Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albine, albine

Mesajde icXu » 13 Mai 2014, 00:42

Salutare! prietenii imi zic Tom si sunt din Mioveni, am mai facut o prezentare dar mi-a fost sters contul dintr-o eroare.
Imi plac de mult timp albinele dar pana acum nu am avut timpul necesar pentru a aborda aceasta "placere" si nici nu am avut ocazia de a interactiona cu ele.
O sa ma rezum la cativa stupi, doar pentru cosumul familial.

Astazi au sosit si stupii comandati doi la numar, din poliuretan multietajati de 1/1 cu 10 rame si cu o singura(deocamdata) magazie de 1/2 + hranitor, nu dau nume ca sa nu se considere reclama, par ok calitativ dar se putea si mai bine.
Imagine
Imagine
Desi au venit fara instrucriuni de asamblare au fost usor de montat si am aels sa ii lipesc la imbinari cu adeziv poliuretanic pentru poliestiren(spuma la spray).
Imagine

Imagine

Imagine

Dupa care i-am vopsit pentru a-i proteja de soare
Imagine

Acum i-am pus la uscat si isi asteapta locatarii, sper sa se duca cat mai repede mirosul de vopsea de pe ei.
Imagine

Cam asta e toata experienta mea de pana acum legata de acest domeniu.
Urmeaza ca maine sa construiesc un suport pentru ei;
Am citit pana acum trei carti: Albinele si noi, Manualul apicultorului incepator si Apicultura pentru toti de Warre, pana acum nu prea am priceput mare lucru din aceste carti si cred ca o sa le mai iau inca odata la citit pentru ca au intrat pe o ureche si au iest pe unde au putut :)

Trebuie sa mai cumpar o masca, un afumator, dalta... mai bine zis: nu am nimic,
Dar cel mai important trebuie sa cumpar albine! si nu prea stiu ce sa iau... roiuri sau familii? sau un roi + o familie?
Multumesc pentru atentie si o sa mai continui si maine.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde IonutMioveni » 13 Mai 2014, 00:58

Salutare Tom-ule!!
De unde esti colega,din Mioveni(in ce zona),te intreaba un concetatean din acelasi areal sa zic asa. :))
Inceputul arata foarte bine,felicitari! Vezi ca aici pe forum mai e un coleg din Mioveni (Salutari!!Alexu) care are ceva experienta.
Eu stau in zona Robea , vis-a-vis de pompieri.
Felicitari inca o data si bafta multa in continuare! :mrgreen:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 13 Mai 2014, 23:26

Salut, stau in zona stadionului, ti-am citit postarile si te felicit pentru sufletul pe care il depui.

Am construit astazi si suportul pentru stupi, las pozele sa vorbeasca:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Gata cu bricolajul, acum trebuie sa caut albine :D
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde proapis13 » 14 Mai 2014, 08:49

Bun venit pe forum si sa ai parte numai de realizari in viata :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine, albine

Mesajde Cristian IONITA » 14 Mai 2014, 12:44

Ohoh .... bine ne regasim si pe aici stimabile
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine, albine

Mesajde ionut vlv » 14 Mai 2014, 13:35

bun venit pe forum!imi place ca nu ai doua maini stangi si ceea ce faci,faci cu pasiune.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 14 Mai 2014, 20:57

Va multumesc pentru gandurile bune.
Te salut Tarzy!
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Mai 2014, 21:07

bine ai venit ( revenit ) printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Albine, albine

Mesajde vio-trutza » 14 Mai 2014, 21:15

Felicitari pentru ceea ce faci. Pentru hobby este ideal .
Multa sanatate si bafta in continuare
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 05 Iun 2014, 18:42

Intre timp stupii au fost populati cu doua familii, dupa care am cumparat doua matci Apis Melifera Carpatica pe care le-am introdus ieri in stupi iar cu matcile vechi am populat o roinița cu 3 rame(doua puiet si una hrana) si un nucleu de imperechere in care am pus cam doua polonice de albina; mi-a fost greu sa omor matcile batrane...

Am de gand sa construiesc un stup warre iar cu albina din nucleul de împerechere sa il populez :? este fiabil planul meu daca le hranesc sustinut pana la iarna?
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde Augustin78 » 05 Iun 2014, 20:14

Salut Colega.
Si eu sunt din mioveni..stau in zona casei de cultura....insa stupii sunt la davidesti.
Si eu sunt tot incepator....din 4 aprilie am familiile....si acum am ajuns la 6buc....din care doi roi mai puternici si 2 mai prapaditi.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 07 Iun 2014, 19:42

Salutare Augustin! Poate facem o mica comunitate offline, ca suntem câțiva in Mioveni.

Astazi am verificat daca au acceptat matcile si dupa parerea mea de incepator par acceptate.

20140607_131212.jpg


Poze cu roinita din poliestiren facuta dupa schitele gasite pe acest forum,
multumesc!


Imagine

Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde Augustin78 » 07 Iun 2014, 20:34

Salut.
Da,ar fi ceva....unde ti stupii?
Numai bine.
ps;frumoase lucrari ai facut...succes!!!!!!!!!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 10 Iun 2014, 01:49

Tin stupii in zona stadionului.


Matcile "de rasa" au fost acceptate amandoua.

Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 10 Iun 2014, 22:06

icXu scrie:
Am de gand sa construiesc un stup warre iar cu albina din nucleul de împerechere sa il populez :? este fiabil planul meu daca le hranesc sustinut pana la iarna?


Nu stiu ce am greșit dar micuta familile nucleul de împerechere și-a luat jucariile si a plecat :(
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 16 Oct 2014, 21:41

Acum 4 sapatamani la unu dintre cei doi supi am obs o infestatie destul de mare cu varroua (am avut albine cu aripile "arse") si o depopulare destul de serioasa... eram pe cale sa il unesc cu familia din roinita dar am zis sa incerc sa o salvez, asa ca am facut inca in tratament cu varachet dupa care am dat in in fiecare seara timp de o saptamana cate o lingurita de turta proteica + 100g de sirop si am pulverizat ramele de trei ori cu Apivirol Forte; in cele din urma se pare ca a dat rezultate si matca a inceput sa oua din nou iar familia a deveni mai numeroasa.

Culesul de intretinere a lipsit la mine si am bagat in prima faza 10 kg de zahar(sirop 2:1) pe care l-au halit dupa care am mai bagat 10 kg, iar acum suntem bine.
La anul, daca o sa am mai multi stupi, cred ca o sa schimb vatra ca in zona mea e cam greu... doar la tei a bagat ceva iar eu nu am avut centrifuga :idea: si cand am avut mai era doar un kilogram in caturi... deci o sa cumpar miere pentru consumul propriu 8-) cu stupii in gradina:D

Intre timp am construit o centrifuga hobby iar acum am in lucru un buduroi, am facut poze, iar cand o sa am timp o sa postez toata povestea.

Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori