Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 04 Apr 2014, 09:51

Aha. Atunci sunt 2 optiuni :) ori sunt mai seriosi si ajuta si clientul ori stiu ca o sa fie probleme cu ele si au pus piesa de schimb :)
Acum ramane sa vedem. Azi o sa ii fac rodajul :)

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde gigibecalul » 04 Apr 2014, 11:32

Probabil la acea piesă e uzura mai mare, de aceea ai primit piesa de schimb. E un fel de cartuș de rezervă pe care îl primești odată cu imprimanta...oricum, faptul că era inclus, e o formă de respect pentru cumpărător!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 04 Apr 2014, 11:43

Ai si tu dreptatea ta :) sper sa nu o folosesc prea curand. In principiu socru meu are aparat de sudura de la firma asta si il are de mai bine de un an si nu a avut nici cea mai mica treaba si chiar a lucrat cu el.

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 06 Apr 2014, 15:59

Un video facut acum cateva minute cu albina la cules ;) Delectati-va ;)
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 10 Apr 2014, 13:37

Mai prezint ceva din activitatea stupinei :)
Fişiere ataşate
20140404_205526.jpg
Rame incheiate
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 10 Apr 2014, 13:39

Si primul polen cules. Nimic nu se compara cu sentimentul de prima recolta ;)
Fişiere ataşate
20140408_212232.jpg
Polen Aprilie 2014
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 10 Apr 2014, 13:39

~ 2 ~
Fişiere ataşate
20140408_212303.jpg
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 10 Apr 2014, 13:40

~ 3 ~
Fişiere ataşate
20140408_212242.jpg
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde duma » 10 Apr 2014, 17:23

Breeee Samuele ma faci sa imi sterg contul de pe forum si sa merg sa imi bat albinele la c*r pe rand :lol: !!!!!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 11 Apr 2014, 07:02

duma scrie:Breeee Samuele ma faci sa imi sterg contul de pe forum si sa merg sa imi bat albinele la c*r pe rand :lol: !!!!!

:lol: Pai de ce? Si eu m-am oprit pentru putin timp din cauza vremii dar sunt sigur ca o sa revina ele in forta. Mai ti minte cand ai fost pe la albinele mele?? Nu ai stiut tu atunci ce e prin sertar ca nu as mai fi apucat sa fac pozele ca nu mai aveam la ce :). Daca vrei, ca sa nu iti mai fie ciuda pe ale tale, vi si iti alegi cateva graunte de polen. Promit ca iti dau ce culoare vrei :)

PS oricum stiu ca acum dormi ca ursul :)
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde FLORINELU » 11 Apr 2014, 07:38

frumoasa recolta Sami,numai pentru asta si merita sa tii albine.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 11 Apr 2014, 09:11

FLORINELU scrie:frumoasa recolta Sami,numai pentru asta si merita sa tii albine.

Sa traiti,

Sincer?? Asta e deja mai mult decat necesar. Eu unul as tine albine chiar daca nu as putea scoate nimic de la ele. Deci, asa ma relaxez cand ies in curte si numai stau sa le privesc activitatea de la urdinis. E o splendoare. Nu o data am luat mancarea de la masa si am iesit in curte si am mancat pe langa albine :) doar ca trebuie sa multumesc si nevasta ;) ca fara acordul ei nu as putea avea albinele atat de aproape.

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde liviutzbogos » 13 Mai 2014, 13:57

Te salut Sami. Ce mai faci, cum stai cu activitatea...la urdinis? :P Da ceva salcamul prin oras? Ceva botci ai?

P.S. Tu ai cumva o sora, Lidia? Viitoarea mea sotie are o colega, si prietena foarte buna in acelasi timp, Lidia Lazea.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde samuellazea » 13 Mai 2014, 14:27

Fi atent cine imi scrie :) Tu esti Liviu? Da-mparate :)

Uite ce sa fac? Acum pe la lucru. Astept sa termin si sa plec. Si nu imi place ca ploua si as fi avut chef sa intru pana la albine. Ca activitate am ceva activitate dar cam lasa de dorit salcamul. Nu prea a dat. Cat despre botci, multam Domnului ca nu le-a trecut prin cap sa ma supere. Cine stie, sa vedem dupa saptamana asta de ploi ce o fi. Cat despre sora, am sora Lidia. Si cred ca e vorba de aceeasi fata :). Dar cum ai ajuns tocmai tu sa tragi concluzia ca e soramea? Pe zi ce trece tot mai descopar ceva noutati despre soramea. Deja esti al doilea apicultor care are legatura cu ea.
Ce sa zic? La cat mai multi :))

Dar acum mai povesteste si tu de pe la urdinise. Ca, cactusi am tot vazut

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde liviutzbogos » 13 Mai 2014, 21:34

Eu sunt Liviu...vin cu pace :lol:
Mai, prietena mea e buna prietena cu sora ta, Lidia. Azi stateam si faceam pe legaturi...Ea e Lazea, tu esti Lazea, tu, am inteles de la Duma ca stai undeva in spatele Garii, si ea stiu ca sta acolo pt ca am dus-o intr-o seara acasa (de la serbarea de Craciun, ceva) si zic, oare asa o fi? Ce mica e lumea :D
Acum, sa povestesc...cactusii sunt infloriti unii, altii nu, altii au pui, mai trebuie mutati unii in alt ghiveci...aaa, stai ca nu cactusii te intereseaza :lol:
Eu am spart tot, mi-au facut botci dinainte de a inflori salcamul, cam pe cand mai aveam paducelul inflorit. Nu le-am divizat atunci din lipsa de timp, de lazi etc. Cand a inflorit salcamul si am vazut ca ele tot pe loc, ca batranii, atunci am trecut la divizat. Nu am gasit matcile batrane sa fac roi cu ele asa ca am spart tot in doua si le-am lasat cate doua botci. Zilele astea ar cam trebui sa vad oua dar cu vremea asta nu am apucat pana acum sa ma uit inca. Am facut si un nucleu de imperechere, m-am uitat azi in el dar nu am vazut oua. Trebuie sa-i mai dau o cana de albina. In rest toate bune, mai am vre-o trei examene si astept licenta :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Din 'stupina' lui samuellazea

Mesajde duma » 02 Iun 2014, 18:31

samuellazea scrie:
duma scrie:Breeee Samuele ma faci sa imi sterg contul de pe forum si sa merg sa imi bat albinele la c*r pe rand !!!!!

Pai de ce? Si eu m-am oprit pentru putin timp din cauza vremii dar sunt sigur ca o sa revina ele in forta. Mai ti minte cand ai fost pe la albinele mele?? Nu ai stiut tu atunci ce e prin sertar ca nu as mai fi apucat sa fac pozele ca nu mai aveam la ce. Daca vrei, ca sa nu iti mai fie ciuda pe ale tale, vi si iti alegi cateva graunte de polen. Promit ca iti dau ce culoare vrei

PS oricum stiu ca acum dormi ca ursul :)

!!!! OPS M-AM TREZIT ! Bai frate ce am mai visat , .... cu butoaiele pline la rapita si salcam :lol: si cand ma uit in curte vad duar ca au mai aparut 3 lazi si miere ciuciu :lol: :lol:
Fişiere ataşate
rsz_wp_20140531_002.jpg
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron