Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine, albine

Mesajde mellis » 28 Noi 2015, 01:59

icXu scrie:Nu am mai intrat des pe forum din cauza ca imi face rau, literalmente, imi este prea dor de albine... nici pe yotube nu pot sa ma uit la filme.

DIn contra - forumul te va tine bine aproape de ele/noi, cand te intorci vor fi tot acolo...
Bafta in tot ce ti-ai propus.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 25 Feb 2016, 23:46

igo1 scrie:Salut. Spune-mi te rog cum ai făcut acel clopot antiinec pt stupul de poliuretan? Mulțumesc


Salut, "dispozitivul" antiînec l-am confectionat din plasa antivarroa zincata; am decupat un cerc si un dreptunghi care are latura egala (sau mai mare) cu circumferinta cercului, dupa care le-am cusut cu sarma de inox (se pot confectiona si mici carlige din ochiurile plasei care akjuta la fixare, dar pentru siguranta am cusut cu sarma)

Spor!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Stup anti varroa

Mesajde icXu » 13 Mai 2016, 20:40

Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 23 Aug 2020, 00:06

Dupa aproape 5 ani, I'm back again, from UK :D

Screenshot_4.jpg


Screenshot_2.jpg


British Standard National Hive Normal Brood Box- un fel de Langstroth...
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 15 Noi 2020, 03:46

Va salut cu drag!

Revin cu un scurt video despre noul cantar de stup + sensori de temperatura (interior / exterior), presune atmosferica si umiditate (interiorul stupului), pe care il am in test.

Totul este conectat la internet, iar datele se poat vizualiza aici: https://thingspeak.com/channels/1203981





Numai bine!

Screenshot_1.jpg
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde FLORINELU » 17 Noi 2020, 19:38

cam complicat pentru mine si nu sant convins ca, cu chestia asta albinele mele vor aduce mai multa miere.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Albine, albine

Mesajde Balian » 17 Noi 2020, 19:50

FLORINELU scrie:cam complicat pentru mine si nu sant convins ca, cu chestia asta albinele mele vor aduce mai multa miere.

Aceste lucruri nu sunt folosite direct să producă familia mai multă miere. Sunt pentru a lua o altfel decizie, bazat pe niște
date precise luate de senzori, nu de sesizări subiective ale observatorului. Te ajută (dacă primești informația) să acționezi
la momentul potrivit și să tragi concluzii ulterioare analizând istoricul a cea ce s-a petrecut, nu face mai multă miere. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albine, albine

Mesajde icXu » 18 Noi 2020, 02:15

Am urmarit sa fac un cantar cu ajutorul caruia sa urmaresc si sa loghez (de-a lungul anului/anilor) greutatea. Restul senzorilor au venit la pachet pentru ca au fost usor de implementat.
De mentionat este ca toate informatiile sunt transmise live pe telefon si se pot seta alarme, de ex daca greutatea a scazut cu un kg ==> suna telefonul, pentru ca ca au roit.

12.jpg


Screensddhot_2.jpg
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Albine, albine

Mesajde Balian » 18 Noi 2020, 11:57

icXu scrie:Am urmarit sa fac un cantar cu ajutorul caruia sa urmaresc si sa loghez (de-a lungul anului/anilor) greutatea. Restul senzorilor au venit la pachet pentru ca au fost usor de implementat.
De mentionat este ca toate informatiile sunt transmise live pe telefon si se pot seta alarme, de ex daca greutatea a scazut cu un kg ==> suna telefonul, pentru ca ca au roit.

12.jpg


Screensddhot_2.jpg

Suntem în 2020. Vorbim de chirurgie genetică, de oportunități de cunoaștere nelimitată de inteligența artificială care
învață șah în patru ore să bată pe Gari Kasparov. Și noi apicultorii de rând am ajuns să încercăm să urmărim familiile
de albine cu senzori care dau valori exacte puse pe diagramă să putem analiza ulterior orice mișcare în stup. Unii pionieri
bătucesc acest drum învățând pas cu pas prin nenumărate greșeli pe drum, dar suntem sigur că viitorul și nevoia să
fiim cât mai eficienți în lucru, se îndreaptă în această direcție.
Cine se opune cu vehemență, are tot dreptul să facă. .....caravana trece.....
( PS: Sunt interesat de aplicația d-vosastră. :) )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori