Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 30 Mar 2017, 17:10

Salut
o sa inchiriez un mijloc de transport.Nu am inca nici remorca nici un alt mijloc de transport apicol.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde vicpo » 30 Mar 2017, 19:31

Augustin78 scrie:Va salut
va multumesc pentru vizita pe pagina mea.Vreau sa ma documentez,sa fiu in regula,sa nu am surprize....deocamdata nu am mai facut nimic.
Am avut in apartament ceva lucrari de redecorare si am cam pierdut cateva saptamani.Asa e cand ai si servici si faci totul printre picaturi....dar sa fim sanatosi.
Inca nu am mai ajuns la medicul veterinar,trebuie sa cumpar carnetul de stupina"sau merge si xeroxat?" am gasit pe internet un model si l-am mai ajustat putin.....insa am renuntat la vechiul desktop si nu mai stiu pe unde l-am salvat,insa am reusit sa scot o copie xerox.....modelul este cl de la Ramnicu sarat....de la Danut Puisoru.....exista pe net o varianta care mie unul mi-a placut.....
anu asta voi merge in pastoral la rapita"insa nu toti stupii sunt pregatiti sa si culeaga la rapita,dar se dezvolta pentru salcam.....despre care cred eu ca anul asta va da ceva :D Inca nu am un plan bine stabilit pentru acest an referitor la dezvoltare.Vreau sa vad daca vor da si ei ceva profit si pe urma decidem ce si cum.As fi vrut sa vand ceva roi macar sa acopar cheltuielile cu completarile de iernat....macar atata lucru sa scot din vanzarea catorva roi.
Va salut si asteptam vremea frumoasa la culesurile principale.
Doamne ajuta!

la rapita familiile de albina se dezvolta pt dupa salcam
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 30 Mar 2017, 20:35

Salut
Da,se dezvolta pt dupa salcam,dar in zona noastra exista un salcam 2-3.........insa eu nu voi merge asa de mult la deal"spre salcam3".....oricum stupii sunt cam slabuti :( ....dar voi unifica si voi face macar 15 stupiu de cules la rapita si salcam....in rest ..Doamne ajuta tuturor!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 07 Apr 2017, 12:55

Salut
ieri si azi am incercat sa fac ceva suporti reglabili....am sudat o parte din suport....voi atasa poze la finalul lucrarii.
Oricum sudura nu arata prea bine.....incepator intr-ale sudurii.
Va doresc sa aveti famiii sanatoase,butoaie pline si rezultate pe toate domeniile.
Cu RESPECT ,Augustin.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 19 Mai 2017, 13:07

Va salut
a trecut ceva timp de cand nu am mai postat.....intre timp am probat si suportii...sunt perfecti,nu mai stau aplecat la stupi,se pot regla functie de sol....ce sa zic sunt o inventie foarrte buna.
Am efectuat si primul mini-pastoral..deocamdata stupii sunt in camp la rapita,nu va ganditi sa am facut multa miere.....nu am extras deocamdata.insa stupi de cules nu am avut decat vreo 4-5 restul i-am dus pe 4-5 rame...acum sunt pe 10....daca ar da salcamul si am avea parte de timp frumos..cred ca ar culege si ceva salcam
In aceasta seara as muta la salcam,,,dar drumul din camp e cam nasol...dar vedem pina diseara cum se prezinta si daca efectuam miscarea sau mai asteptam
Cam atat ...vom mai continuua.......
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde cristi_vidican » 19 Mai 2017, 14:56

Nu te lăsa Augustine!
Găsește mereu soluții pentru probleme și vei progresa.
Important e să mergi înainte, chiar și atunci când ajungi înapoi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 20 Mai 2017, 11:01

Va salut.
Am reusit sa mutam aseara....daca 20 de stupi a durat aproape pina de ora 03:30 atunci la 50 inseamna ca dureaza o noapte intreaga. :}
Drumul pina in camp a fost anevoios si cam lung cca 7km de drum.....plus remorcatul cu un batran "IMS" care nu te lasa deloc pe drum de off-road...am trait sa vad si asta.....nu vazusem pina acum in actiune asemenea bolid.Am ramas placut impresionat.
Aici as dori sa-i multumes prietenul si colegului meu Nicusor ca ma ajutat neconditionat....bineinteles tot el e vinovat ca ma "infectat " cu aces microb numit ALBINA
Va doresc butoaie pline si sa fiti sanatosi!
Cu respect,Augustin...
ps:poze/filmari....nu am mai avut timp...inainte eram goga sa fac poze/filmari...insa nu mai am timp..... :D
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Danielu » 20 Mai 2017, 11:45

Felicitari pt. sinceritate. Daca este sa te iei dupa cei de pe facebook, au scos tone de miere. Nu renuntati, sunteti pe drumul cel bun si nu incercati sa va comparati cu cei ce pun 1000 de filmulete care mai de care, multe sunt "fake" :)
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 20 Mai 2017, 13:03

Te salut
Nu are nici-un rost sa mint..asta ar insemna sa ma mint pe mine....stupii au fost slabuti...de cules am cules cu 5..restul sau dezvoltat...nu am extras inca...astept o zi calduroasa...si sa am ceva timp liber....treaba e ca si lucrez pe schimburi...si de aici lipsa timpului...insa pasiunea e mare....am avut nopti in care am dormit si cate 4-5 ore si am luat-o de la capat a doua zi....insa nu asta-i important si nu vait.....nici eu nu credeam inainte multe lucruri...insa cand le vezi,treci prin ele si te lovesti de ele incepi sa crezi in vorba aceea "Mierea e amara pentru stupari"..............
Dar mergem inainte.....Cu Dumnezeu Inainte!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 15 Aug 2017, 11:04

Va salut.
Nu am mai intrat cam demult pe site..lipsa timp,plecat in pastoral si multe altele.
Despre stupina nu va pot spune prea multe,nu am facut anul asta decat 3 roi artificiali in rest am scos ceva miere de rapita si floarea soarelui...nu multe dar pentru kine este suficient.Partea proasta e ca nu o pot valorifica...nu e cautata si la procesator nu o voi da.
Sambata am facut si eu primul tratament cu mitak. Cu Ro-furetto.....Am cumparat si scabatox dar nu stiu daca sa fac si cu el un tratament,adica cu fumigatie sau cel cu ulei de floarea soarelui si fitile sau fasii din mop.
Va salut si numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 09:16

Boierule(sa traiesti ghiniiii :!: ).....Cauta la tratamente pt Varooza si vei gasi N metode...Si eu incep(am dat caturile jos mai putin la cei in care am rame cu miere pt rezerva)tratamentele de toamna cu snur de mop +mavric F2,si cu fumigatii cu VF si scabatox in paralel la 7 zile(am avut cati 2 rk si Rh in cuib+caturi si nu sunt prea multi"urati"....Bafta ,spor la tb si sanatateeee la ta't familionul-G.M :!: P.S-Ce mai stii de Fl D alias Suca :?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 20 Aug 2017, 19:27

Va salut cu respect Nea Gica.
Va multumesc pentru sfaturi....de Suca nu mai stiu nimic,nu am mai vorbit....probabil are alte ocupatii acum,din ce am inteles lucreaza.e va doriti
Va salut cu respect si va doresc multa sanatate si tot ce va doriti.
Cu respect,Augustin.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde irina » 25 Aug 2017, 22:13

La multi ani!
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde cristian bh » 25 Aug 2017, 22:16

La multi ani.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde gica.mosu » 25 Aug 2017, 22:29

....La ff Muuuulti ani cu sanatate si din partea lui G.M :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde BRUMITA » 25 Aug 2017, 23:17

LA MULTI ANI !
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori