Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 31 Dec 2013, 18:14

La multi ani prietenii, un an nou cu sanatate, bucurii, belsug si tot ce va doriti voi, sa vi se indeplineasca.
Si bineanteles iernare usoara! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 31 Dec 2013, 18:22

Sper sa trecem toti cu bine si peste iarna asta, in cea ce priveste iernarea albinelor, mai ales ca am avut deja, cel putin un zbor de curatire(sper sa fi fost si la dumneavoastra) :) sanatate
Fişiere ataşate
tpicture_007.jpg
28.12.2013
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 31 Dec 2013, 18:26

la uni zbor mai puternic iar la alti mai rarut, probabil nu sant inca incarcate :)
Fişiere ataşate
tpicture_006.jpg
aici mai putin,
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 27 Ian 2014, 14:05

Salutare prietenii, iata ca a venit, de cateva zile, iarna mult asteptata. De frica ei am tot stat cu ochi pe prognoza meteo, iar pe 20.01 am considerat momentul potrivit pentru a administra cate un kg de miere in pungi deasupra ghemului. Asta preventiv, tinand cont de temperaturile ridicate de pana atunci si posibilitatea ca in majoritatea familiilor sa fi aparut puietul, acestea coroborate cu temperaturile scazute ce se anuntau( temperaturi care iata ca sau adeverit) . Daca am gresit, nu stiu,mai am de asteptat pana sa vad rezultatul, poate ma ajutati si dumneavoastra cu cate un sfat, va rog. Multumesc! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 27 Ian 2014, 15:54

Mircea_63 scrie: Din diferite patanii, am avut toata motivatia sa aflu ce si cum cu acceptarea matcilor si am ajuns la concluzia ca este cruciala. Este un punct pe care daca nu-l faci cum trebuie se duce de rapa o buna parte din munca ta si are si consecinte.

Chiar daca am ajuns la niste concluzii, nu zic nimic despre asta, n-am destula experienta practica, dar ca intre colegi iti spun ca asa cum te-ai zbatut sa inveti sa cresti matci, la fel sa te zbati sa descoperi metoda cea mai potrivita pentru tine de acceptare a matcilor. Altfel totul devine ca si vaca care umple sustarul cu lapte apoi da cu piciorul si il rastoarna.

In ce priveste cresterea matcilor, doua lucruri am de spus si sper sa-ti fie de folos:
Fa in asa fel incat transvazarea larvelor sa dureze cat mai putin. Chiar daca lucrezi cu sarje mai mici. 45 de minute poate fi mult prea mult.
Incearca sa nu le cresti in stupul orfanizat. Cele mai bune matci sunt cele de SL. Asa ca nu ramane decat sa incerci sa copiezi natura cat mai fidel.
Spor sa fie!

multumesc nea mircea pentru sfaturii,am mai studiat problema acceptari matcilor si am identificat o singura greseala in metoda aplicata de mine anul trecut si anume, am divizat familia impartind egal fagurii cu oua, larve si puiet capacit, incercand sa pastrez un echilibru. Prezenta puietului larvar si a oualelor in roi, sa fi fost singurul impediment in acceptarea matcilor sau mai sant si alte aspecte care imi scapa mie.Santeti amabil, va rog, sa mai impartasiti din experienta dumneavoastra, vizavi de acceptarea matcilor. Multumesc! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 30 Dec 2014, 05:11

Salutare dragi colegii, bine va-m regasit. Va doresc multa sanatate si bucurii familiilor dumneavoastra in anul care vine si albine sanatoase iar eu imi doresc ca anul care vine sa fiu mai activ pe forumul care ma initiat in apicultura. La multi ani! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde duma » 04 Ian 2015, 01:07

La Multi Ani !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 04 Ian 2015, 01:24

La multi ani, domnule Duma, un an memorabil din toate punctele de vedere, va doresc cu sanatate si bucurii. Iernare usoara :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 01 Apr 2015, 03:48

Bine v-am regasit dragi colegii. Nu am mai scris cam demult pe aici, referitor la situatia albinelor, din primavara trecuta. In 2014 a fost o primavara cu o dezvoltare excelenta a familiilor, fara nici o mortalitate sau alte probleme. Am crescut iarasi matcii si am hotarat cu fratele meu sa facem roii si sa le dam botcile cu doua zile inainte de eclozarea acestora, rezultand o acceptare mult mai buna decat in anul precedent, cand am dat matcile proaspat eclozate in colivie si am avut o acceptare foarte scazuta. Dezvoltarea familiilor a venit pe fondul ploilor din doua in doua zile si a rezervelor de hrana din stupii, ploi ce au tinut albina mai mult in stupii. Perioada de roire la noi in zona este incepand cu 15 mai (la finalul salcamului), astfel ca am crescut matcile pentru a face divizarile la aceasta data, dar cum ploiile au continuat in acelasi ritm toata luna iunie am avut surpriza sa ne trezim cu 70% din familii roite a doua oara la finalul lui iunie, asta si pe fondul unor activitati ce nu ne-au permis sa ne ocupam de ele in aceasta luna. Cu toate aceste conditii nefavorabile productia a fost multumitoare, aducandune in situatia de a regreta lipsa de implicare ce a dus la a doua roire. :(
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 01 Apr 2015, 04:06

In toamna am unificat cativa roi si am mai egalizat stupi cu rame de puiet capacit gata sa eclozeze. Nu am facut stimulari sau completari, ramanand doar pe miere florala peste iarnă. Nu a murit nici o familie in iarna aceasta si nu sau depopulat desi au fost mai toate familiile de putere medie. Consider ca iernarea pe miere curata reprezinta cheia unei iernari reusite. :D
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 05 Apr 2015, 00:02

Salutare prietenii, azi am reusit sa fac primul control mai amanuntit al familiilor. Jale mare.
Familii (daca le mai pot numi asa), intre 1 si 6 rame. Majoritatea pe 4 rame. In urma cu 3 saptamani am curatat fundurile de albina moarta si rosatura de la capaceala, fara sa desfac cuiburile. Alta era situatia, albina mult mai multa, pareau in graficul anilor trecuti. Ma uimeste depopularea survenita brusc, paduchi nu sant, nu ne gandim decat la un deficit de hranire cu polen in toamna si nu si-au mai facut corp gras, iar acum au iesit la zbor si au ramas pe afara ajutate si de vantul zdravan din ultimul timp. Asta e. Am desfintat cativa, incercand sa ajutam pe alti cu unificarii. Spor.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde mausica » 05 Apr 2015, 00:05

Pai daca au avut deficit de polen ...le-ai administrat proteice?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 05 Apr 2015, 00:10

In 2013 ,fratele a avut idea sa marcheze la 1 august cadeva albine proaspat eclozate cu cate un punct pe spate iar la 15 august cu cate doua puncte, pentru a verifica longevitatea albinelor peste iarna. Am avut surpriza sa mai gasim la 1 mai 2014 din albinele marcate atat cu unu cat si cu doua puncte. Asta e. Se pare ca anul asta nu se poate asa ceva. Situatia este similara si in alte stupine din zona. Succes.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 05 Apr 2015, 00:16

Domnu mausica, nu am administrat pentru ca nu am sesizat la vremea aceea carenta de polen. Aduceau polen si bagau in rame la aceea vreme. Asta e , invatare de minte. Multumesc pentru sfat.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 07 Iun 2015, 23:23

Salutare prietenii. Au iesit matcile 2015 si am intampinat aceeasi problema cu faguri crescuti pe botci. Nu reusesc sa descopar motivul pentru care albine construiesc faguri pe botci. Nu pare sa afecteze dezvoltarea matciilor, cel putin la exterior,arata foarte bine. Robuste, viguroase, deja au inceput deja ponta, le-am introdus cand inca erau in botci si au avut o acceptare excelenta.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 08 Iun 2015, 02:05

Iata si doua poze cu rama de crestere, una inainte de capacire si una dupa capacire. Sanatate.
Fişiere ataşate
rsz_20150513_180633.jpg
rsz_20150521_183451-1.jpg
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori