Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Duma

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 02:27

Mă numesc Rad Dumitru Emanuel, născut pe 16.09.1975 in localitatea Gataia județul Timis , cu domiciliul in Timișoara, căsătorit cu 2 copii, profesie tehnician dentar, actualmente reprofilat si lucrez la o firma de transport mărfuri intracomunitare.
Doresc momentan sa practic stuparitul staționar. Ca si locație am ales orașul Deta -Timiș ( la socri ) oraș bine mediatizat in urma scandalului cu, copii primarului cu sabie, pistoale, interlopi etc! 8-)
După multe discuții cu apicultori , pe care i-am ajutat la stors in copilărie ( datul la manivela de la centrifuga ) si citit despre aceasta meserie fina si dulce , de ziua învierii mantuitorului anul acesta 2013 am decis sa i-mi iau primele 2 familii si sa încerc să mă apropii si sa înțeleg cu adevărat modul de viață și organizare a acestor ființe " blânde " ( daca nu bagi mana seara in stup sa iei direct borcanul cu miere fiind copil după care întrebăm bunicii de ce eu nu vad lumina zilei si nu mai am nas fiind unflat ca si perina bunici. )
Entuziasmul actual sper sa se intensifice după ce ies din iarna si indeletnicirea sa crească și să îmi înmulțească stupii devenind un apicultori " cu acte in regula " ;) momentan si o perioada lunga mă consider doar un deținător de albine.
Mulțumesc anticipat tuturor cărora mă veți îndruma teoretic si cine știe și practic in aceasta meserie!
Am sa vin si cu poze !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
duma

Duma

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Duma

Mesajde georgeanelka » 04 Iul 2013, 13:14

Salutare si bun venit domnule dumitru in marea familie a apicultorilor, va doresc sa munciti cu spor iar stupina dumneavoastra sa creasca dupa pofta inimi. Multa sanatate!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
georgeanelka

Mesajde gigibecalul » 04 Iul 2013, 13:36

Bine ai venit pe forum şi la cât mai multe succese!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
gigibecalul

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 13:56

georgeanelka scrie:Salutare si bun venit domnule dumitru in marea familie a apicultorilor, va doresc sa munciti cu spor iar stupina dumneavoastra sa creasca dupa pofta inimi. Multa sanatate!

Daca eram ' domn ' acum eram la plaja , cu ceva rece in mana si dadeam doar indicati , pentru cei care ma cunosc si pentru toti de pe acest forum doresc sa fiu doar " DUMA ".
Hai noroc !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
duma

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 13:59

gigibecalul scrie:Bine ai venit pe forum şi la cât mai multe succese!

Multumesc de incurajare dar pentru suces imi trebuie si cunostinte acumulate , momentan doresc doar bafta ca nu necesita asa de multe cunostinte fiind incepator ! :lol:
duma

Mesajde FLORINELU » 04 Iul 2013, 18:45

Duma,te saluta un concitadin timisorean si-ti urez bun venit pe forum,iar cat de curand si in randul apicultorilor,caci deocamdata dupa cum singur spuneai detii niste stupi dar cu multa munca ,invatat si mai multe intepaturi o sa devii in curand un bun apicultor,speram.
pana atunci citeste tot ce prinzi despre albine si cate ceva poti invata si de aici de pe forum.
iti urez mult succes si la cat mai multi stupi.
apropo ,as fi tare curios cam ce baza melifera este in zona Deta?
FLORINELU

Mesajde nelutzu-api-cool » 04 Iul 2013, 19:03

Felicitari pentru decizie, si bine ai venit pe forum!! sa auzim numai de bine.. :)
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!

http://nelutuapicool.sunphoto.ro
nelutzu-api-cool

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 20:28

FLORINELU scrie:Duma,te saluta un concitadin timisorean si-ti urez bun venit pe forum,iar cat de curand si in randul apicultorilor,caci deocamdata dupa cum singur spuneai detii niste stupi dar cu multa munca ,invatat si mai multe intepaturi o sa devii in curand un bun apicultor,speram.
pana atunci citeste tot ce prinzi despre albine si cate ceva poti invata si de aici de pe forum.
iti urez mult succes si la cat mai multi stupi.
apropo ,as fi tare curios cam ce baza melifera este in zona Deta?

Multumesc pentru incurajari , cat despre intepaturi m-am saturat sa se tot uite frati la biserica la mine si in mintea. Lor sa spuna " vai saracul ce bolnav si handicapat este " asa ca am decis o perioada sa folosesc echipament adecvat pentru maini . Cat despre zona Deta ce pot sa spun .... Eu ca si locatie sunt la iesire din oras ... La 500-600 metri in spate am padurea de la deta destul de mare daca te uiti pe google map , padure ce detine salcam destul de mult , chiar anul acesta venise niste baeti de la Alba langa padure cu ceva stupi pentru salcam , am apucat si eu de am stors numai salcam , este si tei prin padure si in oras , dupa 3 zile cu soare si a dat floarea la tei sa stricat vremea si pana s-a facut frumos a trecut teiul , in apropiere 400-600 metri am si lan de floarea soarelui acum care infloreste in doia transe , a fost si rapita in partea cealalta a orasului ceva de genul 30-40 hetare , eu spun ca pentru o stupina de modesta este locatie buna ! Cu respect ma retrag la sedinta :x ma asteapta seful !!!! :lol:
duma

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 21:48

nelutzu-api-cool scrie:Felicitari pentru decizie, si bine ai venit pe forum!! sa auzim numai de bine.. :)

Bine te-am gasit nelutzu ! Si eu sper sa auzim numai debine !
duma

Mesajde modigliani » 04 Iul 2013, 22:20

duma scrie:Multumesc pentru incurajari , cat despre intepaturi m-am saturat sa se tot uite frati la biserica la mine si in mintea. Lor sa spuna " vai saracul ce bolnav si handicapat este " asa ca am decis o perioada sa folosesc echipament adecvat pentru maini . Cat despre zona Deta ce pot sa spun .... Eu ca si locatie sunt la iesire din oras ... La 500-600 metri in spate am padurea de la deta destul de mare daca te uiti pe google map , padure ce detine salcam destul de mult , chiar anul acesta venise niste baeti de la Alba langa padure cu ceva stupi pentru salcam , am apucat si eu de am stors numai salcam , este si tei prin padure si in oras , dupa 3 zile cu soare si a dat floarea la tei sa stricat vremea si pana s-a facut frumos a trecut teiul , in apropiere 400-600 metri am si lan de floarea soarelui acum care infloreste in doia transe , a fost si rapita in partea cealalta a orasului ceva de genul 30-40 hetare , eu spun ca pentru o stupina de modesta este locatie buna ! Cu respect ma retrag la sedinta :x ma asteapta seful !!!! :lol:

Sa traiesti !!! Bine ai venit ! Da' chiar bine-ai venit ! ;)
Am sa tin minte ziua-n care comunicam direct prima oara . Nici nu-i greu . E ziua lu' Dragos .....
Fac pariu ca ne vom imprieteni in scurt timp .
modigliani

Mesajde duma » 04 Iul 2013, 22:56

modigliani scrie:
duma scrie:Multumesc pentru incurajari , cat despre intepaturi m-am saturat sa se tot uite frati la biserica la mine si in mintea. Lor sa spuna " vai saracul ce bolnav si handicapat este " asa ca am decis o perioada sa folosesc echipament adecvat pentru maini . Cat despre zona Deta ce pot sa spun .... Eu ca si locatie sunt la iesire din oras ... La 500-600 metri in spate am padurea de la deta destul de mare daca te uiti pe google map , padure ce detine salcam destul de mult , chiar anul acesta venise niste baeti de la Alba langa padure cu ceva stupi pentru salcam , am apucat si eu de am stors numai salcam , este si tei prin padure si in oras , dupa 3 zile cu soare si a dat floarea la tei sa stricat vremea si pana s-a facut frumos a trecut teiul , in apropiere 400-600 metri am si lan de floarea soarelui acum care infloreste in doia transe , a fost si rapita in partea cealalta a orasului ceva de genul 30-40 hetare , eu spun ca pentru o stupina de modesta este locatie buna ! Cu respect ma retrag la sedinta :x ma asteapta seful !!!! :lol:

Sa traiesti !!! Bine ai venit ! Da' chiar bine-ai venit ! ;)
Am sa tin minte ziua-n care comunicam direct prima oara . Nici nu-i greu . E ziua lu' Dragos .....
Fac pariu ca ne vom imprieteni in scurt timp .

Na Noroc si bine te-am găsit, sunt puțin confuz....... Ziua lui Dragos :?: acum repede mă gândesc dar parca nu știu să fiu invitat la un chef ceva, dar daca trebuie vin si este in zona, cat despre prietenie se rezolva ;)
duma

Mesajde duma » 24 Sep 2013, 10:54

Hai noroc tuturor ! Cum am promis mai demult si mai recent sa vin cu poze despre stupina mea , pentru mine este o mandrie ce am realizat pana acum , stiu ca pentru alti este un fir de praf in ochi pe care cu multi ani in urma l-au si uitat !
Fişiere ataşate
rsz_img-20130915-01201 (1).jpg
vreau pe 10 rame dadan , sa merg si pe 12 rame cati va !
rsz_img-20130915-01198.jpg
rsz_img-20130915-01195.jpg
modelul de lazi ce le folosesc
Ultima oară modificat de duma pe 24 Sep 2013, 11:03, modificat 1 dată în total.
duma

Mesajde duma » 24 Sep 2013, 10:59

locul unde imi depozitez diverse !
Fişiere ataşate
rsz_img-20130921-01256.jpg
rsz_img-20130921-01263.jpg
cam subtire aprovizionat
rsz_img-20130921-01258.jpg
sper ca in viitor sa fie prea mic locul
duma

Mesajde duma » 24 Sep 2013, 11:08

o problema grava dupa primul tratament , am gasit multi paduchi !!!!!
Fişiere ataşate
rsz_img-20130922-01269.jpg
rsz_img-20130922-01275.jpg
sper ca dupa celelalte 2 tratamente sa fie altfel situatia !!
duma

Mesajde duma » 24 Sep 2013, 11:10

Si primele diafragme totale facute din polistiren de 2 dimensiuni ( iarna-izolare si vara-despartire familie )
Fişiere ataşate
rsz_img-20130921-01255.jpg
rsz_img-20130921-01254.jpg
duma

Mesajde duma » 24 Sep 2013, 11:12

Astept sa aveti rabdare si timp pentru ami studia pozele si sa primesc recomandarile voastre !!! bune sau mai putin bune .
duma

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?