Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: "La trei bondari"

Mesajde proapis13 » 13 Ian 2014, 23:10

Bun venit pe forum si la cat mai multe realizari :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: "La trei bondari"

Mesajde nae » 13 Ian 2014, 23:34

La multi ani.
Sanatate d-tale si celor dragi .
Imi placi (cred ca D Visan l-a interpretat pe IC - parca-l vad :D ) , frumoasa intrare .
Spor .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: "La trei bondari"

Mesajde joohny » 14 Ian 2014, 11:04

Va salut.Ptr.Other.Deci ,acea energie este nimic?Restul sint de-acord cu tine.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: "La trei bondari"

Mesajde BUNKA » 14 Ian 2014, 23:42

joohny scrie:Va salut.Nu cred ca ,din nimic poate sa iasa ceva.Ce spui tu Bunca nu reese ca din nimic scoti ceva.Acest lucru cu nimic sa scoti ceva pt. mine este un perpetum mobile.Iar daca totusi s-ar putea face din nimic ceva cu siguranta noi pamintenii nu putem.Sanatate.


Eu vad lucrurle in felul urmator..noi oamenii avem niste organe de simt cu ajutorul carora percepem realitatea inconjuratoare, INSA..ceea ce percepem noi nu este neaparat realitate 100%...este doar o mica parte din ceea ce se intampla in jurul nostru..noi avem oki care ne mint pt ca nu ne arata totul, noi avem urechi care ne mint pt ca nu auzim totul, noi avem piele cu care simtim insa nu simtim totul...daca am putea sa vedem liniile de camp magnetic, daca am vedea miscarea de rotatie a liniilor de camp ,viteza fantastica pe care acestea o au, daca am vedea si auzi tot ce e in jurul nostru, sau daca am putea vedea cantitatea uriasa de energie in care e scaldat universul...atunci la momentul de fatza nu am mai fi aici...
Ceea ce avem noi impresia ca e nimic, nu e ...daca nu vedem undele asta nu inseamna ca nu exista, daca nu auzim ultrasunetele l;a fel...nu trebuie sa ne raportam la ceea ce vedem si la ceea ce simtim...de fapt acum teoria de ultima ora care macina intreaga lume stiintifica este ca este posibil ca realitatea sa fie de fapt bidimensionala iar ceea ce simtim noi si percepem in tridimensional sa fie doar o proiectie a acestei realitati bidimensionale ...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: "La trei bondari"

Mesajde BUNKA » 15 Ian 2014, 00:09

Other scrie:@joohny: Bunka a spus cu cuvintele lui ca nimicul ala e o forma de energie pe care noi inca nu am descoperit-o. Ca exista, dar nu stim cum s-o captam iar daca am capta-o, nu stim ce fenomene am declansa fiindca, dupa cum banui eu, totul este electricitate si captarea unei astfel de energii este similara cu trasul unui fir dintr-un pulovar de lana... tragi si tragi si te pomenesti la urma ca iti lipseste nucul din curte :)))


da..frumoasa comparatia...exact asta am vrut sa zic, adica noi oamenii ne uitam la posibilitatea de a extrage energie din univers ca la o fata morgana...o fi n-o fi, ne impartim in tabere, unii visatori si aplecati pe teorie care zic ca este dar cum o captam, altii pragmatici care daca nu simt unda cu ajutorul radioului nu cred ca ea exista si acestia zic ..nu dom`le, nu exista nimic acolo...acolo in spatiu este doar NIMICUL, dar ce este NIMICUl spune teoreticianul..si acolo se termina discutia pt ca noi nu stim ce este NIMICUL...eu spun ca NIMICUL este CEVA !!
Cum ziceam ..ne gandim la energia asta ca la tot ce ar putea sa ne salveze de toate problemele, sa progresam, sa evadam de pe planeta asta inainte de a fi prea tarziu...ne gandim ca putem sa folosim energia asta dar cred ca e posibil sa existe niste efecte..poate nedorite daca exploatam zona asta..nu stiu, dar trebuie luata in calcul si varianta asta !
O teorie zice asa...energia din care este alcatuit universul este infinita si spre + si spre - in aceeasi masura...unii fizicieni sustin ca indiferent cata energie ar putea fi captata din univers, acea cantitate ar fi infima in comparatie cu dimensiunile si potentialul universului, si mai este o teorie, aceea ca daca ai reusit sa extragi sa zicem o cantitate x de energie acea cantitate este imediat inlocuitainstant tocmai prin faptul ca ea este infinita, si este guvernata de legi ale echilibrului..ma rog, ceva de genul asta !!
Cred ca nu suntem constienti de ceea ce este in jurul nostru...in timp ce ne agitam sa producem energie prin arderea hidrocarburilor si suntem guvernati de pretul la bursa al acestor "bogatii" viata noastra depinde in fiecare zi de pretul "aurului negru"...in timpul asta noi cu tot cu planeta noastra de kkt suntem cufundati inconjurati intr-un ocean energetic de care nu suntem constienti...cei mai multi nu cred asta, dar daca ar fi asa nu e asa ca ar fi IRONIA SORTII ??? :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: "La trei bondari"

Mesajde Other » 07 Feb 2014, 11:56

Multumesc pentru urari!
La fel va doresc si domniilor voastre!


In ultimul timp nu am mai citit ce s-a scris pe aici deoarece, din dorinta de a face rost de bani pentru stupi, a trebuit sa ma inscriu pe un forum de lucru manual plin ochi de doamne :mrgreen: de la care am invatat cum sa confectionez martisoare. Dupa ce am invatat diverse tehnici si mi-au iesit o multime de peri albi incercand sa le pun in practica, iaca, prima "opera", primul meu pas in lungul drum spre titlul de "Regele stuparilor". :mrgreen:

Imagine
Aici il puteti vedea mai detaliat: http://i.imgur.com/wI8eyjG.jpg

Nici nu stiu ce pret sa ii pun. La cat ati evalua un astfel de martisor? Are 4.7 cm diametru -e pandativ. :D
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: "La trei bondari"

Mesajde Other » 20 Mai 2015, 15:53

Mi-a placut filmuletul asta... Nasterea albinei.



Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori