Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Ian 2020, 21:43

Si in zona mea se face agricultura de subzistenta. Se cultiva putini cartofi, dar acolo unde se cultiva daca se intarzie cu tratamentele dispar cartofii, nu gandacii. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 18 Ian 2020, 01:37

Vasile_Bucovineanu scrie:Nici eu nu numesc acest fund altfel decat fund cu plasa. Fiecare e liber sa foloseasca sau nu astfel de funduri la stupii sai. Varroa e raspandit pe tot globul si nici un apicultor nu poate spune ca albinele lui nu au si nu o sa aiba varroa. Cum nu putem scapa de gandacul de colorado, la fel nu o sa putem eradica acest parazit la familiile de albine.



Poti sa-i spui si fund de mamaliga, ca nu te opreste nimeni, dar nu ANTIvarroua!
Vezi ca pot cere drept de autor...
Daca nu stiai, vorba cu gandacul de Colorado e preluata de la mine!
In Australia nu exista Varroua!
Oare de ce, domnule...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde teinegru64 » 18 Ian 2020, 09:01

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Ma indoiesc asupra faptului ca a disparut gandacul undeva. Eu am citit ca in Germania s-a incercat eliminarea din anumite regiuni: S-a interzis cultivarea cartofului in anumite zone. Gandacul s-a adaptat si s-a hranit cu alte plante. Am vazut si eu oua de gandaci depuse pe alte plante.
Despre albinele suedezilor nu stiu ce sa zic. Totusi cum au reusit eradicarea?


A disparut din zona. Agricultura in zona este una de subzistenta, cartoful nu se cultiva pe suprafete foarte mari. La inceput gandacul a facut ravagii, acum nu se mai gaseste deloc.

Ăsta sa o crezi tu. Chiar acum plec la pescuit.Momeală? Gandaci de colorado .Culeși cu mare grijă .De mămică. Asta vara.Dai și tu o cafea la Chiruteni ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Ian 2020, 11:06

ignatov andrei scrie:Poti sa-i spui si fund de mamaliga, ca nu te opreste nimeni, dar nu ANTIvarroua!
Vezi ca pot cere drept de autor...
Daca nu stiai, vorba cu gandacul de Colorado e preluata de la mine!
In Australia nu exista Varroua!
Oare de ce, domnule...?!?

Chiar nu stiam ca vorba cu gandacul de Colorado e protejata de dreptul de autor. De acum inainte o sa fiu mai atent. :lol: Daca citeai mai sus vedeai ca exista varroa si in Australia. Iti mai dau odata linkul. https://www.google.com/search?sxsrf=ACY ... 2ahUKEwjOl E posibil ca acum sa fi ars toti parazitii, dar nu prea cred. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde jonny_it » 18 Ian 2020, 16:44

teinegru64 scrie:Dai și tu o cafea la Chiruteni ?


Pe unde e localitatea sau la ce va referiti?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 09:17

Am vazut pe FB, am auzit pe la intruniri, vad si aici:
- matcile ies de mai multe ori la imperecheat!
Normal - ca in majoritatea cazurilor - au aparut si sustinatori ai acestui "adevar", sustinatori care - nu de putine ori - chiar au "observat" acest fenomen!

Inaintasii nostri, care - nu de putine ori - au cautat adevaruri orbecaind cu lumanarea prin intuneric, ne-au lasat mostenire si unele concluzii mult departe de realitate. Trebuie sa fim recunoscatori acelor pionieri, pentru ca numai datorita lor am ajuns sa intelegem mai bine biologia familiei, cat si anatomia si fiziologia indivizilor.
Matcile NU se imperecheaza de mai multe ori!
Matcile care, la eclozionare, au abdomenul lung si ascutit in zona acului, sunt matcile care au volumul spermatecii mult redus si care - din pacate - sunt matcile cele mai laudate si pozate!
Matcile cu abdomelul lat si cat mai rotund in zona acului, "gheboase" si cu torace puternic, au spermateca cu volum mare.
Volumul spermatecii este cel care dicteaza numarul de trantori necesari pentru imperechere, exceptand conditiile atmosferice improprii unor zboruri de imperechere normale, sau numarul de trantori foarte redus in acea zona!

Va mai retin atentia cu trei "adevaruri", care si in ziua de azi dispun de sustinatori patimasi:
1. doica tanara iese la cules;
2. albinele fura oua sau larve tinere;
3. forma si marimea celulei dicteaza matcilor ce fel de oua sa depuna!

Traiasca apicultura si apicultorii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 04 Iun 2020, 10:55

Ne Andrei, ar trebui să puneți pe scris. De-o carte.
Vedeți că nea Gică a fost tot provocat să scrie și s-a dus dintre noi fără să mai fi scris cartea la care se gândea serios.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2020, 13:59

cristi_vidican scrie:Ne Andrei, ar trebui să puneți pe scris. De-o carte.
Vedeți că nea Gică a fost tot provocat să scrie și s-a dus dintre noi fără să mai fi scris cartea la care se gândea serios.


Cand vrei sa te informezi este bine sa mergi la sursa.
Hai ca te cazez eu. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Closcutz » 04 Iun 2020, 16:23

La punctul 3 referitor la mărimea celulei și oul fecundat sau nefecundat(din care va ieși în trântore)... Aceasta idee am găsit-o in mai multe lucrări(cărți) cu explicația că în celula normala peretele apasă pe abdomenul mătcii și atunci este eliberat un spermatozoid care fecundează oul pe când într-o celulă de trântore nu se întâmplă lucrul asta. Personal o găsesc plauzibilă cu un singur contra-argument că și poterasele din care se dezvoltă botcile de roire sa spunem, sunt destul de mari și totuși matca depune un ou fecundat. Oricum când transvazezi de exemplu sa nu îmi spuneți că nu căutați larvele din celule de lucrătoare și luați și larve din celulele de trântori:-)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Ignatov Andrei

Mesajde 5rame » 04 Iun 2020, 16:35

Domnul Ignatov va rog sa dezvoltați și punctul 1.
Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 19:21

Closcutz scrie:La punctul 3 referitor la mărimea celulei și oul fecundat sau nefecundat(din care va ieși în trântore)... Aceasta idee am găsit-o in mai multe lucrări(cărți) cu explicația că în celula normala peretele apasă pe abdomenul mătcii și atunci este eliberat un spermatozoid care fecundează oul pe când într-o celulă de trântore nu se întâmplă lucrul asta. Personal o găsesc plauzibilă cu un singur contra-argument că și poterasele din care se dezvoltă botcile de roire sa spunem, sunt destul de mari și totuși matca depune un ou fecundat. Oricum când transvazezi de exemplu sa nu îmi spuneți că nu căutați larvele din celule de lucrătoare și luați și larve din celulele de trântori:-)


Cand celula are doar 1-2mm inaltime, ca abia se construieste fagurele, ce apasa, sau nu, pe abdomenul matcii..?!?
Oare nu albinele hotarasc fecundarea oului...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 19:28

5rame scrie:Domnul Ignatov va rog sa dezvoltați și punctul 1.
Multumesc!


Nu prea este ce dezvolta!
Albina, ca sa poata iesi din stup si sa se poata orienta, trebuie sa aiba dezvoltate glandele Anhart (glanda piciorului), glande care se dezvolta la 21 de zile.
Cand cineva a spus ca albinele tinere participa la cules, asta nu inseamna ca si culeg. A participa la cules inseamna sa desfasoare numai activitati in incinta stupului ce tin doar de procesarea si manevrarea hranei.
Sper ca e suficient.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde 5rame » 04 Iun 2020, 20:20

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:Domnul Ignatov va rog sa dezvoltați și punctul 1.
Multumesc!


Nu prea este ce dezvolta!
Albina, ca sa poata iesi din stup si sa se poata orienta, trebuie sa aiba dezvoltate glandele Anhart (glanda piciorului), glande care se dezvolta la 21 de zile.
Cand cineva a spus ca albinele tinere participa la cules, asta nu inseamna ca si culeg. A participa la cules inseamna sa desfasoare numai activitati in incinta stupului ce tin doar de procesarea si manevrarea hranei.
Sper ca e suficient.


Multumesc mult!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Closcutz » 04 Iun 2020, 21:58

ignatov andrei scrie:


Cand celula are doar 1-2mm inaltime, ca abia se construieste fagurele, ce apasa, sau nu, pe abdomenul matcii..?!?
Oare nu albinele hotarasc fecundarea oului...?!?[/quote]
Matca după dvs oua in celule de 1-2 mm, interesant p'asta n'am auzit-o nicăieri!
Albinele hotărăsc fecundarea oului???? Cum îl dau cu bidineaua cu lichid seminal? Daca spuneați că matca hotărăște daca oua un ou fecundat sau nefecundat mai o înghițeam :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Ignatov Andrei

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2020, 22:45

Closcutz scrie:
ignatov andrei scrie:


Cand celula are doar 1-2mm inaltime, ca abia se construieste fagurele, ce apasa, sau nu, pe abdomenul matcii..?!?
Oare nu albinele hotarasc fecundarea oului...?!?

Matca după dvs oua in celule de 1-2 mm, interesant p'asta n'am auzit-o nicăieri!
Albinele hotărăsc fecundarea oului???? Cum îl dau cu bidineaua cu lichid seminal? Daca spuneați că matca hotărăște daca oua un ou fecundat sau nefecundat mai o înghițeam :)
[/quote]de ce sa o auzi??....cand o poti vedea in stup cu okii tai....
Nu spune ca nu ai vazut cand pui fagure in cules sau cand nu e loc ....gasesti oua pe foita de ceara concomitent cu luarea in lucru....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Closcutz » 04 Iun 2020, 22:59

Pai 1mm cred că are din fabrica foita imprimate deja celulele. N-am văzut sa oua pe foaie necladita....întâi înaltă pereții câțiva milimetri nu 1-2mm, părerea mea.
Cu faptul că doicile nu ies la cules și că albinele nu muta oua sau că și mai fantezist fura oua din alte familii sunt de acord.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori