Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albinutele Mele

Mesajde Doru » 29 Iun 2011, 18:02

Salutare tututror in primul rand.

Ma numesc Tuchel Doru am 23 ani sunt din judetul Galati localitatea Tecuci.

Am stupi de mai de mult cand aveam 14-15 ani dar atunci nu am dat prea mare importanta lor se ocupa mama mea imi era frica ect in fine,acum am inceput eu sai ingrijesc desi ma numesc incepator dar stiu bazele apiculturi.
Acum am 2 famili in toata regula si un roi artificial care are 7 rame in momentul de fata si cellati cate 18 rame max pentru orizontali :D.
Am avut max 8 famili cand era mama acasa dar sau intamplat multe nenorociri au murit si furtisag primavara ect dar asta e acum sper sa fac fata sa le ridic si sa le imultesc si mai multe.
Nus castatorit,somer pentru ca nu se gaseste calificarea mea de la liceu lacatus mechanic :)).

Cam atat am de ziz.

Multa sanatate tuturor si multa miere.
Doru
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2011, 22:41

Re: Albinutele Mele

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Iun 2011, 18:18

fi sanatos Dorule . bine ai venit printre noi . da-i inainte cu tupeu . mai vorbim daca iti face placere !!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Albinutele Mele

Mesajde IonutMioveni » 29 Iun 2011, 18:19

Sanatate multa sa ai si multa pofta de muncala care trebuie adaugata si pasiunea....in rest totul vine de la sine.Eu unu am avut un roi de la sf lui sept anu trecut,l-am scos din iarna cu ajut lui Dumnezeu si acum am 2 roi care fac cat 3/4 dintr-o fam buna(dar ce conteasza asta...o sa stau cu siropu la fundu lor :D ).
Asa ca sa ai parte numai de bucurii!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Albinutele Mele

Mesajde Doru » 30 Iun 2011, 15:02

Mersi de incurajari,urari,la mine ploua de aproape 2 saptamani aiurea vreamea dar ele inca ies cand bureaza ca e cules ca in oras e tei din prostie :)) ieri abia am apucat sa le pun cate o rama la contruit si 7 intepaturi la picioare mai ales la degetele de la maini nu stiu ce au cu minele mele :lol:.
Incerc sa inlocuiesc ramele vechi ca au ramas cu rame vechi de 5-6 ani unele de 4 si trebuie sa le reinoiesc.

Mam gandit sa va spun povestea roiului artificial. A inceput cand mam intors de la pastoral ca am ajutat o ruda care are pavilion de 40 fam am stat cam aprox-2-3 saptamani si cand mam intors ce sa vezi cei 2 stupi erau dadeau peste de albina canci regina si plini de botci asa ca mam gandit sa fac un roi artificial din cei 2 am luat 3 rame de albina de la ambi cu 2-3 botci in total,dupa am pus o turta ramasa din primavara 2 kile cam asa dupa ce am puso am lasat roiul in pace cam 7-8 zile dupa lam controlat pentru ca am prins o zi cu soare si fara vant in fine am cautat matca am gasito neagra si lunga oase de mult erau deja larve de cateva zile si oua de cateva zile :)) 3 rame din 6 cu oua si larve in diferite stadi,ieri cand mam uitat toate ramele cu puiet capacit si larve nu stiu daca am facut bine cu turta ca a stimulat matca aiurea cred oua ca nebuna dar na acum am pus la crescut un fagure sa aiba de treaba si sa oua cred ca sapt viitoare iese primul set de alibina noua 3 rame cu arpox juma de rama de puiet pentru ca is de diferite varste sper sa fie vreme buna :).
Doru
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2011, 22:41


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


cron