Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde gigibecalul » 26 Feb 2018, 17:51

Misto! Bancul era cu La Fontaine, cu fabula lui... ăla ședea la Paris! |Sănătate!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Ignatov Andrei

Mesajde danmirea » 26 Feb 2018, 18:26

@ vicpo

Afirmația ta este de-a dreptul amuzanta.

Acum doi ani am avut vreo 9 familii iernate pe 5 rame Mari/dadant, eu am cuiburile pe rame de 1/2. - ăștia fiind o excepție, și in primăvara mi-a fost urat sa lucrez cu ei, singurul lucru făcut la ei a fost descapacirea unor rame... apoi i-am umplut cu rame... atât. La rapița in a doua săptămâna ajunsesem sa pun Trei caruri de 1/2 la 5 dintre ei, la 3 doua și la unul 1 cat ...

De unde logica ca nu poți sa ajungi pana la s2 cu câteva caruri peste nu înțeleg.

Offff!!!!

Vorba lui Dafid ... subiect închis :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ignatov Andrei

Mesajde vicpo » 26 Feb 2018, 19:37

intrebarea era de dezvoltare nu de caturi pt recolta,am zis ca nu poate dezvolta nu ca nu ar putea umple cu miere
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 20:55

Chiar daca buldogii, in frunte cu Mircea_63, or sa sara...
Va ia mama dracu', chiar n-ati gasit alt loc de curatat ciubotele de balega...?!?

Ba VICPO-leule, ai oglinzi pe acasa ?!?
Daca vrei sa mananci, pai mancam impreuna, acolo, la subsol, ai priceput...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde vicpo » 27 Feb 2018, 18:23

ok scuze
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 27 Feb 2018, 20:39

vicpo scrie:ok scuze


Asa, de-acu' suntem prieteni!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2018, 15:23

Am pierdut toata agenda telefonica!
Cine doreste sa ma ajute si sa-i am numarul in agenda, sa-mi trimita MP!
Multumesc!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde lucky5strike » 02 Apr 2018, 15:40

Inca o victima a tehnologiei moderne... noroc, nea Andrei! :P
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2018, 15:31

mircea scrie:
pvc scrie:..........
Astept banarea!

PVC ? Banare o luna .
Asta ai vrut , asta ai.....


mircea scrie:Nicio problema Carnica.....ai si tu o luna banare, daca tot ai insistat sa bei berea impreuna cu PVC .


Pentru astea, adminule, nu pot spune decat ca esti o scursura umana!

Stii prea bine ce parere am avut despre forumul tau si despre gashca (aia de "masoni apicoli", cum spunea valter, cand era doar o adunatura de mohaele cu "impresii").

Cer PAUZA DE BERE pentru cinci ani, sa am timp sa stau si sa-i astept, la masa, pe toti banatii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bezna Zorilor » 12 Apr 2018, 19:39

Ce?...se cearta baietii astia pe pagina lu' Ignatov? Mergeti, fratilor pe controverse, ca prea multi si'au dat demisia, am ramas singura si vorbesc de pamana. Cauta lumea scandalu' ceva de vis. Ba ca sunt grasa (???), ba ca n'am tite si imi trebuie silicoane...

...mai schimbati si voi marca de bere sau cearsafu de pe masa aia a asteptarii/lor.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ignatov Andrei

Mesajde mircea » 20 Apr 2018, 08:23

Pentru astea, adminule, nu pot spune decat ca esti o scursura umana!

M-as fi mirat sa poti spune si altceva .
.....decat.....
:lol:
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 23 Iun 2018, 16:27

Vad scrasneli de shenile, vad "conceptii apicole", dar nu mai vad acea dorinta, acea iubire...
A existat, VREODATA...?!?
N-a mai ramas nimic din ceea ce ati fi vrut sa fie...?!?
Unde este acel "SOCLU SUPREM" al "Prietenilor Stuparitului:...?!?
Era doar o masca a "HAITEI", cu postari si poze de prin alte zari, sau doar o impunere a unei strategii...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Iun 2018, 21:09

Salutare,

Am citit pana pe la pagina...20 parca...... si cand am vazut ca neaveniti se baga in seama pe aici m-am oprit. Am umblat oleaca prin lume si ma tot roade o chestie...aparent banala.

Am mers cu masina si uneori din diverse motive as fi preferat sa trag un pui de somn intr-o parcare, noaptea. Nu este voie!

Am intrebat odata un nene de la politia din Italia: - bine domnule, eu sunt un turist real care am venit la voi sa vad, sa cheltuiesc bani, sa socializez, etc... si voi ma tratati cum? Ok este lege si trebuie respectata dar am o intrebare: tiganii nostri, tiganii din toate tarile lumii...de ce isi fac tabere la marginea Romei si nu ii alunga nimeni de acolo?

Si aici simt acelasi tip de nedreptate.....adica ce mai cauta printre noi niste indivizi care...CLAR...nu au ce cauta pe aici....Greu...foarte greu de inteles.

Acu sa trecem la oile noastre. Am facut o gramada de roi anul asta si mai cativa cu care am dat rateu la matci, vreo trei patru chiar sunt bezmetici.
Am citit in pagina ta ca, si aici ne potrivim la metoda, renunti la astia. Ok renuntam dar ce facem cu ei? De unde mi-a venit intrebarea: Am unul care m-a fentat rau de tot. Totul a decurs normal....pregatit de ouat..si a inceput sa oua...albina. Dar este frumos...4 rame cu albina, a inceput sa bruneze, ii pregatisem FA sa-i pun si...zi tu acum ce sa fac cu el?

PS

Ti-am trimis si un MP
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 20 Sep 2018, 12:02

Nea Andrei,
un subiect pe care încă nu-l stăpânesc este legat de administrarea siropului de zahăr și uzura albinei.
Puteți detalia aici! În contextul hrănirilor de toamnă.
Vă mulțumesc!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2018, 13:02

cristi_vidican scrie:Nea Andrei,
un subiect pe care încă nu-l stăpânesc este legat de administrarea siropului de zahăr și uzura albinei.
Puteți detalia aici! În contextul hrănirilor de toamnă.
Vă mulțumesc!


Cine a pomenit de acea "uzura", nu a stiut ca albina doica, cu glandele inhibate, nu poate prelucra siropul. Albina care poate prelucra siropul nu poate trece de iarna, pentru ca e culegatoare in adevaratul inteles (nu orice albina care culege e si culegatoare, adica transforma nectarul, mana sau alte substante dulci, in miere). Albinele pregatite de iarna, adica pregatite sa traiasca pana la 250 de zile, nu vor face altceva decat sa depoziteze siropul asa cum a fost administrat. De aceea apicultorii "invertesc" siropul, adica ajuta albina sa poata consuma monozaharidele fara sa depuna acel efort urias, adica un numar mare de albine sa renunte la "elixirul vietii fara de moarte". Siropul fiind invertit, prelucrarea suplimentara va implica un numar mai mic de albine. Deobicei sunt sacrificate cele care oricum nu treceau iarna.
Daca cel ce a administrat sirop si a vazut ca e transformat in miere si capacit, inseamna ca avea un lot mare de culegatoare, care oricum nu trecea iarna.
Unii mai cred (au si dreptate pana la un punct) ca albina renunta din toamna la statutul de doica longeviva si ca se apuca de prelucrat siropul. De aici si cocluzia gresita ca familii puternice au iesit slabe sau au murit din cauza ca au primit sirop.

Unii, care au dat sirop si au introdus familiile pe iarna, au observat o mortalitate mare la jumatatea iernii. Albina nu poate consuma polizaharide, de aceea, pe timpul iernii, cand ajunge la sirop se transforma in albina care poate prelucra siropul. Acest lucru duce la scurtarea vietii, deoarece si-a activat glandele. Consumand acel "corp gras", nu mai poate trai multe zile. De aici si concluzia ca "albina se uzeaza".
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Api'Joan » 30 Noi 2018, 20:20

La Multi Ani , nea' Andrei!!!!
Api'Joan
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Noi 2018, 15:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori