Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: apicultor incepator

Mesajde nae » 06 Mar 2015, 19:27

mellis scrie:La 2 in 1, din cate am studiat, ramele cu mai multa miere se pun langa diafragma..
Fiind un ghem dublu ca diametru - consumul este mai mic decat la doua ghemuri mici.

N-am iernat 2 in 1 :( ... nu am facut multe lucruri dar ma gandesc la unele , la altele nu . ;)

Daca diafragma e din PLASA cu ochiuri mici se ''incalzesc'' dar vecina mai ''urata'' ramane fara osteni .
Daca diafragma e din '' ce vrei d-ta'' caldura comuna e <0, nesemnificativa .

Ghemul mare care consuma putin e MER /ME sau povesti = adica trebuie sa imbrace rama ,albina sa comunice ; la DB ghemul mare e o suma de ghemuri mai mici , ceva de genu' 5 in 1= vezi colegii care se trezesc cu un interval mort (a murit cu un perete din ceara daca avea unul din ''diafragma'' !? )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: apicultor incepator

Mesajde mirel » 06 Mar 2015, 20:40

mellis scrie:La 2 in 1, din cate am studiat, ramele cu mai multa miere se pun langa diafragma..

anual iernez 3,4 cuti cu 2 in 1, pt matci de rezerva, 3 rame cu 4 rame bine populate sau 3 cu 3 , diafragma cu sita intre, dar in plina iarna cum am prins o zi calduroasa cum le verific rezervele si inlocuiesc ramele daca este nevoie......niciodata nu am pus ramele cu miere mai multa langa diafragma, ci INVERS ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: apicultor incepator

Mesajde mellis » 06 Mar 2015, 23:42

Am folosit disfragma facuta de mine - cu sita pe mijloc, intre urdinisuri scandura pentru delimitare..
Ramele cu hrana mai multa au fost puse langa diafragma - asa am citit, trebuie sa caut sursa.
Au trecut cu bine iarna trecuta (si iarna a fost blanda) desi erau cam mititei - si nu am observat depopulare..
Spor in toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: apicultor incepator

Mesajde mirel » 07 Mar 2015, 00:12

Stiu ca asa este scris insa mi a dat cu virgula teoretic, si practic am facut invers, daca e ghem comun , atunci asa sa fie...
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: apicultor incepator

Mesajde CristianBee » 07 Mar 2015, 10:42

Eu asa am iernat anul acesta cativa roi pe care o sa ii pastrez la stadiul de roi tot anul si arata cam asa : ( poza nu este a roiilor mei ca nu le-am facut inca dar am gasit ceva asemanator ) si dupa cum vedeti diafragma este totala , fara sita roii fiind ok dupa mine . Nu este nevoie de diafragma cu sita pentru ca ei oricum isi fac ghemul inspre centru . De fapt iarna daca ii deschizi nu prea iti dai seama ca ar fi doua ghemuri ci unul singur .
Fişiere ataşate
image.jpg
asa arata corpul de jos la un ME la 1 martie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: apicultor incepator

Mesajde adriantoma » 07 Mar 2015, 14:33

da am observant parerile sunt inpartite,toti sunt tari dar depinde si de vrermea capricioasa ca sa intri in iarna cu efectiv puternic partea proasta este ca nu inteleg roiurile erau puternice regine noi fecundate si inpachetarea buna stupii cu aerisire ff buna mancarea de calitate leam hranit cu miere curate pana au facut depozitul deci nu au avut uzura decat la cresterea larvelor am experenta acum am invatat ceva si am studiat deci nu am facut experente
adriantoma
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Apr 2013, 14:37
Localitate: iasi

Re: apicultor incepator

Mesajde nae » 07 Mar 2015, 16:51

adriantoma scrie: am avut pierderi 5 roiuri,asta e din greseli se invata trebuia sa iernez cu 2 in lada deacum stiu asta e din cauza diferentelor de temperature ziua cald si noaptea minus un pic si mancare de proasta calitate ...

N-o inteleg pe cea cu ''toti sunt tari '' :oops:
Mancare de calitate ZICI ? :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: apicultor incepator

Mesajde adriantoma » 08 Mar 2015, 11:57

de ce nu miere au avut de salcam si nu mana,sau siropuri cred ca e boala sau am avut albina batrana epuizata pentru ca nu am avut acceptare de matca o acceptau si pe urma o hacuiau si iara le puneam alta ponta putina maxim o rama capacita nu am ajutat pentru ca nu am vrut sa slabesc famiile timp rau ploias aproape tot timpul cand ajungeam la ele asta e am 7 roiuri care au supravetuit sper sa ajunga cu bine la floare
adriantoma
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Apr 2013, 14:37
Localitate: iasi

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron