Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Duma

Mesajde Florin Dobre » 24 Ian 2016, 20:35

Da-mi adresa sa-ti trimit o bascula de zapada si-o galeata de -20 de grade...sa zici si tu ca ai iarna. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Duma

Mesajde duma » 24 Ian 2016, 22:32

Florin Dobre scrie:Da-mi adresa sa-ti trimit o bascula de zapada si-o galeata de -20 de grade...sa zici si tu ca ai iarna. :lol:

:lol: Florine tata ..... daca ninge la mine 30-50 cm la voi cred ca e potop .
.......Las ca-i bine asa ..... sunt exact cum scrie cartea ...temperatura optima de a sta in ghem ..... astazi am bagat subarale dupa o saptamana in care noaptea am avut -16 , -15 ....acum incepe sa se incalzeasca , noaptea incepe -5 , - 6 .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 27 Ian 2016, 18:13


...nu m-am putut abtine sa nu merg astazi pana la ele !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde lucky5strike » 31 Ian 2016, 23:30

0:40... neclar... dar orisicat, slaba unitate.
1:58... familie "dusa intr-o parte".
03:00... nosema, desfiiteaza-l
4:10... slabut, dar bine pozitionat
4:20... nu se pune capacul pe stup "troncanind"!
5:20... slab, dar bine pozitionat
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Duma

Mesajde mausica » 01 Feb 2016, 11:11

Vorba ta din filmare ,,is in regula,, dar nu prea ;) ....cred ca ai dormit pe o ureche asta toamna de ai bagat asa slabe unitati.
lucky5strike scrie:
1:58... familie "dusa intr-o parte".

Explica-mi si mie fenomenul acesta ??De ce se duce asa(e mai incalzit acel perete)??Rezolvarea ar fi sa ia 1-2 rame din stanga si sa le puna pe dreapta la o vreme potrivnica sau ??
Am avut si eu asa ceva dar la un zbor de curatire am rezolvat dupa cum am spus mai sus
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Duma

Mesajde duma » 01 Feb 2016, 17:48

lucky5strike scrie:0:40... neclar... dar orisicat, slaba unitate.
1:58... familie "dusa intr-o parte".
03:00... nosema, desfiiteaza-l
4:10... slabut, dar bine pozitionat
4:20... nu se pune capacul pe stup "troncanind"!
5:20... slab dar bine pozitionat

pfffffff...... am citit de 10 ori si am urmarit filtuletul de nenumarate ori ...... Slabuti am constatat si eu , de la craciun ( a 3-a ZI ) ...si pana acum la filmare ...interesant este restrangerea a fost facuta in functie de albina acoperitoare ...nu stiu de ce .... toamna tarzie ..ponta ( 0 rama 2 ) ..a dus la acel consum de hrana .
mausica scrie:Vorba ta din filmare ,,is in regula,, dar nu prea ;) ....cred ca ai dormit pe o ureche asta toamna de ai bagat asa slabe unitati.
lucky5strike scrie:
1:58... familie "dusa intr-o parte".

Explica-mi si mie fenomenul acesta ??De ce se duce asa(e mai incalzit acel perete)??Rezolvarea ar fi sa ia 1-2 rame din stanga si sa le puna pe dreapta la o vreme potrivnica sau ??
Am avut si eu asa ceva dar la un zbor de curatire am rezolvat dupa cum am spus mai sus

...cum am spus mai sus ..toamna tarzie ...nu stiu ce sa intamplat , Mariuse am dat anul asta ,2 bidoane de 5 l de sirop ( 7 kg / bidon ) + ce au cules ele din 20 august ........ Floarea soarelui 2015 ma dus in cap si la propiu si la figurat , anul astra nu cred ca mai merg in pastoral la floare .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 01 Feb 2016, 17:50


Prima filmare ...inainte de ....
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde duma » 01 Feb 2016, 17:52


Partea 2 ...... om vedea ce iese ........ !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde mausica » 01 Feb 2016, 17:53

duma scrie:
...cum am spus mai sus ..toamna tarzie ...nu stiu ce sa intamplat , Mariuse am dat anul asta ,2 bidoane de 5 l de sirop ( 7 kg / bidon ) + ce au cules ele din 20 august ........ Floarea soarelui 2015 ma dus in cap si la propiu si la figurat , anul astra nu cred ca mai merg in pastoral la floare .

Daca e asa inseamna ca ceva s-a intamplat de ai intrat cu asa populatie mica....prob matca nu a mai pontat la turatie maxima(pt acea perioada)si de aici lipsa de populatie.Intradevar si eu am avut probleme datorita fs insa am revenit la timp pe vatra(mult mai repede decat trebuia)si am stat calare pe ei cu stimulari peste stimulari si am avut norocul sa se refaca.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Duma

Mesajde duma » 01 Feb 2016, 22:59

Daca e asa inseamna ca ceva s-a intamplat de ai intrat cu asa populatie mica....prob matca nu a mai pontat la turatie maxima(pt acea perioada)si de aici lipsa de populatie.Intradevar si eu am avut probleme datorita fs insa am revenit la timp pe vatra(mult mai repede decat trebuia)si am stat calare pe ei cu stimulari peste stimulari si am avut norocul sa se refaca.[/quote]
Mariuse ....spuneam pe la primele pagini .... eu nu postez elita si nici butuoaiele pline ...sau extrasul de cont ....tocmai in detrimentrul " politici " forumului ....... suntem trasi de urechi ...invatam ...incercam sa ne indreptam .... da am facut 2 greseli de care sunt raspunzator . Una dintre ele este ca intoarcerea pe vatra si pusul pe picioare a unora ...ma facut sa le iau rame cu puiet si sa le dau la cele care nu isi reveneau si dadeau inapoi . In loc sai desfintez si sa merg mai departe cu elita , am gresit si am tras totul in jos si media de iernare a ajuns la 5 rame . Ori si cum ceva imi da cu virgula de ce si acele 5 rame au ajuns pe 2 sau 3 chit ca am venit cu stimilari si complectari si m-am dus cu ele pana in luna Noiembrie .... Am pus prima turta energetica ...va mai urma una si mai una cu polen , asta inainte de a aparea polenul in natura ..... atunci voi cerne inca o data toata stupina si voi decide cu ce matca ma duc in 2016 .... nu mi se rupe inima daca rup 1 , 2 , 3 matci ...dar macar stiu ca nu ma chinui tot anul cu ele si in toamna tot aici ajung . Sunt constient ca va fi un an foarte greu pentru mine mai ales ca biletul meu catre linistea sufleteasca si a familiei sa merg mai departe . Totusi trag nadejdie intr-o revenire ...si aici ma refer sa ma ajute natura .
lucky5strike scrie:0:40... neclar... dar orisicat, slaba unitate.
1:58... familie "dusa intr-o parte".
03:00... nosema, desfiiteaza-l
4:10... slabut, dar bine pozitionat
4:20... nu se pune capacul pe stup "troncanind"!
5:20... slab, dar bine pozitionat

..... Mariuse ....... cu ajutorul Domnului Lucky5strike anul asta in toamna voi avea populatia de care ii va fi drag sa ma corecteze si sa imi atraga atentie unde gresesc .
Respectele mele Lucky5strike !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde lucky5strike » 01 Feb 2016, 23:49

Am mai zis ca apicultura e un pic de jonglerie... care cu timpul se invata. Referitor la treaba cu dusul familiei intr-o parte... de obicei se intampla asta cand stupul e ridicat de partea respectiva... Daca mai si bate soarele puternic acolo, acolo-i dus!E bine sa nu ai albina pe intervalul dintre ultima rama si peretele stupului, ca aceea poate foarte sucomba, cand afara apare un inghet brusc... si apoi si restul ghemului va fi afectat dinspre parte aia. Stupii sa fie la nivel, rezervele bilaterale...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Duma

Mesajde duma » 02 Feb 2016, 13:46

Si ce ma sfatui .... sa bag o rama cu rezerve la perete ?
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde Augustin78 » 02 Feb 2016, 16:35

Salut Duma
Asa as face si eu,as pune o rama sau chiar 2 in partea din stanga.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Duma

Mesajde duma » 03 Feb 2016, 15:07

Augustin78 scrie:Salut Duma
Asa as face si eu,as pune o rama sau chiar 2 in partea din stanga.
Numai bine.

Multumesc fain .....sambata asta voi face daca imi permite timpul ...voi ataca stupul cu pricina prima data .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde mellis » 04 Feb 2016, 01:00

lucky5strike scrie:0
4:20... nu se pune capacul pe stup "troncanind"!

Să-l ataci pe furiș.
Te salut prietene..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Duma

Mesajde nicu has » 07 Feb 2016, 12:53

Buna Duma am vazut ca ai diafragme DIN polistiren extrudat nu il roade albinele?sau Mai pui ceva peste diafragma?
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori