Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 29 Iul 2014, 17:40

Buna ziua,

De anul acesta , in judetul Mures , a mai aparut o " micro " stupina. Si daca tot ati aflat din ce zona sunt , vreau sa va povestesc putin cum a aparut acesta noua activitate pentru mine:
Un prieten, apicultor de vre-o 3 ani a zis ca imi da un roi, doar sa imi fac lada ...si am zis dece nu .. am cumparat dusumea , aracet , tabla si ce a mai trebuit , si am inceput operatiunea tamplaria .
In timp ce faceam primul stup , am zis ca daca tot trebuie sa ma duc pt unul de ce sa nu fie 3 , si asa au aparut trei lazi de 1/1 cu fund de plasa si podisor simplu .
La finalul luni iunie am cumparat 2 roi pe 4 ram si am primit si cel de-al 3-lea .

Sper sa pot posta cateva poze cu munca mea de panacum .

Mi-am luat si costum , afumator , rame , faguri, si am mai construit o roiinita pe 5 rame din placaj ,o cojnita si inca un tup de rezerva tot pe 10 rame (poate mai apare vre-un roi) .
Pana acuma investitia nu a fost foarte mare ( sub 1000 ron) si mult multa multa munca .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde Augustin78 » 29 Iul 2014, 17:45

Salut.
Bine ai venit...si sa ai succes in tot ce-ti propui.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: noua micro-stupina

Mesajde proapis13 » 29 Iul 2014, 19:19

Bun venit pe forum si la cat mai multe realizari :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: noua micro-stupina

Mesajde FLORINELU » 29 Iul 2014, 19:34

bine ai venit pe la noi si felicitari pentru initiativa. cu mierea cum stai?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: noua micro-stupina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Iul 2014, 19:38

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 29 Iul 2014, 19:59

Multumesc pt primirea prietenoasa .

In ceea ce priveste mierea imi pun sperante pe anul viitor, deocamdata la mine in zona a ploat aproape zilnic si nu s-au dezvoltat roirile asa cum doream , dar sunt increzator .

Am roiuri cu paru rame din care cu 3 pline cu puiet si una cu miere . dar nu imi construiesc , am bagat o rama cu fagur si nu a construit decat 20 cm2 . Tind sa cred ca am facut si o greseala , am pus rama goala ultima , langa diafragma, si am citit ca se pune intre ultima rama cu puiet si rama cu miere. Poate ma ajutati cu un sfat util ....
Intre timp ma gandesc sa ajut si eu cu sirop ..
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde FLORINELU » 29 Iul 2014, 20:52

pentru construirea ramelor acuma e prea tarziu,fiind si un an dificil cu atat mai mult. fagurii se construiesc cel mai bine primavara cand infloresc pomii fructiferi si nu de catre roi pe 3-4 rame si nu pui rama de construit ultima,deci greselile sant mai multe. nu te supara pe mine,dar asta e........
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 29 Iul 2014, 22:13

Nu am de ce sa ma supar ... Ideea e ca inca invat si in sfat bun nu strica niciodata.
Ce e interesant e faptul ca roiul ce l-am primit a cladit 3 rame .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 29 Iul 2014, 23:00

Florinelu, stau sa ma gandesc ca greseala cu construitul in primavara nu o consider o greseala deoarece in aceasta primavara nu avea ce sa construiasca ... deoarece nici in plan nu era sa imi iau albine. O sa vad ce pot sa mai fac acuma pana la anu in primavara. Sper sa imi supravietuiasca toate.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 30 Iul 2014, 22:43

Zilele acestea am intrat intr-o dilema : ma bate gandul sa incep sa hranesc roiurile mele cu sirop , (ca si metoda in punga cate 200-250 ml de sirop 1/1 ) dar momentan stupii sunt la amicul meu in stupina lui ; problema e ca dupa cateva intrebari referitoare la furtisag imi e teama putin, cativa mi-au recomandat sa le hranesc dupa ora 18:00 cu maxim 250 ml si sa las urdinisul la 1,5 cm maxim sa poata fi pazit mai usor . Amicul meu inca nu vrea sa hraneasca , asa ca pana la primavara cand imi amenajez locatia mea o sa raman la el.

Daca se poate sa imi mai dati cateva sfaturi , mi-ar prinde bine.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde stefanmadalin » 31 Iul 2014, 01:50

Eu zic sa te apuci usor-usor de stimulat, mai ales ca rezerva de hrana nu prea ai si nici populatie.
Cumpara de la prietenul tau rame deja construite pe care le stropesti cu sirop si spargi cuibul cu ele ca sa-ti depuna puiet pentru formarea populatiei de iernare.
Daca ramele pot fi si cu puiet capacit gata de eclozionare, ar fi PERFECT!
Pentru evitarea furtisagului este recomandat ceea ce vrei sa faci, stimulare seara, urdinis redus, mai ales ca ai familii slabe care nu se pot apara. Preventia este cea mai buna!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: noua micro-stupina

Mesajde FLORINELU » 31 Iul 2014, 06:44

incearca sa le dai sirop seara si doar atata cat trag peste noapte si maresti cantitatea progresiv,fiind roii in stupina altcuiva in caz de furtisag il afecteaza si pe el .
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: noua micro-stupina

Mesajde jenica67 » 31 Iul 2014, 08:52

Daca dai siropul in punga, poti sa il dai la orice ora, fara probleme, ca nu creaza furtisag. Poti sa le dai si 400 ml o data, ca acum ploua si nu are rost sa ii deranjezi in fiecare zi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 31 Iul 2014, 11:36

Acumq stau sa ma gandesc ce greseala am facut, cand le-am adus , in acea seara am alimenta sirop in trocute , cam 850 ml. Se pare ca am scapat cu bine , dupa o saptamana nu mai era nimica in trocute si albinele erau ok.
O sa incerc sa imi fac cei 3 roi sa fie cat mai purernici pana la iarna si cu , cat mai multa hrana.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 31 Iul 2014, 20:34

De maine incep sa dau sirop la punga , cate 300 ml de doua ori pe saptamana .
Sper sa pot face cateva poze la rezolutie mai buna , pt am va arata "mobila" ( lazile) si celelalte jucarii care le-am confectionat .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 03 Aug 2014, 19:33

Vineri am dat prina tura de lirop la cele 3 roiuri. Am dat 500 ml sirop de 2/1. Ma gandesc da dau de 2 ori pe saptaman, voi ce parere aveti ?
Doresc sa va mai intreb , daca pe perioada hraniri pot sa bag si rame cu faguri ,pt construit , si daca da unde ? ( intre rama cu miere si ramele cu puiet ?)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori