Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 14:10

jenica67 scrie:Dar ai primit sprijin matcile. Ca altfel nu aveai cum sa le multiplici. Si cum te-ai descurcat cu mancarea pentru atatia roi, ca acolo a fost nevoie de investitie si in primul an, dar mai ales in al doile-a ? Si pe timpul ala chiar era o problema atata zahar, ca banuiesc ca s-a intamplat inainte de revolutie.


Pai, anii '84-'85... Prima data am cumparat de la ACA 100 de stupi cu magazin. Apoi am cumparat 120 pachete de faguri si 4500 rame, tot de la ACA! Pe vremea aia (daca ai fi urmarit toate postarile mele) aveam si o nota de transfer, semnata de Malaiu, ca sa vin la ICPA, Statia Poieni! Asa ca nu s-a pus problema "achizitionarii" celor 5000 kg zahar! De matci, nu poate fi vorba! Mi-am recoltat din nucleele statiei, ceea ce stiam eu! Erau matci crescute de mine (sau am participat la "cresterea" lor)!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 02 Dec 2013, 14:13, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 14:12

Eu nu fac altceva, decat sa ma prezint. Nu vreau sa auziti de la altii ca am avut "ditamai" stupina, iar acum sunt un "incepator"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 14:20

Terminand cu "introducerea" (toate au fost candva postate prin diferite topicuri), sa trecem la prezent!
Posed o stupina de 60 familii si sper sa am la salcam 50 de "bucati strong"! Diferenta dintre "Andrei 1984" si "Andrei 2013" este urmatoarea:
- "Andrei 1984" era un tanar superspecializat si necasatorit, cu bani multi;
- "Andrei 2013" este un "batranel", casatorit si care dispune de un tabel cu "raspandirea banilor", tabel pe care il "ceteste" de cateva ori pe zi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 15:12

Sa trecem la "metodele de lucru". In stupina proprie, caut sa nu lucrez in functie de ce "doreste fiecare familie". Urmaresc rapid, primavara, sa obtin un "STAS" care sa-mi permita sa intervin rapid si la fel la toate familiile! Lucrand cu familiile in acest mod, observ foarte usor care sunt cele cu probleme si care nu se "integreaza"! In afara de aceste aspecte, tot la fel de usor se identifica familiile care "te trag de pantaloni" si "te roaga" sa le introduci in "grupa de selectie"!
"Grupa de selectie" este formata din "veterani", care au "luptat pe front" si care au dovedit ca pot sa "participe" cu material biologic la selectie, care vor fi "ingrijite" in asa fel incat sa-mi asigure ceea ce ma intereseaza! Celelalte familii vor asigura hrana de calitate pentru ca acest "grup" sa poata trece de perioadele de restriste (iarna, lipsa cules etc.)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 15:53

Sa trecem la "tehnici personale" (ati observat ca le dezvolt in ordinea recomandata de "Forum").
Astazi va voi prezenta tehnica infiintarii roilor.

Starterii de care dispun, sunt o mana cereasca! Cand si-au "indeplinit "misia" pentru care au fost creati, devin "generatorii" de matrial biologic pentru roi.
Mut starterii pe alte locuri in stupina.
Recoltez din starteri ramele fara puiet. Le scutur si le plasez in alta lada. Sa va dau un exemplu concret.
Daca am 4 starteri, pe 7 rame, 5 dintre aceste rame mai au puiet. Recoltez cele 8 rame fara puiet si le plasez in doua lazi goale, cate 4 in lada.
Intervin in familiile "care lupta pe front" si recoltez 20 rame cu puiet capacit (fara albina). Aceste 20 rame le distribui cate 5 la fiecare (fost) starter.
Pregatesc 20 de lazi (compartimente), unde voi infiinta roii.
Distribui ramele din starteri, cu tot cu albina, cate una, in fiecare lada (compartiment). Incep cu primul starter. Dupa ce am terminat, scutur albina ramasa peste una din lazile unde am plasat ramele fara puiet, recoltate din starter. Trec la urmatorul starter, cu care procedez la fel. Am plasat astfel cate o rama cu puiet si albina in fiecare din "locatiile" unde vor fi roiurile. Trecem la straterul 3, recoltam ramele si le plasam, din nou, cate o rama, in locatiile destinate roilor. Astfel vom avea 20 compartimente (lazi) cu cate doua rame de albina si puiet. Cele 8 rame fara puiet, recoltate de la starteri si plasate in doua lazi, vor fi distribuite in locatiile pentru roi, acolo unde ni se pare ca nu este suficienta albina (avand in vedere ca pe aceste rame se afla albina scuturata dupa ce am recoltat ramele cu puiet din fostii starteri).
In celelalte 12 compartimente, plasam cate o rama fara puiet, dar si fara albina, recoltate din stupina.
A doua zi, introducem botcile mature, sau matcile imperecheate!
Asta fu' tat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 02 Dec 2013, 16:27

ignatov andrei scrie:Eu nu fac altceva, decat sa ma prezint. Nu vreau sa auziti de la altii ca am avut "ditamai" stupina, iar acum sunt un "incepator"!


De ce am postat, tot ce am postat, pentru ca mi s-a intamplat, undeva-candva, urmatoarea scena:
- Un amic m-a rugat, dupa ce am abandonat activitatea apicola, sa-l ajut pe un cumnat de-al sau, sa "invete" apicultura. Locatia "cumnatului" era la Stancuta, pe malul Dunarii. Intorcandu-ne de pe litoral, am trecut si pa la Stancuta. Am stat, acolo, trei zile si trei nopti, perioada in care eu nu am facut altceva decat sa "stau cu batul in balta". Acel "cumnat" nu a venit sa ma intrebe nimic. In ziua cand trebuia sa plecam, "cumnatul" a venit cu o remorca plina de rame. Baiatul meu mi-a spus: uite tata rame de stupi, dar nu ca la tine! Eu i-am explicat ca acele rame sunt "de trei sferturi". "Cumnatul" a auzit si mi-a spus ca acele rame sunt de "multietajat". I-am raspuns ca stiu, ca sunt rame Langstroth si ca unui copil de cativa anisori ii este suficienta explicatia data. Imediat a venit langa noi si m-a intrebat daca ma pricep la apicultura. I-am raspuns, normal, ca..DA!
EL - Stii de la cine am cumparat stupii??
EU - Nu!
EL - De la "cutare!
EU - Sa fii sanatos!
EL - Dar stii cine i-a dezvoltat stupina si a pregatit-o pentru vanzare??
EU - ... ?!?
EL - Tu, de Ignatov Andrei ai auzit... ?!?

Se facu' o liniste totala. Sotia mea si ceilalti asteptau raspunsul meu...

EU - Da, am auzit! Ignatov Andrei sunt EU!

Inchipuiti-va ce a fost!

"Cumnatul", se tragea cu mainile de par si nu intelegea cum dracu' m-a avut trei zile langa el si nu m-a bagat in seama!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde liviutzbogos » 02 Dec 2013, 20:03

Badie (daca imi permiteti sa ma adresez asa), pana scoateti o carte, sa mai postati pe aici cate-o metoda de lucru, care nu-i secret, bineinteles, sa ne mai inspiram si noi, incepatorii fara ghilimele :) Cand ajung in Dumasca, obligat-fortat trebuie sa va cunosc :) Pana atunci va doresc multa sanatate.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 07:44

ignatov andrei scrie:Sa trecem la "tehnici personale" (ati observat ca le dezvolt in ordinea recomandata de "Forum").
Astazi va voi prezenta tehnica infiintarii roilor.

Starterii de care dispun, sunt o mana cereasca! Cand si-au "indeplinit "misia" pentru care au fost creati, devin "generatorii" de matrial biologic pentru roi.
Mut starterii pe alte locuri in stupina.
Recoltez din starteri ramele fara puiet. Le scutur si le plasez in alta lada. Sa va dau un exemplu concret.
Daca am 4 starteri, pe 7 rame, 5 dintre aceste rame mai au puiet. Recoltez cele 8 rame fara puiet si le plasez in doua lazi goale, cate 4 in lada.
Intervin in familiile "care lupta pe front" si recoltez 20 rame cu puiet capacit (fara albina). Aceste 20 rame le distribui cate 5 la fiecare (fost) starter.
Pregatesc 20 de lazi (compartimente), unde voi infiinta roii.
Distribui ramele din starteri, cu tot cu albina, cate una, in fiecare lada (compartiment). Incep cu primul starter. Dupa ce am terminat, scutur albina ramasa peste una din lazile unde am plasat ramele fara puiet, recoltate din starter. Trec la urmatorul starter, cu care procedez la fel. Am plasat astfel cate o rama cu puiet si albina in fiecare din "locatiile" unde vor fi roiurile. Trecem la straterul 3, recoltam ramele si le plasam, din nou, cate o rama, in locatiile destinate roilor. Astfel vom avea 20 compartimente (lazi) cu cate doua rame de albina si puiet. Cele 8 rame fara puiet, recoltate de la starteri si plasate in doua lazi, vor fi distribuite in locatiile pentru roi, acolo unde ni se pare ca nu este suficienta albina (avand in vedere ca pe aceste rame se afla albina scuturata dupa ce am recoltat ramele cu puiet din fostii starteri).
In celelalte 12 compartimente, plasam cate o rama fara puiet, dar si fara albina, recoltate din stupina.
A doua zi, introducem botcile mature, sau matcile imperecheate!
Asta fu' tat!




Cand incepeti aceasta operatiune? Cam in ce luna? Inainte de salcam? Iasul din cate stiu, din alta epoca,e o zona melifera 1. Deci aveti o baza melifera deosebita in teorie! Eu am facut din 4 familii inca 6 roiuri! Asta la sf de mai! Daca aveam noroc la capitolul imperechere de matci, sau poate mai multa experienta, probabil ca as fi avut in septembrie 10 familii dezvoltate din baza proprie fara sa mai cumpar! ! Ceea ce, din cauza ploilor si din alte motive nu a fost asa!Adica sunt doar roiuri chiar si acum! Am pierdut vreo 2 luni cu imperecherea matcilor! Da, este clar ca daca ai un obiectiv clar de la inceput, ceva bani de investit si o sursa de venit care sa nu te faca dependent de stupi in 1 sau 2 ani, trebuie sa reusesti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 10:22

Incepand cu 10 mai si terminand cu 20 iulie, la o saptamana sau doua, dispun de 4,5 sau chiar 6 starteri! Primii starteri ii folosesc la popularea nucleelor, apoi toti ceilalti starteri ii folosesc pentru infiintare de roi, sau pentru ajutor la roii deja existenti! Roi am facut si la 1 iunie, dar si la 10 august. Totul se desfasoara in functie de sezon si cantitatile de hrana disponibile. Am prezentat doar cum fac in unele cazuri!
Pentru cei care nu stiu, va explic ce inseamna - la mine - un starter:
- Un starter se obtine prin orfanizarea unei familii. Se iau trei rame cu puiet alb (majoritatea alb), cu albina si matca si se plaseaza intr-o alta lada. Ce ramane pe locul vechi reprezinta starterul, adica o lada pe 10 rame, fara caturi, doar cu 7 rame in cuib.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Dec 2013, 10:45

Delorine, am mai postat si cu alte ocazii, dar acum o fac special pentru tine:
- trateaza roii ca si cum ar fi familii de albine, iesite din iarna, este 25 martie si aceste familii sunt pe 4 rame! Nu-i trata ca "roi"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 10:48

Am incercat sa construiesc pe hartie modelul folosit de dvs! Ceva imi scapa pe undeva! Desi ideea este grozava si am mai intalnit-o ! Cred ca circula pe net un material de tipul cum sa faci 1000 de stupi sau ceva de genu asta! Va intreb! Care este inputul si care este output-ul ca numar deroiuri in experimentul de mai sus! Sunt 20 de rame luate de la stupii de productie. Cati sunt acestia de fapt? 10 sau 20? Luati cate 2 rame de la 10 stupi de productie? In cei 4 starteri mai raman 20 de rame cu puiet! Lor le adaugati inca 20 de rame de la stupi de productie si ulterior ii imprastiati intre cele 20 de cutii noi!Rezultatul este de 26 de roiuri la o intrare de 4 stupi si 20 de rame din stupii de productie?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 10:53

Eu am crescut evident prea mult! Familiile slabite care prind teiul si floarea soarelui se refac frumos dar fara sa mai aiba si productie de miere!
Am facut deci un numar de 26 de roiuri din 4 familii si 20 de rame extra! Nu le ajut cu alte rame cu miere din alti stupi? Folosesc doar zahar? Nu or sa creasca extrem de greu? Chiar daca e 20 mai? Desi e evident daca exista populatie si matca e de soi sunt sanse sa ajunga la 1 august macar pe vreo 6 rame!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde TDI » 03 Dec 2013, 10:54

Zi detaliile maestre Delorin. Costurile. Ar putea fi interesante, inclusiv pentru mine. Multumesc!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Ignatov Andrei

Mesajde delorin I » 03 Dec 2013, 11:01

Ar fi bun mai degraba un desen! O schema! Am facut-o pe hartie dar nu am un Acad sau altceva sa o pot posta aici! Unul mai priceput la desen tehnic decat mine nu e online la ora asta?:) !
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Mircea_63 » 03 Dec 2013, 11:10

liviutzbogos scrie:Badie (daca imi permiteti sa ma adresez asa), pana scoateti o carte, sa mai postati pe aici cate-o metoda de lucru, care nu-i secret, bineinteles, sa ne mai inspiram si noi, incepatorii fara ghilimele :) Cand ajung in Dumasca, obligat-fortat trebuie sa va cunosc :) Pana atunci va doresc multa sanatate.


Stai ma Liviutz ca nu-i asa simplu! De la gara pana in sat e de doua ori mai mult decat din sat pana la gara.
Ajungi acolo. Intrebi de Andrei Ignatov.
-Sunteti de la Fisc? E primul raspuns...insotit de o privire speriata.
-Nuuu dom`le, suntem prieteni.
-Daaa? Apoi...treaba dumitale.
- :shock:
-Uite, vezi paraiasul ala de miere? Te tii dupa el si ajungi la Andrei. Da` vezi ca acu` are de lucru.
Faci un popas la Birt sa bei un Cico. Ocazie cu care aflii ca fuge lumea de el cand are de lucru, dar se tine dupa el ca dupa urs cand merge la Birt. Ca da de baut la toata lumea. Acuma...cum ti-o fi norocul.
:lol: Te salut Andrei! :D

Acuma sa trecem la lucruri serioase!
Zici ca din starterii "uzati" populezi nucleele. Nu te contrazic, cer doar lamuriri suplimentare. Pentru popularea nucleelor nu e preferabila o anumita structura si varsta a albinelor din nuclee?
Duci nucleele in alta parte? Altfel culegatoarele nu prea vor vroi sa locuiasca acolo.
Le lasi sa se "aranjeze" singure? Adica babele se duc in treaba lor si tineretul ramane pe baricade?
Intr-un nucleu pui albina dintr-un singur starter sau golesti starterii intr-o lada (galeata) si de acolo umplii nucleele cu cana?
Ce inseamna la tine "nucleu"?

Poti redistribui in stupina starteri, iar nuclei (nucleele) sa ii formezi cu albina din stupi. De ce neaparat din starteri? E un mod de lucru care iti e mai comod si da rezultate suficiente sau alte ratiuni stau la baza metodei?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ignatov Andrei

Mesajde liviutzbogos » 03 Dec 2013, 11:16

delorin I scrie:Am incercat sa construiesc pe hartie modelul folosit de dvs! Ceva imi scapa pe undeva! Desi ideea este grozava si am mai intalnit-o ! Cred ca circula pe net un material de tipul cum sa faci 1000 de stupi sau ceva de genu asta! Va intreb! Care este inputul si care este output-ul ca numar deroiuri in experimentul de mai sus! Sunt 20 de rame luate de la stupii de productie. Cati sunt acestia de fapt? 10 sau 20? Luati cate 2 rame de la 10 stupi de productie? In cei 4 starteri mai raman 20 de rame cu puiet! Lor le adaugati inca 20 de rame de la stupi de productie si ulterior ii imprastiati intre cele 20 de cutii noi!Rezultatul este de 26 de roiuri la o intrare de 4 stupi si 20 de rame din stupii de productie?

Hai ca mie mi-a reusit aseara...incerc eu o explicatie, daca imi permiteti.
Scan0001 (Large).jpg
Sunt 4 starteri pe cate 7 rame din care 5 cu puiet (7x4=28, 5x4=20, raman 8 rame fara puiet). Ramele fara puiet sunt puse in doua lazi goale. Se mai adauga in starteri cate 5 rame cu puiet, din stupina. Se pregatesc 20 lazi goale in care se pun cate 2 rame cu puiet din starteri plus cate o rama fara puiet din lazile acelea doua. Deci, vor fi 8 lazi pe 2 rame cu puiet si una cu miere, la restul de 12 lazi se adauga cate o rama cu miere din stupina, toate cele 20 de lazi ajungand pe 3 rame. Bineinteles ca peste aceste rame se pune si albina din starteri si se mai adauga la fiecare roi cate o matca imperecheata.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori


cron