Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 20 Feb 2018, 14:51

cristi_vidican scrie:
Bulgakov scrie:Salut!

Ca sa nu mai fie nici interepretari pe seama pseudonimului, ma numesc Petras Sebastian :)
Bulgakov a fost un scriitor rus, nascut in 1981, imi place cum a scris. Voi renunta la pseudonim sa nu mai fie confuzii.

Bună!
Aveți stupi?
Pe ce rasă mergeți?
Ce sistem de stup?


Buna!

Da am stupi, 25 la nr.
Merg pe o rasa locala, nu stiu cat de carpatina ca se mai amesteca cu bukfastul, pe care incerc sa-l scot (chiar eu am introdus ceva corcituri de bukfast din pacate).
Sistemul de stup Multietajat pe 8 rame.
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 20 Feb 2018, 14:55

ignatov andrei scrie:
Bulgakov scrie:Salut!

Ca sa nu mai fie nici interepretari pe seama pseudonimului, ma numesc Petras Sebastian :)
Bulgakov a fost un scriitor rus, nascut in 1981, imi place cum a scris. Voi renunta la pseudonim sa nu mai fie confuzii.


Sa traiesti Sea Bee!


Multumesc :)

Sa traiesti si dumneata! Scuze de confuzia creata.
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 15:21

Bulgakov scrie:
ignatov andrei scrie:Bunicii lui Liviutz sunt din Dumasca!

Mircea, in momentul in care am mutat starterii, culegatoarea (cam 60%) ramane la locul vechi. Prin manevrele facute cu ramele, si diferenta de 40% pleaca!
La nuclee, e altceva. Recoltez ramele pentru nuclee (rame imbinate), le plasez in lazi, iar peste ele scutur albina din starteri. Unde am recoltat rama pentru nucleu, pun in loc o rama din starter. Dupa ce am terminat cu starterii, mai scutur albina tanara (daca este necesar) peste ramele de nuclee. Cand desfac ramele pentru nuclee si le pun "la locul lor", sunt deja acoperite cu albina tanara, albina care nu mai "tradeaza" macar 3 zile, pana "iese cumatra" la lumina!


Buna ziua!

As dori sa intreb legat infiintarea roilor sau nucleelor pe loc.
Am inteles ca la roi, daca se scutura albina de pe rame cu puiet tanar, larvar, asta insemnand albina doica, ea nu pleaca; am inteles bine? ;)
Si totusi albina culegatoare unde merge? Nu se poate lasa familia din care am recoltat rame si albina, pe loc si daca nu e ok matca batraana sa-i punem si ei o matca tanara imperecheta? In aceasta situatie cum e mai bine de procedat ca matca tanara imperecheata sa fie acceptata, fiind si multa culegatoare in stup?

La nuclee se pune tot o rama cu puiet capacit si mai scutur o rama cu albina tanara, aceasta cum se localizeaza in familia donatoare, este pe rame cu puiet capacit unde, sa inteleg ca ea sta mai multe zile pe rama (puiet capacit in plin proces de iesire) de pe care a iesit? Mentionez ca eu am rame de 3/4 atat in familii, cat si in nuclee (nucleele sunt de 2 + 2 rame).

Toate acestea am inteles ca le facem sa evitam racirea puietului, de care spuneati in momentul introducerii matcii inperecheate la roi; dar la nucleu albinele se strang tot asa si pe botca? In cazul meu am mai pus si rama cu botca crescuta, in nucleu, cu albina cu tot, botca uneori fiind pe partea din jos a ramei. Era mai potrivit sa o desfac de acolo si sa o fixez sus?

Daca mutam (la 5 km de ex) nucleul sau roiul nou format, inca fara matca, este suficient de populat doar cu rama cu puiet capacit cu albina si cea de mancare cu albina, banuiesc ca si in acest caz mai tr scuturat ceva!?

Va multumesc,

Sebi


Pe FORUM, s-au dat toate solutiile! Tot ce a putut aduna stiinta apicola, a fost epuizat pe acest Forum!
Acum, nu se face altceva... decat se pierde timpul!
Ce a fost de spus, s-a spus!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 21 Feb 2018, 12:33

Pe FORUM, s-au dat toate solutiile! Tot ce a putut aduna stiinta apicola, a fost epuizat pe acest Forum!
Acum, nu se face altceva... decat se pierde timpul!
Ce a fost de spus, s-a spus!


OK , in principiu am inteles cum ar tr facut, mai lipseste sa si bag mana :)))

Multumesc
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Shrek » 21 Feb 2018, 12:42

Nu, n-ai inteles! Unii, p-aci spun ca se pierde timpul! De fapt se pierde o parte din timp. Mai mult vara. D-aia se mai " numesc " ... pierde-vară!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2018, 16:24

Shrek scrie:Nu, n-ai inteles! Unii, p-aci spun ca se pierde timpul! De fapt se pierde o parte din timp. Mai mult vara. D-aia se mai " numesc " ... pierde-vară!


YES, YES,YES!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2018, 16:25

Bulgakov scrie:
Pe FORUM, s-au dat toate solutiile! Tot ce a putut aduna stiinta apicola, a fost epuizat pe acest Forum!
Acum, nu se face altceva... decat se pierde timpul!
Ce a fost de spus, s-a spus!


OK , in principiu am inteles cum ar tr facut, mai lipseste sa si bag mana :)))

Multumesc


Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 25 Feb 2018, 13:02

Sa imi explice si mie cineva. Am vazut ca unii apicultori ies cu 8,9, rame de albina din iarna. Dar cand vine mai au un cat doua maxim trei Rama de 1/2. Cum vine asta?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde dorindafi » 25 Feb 2018, 15:19

daffid mihailov scrie:Sa imi explice si mie cineva. Am vazut ca unii apicultori ies cu 8,9, rame de albina din iarna. Dar cand vine mai au un cat doua maxim trei Rama de 1/2. Cum vine asta?

acolo nu-i lucru curat , sunt facaturi maica, facaturi :lol:
Fişiere ataşate
006 (855 x 642).jpg
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 25 Feb 2018, 16:01

Si de ce un stup asa de puternic ajunge sa ia doar un cat doua? Iar unu care iese pe 5 poate sa ia chiar si trei pana la 10mai? Ce se intampla cu dezvoltsrea?


Aici nu e nici o facatura e cuibul doar cam larg.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde vicpo » 25 Feb 2018, 18:10

pai daca nu ai decit 2 caturi? ... le ia pe alea restul pe craca
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde dorindafi » 25 Feb 2018, 19:04

daffid mihailov scrie:Si de ce un stup asa de puternic ajunge sa ia doar un cat doua? Iar unu care iese pe 5 poate sa ia chiar si trei pana la 10mai? Ce se intampla cu dezvoltsrea?


Aici nu e nici o facatura e cuibul doar cam larg.


asa este , la -10 grade e destul de larg :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 25 Feb 2018, 19:52

Ok am inteles ca ai familii bune. Esti un apicultori bun. Numai ca intrebarea era alta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde vicpo » 25 Feb 2018, 20:09

dafid, nu cred ca un stup iernat pe 5 rame va umple 2 3 caturi fie ele si de mer fara ajutor in puiet sau albina , indiferent de matca. 20 de dandant inseamna aprx 60 000 de albine ,o familie iernata pe 5 rame nu va ajunge aici pina la s2fara ajutor
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 25 Feb 2018, 20:37

Subiect inchis. M-am lamurit.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde peterneamt » 25 Feb 2018, 21:46

Shrek scrie:Nu, n-ai inteles! Unii, p-aci spun ca se pierde timpul! De fapt se pierde o parte din timp. Mai mult vara. D-aia se mai " numesc " ... pierde-vară!


Primavara.

Furnica sapa, pune seminte, face straturi. Apare si greierele.
- Ce faci, greierasule?
- Merg la un tenis cu baietii.
- Mai, mai! Sa nu vii la iarna sa-mi ceri mancare, ca nu stiu ce-ti fac!
- Da, da, bine....

Vara.

Furnica aduna, secera, coseste. Trece greierele, cu o chitara sub brat.
- Ce faci, ma?
- Ma duc sa cant cu baietii in parc.
- Sa nu uiti: de la mine sa nu ceri de mancare.

Toamna.

Furnica culegea de zor, facea dulceturi, punea conserve. Trece greierul, tot cu chitara sub brat.

- Ce faci, ma?
- Ma duc sa cant cu baietii in bar.
- Bine, ma, da' la munca nu vii pana la iarna?

Vine iarna.

Furnica statea in pridvor, infofolita intr-un sal si cu un ceai fierbinte in mana, cand vede o
limuzina. Din ea coboara greierasul.
- Ce faci, greierasule?
- Uite, ma duc la Paris sa cant. Am avut succes cu chitara.
- Bine, greierasule, bafta. Si daca-l vezi pe unu', Toparceanu, zi-i ca-mi bag p*** in
"Balada" lui... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori