Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde Crysty » 25 Apr 2014, 16:01

GARFIELD scrie:Azi am reusit...intr-o pauza de ploaie :D sa plantez in stupina 7 puieti de evodia de vreo 3 m inaltime.Cine stie...fac flori anul asta...sau la anul?
:)


de test, am plantat si eu 1 puiet, dar care nu este asa de inalt ca ai tai. wikipedia zice ca infloreste dupa 4-5 ani
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 25 Apr 2014, 16:29

Cam asa e in stupina azi :D
Fişiere ataşate
WP_20140424_001 (Copy).jpg
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde cosming » 25 Apr 2014, 16:55

Motane cum ti-e blana de curata asa si stupina aranjata :mrgreen: Frumoase cutiile din poza si pare ca au si albine ;) Plasa din spate e pentru pasari sau sa nu treaca albina la vecinu' ?
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde Crysty » 25 Apr 2014, 16:55

GARFIELD scrie:Cam asa e in stupina azi :D


Salut,

intrebare. De unde ai luat plasa aceea din spatele stupilor ?

Vreau sa cumpar fiindca am probleme cu vecinul, fiindca albinele au "pista de zbor/aterizare" exact pe la el prin vie. Ma gandesc ca daca o pun pe gard le oblig cumva sa le fortez sa ia altitudine mai repede.


Mersi
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde Ionut. » 25 Apr 2014, 17:00

Si eu vreau sa stiu daca se poate
Multumesc !
Ionut.
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Noi 2011, 02:15

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 25 Apr 2014, 20:44

cosming scrie:Motane cum ti-e blana de curata asa si stupina aranjata Frumoase cutiile din poza si pare ca au si albine Plasa din spate e pentru pasari sau sa nu treaca albina la vecinu' ?

Dragule :D ,cutiile sant noi noute...alea vechi(de anul trecut) de luni ma apuc de ele...spalat cu soda...uscat...parlit...si in ele o sa fac roiurile...cam 25 sper ;) .In legatura cu plasa....am pus-o in forma de ,,L",ca dupa plasa are doamna mea legumele puse...si e vai si amar daca o ciupesc fetitele....halesc borsu' cu furculita :lol: .Am plasa si in fata stupilor....cam la 2 ,5 m distanta ...sa nu deranjeze pe vecinu...si isi face treaba.Am cumparat-o de la dedeman...10-12 lei metrul liniar.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde cosming » 27 Apr 2014, 00:44

Merci fain. In aceeasi situatie is si eu cu 'generalul' asa ca maine sunt la Dedeman plus ca vreau sa protejez si vecinul din spate care are doi copii. De mine oricum face misto de aproape un an de cand am gazele :mrgreen: si nu mai conteaza cand m-or ciupit de o ureche de eram martian si avea o privire asa galesa ca nu stiam de vrea sa rada sau sa ma compatimeasca :mrgreen: Tu dupa culoare pare ca trage albina la blana da' vad ca-i deasa esti salvat ;)
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde mcbos » 27 Apr 2014, 08:32

Carutul pentru stupi are articulatie care calcata inalta sarcina?

Am vazut la un rus un carut ca al tau cu roti de bicicleta (de 26") cu tot cu frani actionate la ghidoanele de carmuire .
Munca te tine departe de viciu.
mcbos
 
Mesaje: 47
Membru din: 23 Mar 2012, 21:28
Localitate: Iasi

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde paul » 27 Apr 2014, 10:36

Motane ... iti plac stafidele ??? :lol:
Frumoasa stupina,asezata, se vede ca esti un "motan"ordonat ! :P
Ramai cu stupii pe vatra sau ii plimbi putin pe la oaresce culesuri ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 04 Mai 2014, 20:45

paul scrie:Motane ... iti plac stafidele ???
Frumoasa stupina,asezata, se vede ca esti un "motan"ordonat !
Ramai cu stupii pe vatra sau ii plimbi putin pe la oaresce culesuri ???

Da boierule...imi plac stafidele...la placinte cu branza :) .Am trecut saptamana asta pe la Falticeni...daca aveam un nr de tel....te sunam ;) .Stupii ii duc la salcam1,2 ,apoi la poliflora,apoi la padure la tei...si la urma la fs. ;)
La rapita stau pe vatra ca am 210 ha la 350 m...a inflorit cam 40-50%,am pus caturi la 23 din 28...si am stupi care au primit numai foi in cat.deja le-au construit pe pe toate si au bagat si vreo 5-6 kile de ...dulceata :mrgreen: .Media la zi ...calculata pe 5 stupi cantariti...a fost pâna azi...800-900 g la zi.Din pacate azi a plouat toata ziua...pauza la cules.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde GARFIELD » 07 Mai 2014, 17:36

mcbos scrie:Carutul pentru stupi are articulatie care calcata inalta sarcina?

Am vazut la un rus un carut ca al tau cu roti de bicicleta (de 26") cu tot cu frani actionate la ghidoanele de carmuire .

Da...calci pe parghie si ridici sarcina...l-am probat si merge...brici :mrgreen:
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde gica.mosu » 05 Apr 2015, 20:56

Narcis,boierule ,sa traiesti sanatos si voios muuulti ani langa cei dragi....si la mai multi"BALSI" :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde nae » 05 Apr 2015, 21:14

La multi ani .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde gica.mosu » 21 Feb 2016, 14:04

Boier Narcis, din Zanesti intr-un multi ani sa traiesiti...mistretul sa-l pregatesti,poa sa fie si-o friptura ,si-un pahar de bautura....Cu toti sa ne veselim,sanatosi ,voiosi sa fim.....La cei 44 de ani pe care -i implinesti,G.M i-ti ureaza sanatate muulta si multe bucurii alaturi de cei dragi :!: :!: :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde gica.mosu » 21 Feb 2017, 11:26

...Sa nu crezi ca am uitat,eu la multi ani ti-am urat :P pe loc friptura ai dat....vnu'ai za's ca-i inghetat...MARE "pecat"... :!: Amu, ca si in alti ani,iti urez la FF MUUULTI ANI.. sa fii sanatos si voios alaturi di cei dragi...Sa fii IUMBIT :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupina lu' GARFIELD

Mesajde gica.mosu » 21 Feb 2017, 13:46

Narcis,boierule...Pune vinul la'ncalzit,carnea pt friptura la macerat...(poa'sa fie si de"tap") ca eu acusi am plecat :D Dar pana una alta ...o dedicatie pt colegi(un gard fain impotriva curentilor-vantului) si in special pt D-om PRIMARELE,"printul Paul" de Ho..
.tol :P si pt FL Plopsorul(asa sa faceti si voi ,la fel am facut si eu...a iesit ceva strasnic si TRAINIC...(si in poza,turte cu polen ce asteapta sa fie puse dupa un ZB de curatire zilele ce vin...Am pus poza pt ca Nnarcis ari LAPTOPUL defect :idea:
Fişiere ataşate
20170206_150058.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori