Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 12:01

Salut. Ma numesc Danutz Naziru, am 46 de ani, sunt din Braila, casatorit, doi copii (baieti). Ocupatie-fac bani. Pasiuni-vanatoarea de strada , pescuit…admir frumosul oriunde il gasesc. Uras prostia si omul prost. Religia-botezat crestin orthodox. Nu judec omul dupa religie, orientare sexuala ci numai dupa fapte. Nu merg la biserica si nu cred in dumnezeul cu care vrea popa sa ma imprieteneasca. Cred in OM si in MOSU. Iubesc esentza democratiei-nu deranja pe cel de langa tine si nu te lasa deranjat. Imi recunosc greselile si am capacitatea sa cer iertare celui caruia iam gresit.Si acum, ALBINELEEEEEEE. La inceputul lunii, dau pe net de profu online. Super incantat. Mai caut material tot cu el= EXTAZ. Concluazia-o sa produt inflatie de miere la Braila. Tot pe youtube, dau de Bunca. Citesc la coment-cine vrea detalii, le gaseste pe forum-stuparitu, pagini personale. Caut si gasesc forumul si ma pierd in el. Dupa o saptamana de urmarit comenturile, de dimineatza pana seara, produc reactii in familie. Ingrijorari. Nevasta- Mai baiatule, esti bolnav? Sa sun la salvare? O fi de la bere? Mai schimba sit tu pe vin. Dupa doua saptamani-Iubitule, revinoti draga. Copii-tati, ai intentia sa o schimbi pe mama? Ai gasit pe altcineva? Asigurate ca stie sa spele si sa faca mancare buna( a se citi-orice, da sa aiba carne ). Consiliu de familie. Concluzia-sufar de albinita. Posibil remediu-procur repede stupi si albine multe . Locuesc la etajul 10. Unde sa ii instalez? Pe bloc o merge? Nu cred ca stiu sa foloseasca liftu . Telefoane la prieteni. Subiect de discutie-Zi ma daca ai pe cineva cu stupi si cauta-mi o vatra pentru stupii mei. Nu imi mai raspund prietenii la telefoanele repetate. Ma suna unu-Uite un amic care are….Iau legatura cu omu, discutam la tel. Concluzia-Eu stiu mai multe ca el. Traiasca forumul. Inapoi la citit. Coment proapis-Cititi carti de apicultura.Invatzati, studiati….Dute bai la vale.Am forumul. Citeste tu si eu te intreb si tu raspunzi siiii. Concluzia-SUNT MAGAR. Solutii-stresez copilu(cel mare) sa imi descarce carti de pe net. Concluzia-ma uraste copilu. Prima carte pe care mi-o recomanda-STUPARITU de C.L.Hriste, 957 de pagini. Aia e. E suparat pe mine ca nu ii dau destui bani de buzunar? So fi suparat ca ma vazut prietena lui in chilozi la 12 noaptea cand mam dus la baie si eu nu stiam ca ea e in casa?
Inapoi pe forum. Aici e viatza frate. Baietii intreaba, greii trebuie sa raspunda, ca de..ei au obligatia sa citeasca. Mi-au crescut urechile. Concluzia-incep sa seman deja cu un magar. Incep sa citesc. Si citesc. Si gasesc raspuns la toate intrebarile.Si citesc. Cata dreptate avea proapis. Imi aduc aminte de ce nu am iubit scoala. Cititu si invatzatu este pentru tocilari. Eu, om ales, trebuie sa iau totul deagata. Sun la eucondrut. Un om cu bun simt, dar cu stupii in insula mare a Brailei. Ma indeamna sa citesc . Lumea e rea si dusmanoasa. Citesc si mai trag cu ochiu pe forum. Ups. Colegu, 2 ani de stuparit si pune intrebari la care eu am raspunsul. Deci mai au si altii urechi lungi. Altu. Si altu. Concluzie-inapoi la citit . Sar peste boli si daunatori si consider ca am terminat cartea. Situatia actuala-nevasta stie cum sa fac divizari, tranzvazari, unificari……imi da 800lei sa scape de mine. Calcul-2 cutii=240lei. 2 roi=500. A doua zi, fuga la magazine. O cutie 220lei . Ma intorc acasa cu 2 palarii cu plasa=50lei si foto cu anunturi de vanzari(particulari). Dau tel.-nenea vreu si eu 2 lazi (100lei/lada). Zbor la om acasa(e in raza de acoperire  ) Lazile=ciurucuri, dar , vad si eu albine si stup de aproape.VAD O REGINA. Dotat cu o masca de la propietar, ma trage(fortzat) langa stup si incepe magia. Albinutzele linistite dar fenomen paranormal-eu nu mai misc(albine multe in juru meu) si constat cu stupu se indeparteaza de mine. Inchide lada si eu sunt la 3m de el. –Ai zis ca vrei sa vezi un stup si acum vad ca fugi.- Nu eu nenea. Chestiile astea din pantaloni, se misca singure. Ajuns acasa caut lazi pe net, dau telefoane si -3 lazi o sa imi vina curand.Am lazi .Am albine.Merg in pastoral.Recolatez.Inventez lada cu robinet. Colectez miere de la robinet si nu mai deranjez albinele.Inflatie de miere la Braila.Car mierea cu o coloana de tiruri…….Trezestete iubitule.Cafeaua e gata. Azi o urasc pe nevastamea. Beau cafeau, dau telefon si raportez colegului eucondrut care e stadiu. Super om. Cum naiba ma suporta? Ma gandesc pe cine sa mai deranjez si il sun pe Adrian (Bunca).Respect acest OM. Ma regasesc un pic in el. Bunca prietene, vreu si eu un delon.-Se rezolva, da nu ma grabi. Nici nu indraznesc. Azi e joi. Sambata ar trebui sa imi vina stupii de la Ramnicu Sarat. Nu mai am rabdare. Oare ma numesc apicultor daca am albine in cap? Duminica merg la amicu care ma primeste sa imi fac vatra la el in curte (25km de Braiala). Lam pacalit sa isi ia si el 2. A acceptat, cu conditia sa am eu grija de ei( ce necaz pe mine :lol: ). Am acceptat cu greeeeu 8-) . Se pare ca o sa am albine mai repede decat am crezut. Amicu meu a gasit o sursa. Ma astept la blesteme de la nevastasa. Mai rau, sotia mea mi-a cumparat un combinezon. Asta sa insemne ca am molipsito si pe ea? Sa imi bag copii in carantine, sa nu se ia? Din cate stiam eu, dup ce ii povestem putin (1-2h)din ce citeam, o apuca foame, nevoile , isi amintea ca are de dat un tel. Mai e vreo sansa de scapare, sau familia sa molipsit de albintita? Cu ce se trateaza ?
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde Jean Valjean » 20 Mar 2014, 12:39

Nu se trateaza. Asta e microbu' dracu, cum mi-a zis mie un mos la telefon.
Care va sa zica, n-o sa mai scapi de el, daca l-ai luat. Daca scapi, inseamna ca nu l-ai luat.

In alta ordine de idei, unde naiba ai umblat pana acum? Ca de cand astept eu unul care scrie mult!! Si care sa-mi mai dea si mie din entuziasmul lui de inceput, ca la mine entuziasmul de inceput a trecut in alta faza, ca leoaica lui Nichita Stanescu (sunt covins ca stii despre ce vorbesc, desi zici ca nu ti-a placut scoala).

In loc de incheiere iti spun bine ai venit!
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 12:48

Buna comparatia. Asa ma pandit si pe mine stuparitu. Cred ca a fost in sufletul meu de muuuult. Iti multumesc :)
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde redoo » 20 Mar 2014, 12:58

Bine ai venit! Din ce-mi mai amintesc si paganel era iubitor de natura,era fascinat de fluturi.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 13:06

Ce-ti mai place Jules Verne :). Si mai era si zapacit ( mi se potriveste si de aici mi se trage), dar la statura nu semanam. Ala era inalt si slab, iar eu...1,75 si graaas 104kg.
Bine vam gasit.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde Florin Dobre » 20 Mar 2014, 13:17

Sunt in pauza de-o tigare. Ti-am citit prezentarea razand singur ca prostul. :lol:
Concluzia...alt nebun. Bine ai venit in club! :lol:
Spor la treaba!

Am zburat la fete...gata pauza.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 13:29

Florin Dobre scrie:
Am zburat la fete...gata pauza.

Multumesc frumos. Da ma lasi sa te invidiez? :evil: Sper sa nu treaca 5-6 zile si sa ma pot mandri si eu macar cu o poza. Daca e sa ma capseze si o viespe pe drum si tot o sa pun o mana, un ochi unflat ceva da numai sa am si eu ceva de aratat :) Lasa, lasa, ca o sa ,,zbor" si eu acusica :) Daca ma ciupe un tzantzar, se pune?
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde coacaza » 20 Mar 2014, 14:06

Faina prezentarea! Bun venit! Vrem poze...
Avatar utilizator
coacaza
 
Mesaje: 54
Membru din: 15 Mai 2012, 15:51
Localitate: Radauti/Suceava

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde lucky5strike » 20 Mar 2014, 14:53

Verdictul este ca da, apicultura e un fel de boala, iar tu te-ai molipsit bine !! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde proapis13 » 20 Mar 2014, 15:24

Bun venit in marea familie a apicultorilor forumisti :!:
Vad ca deja esti virusat...ai tai te inteleg si te sprijina...norocul lor ca...nu poti sa-i ajungi.... :lol:
Pina nu bagi adanc mina in ei nesupravegheat de un profesionist citeste topicul de mai jos
viewtopic.php?f=11&t=120
;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 16:39

Cica, de ce tie frica, nu scapi. De tine imi era, da tot ai dat peste mine :). Citit si rascitit acel topic si nu numai. Nu intelegi ca de la 10 dimineatza si pana la 2-3 noaptea stau si citesc aici, mai bag nasu in cate o carte, iar un repaus aici, iar la citit. Cred ca sunt pregatit sa bag mana adanc si nesupravegheat. Am o singura lacuna-boli si daunatori. In sensul de aprofundare, nu asa superficial. Dar, daca sunt carti, se rezolva cu teoria.Partea grea, vine la practica.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde proapis13 » 20 Mar 2014, 17:21

Cica sa fugi de boala ca :evil: de tamaie in viata de zi cu zi :!:
In apicultura e invers,prima data citesti Bolile Albinelor si inveti simptomele....preventiv ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde catalin_vl » 20 Mar 2014, 17:32

Bine ati venit pe forum...
Va urez multa sanatate si spor in tot ce faceti. :)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde PAGANEL » 20 Mar 2014, 19:29

catalin_vl scrie:Va urez multa sanatate si spor in tot ce faceti. :)

Multumesc la fel :)
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde valy » 20 Mar 2014, 20:22

bun venit pe forum si tine-o tot asa .dar iati si albinute eu am reusit.mi-am luat si prima intepatura din pacate.spor in toate
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: PAGANEL-Braila

Mesajde Florin Dobre » 20 Mar 2014, 20:29

valy scrie:bun venit pe forum si tine-o tot asa .dar iati si albinute eu am reusit.mi-am luat si prima intepatura din pacate.spor in toate

De ce din pacate?! Am asteptat toata iarna intepaturile lor. Vei mai lua ace...zeci, sute. Sa intepe, sa ne faca atenti la ce le deranjeaza. Face parte din regula jocului. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori