Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 11:24

delorin I scrie:Am incercat sa construiesc pe hartie modelul folosit de dvs! Ceva imi scapa pe undeva! Desi ideea este grozava si am mai intalnit-o ! Cred ca circula pe net un material de tipul cum sa faci 1000 de stupi sau ceva de genu asta! Va intreb! Care este inputul si care este output-ul ca numar deroiuri in experimentul de mai sus! Sunt 20 de rame luate de la stupii de productie. Cati sunt acestia de fapt? 10 sau 20? Luati cate 2 rame de la 10 stupi de productie? In cei 4 starteri mai raman 20 de rame cu puiet! Lor le adaugati inca 20 de rame de la stupi de productie si ulterior ii imprastiati intre cele 20 de cutii noi!Rezultatul este de 26 de roiuri la o intrare de 4 stupi si 20 de rame din stupii de productie?


Nu stiu de unde ti-au iesit 26! Recoltez cate o rama, deci 20 de familii de la care iau cele 20 de rame. Cele patru matci pe care le-am plasat in alte lazi, la infiintarea starterilor, nu se iau in calcul. Cele doua lazi cu cate patru rame, luate din starteri, se "imprastie" si ele. Eu vorbeam de 20 de roi.
Daca tot esti la "scheme si calcule", fii "antena":
- Ramele recoltate din starteri au numai albine doici si (sau) tinere, foarte multe (pe o rama ai albina cat in mod normal pe 2 si jumatate). In doua saptamani eclozioneaza tot puietul care a fost pe ramele de la infiintarea roiului. Deci, fara probleme, este albina care sa acopere 6 rame, albina care este inca tanara! Dupa alte 10 zile, incepe sa eclozioneze puietul matcii date (in cazul in care nu le punem botci, pentru ca aici e cu totul alceva). Iti scapa mai multe, nu numai "ceva"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 11:25

Felicitari, "dumastene"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 11:36

Bunicii lui Liviutz sunt din Dumasca!

Mircea, in momentul in care am mutat starterii, culegatoarea (cam 60%) ramane la locul vechi. Prin manevrele facute cu ramele, si diferenta de 40% pleaca!
La nuclee, e altceva. Recoltez ramele pentru nuclee (rame imbinate), le plasez in lazi, iar peste ele scutur albina din starteri. Unde am recoltat rama pentru nucleu, pun in loc o rama din starter. Dupa ce am terminat cu starterii, mai scutur albina tanara (daca este necesar) peste ramele de nuclee. Cand desfac ramele pentru nuclee si le pun "la locul lor", sunt deja acoperite cu albina tanara, albina care nu mai "tradeaza" macar 3 zile, pana "iese cumatra" la lumina!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 11:44

Urdinisul celor 20 de cutii este tot timpul deschis? Chiar si dupa ce scuturam albina? MA gandesc sa produc mai intai cu ajutorul cutiei Nicot ceva matci! Ulterior sa construiesc acei starteri! (unul cel putin tot imi va rezulta in urma folosirii pricipiilor NICOT! )
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Mircea_63 » 03 Dec 2013, 11:51

Ar mai fi un aspect. La atata matcaraie cat starteaza cei 4 stupi, chiar daca injumatatesti dupa startare si apoi mai injumatatesti odata dupa crestere, tot e nevoie de o multime de nuclee de imperechere.

O astfel de puzderie de matci si consum de resurse are ca ratiune acoperirea necesarului de matci doar pentru uzul propriu al stupinei?
E vorba de uzul curent sau in ideea dezvoltarii?
Produci atat de multe ca sa ai de unde alege, sau acoperi cu matci toti vecini? :lol:

Implica-te daca te tine cureaua, ca am o multime de intrebari. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 11:54

delorin I scrie:Urdinisul celor 20 de cutii este tot timpul deschis? Chiar si dupa ce scuturam albina? MA gandesc sa produc mai intai cu ajutorul cutiei Nicot ceva matci! Ulterior sa construiesc acei starteri! (unul cel putin tot imi va rezulta in urma folosirii pricipiilor NICOT! )


Delorine, fara suparare, le confunzi... !!!!!
Ce treaba are starterul cu Nicot?!? Starterii se folosesc la cresterea matcilor! Dupa ce au primit cateva serii de botci, se desfiinteaza!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 12:01

Da...asa se explica! Nu aveam in cap decat roiuri! De aceea notiunea de starter nu se suprapunea! Ma gandeam la starter in acest context doar ca punct de placare pentru niste roiuri si nu drept colonii crescatoare de matci! Scuze!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 12:09

Mircea, de cand am sosit in zona (25 mai 2013), cu cele 20 de "ragalii", "puturosii" de apicultori (pe care i-am invatat acum 25 de ani sa creasca matci) s-au culcat cu burta la soare! Daca a venit "fraierul" de Andrei, la ce sa se mai oboseasca?!? Unul dintre ei mi-a pus la dispozitie livada, cu 40 de nuclee populate (10 ladite), altul a venit cu 40 rame de puiet... Asa ca, Andrei s-a apucat de "haiala"! Ei stau la umbra si beau, iar Andrei orbecaie cu lupa prin celule, transpira printre stupi, plimba material biologic prin sat etc. Daca am tacut la inceput, uite ca au reusit sa ma incalece! Anul acesta am produs matci pentru 5 apicultori! Daca au vazut "puturosii" ca "muncesc ca fraierul", s-au apucat de confectionat 100 de nuclee (a cate 4 compartimente) si 500 rame imbinate.
Fratele lui mama, "cel mai mare puturos", a afirmat ca vrea sa umple livada cu nuclee, ca astfel va scapa de cosit printre copaci!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 03 Dec 2013, 12:23, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 12:22

Cei 4 stupi (pe serie) au startat cam 100 de botci, iar doicile au primit cate o rama cu 39 botci. Din cele 78 botci, am obtinut cam 60 de botci... s.a.m.d.
Numai eu am avut nevoie de 120 de matci in acest sezon. Unui amic i-am dat botci mature... o sacosa... s.a.m.d.
La anul vom trece pe productie mai mare. vedem noi ce vom face cu ele!

Starterii vor primi mai multe botci pe serie, la fel, vor fi mai multe doici... s.a.m.d.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 13:00

delorin I scrie:Urdinisul celor 20 de cutii este tot timpul deschis? Chiar si dupa ce scuturam albina? MA gandesc sa produc mai intai cu ajutorul cutiei Nicot ceva matci! Ulterior sa construiesc acei starteri! (unul cel putin tot imi va rezulta in urma folosirii pricipiilor NICOT! )


Scuze, n-am fost atent!
Da urdinisele sunt deschise!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 13:04

Mircea_63 scrie:
liviutzbogos scrie:Badie (daca imi permiteti sa ma adresez asa), pana scoateti o carte, sa mai postati pe aici cate-o metoda de lucru, care nu-i secret, bineinteles, sa ne mai inspiram si noi, incepatorii fara ghilimele :) Cand ajung in Dumasca, obligat-fortat trebuie sa va cunosc :) Pana atunci va doresc multa sanatate.


Stai ma Liviutz ca nu-i asa simplu! De la gara pana in sat e de doua ori mai mult decat din sat pana la gara.
Ajungi acolo. Intrebi de Andrei Ignatov.
-Sunteti de la Fisc? E primul raspuns...insotit de o privire speriata.
-Nuuu dom`le, suntem prieteni.
-Daaa? Apoi...treaba dumitale.
- :shock:
-Uite, vezi paraiasul ala de miere? Te tii dupa el si ajungi la Andrei. Da` vezi ca acu` are de lucru.
Faci un popas la Birt sa bei un Cico. Ocazie cu care aflii ca fuge lumea de el cand are de lucru, dar se tine dupa el ca dupa urs cand merge la Birt. Ca da de baut la toata lumea. Acuma...cum ti-o fi norocul.
:lol: Te salut Andrei! :D


Pe bune ca ai dreptate (chestia cu intrebatul si cu birtul)! Am vre-un vecin turnator, sau ai alta sursa (ca prea le-ai nimerit)?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Dec 2013, 02:30

"Matci de roire, sau "matci de schimbare linistita", o disputa care promite sa tina cel putin "vesnic"!
Iesirea din aceasta dilema o reprazinta numai matcile selectionate, crescute de catre "meseriasi"!
Toti stiu acest lucru, dar nu gasesc matcile pe care si "le doresc"! Nu mai au "incredere" in crescatorii nostri, dar nici nu stiu "cu ce si cum se mananca" o matca de calitate! Merg pe recomandari "serioase", fara sa constientizeze ca si in cazul "corect", dar si in cazul "incorect", modul de racolare e acelasi!
Multi chiar cred ca "nivelul lor de (ne)cunoastere" a ajuns pana in "punctul critic" si doar o "matca nemaipomemita" plus o lada cu "margele si clopotei" mai poate sa-i scoata din acea pozitie critica si generatoare de stres! Daca incerci sa-i intrebi ceva, pai musai tre' sa ai pregatit un "scrieci" cu "papirus atasat", ca deodata vezi cum te inunda "viitura de informatie", cum te izbesc in cap toate volumele dintr-o biblioteca! Dar si daca il pui in fata unui stup si-l rogi sa-ti arate ce a zis, il vezi cum lucreaza cu "capul si mainile" ce le-a imprumutat ieri de prin targ!

Acesta este un pamflet! Orice asemanare este intamplatoare!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde catalin.profiri » 04 Dec 2013, 05:14

Buna seara,

Cum rezolvati problema ramelor crescute la roii formati pe o rama ? aveti pregatite la rezerva sau le dati foite si sirop ?

Catalin
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Mircea_63 » 04 Dec 2013, 10:47

Cataline, la roii aflati pe o rama, nu astepta sa creasca faguri. Fagurii ii cresti in familii puternice si bine stimulate sau aflate intr-un cules bun. Gandeste-te si tu ce si cat poti cere de la un pumn de albine. In cat timp cresti 10 faguri cu o familie asezata pe 10 rame?
Aia aflati pe o rama, ca sa creasca inca o rama, inseamna sa-si dubleze fagurii. Exact cum ai cere 10 faguri de la familia pe 10 rame.
Si inca lupta n-ar fi dreapta.

Ignatoave, te-am prins!

Umblii cu "pămfleturi" ? :lol: Ia hai si lamureste-l tu pe prostul prostilor -adica pe mine- si daca reusesti, sigur intelege toata lumea.
Folosirea in masura posibilitatilor a matcilor de schimbare linistita, nu este tot o selectie? La urma urmei e o matca crescuta absolut natural de catre albine, cand si cum vor ele,
"Si era una la parinti /si mandra-n toate cele,/cum e Fecioara intre sfinti/si luna intre stele ", bibilita, tesalata, ingrijita.
Sigur este una foarte bine crescuta si probabil cu un prag de roire ridicat. Instinctul de roire nu dispare! Si atunci de ce n-ar fi buna????

Ca metoda nu e productiva pentru crescatorul de matci, ca la stuparitul intensiv nu e la indemana, ci preferi sa te bazezi pe ceva predictibil, dar sa spui ca matca de SL nu e buna...adu niscaiva argumente!

Hai ca mai am intrebari si nelamuriri. Te tin curelele? :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ignatov Andrei

Mesajde catalin.profiri » 04 Dec 2013, 10:59

@Mircea, eu stiu ceea ce ai spus tu, si de asta am si intrebat ;)
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Ignatov Andrei

Mesajde State » 04 Dec 2013, 11:06

ignatov andrei scrie:"Matci de roire, sau "matci de schimbare linistita", o disputa care promite sa tina cel putin "vesnic"!
Iesirea din aceasta dilema o reprazinta numai matcile selectionate, crescute de catre "meseriasi"!
Toti stiu acest lucru, dar nu gasesc matcile pe care si "le doresc"! Nu mai au "incredere" in crescatorii nostri, dar nici nu stiu "cu ce si cum se mananca" o matca de calitate! Merg pe recomandari "serioase", fara sa constientizeze ca si in cazul "corect", dar si in cazul "incorect", modul de racolare e acelasi!
Multi chiar cred ca "nivelul lor de (ne)cunoastere" a ajuns pana in "punctul critic" si doar o "matca nemaipomemita" plus o lada cu "margele si clopotei" mai poate sa-i scoata din acea pozitie critica si generatoare de stres! Daca incerci sa-i intrebi ceva, pai musai tre' sa ai pregatit un "scrieci" cu "papirus atasat", ca deodata vezi cum te inunda "viitura de informatie", cum te izbesc in cap toate volumele dintr-o biblioteca! Dar si daca il pui in fata unui stup si-l rogi sa-ti arate ce a zis, il vezi cum lucreaza cu "capul si mainile" ce le-a imprumutat ieri de prin targ!

Acesta este un pamflet! Orice asemanare este intamplatoare!


Ce-mi place!
Faptul ca mai sunt prosti care sunt curiosi sa citeasca...nu cred ca ar fi un lucru rau. Tocmai daia sunt bucurosi ca sunteti aici sa-i luminati. :D
Acum 20-> de ani informatia circula doar prin carti/reviste. Probabil ca nu se ajunsese la un nivel atat de inalt de cunoastere. :P
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori