Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marius Mada

Mesajde Balian » 22 Mar 2018, 11:00

mausica scrie::lol: :lol:
Noo io am fost mai inspirat si am luat de 42 r ;)
Lasa ca ale voastre se pot muta usor si faci fata mai bine sa o incarci .

Pentru o centrifugă așa mare descăpăcirea nu-i secțiune îngustă. Sau ai chineji suficient? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde mausica » 22 Mar 2018, 12:28

Balian scrie:
mausica scrie::lol: :lol:
Noo io am fost mai inspirat si am luat de 42 r ;)
Lasa ca ale voastre se pot muta usor si faci fata mai bine sa o incarci .

Pentru o centrifugă așa mare descăpăcirea nu-i secțiune îngustă. Sau ai chineji suficient? :lol:

2 chinezi pitici...eu si cu nevasta :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde Balian » 22 Mar 2018, 12:51

Familie harnică! :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde mausica » 22 Mar 2018, 16:07

Balian scrie:Familie harnică! :D

Ma gandesc tot mai mult la un descapacitor gen konigin......pana acum am fost cu furculite/cutit
De anu asta am schimbat cutitele si incerc cu varianta asta sa vad daca tin pasu,daca nu.....acolo ajung
mausica

Mesajde Balian » 22 Mar 2018, 16:20

mausica scrie:Ma gandesc tot mai mult la un descapacitor gen konigin......pana acum am fost cu furculite/cutit
De anu asta am schimbat cutitele si incerc cu varianta asta sa vad daca tin pasu,daca nu.....acolo ajung

De furculiță orice este mai productiv. Și un cuțit de descăpăcit. Un cuțit încălzit este lux. Cele de Konigin sunt agregate.
Cele cu cuțite neîncălzite zdrențuiesc fagurele. Cred că prețul lor este nejustificat de mare.
Balian

Mesajde mausica » 22 Mar 2018, 21:34

Balian scrie:
mausica scrie:Ma gandesc tot mai mult la un descapacitor gen konigin......pana acum am fost cu furculite/cutit

De furculiță orice este mai productiv. Și un cuțit de descăpăcit. Un cuțit încălzit este lux. Cele de Konigin sunt agregate.
Cele cu cuțite neîncălzite zdrențuiesc fagurele. Cred că prețul lor este nejustificat de mare.

Ai folosit sau vazut in lucru modelul cu vibratii ?
mausica

Mesajde Balian » 23 Mar 2018, 06:57

mausica scrie:
Balian scrie:De furculiță orice este mai productiv. Și un cuțit de descăpăcit. Un cuțit încălzit este lux. Cele de Konigin sunt agregate.

Ai folosit sau vazut in lucru modelul cu vibratii ?

Fără încălzire am văzut lucrând la un târg apicol. Ieșea zdrănțuit ca după furculiță.
Cu cuțite încălzite îți pot arăta al meu așa iese. Poate nu exact aceași ramă dar de genu....
Fişiere ataşate
20170718_185227.jpg
Descăpăcit înainte de stoarcere
20170718_202641.jpg
După stoarcere cu încălzire electrică
Balian

Mesajde kiloz » 23 Mar 2018, 09:24

mausica scrie:Ce misto ar fi una din asta si vreo 3-4 module
https://youtu.be/gskYHv2ByzU

Si nai fost inspirat sa faci o propunere sa vine si la tine pentru o prezentare. Ce fain se incarca si descarca lazile tale! :?:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde mausica » 23 Mar 2018, 20:36

kiloz scrie:
mausica scrie:Ce misto ar fi una din asta si vreo 3-4 module
https://youtu.be/gskYHv2ByzU

Si nai fost inspirat sa faci o propunere sa vine si la tine pentru o prezentare. Ce fain se incarca si descarca lazile tale! :?:

Descaca mai ales... :lol: :lol:
Uite ca nu m-am gandit...da am vazut ceva filmari cu asa ceva tocmai cu un modul plin de stupi ;)
Balian...tre sa iti mai fac o vizita...asta cand merg la rapita ...neaparat. Si da...o sa stau sa beau cafeaua aia buna :)
mausica

Mesajde Balian » 24 Mar 2018, 01:48

mausica scrie:Balian...tre sa iti mai fac o vizita...asta cand merg la rapita ...neaparat. Si da...o sa stau sa beau cafeaua aia buna :)

Te aștept! Data trecută ai zburat ca unu călcat pe mină. Cafea îți fac alta că aia nu-i mai bună. :lol: Hai că am mult de arătat dacă te interesează. :D Filmulețul promis nu ți-am făcut. Iarna nu fac filme sunt în regim de supraviețuire.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 24 Mar 2018, 08:27

Balian scrie:Te aștept! Data trecută ai zburat ca unu călcat pe mină.

La cât a așteptat remorca ...
Numa cât la luat noi la mișto pe aici :lol:
Abia aștepta să ajungă acasă să doarmă în ea. :lol:

P.S. Mausică, vezi că ăștia de la poliție sunt în căutarea ta. Sunt curioși cine e băiatul cu remorca aia specială de i-a pus pe gânduri pe toți.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde mausica » 24 Mar 2018, 23:13

Nu mai fa nici un film ca vin sa vb pe indelete si im arati la fata locului. Mai ai rabdare pana merg in recunoastere pt rapita si se leaga si intalnirea. Promit solemn !!!
Avem de discutat si de vazut multe chestii.
Numai tu sa ai timp :lol:
Pai problema era ca aveam bagaj dupa mine....de aia nu puteam sta...ca daca era dupa mine mai plecam noaptea de acolo :lol:
CV ...n-are treaba politia.....stau drepti cand vede minunatia :lol: :lol:
mausica

Mesajde Balian » 25 Mar 2018, 10:19

mausica scrie:Nu mai fa nici un film ca vin sa vb pe indelete si im arati la fata locului. Mai ai rabdare pana merg in recunoastere pt rapita si se leaga si intalnirea. Promit solemn !!!
Avem de discutat si de vazut multe chestii.
Numai tu sa ai timp :lol:
Pai problema era ca aveam bagaj dupa mine....de aia nu puteam sta...ca daca era dupa mine mai plecam noaptea de acolo :lol:

Ar fi indicat să vii la mine după recunoaștere pt. rapiță. Eu îmi fac timp! Uite de ex. cum a procedat ff. corect anul trecut Kiloz. M-a căutat să dau o părere despre deplasarea lui în zona mea. Nu mi-a cerut aprobare că cine sunt eu, dar dacă noi apicultorii nu urmărim un minim protocol de pastoral pe care handicapații noștrii conducători nu reușesc să-l facă, rămânem fii pădurii ca și până acuma, și ne îngrămădim întro anumită zonă și în alte zone bate vântul fără albine polenizatoare. Nu-i vorbă de mine, că sunt un simplu coordonator apicol, dar cu biroul apicol de la primărie cine are date am putea coordona pastoralul dacă ar fi cu cine. :!: :D :D
Balian

Mesajde mausica » 25 Mar 2018, 12:08

Atunci vin....stai linistit.
Cat despre locurile mele de pastoral.....nu inghesui pe nimeni. Unde merg eu fermierul(dupa o patanie din 2014....CV stie :)) ) nu mai lasa sa vina apicultori de capul lor. Eu am o intelegere cu inginerul/fermierul si imi asigura loc,faa sa mai intre si alti stupi in afara de ai mei.
Nu prea avem cum sa ne intalnim pe acelasi lan :lol:
PS : asa ca o idee...prin 2016 cand am mers in recunoastere la fs...am gasi pe cineva postat cu stupii in locul unde trebuia sa ajung eu.....am luat legatura cu ing si in secunda 2 o venit .....o cautat persoana,o luat lg cu ea si a 2-3 zi omul si-a luat talpasita cu stupi cu tot. Deci ing e serios in privinta asta. Isi repartizeaza pers cu care colaboreaza pe toate suprafetele cultivate in asa fel incat sa nu incarce aiurea zona cu stupi.
mausica

Mesajde Balian » 25 Mar 2018, 12:39

Îți spun eu alt caz. Tot la noi. Dimineața fermierul merge la proprietate și uite unu cu vreo 100 de familii lucrând la ele.
Îl ia la întrebări, ăla stai nu te necăji că numai trei săptămâni stau. Auzi trei săptămâni? :shock:

Tu stai liniștit. :D Nu la tine m-am referit. În general. Și sunt care merg nediscutrat. În zona noastră mulți!
Balian

Mesajde mausica » 25 Mar 2018, 13:02

Balian scrie:Îți spun eu alt caz. Tot la noi. Dimineața fermierul merge la proprietate și uite unu cu vreo 100 de familii lucrând la ele.
Îl ia la întrebări, ăla stai nu te necăji că numai trei săptămâni stau. Auzi trei săptămâni? :shock:

Tu stai liniștit. :D Nu la tine m-am referit. În general. Și sunt care merg nediscutrat. În zona noastră mulți!

Oooo din astia plin judetu. Daca ar fi toti corecti si ar comunica ar fi extraordinar.
Un pastoral la faina merge ? :lol:
Eu activez inante de tine cu 2 sate/comune spre Or ;)
Relativ aproape :lol:
mausica

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?