Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine, albine

Mesajde Florin Dobre » 09 Noi 2014, 18:06

Foarte frumos!
Abia astept sa ni-l arati si populat.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Albine, albine

Mesajde gaboreugen » 09 Noi 2014, 18:35

Bravo ! A iesit foarte frumos,ai stiut sa prezinti si etapele lucrarii si sa para foarte simplu.Esti meserias!
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 12 Noi 2014, 19:36

Dupa mai bine de o saptamana de asteptare cei de la em*g au reusit sa-mi trimita fierastraul, din pacate, cu masa stramba(secunda 16)




Cred ca o sa-l trimit inapoi, mi se pare aiurea sa stau sa repar un podus cumparat de nou... plus ca nu are reglaj al adancimii de taiere, m-a indus in eroare poza asta
einhell-th-ts-820-table-saw-800-watt_spec3.jpg
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 18 Noi 2014, 21:59

Am indreptat masa circularului cu mana goala, este din "tabla moarta"... si am reusit cat-de-cat sa reglez bataia panzei; daca nu iau un alt circular de BlackFriday o sa ma folosesc de asta.


Are tolerante cam mari:

Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 11 Ian 2015, 21:54

In acesta iarna cu fiecare ocazie cand era soare, la stupul mai slab, era activitate destul de suspecta... dupa ce am citit aici pe forum despre furtisagul linistit am intrat la banuieli si ieri am inchids urdinisurile la ambii stupi iar astazi, fiind cald, m-am dus sa-i verific si erau vre-o 30 de hoate care bazaiau in fata stupului mai slab... In zona sunt mai multe stupine decat am anticipat.

Ce pot face sa impiedic acest fenomen? Cat timp pot tine inchise urdinsurile fara sa fie vre-un risc? Are vre-o importanta daca mut stupii aprox 20m?

Ieri dupa ce am inchis urdinisurile am curatat si linoleul pentru a vedea daca pica vre-o albina straiana:
furtisag.jpg

Poza este facuta in seara asta.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 19 Ian 2015, 19:52

Am imbogatit putin inventarul de scule pentru lemn cu o freza cumparata de la Lidl pe care am montat-o pe o masa cu ajutorul unei foi de tabla in care am dat o gaura:
Imagine
Plasticul de pe talpa frezei l-am folosit ca tipar:
Imagine
Imagine
Am taiat rotund colturile pentru a evita riscurile de ranire pentru ca freza o sa stea agatata pe un perete
Imagine
Imagine
Desi foaia de tabla este destul de solida trebuie sa fac rost de un blat drept si rezistent pentru masa pe care o sa pun freza deoarece flambeaza destul de usor si devine imposibil de facut o prelucrare de calitate.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 19 Ian 2015, 20:44

Ca sa testez noile unelete pentru lemn am luat de prin pod doua blani vechi de vre-o zece ani si dupa mai multe calcule m-am hotarat sa fac primul meu stup "adevarat"; am citi si recitit dupa care am optat pentru stupul 1/1 cu 12 rame si magazie redusa de 1/2, mi-ar fi placut si orizontal dar nu mi-a ajuns materialul.
Las pozele sa vorbeasca :)
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O sa pun poze si cu el terminat, pana atunci astept critici si sugestii.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 20 Ian 2015, 23:17

Asa arata masa pentru freza:
20150120_140534_Aleea Inv. Alexandru Popescu (3).jpg

20150120_140534_Aleea Inv. Alexandru Popescu (4).jpg


Imagine

Astazi am verificat familia care este mai slaba si am gasit, pe langa o mortalitate mare (dupa diafragma), cateva urme de diaree, ramele fiind curate; cred ca este de la frig -presupun ca au ramas dupa diafragma si au racit :?:
Am mai scos o rama, am schimbat diafragma cu una curata din izopren si le-am dat apifonda, sper sa nu dea in nosemoza.
Imagine
Imagine

Voi cum administrati Apifonda fara sa curga? am obs ca este cam moale si de la temperatura din stup s-ar putea sa curga printre rame.
Imagine

Stupii i-am realocat pe noua vatra special pregatita pentru ei:
Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde nae » 20 Ian 2015, 23:35

Administrata direct pe rame nu curge , se INTARESTE si multa e scoasa pe urdinis .
Am dat-o in punga gaurita si ramane moale .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 21 Ian 2015, 21:59

Sa inteleg ca nu le place, daca o scoate pe urdinis?
Am pus o bucatica de Apifonda si la familia puternica care avea deja 300g de Beefonda(pusa pentru linistea mea), sunt curios care le-o place mai mult.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Ian 2015, 22:02

Un prieten mi-a spus ca ale lui au mancat prima data Beefonda , dupa care s-au apucat si de Apifonda !!! O fi adevarat ???
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 24 Ian 2015, 15:21

La Multi Ani Romania!


Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde catalin.profiri » 24 Ian 2015, 15:54

Salut,
Ce mai face familia din buduruga?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 24 Ian 2015, 19:47

Inca nu am apopulat buduroiul si cred ca nu o sa apuc anul asta din cauza ca am doar un roi si doua familii dintre care una este foarte slaba; m-am grabit sa cumpar familiile si vanzatorul nu a fost prea corect cu mine, am gresit si eu ca i-am spus ca sunt incepator... am faguri in stupi foarte vechi ,unii au celulele colmatate de nu mai are loc matca sa oua. Pentru anul asta imi doresc doar sa pun cele doua familii pe picioare si sa trec roiul in stupul de 12 rame; miere cred ca o sa cumpar si in 2015 :oops: :lol:
Am investit cam mult si nu cred ca o sa-mi dea buzunarul sa mai iau alte familii; totusi,mi-as dori sa cumpar doi "roi la pachet" cu care sa populez buduroiul si un stup warre :idea:
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 24 Ian 2015, 20:16

Dupa ce am gasit urmele de diaree pe stup m-am apucat de citit despre nosemoza si am gasit pe youtube clipuri in care se identifica boala cu aj microscopului, am zis sa incerc si eu :idea: iata ce a iesit:

Un posibil spor
Imagine


In rest curat:
Imagine


Am incercat sa ajung si la trahee pentru a controla infestatia cu tracheal mites (Acarapis woodi), da nu prea am reusit pentru ca am avut doar 3 albinute
Imagine


Acul
Imagine


Subiectul
Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde catalin.profiri » 24 Ian 2015, 23:44

Dar iti place fotografia nu gluma:)
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori