Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:15

pupemea:
Rampa de incarcare si descarcare.De mentionat ca aici se vede doar 4 m.In pastoral se mai adauga o capra si inca 2.5 m.Deci panta mai lina.
Fişiere ataşate
ok_15514.jpg
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:16

pupemea:

Albine in primavara
Fişiere ataşate
ok_15516.jpg
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:19

pupemea:
Regina de rezerva
Fişiere ataşate
ok_15517.jpg
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:20

pupemea:

Lada cu fund fix (simplu) si aerisire.
Fişiere ataşate
ok_15518.jpg
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:30

pupemea a scris:

Rampa de incarcare si descarcare.De mentionat ca aici se vede doar 4 m.In pastoral se mai adauga o capra si inca 2.5 m.Deci panta mai lina



Cristian IONITA a scris:
vrem caracteristi tehnico-tactice

din ce e facuta ? dupal de ....? etc

cum o "imobilizati" de marginea camionului

multumesc
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:38

pupemea a scris:

In cortul de extractie.Comod (nu urci nu cobori) ./Se intinde in 10 min. si la fel se aduna. capacitate scule si 120 caturi


viorel_v2000:
Va spun drept, roaba am "copiat-o" iarna trecuta si sunt multumit de ea. Cu aproape 100 ron cheltuiti pe materiale si mana de lucru, o am si ma folosesc de ea si la alte treburi prin gospodaria parinteasca (dus saci cu porumb la uruitoare...)
Ce bun ar fi un cort!!!.
Este cumparat de undeva sau este realizat cu forte proprii.
Mai multe detalii se poate? (acum ca este iarna, ca la primavara nu va mai gasim pe aici)

Multumesc

VV
Craiova
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:39

Pupemea:
Cort
Din teava patrata (rectangulara) cu latura de 10 mm, se sudeaza patru chenare .Acestea se prind intre ele cu balamale.Un rand de balamale sa se poata desface daca scoatem cuiul de balama.O data desfacut se pot plia cadrele unul langa altul.Asa cum e, eu il pun sus pe remorca camionului si-l leg cu chinga.Peste cortul intins se trage un "prezervativ" din perdea.

Eu am cadrul de 2/3 m .Iasa un cort de 3 pe3 si 2 m inalt.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:40

Pupemea:
Cort
Din teava patrata (rectangulara) cu latura de 10 mm, se sudeaza patru chenare .Acestea se prind intre ele cu balamale.Un rand de balamale sa se poata desface daca scoatem cuiul de balama.O data desfacut se pot plia cadrele unul langa altul.Asa cum e, eu il pun sus pe remorca camionului si-l leg cu chinga.Peste cortul intins se trage un "prezervativ" din perdea.

Eu am cadrul de 2/3 m .Iasa un cort de 3 pe3 si 2 m inalt.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:41

valter:

in cateva cuvinte'' al naibii ardelenii astia''- referitor la pupemea
-in 1998 un sibian Corman- de are copilul la cons. jud. m-a invatat pe mine dobrogen venit din moldova ce-i verticalul- astaztzi il iubesc-verticalul, pe el il ignor ca-i pinguin mic si simpatic./traiasca capitala Ro. la sibiu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 13:43

apislav:
Pt. Dragos2006-observatii dumneavostra sunt penibile.Si domnul pupemea si genutzu ne-au prezentat lucruri pe care le-au realizat singuri si de care merita toata consideratia noastra.Sunt oameni care muncesc si care au satisfactii pe masura.
Si dumneavoastra ne-ati prezentat foto cu stupina si familia dv. si v-am admirat.
Pana in prezent pupemea este singurul de pe forum care lucreaza mecanizat.

Nu cred ca religia poate fi un motiv de discutii.Ce legatura are cu apicultura?


pupemea:
Am sters toate mesajele ce nu tin de apicultura.
Cei ce se simnt lezati , rog iertare.
Sa ramanem la albine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 15:55

apislav a scris:

Pt. Dragos2006-observatii dumneavostra sunt penibile.Si domnul pupemea si genutzu ne-au prezentat lucruri pe care le-au realizat singuri si de care merita toata consideratia noastra.Sunt oameni care muncesc si care au satisfactii pe masura.
Si dumneavoastra ne-ati prezentat foto cu stupina si familia dv. si v-am admirat.
Pana in prezent pupemea este singurul de pe forum care lucreaza mecanizat.

Nu cred ca religia poate fi un motiv de discutii.Ce legatura are cu apicultura?


Eugen Prisaca:
Daca printr-un carucior si un descapacitor actionat de un generator intelegi mecanizare inseamna ca suntem departe de apicultura moderma. Daca te uiti atent mirea este extrasa intr-un cort direct pe pamant in contact direct cu praful si cu toti microbii. Apicultura mecanizata inseamna incarcare ori cu macaraua ori cu motostivuitorul iar extractia se executa in spatii special amenajate cu autorizatie sanitar - veterinara unde pe o parte intra catul cu rame pline iar pe partea cealalta ies caturile cu rame goale si mierea in maturatoare. Haideti sa promovam apicultura curata si moderna si sa scapam de corturi si carucioare , ca daca o tinem tot asa nu vom da inainte si ne vom vaita mereu ca nu castigam bani din apicultura.


valter:
nea eugene arata-ne mecanizarea dumitale, ma framanta gandul bun.
te pup.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 15:56

Eugen Prisaca:
am aparatul foto digital imprumutat dar il recuperez curand si voi posta foto cu hala pe care tocmai am construit-o.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 15:57

pupemea:
Fara doar si poate domnul Eugen are dreptate.Pana la mecanizare mai este mult
Dar domnule Eugen, fara sa fiu multumit de ce si cum fac apicultura, as incerca sa scot in evidenta urmatoarele:
In vest apicultori sunt de regula ajutati ori de o istorie in familie, unde fiecare generatie a contribuit cu ceva la buna desfasurare.bunicul o construit o hala si tata o adus scule.Stuparul doar mentine si dezvolta pe aceasta baza.Daca cele de mai sus nu au fost, politica de imprumut sau programele agricole au ajutat fermierul sa se alinieze si sa prospere.
In Ro, insa pe un fond instabil al pretului, si al cheltuielilor unii stupari au luat-o "cu ruptul".Adica (cazul meu) cu un apartament si cinci guri de hranit, fara istoric in breasla,fara pamant, fara imprimuturi altele decat de la camatari, fara reprezentare la stapanire,cu un pret la produs sub orice critica, cu cheltuieli de investitie si de pastorala in crestere, eu cred ca in cei catva ani daca nu am ajuns unde trebuie macar se vede scopul.
Deasemenea mai trebuie sa vedem si unde se situeaza un stupar in comparatie cu majoritatea fratilor din breasla.
Eu sunt curios de hala dumneavoastra deoarece si eu am ca si prioritate aceasta investitie.
As mai adauga ca extratia ( pe iarba) nu este chiar atat de neigenica.Eu sunt un producator de miere bruta.Procesatorul sa faca bine si in banii pe care s-i adauga la pret sa PROCESEZE.O parte din ei o iau si o dau mai departe.Sa faca bine si sa o filtreze nu doar de "praful" meu ci si de piciorusele,aripile,ceara, si altele ce se gasesc in mierea bruta adusa de stupari.

Cu respect
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 15:57

valter:
nea eugene nu uita sa-ti construiesti si doua incaperi pentru ambalare si depozitarea borcanelor.
daca extrageti mierea in incaperea[cladirea] proaspat construita si o predati procesatorilor la pretul de astazi va va fi necesara mai mult de o viata ptr. realizarea amortismentului.
te pup.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 15:58

honeyemil64:
Nenea Ioan ,ai un cusur:prea iti pui inima pe tava in fata oricui. Nu esti dator cu explicatii pentru ce ai putut face sau ce nu ,in fata nimanui. Personal, cine nu ma incurajeaza, este impotriva mea.Cind ii spune cineva unui om cinstit,neajutat de nimeni, ca a facut prea putin, sa stii ca ala nu-i vrea binele.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2011, 16:00

pupemea:

Stiu.Stiu prea bine.Contrar aparentelor nu sunt un inocent.
Dar asta e pagina MEA.Si daca nu aici unde ma pot "oglindi" mai real?
Daca 100 de colegi ma inteapa si 1 coleg ma accepta asa cum sunt, sau poate invata ceva, pentru el dau la o parte orice ne poate desparti.
Crdeti-ma MERITA.
Nici o sicana, agresiune, impulsivitate, critica- gratuita , nu ating decisiv (nu sunt nesimntit)persoana mea.Dar din pacate cel ce provoaca sau traieste din a "intepa" este un om trist in interiorul lui.Si eu cred ca si el se poate schimba.

Probabil ca nu fac bine sau ce trebuie prin prizma societatii actuale.
Dar daca asta mis eu?
Ce pot sa fac?
Va multumesc la toti pentru intelegere.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori