sau sa-ti dea niste trimiteri unde te poti documenta.Acum poate ai rezolvat situatia si te-ai lamurit mai bine ce era,sa auzim numa de bine.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 08 Dec 2012, 17:55

Sa traiti domnu visan, multumesc pentru urari si incurajare, cele 4 familii cu probleme le am eliminat inca de atunci, domnii paul si bee happy au avut ochiul mult mai bine format, spunand de la inceput ca sant probleme cu reginele si nicidecum loca asa cum credeam. Doi stupi au fost regine cu probleme iar alti doi se bezmeticise pur si simplu. Ciudat este ca au mai fost cazuri similare ( regine neamperecheate)si la alte stupine din zona la stupari cu vechime.Sarbatorii fericite!!!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Dec 2012, 18:26

la multi ani cu sanatate !!! tot binele din lume ti-l doresc !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 08 Dec 2012, 18:30

Multumesc domnu Lucian, sanatate si sarbatorii fericite. Nu lasati degetul ala pansat, netratat, dati o tarie fiarta sa nu se infecteze. :) sanatate
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde nae » 08 Dec 2012, 21:42

La multi ani !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 06 Apr 2013, 12:49

Salutare colegilor si bine v-am regasit in primavara!
De fapt am fost mai tot timpul pe forum dar m-am limitat la a citi cu interes postarile dumneavoastra, eu ne avand experienta practica nu mi am permis sa intervin cu sfaturi
Am iernat 12 familii pe miere 100%, dar aveam emoti ca vor trece iarna din mai multe motive:seceta din toamna cu lipsa de polen, unele colonii mai slabute ( din vina mea bineanteles, am facut unele greseli in vara),hrana in jurul la 12-13kg la unitatile mai mici.Dar a iesit totul bine cu iarna destul de blanda, consumul de hrana a fost destul de mic in jurul la 8-9kg, nu a fost condens ca in iarna 2011-2012, schimbul albinei de iernare sa facut treptat si nu se simte vreo depopulare a coloniilor.Am intervenit cu turte deasupra ghemului pe la 1februarie si inca de doua ori la controalele ulterioare de teama sa nu ramana ghemul izolat pe puiet in caz de ger iar daca se incalzea speram sa constituie un stimulent pentru ponta matcilor. La controlul amanuntit de saptamana trecuta au raspuns prezent toate matcile, au puiet pe 2, 3 si pe 4 rame coloniile mai puternice.Eu sant foarte multumit de iernare in conditiile date si sper sa vina si de la dumneavoastra vesti cel putin la fel de bune. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 06 Apr 2013, 13:14

Intre timp am mai lucrat la cutii pentru anul acesta, am reconditionat o centrifuga tangentiala pe 4 rame, am facut un dispozitiv de insarmat rame si am achizitionat cele necesare:rame, fagurii, varojet si un set de transvazare cu toate cele necesare cresteri de matcii, caci doresc impreuna cu fratele meu sa crestem matcile pentru anul acesta. Am vazut la 4 familii vara trecuta (printre care si familia de la domnul valter) trasaturi mai aparte: ies mai devreme la cules, culeg mai mult, au o dezvoltare mai buna decat celelalte si ierneaza multumitor. Astfel ca ne am gandit sa incercam sa tragem regine din coloniile cu trasaturi aparte in speranta sa avem colonii cat mai bune. :) SANATATE VA DORESC!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 07 Apr 2013, 01:00

In ani trecuti familiile aveau botcile de roire capacite pe 13.05 in 2011 si pe 15.05 in 2012, astfel am gandit cu fratele sa facem cresterea in asa fel incat la 15 mai sa fie eclozionate matcile pentru a le da la roii. Acum nu stim ce sa credem, este posibil ca din cauza vremi reci si a ploilor ce se anunta, familiile sa nu atinga dezvoltarea optima pentru o crestere reusita a matcilor, dar nici mai tarziu cu o saptamana doua nu indraznim sa mergem cu cresterea de frica sa nu intre familiile in frigurile roirii si de aici sa apara alte probleme (roii prin pomii, cautat toate botciile sa le rupem, scaderea activitati de cules si cladit, stagnarea pontei).
Cresterea o vom face in familie fara matca, familie ce va fi si starter si finisor, dupa un program adaptat la zilele noastre libere de la serviciu. Fiind prima data cand incercam si avand doar 4 ani decand lucram cu albinele este foarte posibil sa ne scape unele aspecte legate de crestere cand este vorba de pus in practica, cu toate ca am citit foarte multe cartii dar si pe forum, pentru care va rog sa ne corectati ori de cate ori va fi cazul.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 07 Apr 2013, 02:34

Pe forumul vechi gasisem la cresterea matcilor, un topic al domnului valter, referitor la cresterea matcilor realizata de incepatori( foarte util materialul), material dupa care ne-am ghidat la intocmirea programului de lucru . Programul arata astfel:
-sambata-20.04-pregatire familie starter(va fi si finisor), va primi 2 rame puiet capacit gata de eclozat
-joi-25.04-oul este depus in celula
-sambata-27.04-orfanizat starter si introdus rama de crestere pentru acomodare
-duminica-28.04-transvazare
-marti-30.04-verificare acceptare larve
-vineri-3.05-botcile sant capacite
-joi-9.05-montez bigudiuri
-vineri-10.05-orfanizat/ divizat familii
-sambata-11.05-eclozionat matci si introdus in nuclee
La 2 zile verificat aceptarea matciilor iar dupa alte 7 zile verificare prezenta ponta.
Pentru ca este primul an cand incercam cresterea, ne-am gandit sa renuntam la detalii, preferand strictul necesar de lucrari pentru a nu lasa loc greselilor odata cu complicarea metodei, cu toate ca aceste detali ar fi sporit calitatea matcilor. Speram ca in ani urmatori sa ne perfectionam si sa punem in aplicare toate detaliile pentru a spori calitatea matcilor(dublatransvazare, cresterea cu matca). Astept sfaturile dumneavoastra. Va multumesc si SANATATE! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori